Koncerty, spektakle, prezentacje, warsztaty, dyskusje

Paderewski Festiwal 2019 w Poznaniu

W dniach 16-19 października 2019 roku w Poznaniu odbędzie się niezwykłe wydarzenie kulturalne „Paderewski Festiwal". Organizatorami Festiwalu są Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Festiwal stanowi kontynuację projektu Paderewski Musical zainicjowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Polegał on na zorganizowaniu przez IAM w USA konkursu na profesjonalny musical poświęcony Paderewskiemu. Zwycięzca, spektakl „Virtuoso" autorstwa Matthew Hardy'ego, będzie miał swoją premierę we wrześniu 2020 roku w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a następnie zostanie przeniesiony do Stanów Zjednoczonych. Spektakl ma być polsko-amerykańską odpowiedzią na znany na całym świecie musical „Hamilton". Dzięki współpracy Teatru Muzycznego w Poznaniu i Instytutu Adama Mickiewicza projekt zyskuje coraz szersze zainteresowanie na całym świecie.

W programie Festiwalu znajdą się wyjątkowe koncerty, spektakle, prezentacje, warsztaty oraz dyskusje krążące wokół postaci I. J. Paderewskiego. Do udziału w Festiwalu zostało zaproszonych łącznie 15 gości z USA m.in. Matthew Hardy, Oliver Mayer (prodziekan Wydziału Sztuk Dramatycznych na University of South California), prof. Carol Martin (profesor Uniwersytetu w Nowym Jorku, recenzentka broadwayowska), Jim O'Quinn (założyciel i wieloletni redaktor naczelny American Theatre Magazine) oraz Brian Kite (dziekan wydziału teatralnego University of California, LA).

W ramach październikowego Festiwalu planowana jest premiera anglojęzycznego teledysku zapowiadającego produkcję musicalu „Virtuoso". Wystąpił w nim zespół Teatru Muzycznego, a także Sifiso Mazibuko - odtwórca roli Aarona Burra w londyńskiej wersji musicalu „Hamilton". Wśród realizatorów teledysku są Paulina Andrzejewska – Damięcka, choreograf i dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz Kissinger Twins – twórcy wielu podobnych projektów w Wielkiej Brytanii i w Chinach. Ze względu na bezprecedensowy charakter teledysku jego premiera będzie miała miejsce w Święto Niepodległości 11 listopada w głównych kanałach telewizyjnych oraz w sieciach kinowych. Z uwagi na obchodzone 18 listopada 100-lecie stosunków dyplomatycznych między Polską a USA teledysk ma być też promowany przez instytucje rządowe oraz m.in. American Chamber of Commerce in Poland.
Festiwal dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa" i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Organizatorami są: Teatr Muzyczny w Poznaniu, Instytut Adama Mickiewicza i Miasto Poznań, Patronat Honorowy Przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Ganowicza.

Sponsorami Teatru Muzycznego w Poznaniu są: PKO BP i Spółka Aquanet SA.
Partnerami Festiwalu są: MTP Grupa, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, Bazar Poznański S.A., Studio aktorskie STA, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, Franklin Templeton, Prestige i Bilety24.

OPISY POSZCZEGÓLNYCH WYDARZEŃ

1. Koncert musicalowy „Paddymania"
16.10 godz. 19.00 (Teatr Muzyczny w Poznaniu)
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Teatru oraz w Centrum Informacji Kulturalnej od 10 października.
„Paddymania" to historyczne zjawisko zbiorowego obłędu, zarejestrowanego w Stanach Zjednoczonych w 1891 roku, a wywołanego pojawieniem się tam na scenach koncertowych trzydziestojednoletniego pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Odwołujemy się do tego momentu amerykańskiej fascynacji postacią Paderewskiego przedstawiając Państwu wybór piosenek z czterech musicali zainspirowanych jego historią i powstających w Stanach Zjednoczonych, dzisiaj z prekursorskiej inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu międzynarodowych obchodów stulecia odzyskania polskiej państwowości -  Niepodległa.
W koncercie piosenki z utworów: „Virtuoso" autorstwa Matthew Hardy (muzyka i teksty piosenek), „Paderewski in America" z muzyką Davida O. do tekstów Katherine Noon, „13th Point" z tekstami Jeremy Kampsa do muzyki Christiana „Choppera" Jacobsa i „Blacksmith" autorstwa Zoe Sarnak (muzyka i teksty).
Wystąpią soliści oraz zespół instrumentalny Teatru Muzycznego. Gościem specjalnym koncertu będzie Matthew Hardy, kompozytor musicalu „Virtuoso", którgo premiera odbędzie się jesienią 2020 roku w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

