Kobiecość osądzona

"Sprawa Gorgonowej" - reż. Wiktor Rubin - Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Najpierw wchodzi amerykański reżyser. Ustawia kamerę. Patrzy. Zaznacza miejsce, w którym stanąć mają przemawiający. Potem pojawia się na scenie sznurek postaci w czarnych garniturach. Przedstawiają się kolejno, by następnie zasiąść na widowni, w ostatnim rzędzie. Tuż obok sędziego (Bogdan Brzyski). To ława przysięgłych. Tak zaczyna się w krakowskim Starym Teatrze spektakl "Sprawa Gorgonowej" głośnego w polskim teatrze duetu Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak. Rusza proces. Dziwny, oparty na poszlakach, niepewnościach i niedopowiedzeniach.

Piękna kobieta to Rita Gorgonowa (Marta Ścisłowicz), bohaterka jednego z największych skandali lat 20. i 30. XX w. nad Wisłą. Oskarżona o zabicie córki swojego kochanka została skazana najpierw na karę śmierci, później zamienioną na 8 lat więzienia.

Ścisłowicz jest w tej roli wręcz elektryzująca. Opowiada o "marzeniach, o chwilach intensywności, które nazywamy szczęściem", o romansie z architektem Henrykiem Zarembą.

To przesłuchanie bez znieczulenia. Poznawanie intymnych szczegółów z życia kobiety, opowieść o oddanych dzieciach, aborcjach, uwodzeniu mężczyzn jest jak wiwisekcja. Wchodzimy w głąb głównej bohaterki - sięgamy do jej psychiki, badamy jej prawdomówność (wyświetlone wyniki pracy wariografu), a nawet wnętrze ciała, w czym pomóc ma nie tylko wyświetlane nagranie kolonoskopii, ale i sesja z hipnotyzerem. Wszystko to jest intensywnym doświadczeniem dla widza, który siedzi jakby w środku całego procesu, rozpięty między oskarżoną a sędzią. To przedstawienie zaskakujące. Momentami wręcz przytłacza nagromadzenie specjalnych trików, jak właśnie wizyta wspomnianego hipnotyzera, ale i obecność ławy przysięgłych złożonej z... byłych więźniów, wyświetlanie obrazów czy zapisków samego Henryka Zaremby. Co więcej, niektóre sceny wydają się trwać w nieskończoność, dłużąc się niemiłosiernie. Ale to wszystko w efekcie daje poczucie uczestniczenia w emocjonującym procesie-spektaklu, w którym nic nie jest do końca jasne, w którym odsłaniamy kolejne warstwy pogmatwanej historii.

Od relacji rodzinnych, rozgrywających się w lwowskiej willi, gdzie z uroczym obrazkiem rodzinnej kolacji w scenerii zimowego wieczoru kontrastują napięte relacje międzyludzkie, dochodzimy do spojrzenia na kobietę, która stała się główną bohaterką odgrywającą swoją rolę w sądowym spektaklu. Potraktowano ją jak degeneratkę, która po trupach doszła do celu. W tym kontekście spektakl urasta do rangi metafory patriarchalnego schematu, w którym kobieta po prostu staje się ofiarą.

I się na to godzi. Spowiada się z przewinień i czeka na to, co nieuniknione. Ale ława przysięgłych zmienia wszystko. Byli więźniowie opowiadają o swoim doświadczeniu, czynią wyrok bardziej ludzkim. Bo wyrok obliczony na społeczne oczekiwanie to trochę za mało, by rozstrzygnąć o winie.

To spektakl, który trudno poskładać sobie w całość, ale jego dziwność i nieobliczalność są intrygujące i pozostają w widzu, skazując go na niekończące się rozmyślania.

Łukasz Gazur
Dziennik Polski online
3 kwietnia 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...