Kłamstwo jest jak królik

"Prawda" - reż. Henryk Jacek Schoen - Teatr Bagatela w Krakowie

Czy żyjąc w kłamstwie możemy czuć się bezpiecznie? Czy oszukując ukochaną osobę, możemy mieć pewność, że nasze występki nie wyjdą na jaw? Spektakl „Prawda" w reżyserii Henryka Jacka Schoena udowadnia, że niczego nie możemy być pewni, a życie w kłamstwie może doprowadzić do wielu zaskakujących i nieoczekiwanych zwrotów.

Po 15 latach szefowania jednej z ważniejszych krakowskich scen – Teatrowi Bagatela im. Tadeusza Boya – Żeleńskiego, Henryk Jacek Schoen, zdecydował się opuścić na moment dyrektorski gabinet i wyreżyserował sztukę Floriana Zellera zatytułowaną „Prawda". Tekst francuskiego pisarza, wielokrotnie nagradzanego we Francji, cieszy się nad Sekwaną niebywałą popularnością od 2011 roku, kiedy to miał swoją sceniczną premierę w Théâtre Montparnasse w Paryżu. Od tego czasu również w Europie przybyło scen, na deskach których można zobaczyć to słodko-gorzkie studium o kłamstwie i ukrywanej pod jego powierzchnią niewygodnej dla wielu prawdzie.

Fabułę „Prawdy" można uznać za banalną: Michel (Marcel Wiercichowski) jest najlepszym przyjacielem Paula (Wojciech Leonowicz) i kochankiem jego pięknej żony Alice (Karolina Chapko). Namiętny romans skrzętnie ukrywany jest oczywiście nie tylko przed niczego nie podejrzewającym kolegą, ale i przed Laurence (Magdalena Walach), żoną Michela. W całej tej historii pewni jesteśmy tylko jednego: Alice i Michel spotykają się od pół roku w hotelowych pokojach, starając się, by prawda nie ujrzała światła dziennego. Jednak pewnego dnia dla Alice sytuacja okazuje się nie do zniesienia i postanawia wyznać tytułową „prawdę", której konsekwencje okażą się bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać.

Bulwarowy charakter sztuki Floriana Zellera z powodzeniem wykorzystał reżyser Henryk Jacek Schoen. Pod powierzchnią komediowego tonu, w jakim utrzymana jest krakowska inscenizacja, udało mu się zwrócić uwagę na status prawdy w naszym życiu i konsekwencje związane z jej ukrywaniem. Bohaterowie sztuki sami nie wiedzą kto mówi prawdę. Nieustannie siebie okłamują, co wywołuje uśmiech na twarzach widzów, którzy nie mają pojęcia, kto kogo w tym czworokącie oszukuje, a kto tylko pod przybraną sprytnie maską niewinności ukrywa prawdę. Całość osadzona jest w scenografii Joanny Schoen, utrzymanej w odcieniach szarości, na tle której prezentują się ubrani w barwne kostiumy bohaterowie. Owa kolorystyka zastosowana przez scenografkę, wydaje się znakomicie podkreślać przede wszystkim chęć ukrycia sekretów dwóch małżeńskich par, tak by nie wyszły one poza salonowo-sypialniane wnętrza.

W lawirowaniu pomiędzy tyradami nieustannych kłamstw, doskonale odnajdują się aktorzy krakowskiej sceny - Karolina Chapko, Magdalena Walach, Marcel Wiercichowski oraz Wojciech Leonowicz, którzy tak naprawdę tworzą swoje własne „prawdy", przez co widzowie są świadkami zabawnych sytuacji, opartych na świetnych dialogach francuskiego pisarza. Kolejne sceny i partie tekstowe, mające na celu ukrycie występków, są tylko dalszym zatracaniem się bohaterów w świecie budowanej z pietyzmem spirali własnych kłamstw. Każdy z nich, chce bowiem „ugrać" coś dla siebie i nie dopuścić do demaskacji.

Jak powszechnie wiadomo kłamstwo ma krótkie nogi. Z jego niezwykle łatwo wciągających sieci bardzo trudno się wyplątać. Magdalena Samozwaniec napisała niegdyś: „Kłamstwo jest jak królik – rodzi małe kłamstewka w nieskończoność." I to właśnie w gąszczu tych własnych kłamstewek bardzo łatwo się zagubić.

Czy bohaterom „Prawdy" Floriana Zellera uda się wywikłać z szeregu oszustw i zakłamań? Kto z czwórki bohaterów mówi prawdę, a kto okłamuje swojego partnera? Niech przewrotny tytuł francuskiej sztuki zachęci widzów do wizyty w krakowskiej Bagateli. Prawda może okazać się zaskakująca.

Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny
12 kwietnia 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...