2. Warsztaty „Uniwersytet jako promotor artystów. Porównanie modeli promocji artystów w Polsce i USA"
17.10 godz. 11.00 (Collegium Maius w Sali Śniadeckich)
Zapisy na stronie www.teatr-muzyczny.pl.
Porównanie modeli kształcenia i wspierania młodych twórców, grup teatralnych oraz o stażach i rezydencjach porozmawiają dziekani i profesorki uczelni publicznych i prywatnych z Los Angeles, Nowego Jorku i New Mexico.
PROWADZĄCY:
⦁ Marcin Poprawski - prodziekan ds. promocji i współpracy z zagranicą Wydziału Nauk Społecznych UAM
GOŚCIE:
⦁ David Bridel - dziekan wydziału teatralnego, USC School of Dramatic Arts, Los Angeles
⦁ Oliver Jai'Sen Mayer – prodziekan wydziału teatralnego, USC School of Dramatic Arts, Los Angeles
⦁ Brian Kite – dziekan wydziału teatralnego, UCLA Theater, Film, and Television
⦁ Carol Martin - profesor dramatu NYU Tisch School of the Arts
⦁ Juli Hendren - profesor dramatu University of New Mexico School of Fine Arts
Wydarzenie prowadzone w języku angielskim z wykorzystaniem tłumaczenia symultanicznego na język polski.

3. „Memory Laws"
Pokaz video spektaklu „Memory Laws", który odbędzie się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej - Lipczyńskiej w Poznaniu, przy ul. Gołębiej 8 w dniu 17.10 o godz. 15.00.
Wydarzenie zamknięte.

4. Panel dyskusyjny „Paderewski Musical. Co wydarzyło sie w Stanach... nie zostaje w Stanach"
17.10 godz. 17.00 (Scenie na Piętrze, ul. Masztalarska 8)
Zapisy na stronie www.teatr-muzyczny.pl.
Zrobiony na niesamowitą skalę projekt, którego celem jest wyprodukowanie w Ameryce musicalu o Ignacym Janie Paderewskim. Dwa lata pracy, ponad 200 zaangażowanych artystów, siedem pokazów w czterech stanach w USA i podążające za artystami jury, w skład którego wchodzą eksperci światowego teatru i musicalu, którego celem jest wybranie projektu mającego największą szansę dostać się na Broadway.
GOŚCIE:
⦁ Jim O'Quinn – założyciel i wieloletni redaktor naczelny American Theatre Magazine, członek jury projektu „Paderewski Musical", Nowy Orlean
⦁ prof. Carol Martin – prof. na wydziale dramatu New York University Tisch School of the Arts, członkini jury projektu „Paderewski Musical"
⦁ Boo Froebel – niezależna producentka i kuratorka, członkini jury projektu „Paderewski Musical", Nowy Jork
⦁ Joanna Klass – pomysłodawczyni projektu, jego producentka, członkini jury projektu „Paderewski Musical", ekspertka ds. Teatru w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie
⦁ Eva Sobolevski - konsultant kreatywny, muzykolog, sekretarz jury (Los Angeles, Warszawa)
Wydarzenie prowadzone w języku angielskim z wykorzystaniem tłumaczenia symultanicznego na język polski.

5. Recital fortepianowy Przemysława Witka
17.10 godz. 19.00 (Hotel Bazar, ul. Paderewskiego 7)
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Teatru oraz w Centrum Informacji Kulturalnej od 10 października.
Recital fortepianowy Przemysława Witka – laureata wielu prestiżowych nagród, absolwenta i wykładowcy Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jako kameralista współpracował z Benedictem Klöcknerem, Jiřim Kabatem, Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik-Gałązką, Zofią Łodygowską, Januszem Wawrowskim, Marcinem Markowiczem i Bartoszem Worochem. Występował z recitalami w wielu miastach Polski oraz za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach, Singapurze, Kazachstanie, Kirgistanie, Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, na Ukrainie oraz w Rosji.
Program koncertu:
⦁ I. J. Paderewski – 6 Humoresek Koncertowych
⦁ Zeszyt I. à l'Antique

1. Menuet
2. Sarabanda
3. Kaprys
⦁ Zeszyt II. Moderne
4. Burleska
5. Intermezzo polskie
6. Krakowiak fantastyczny
⦁ F. Chopin – Ballada g-moll op. 23
⦁ 4 Mazurki op. 68
⦁ Nokturn c-moll op. 48 nr 1
⦁ Polonez As-dur op. 53

6. Panel dyskusyjny „Miasto jako Organizator/Sponsor/Partner kultury. Wpływ kultury na rozój miast a wpływ miasta na rozwój kultury"
18.10 godz. 10.00 (Franklin Templeton Investments, ul. Przemysłowa 3)
Zapisy na stronie www.teatr-muzyczny.pl.
O dobrych i tych gorszych relacjach na linii urzędnik – artysta. Czy te światy da się pogodzić? Czy są urzędnicy rozumiejący artystów i artyści rozumiejący urzędników? Jaki wpływ ma miasto na rozwój sektora kultury, a jaki na sektor kultury?
GOŚCIE:
Andrzej Byrt - ekonomista, urzędnik państwowy, dyplomata, w latach 2009-2014 prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich
Justyna Makowska – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania
Bartosz Szydłowski – Dyrektor Festiwalu Boska Komedia w Krakowie
Przemysław Kieliszewski – Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu

7. Salon Poezji w VI Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu.
Specjalna odsłona Salonu Poezji, w trakcie którego uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego przeczytają fragmenty pamiętników Ignacego Jana Paderewskiego. Utwory z musicalu o Paderewskim, którego premiera w Teatrze Muzycznym w Poznaniu odbędzie się jesienią 2020 roku, zaśpiewają: Łukasz Brzeziński, Patryk Kośnicki i Maciej Zaruski, soliści Teatru. Na fortepianie zagra Radosław Mateja.
Wydarzenie zamknięte.

8. Warsztaty "Road to Broadway. O tym, jak powstaje musical i o jego drodze na szczyt"
18.10 godz. 15.00 (Teatr Muzyczny w Poznaniu)
Zapisy na stronie www.teatr-muzyczny.pl.
Broadway – mekka musicalu, wyśnione przez aktorów i twórców miejsce artystycznych doznań. Miejsce dla wielu nieosiągalne. Jak wyglada droga na Broadway? Ile lat zajęło Hamiltonowi zanim tam trafil? Czy powstaja nowe centra musicalowej swietnosci? Czy efekt "Hamiltona" oznacza, że publiczność musicalowa się zmienia? Na te pytania odpowiedzą pracujący tam na co dzień: wykładowczyni, producentka i kuratorka spektakli, reżyser, autor i kompzytor, oraz krytyk teatralny
Warsztaty skierowane są do: studentów kompozycji, studium musicalowego, pracowników teatrów, kulturoznawców i teatrologów.
GOŚCIE:
⦁ Matthew Hardy - autor i kompozytor musicalu „Virtuoso"
⦁ Carol Martin – profesor dramatu, NYU Tisch School of Arts
⦁ Boo Froebel – niezależna producentka i kuratorka w Nowym Jorku
⦁ Jim O'Quinn - krytyk teatralny, American Theatre Magazine
⦁ Brian Kite - dziekan UCLA Theater, Film and Television, rezyser musicali w USA i Chinach
Wydarzenie prowadzone w języku angielskim z wykorzystaniem tłumaczenia symultanicznego na język polski.

9. Opera kameralna „Three Paderewskis"
18.10 godz. 19.00 (Aula Nova Akademii Muzycznej, pl. Stuligrosza 1)
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Teatru oraz w Centrum Informacji Kulturalnej od 10 października.
Autor libretta i tekstów pieśni: Oliver Jai'Sen Mayer
Muzyka: Jenni Brandon
Reżyseria: David Bridel
Produkcja: Teatr Muzyczny, USC School of Drama i Instytut Adma Mickiewicza
Soliści:
Keiko Clark – Antonina
Maria Lopez – Ignacy
Todd Strange – Jan
Steve Pence – Paderewski
oraz chór i zespół instrumentalny
W ramach Paderewski Festiwal pokazana zostanie opera kameralna „Three Paderewskis" – zwycięzca nagrody Opera America za rok 2018. Przedstawia ona postać Ignacego Jana Paderewskiego w trzech wyobrażonych wcieleniach, na trzy głosy (Alt, Tenor i Baryton): jako młodego wirtuoza, dojrzałego męża stanu i kobietę prowadzącą wewnętrzny dialog z młodym i dojrzałym Paderewskim. Czwarty głos solowy (Sopran) to widmo Antonii, pierwszej żony artysty, która umarła wkrótce po urodzeniu syna, zaledwie rok po ślubie z Ignacym. Akcja opery jest przede wszystkim wewnętrzna i duchowa. Ruch sceniczny jest uabstrakcyjniony aby oddać atmosferę nierealności spotkania trzech wcieleń wielkiego artysty. Muzyka jest elementem kluczowym dzieła gdyż to w niej, w połączeniu z poetyckim tekstem, odgrywa się wewnętrzny konflikt bohatera.
Organizatorami Festiwalu są: Instytut Adama Mickiewicza, Teatr Muzyczny w Poznaniu i Miasto Poznań.
Organizatorem koncertu „Three Paderewskis" jest Bona Fide. Stowarzyszenie Wielkopolan.
Partnerami Festiwalu są: MTP, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, Prestige oraz Bilety24.

10. Warsztaty artystyczne „Kreowanie postaci"
19.10 godz. 10.00 (Studio Aktorskie STA, ul. Ratajczaka 18)
Zapisy na www.teatr-muzyczny.pl.
Czym kierują się autorzy w kreowaniu wiarygodnych postaci? Jaką rolę odgrywa w tym procesie muzyka? Jak rozwiązać problem akcji scenicznej vs. głębi psychologicznej i metafory? Podejścia trzech zespołów autorskich pracujących w różnych tradycjach i formach: klasycznego brodwayowskiego musicalu, opery kameralnej i teatru eksperymentalnego.
MODERATOR:
⦁ Tomasz Domagała – krytyk teatralny
GOŚCIE:
⦁ Matthew Hardy - kompozytor, autor musicalu „Virtuoso"
⦁ Oliver Mayer - scenarzysta, autor, prodziekan, USC School of Dramatic Arts
⦁ Jenni Brandon - kompozytorka
⦁ David Bridel - reżyser, dziekan USC School of Dramatic Arts
⦁ Brian Kite - reżyser, dziekan UCLA Theater, Film and Television

11. Salon Poezji z Mateuszem Damięckim
19.10 godz. 12.00 (Teatr Muzyczny w Poznaniu)
Bilety dostępne w kasie Teatru oraz na www.teatr-muzyczny.pl.

Gościem 52. odsłony Krakowskiego Salonu Poezji będzie aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, Mateusz Damięcki, który przeczyta fragmenty pamiętników Ignacego Jana Paderewskiego. Towarzyszyć mu będą: Łukasz Brzeziński, Łukasz Kocur, Patryk Kośnicki i Maciej Zaruski, soliści Teatru Muzycznego, którzy wykonają premierowo utwory z wyjątkowej, polsko-amerykańskiej produkcji musicalowej o Paderewskim. Jej premiera ma się odbyć jesienią 2020 roku. Na fortepianie zagra Radosław Mateja.

 

Mateusz Frąckowiak
Materiał organizatora
3 października 2019
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia