Krakowskie polecenia weekendowe

Małopolska: 17 - 19 września 2021 r.

Groteskowo-melancholijna podróż do podziemnego Krakowa, mistrzowska brytyjska farsa, a może dramat, który stanął na głowie? W nadchodzący weekend krakowscy wielbiciele teatru mogą mieć nie lada problem z wyborem spektaklu na wieczór. Na pewno nie łatwiej będzie mieszkańcom Tarnowa – tam bowiem rozpoczyna się jubileuszowy, bo już XXV, Festiwal Komedii Talia.

„Krakowska lekkość bytu" – reż. Łukasz Czuj – Teatr Ludowy
sobota, 18 września 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem
niedziela, 19 września 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem

Od dnia gdy upadł motel Krak, gdy zamknięto i zburzono bar Smok, gdy na Rynku wylądowała głowa Mitoraja, a Szajbus, wariat z Vis a Vis, powiesił się z rozpaczy, coś się w mieście zepsuło. Oto jednak nadszedł czas, aby to miasto naprawić, poddać terapii. Podłożyć pod miasto muzyczną bombę. „Krakowska lekkość bytu" – to muzyczna podróż do podziemnego Krakowa, którego już prawie nie ma; to także jedyny w swoim rodzaju stan umysłu, inne poczucie czasu, to jest ów „krakowski spleen", pełen smogu, alkoholu, kawiarnianych dyskusji, ów ocean zmarnowanego czasu, który stanowi o wyjątkowości Miasta Królów.

W rytm granej na żywo energetycznej muzyki, usłyszymy 23 songi pełne humoru, czarnej groteski, zaprawione odrobiną melancholii i nasączone duchem niepokornego rocka, w których wspomnienia dawnych czasów, mieszają się z ironicznym obrazem współczesnego miasta.
(Materiał teatru)

„Bez seksu proszę" – reż. Janusz Szydłowski– Krakowski Teatr VARIETE
piątek, 17 września 2021, godz. 19:00
niedziela, 19 września 2021, godz. 17:30

Choć wizyta kuriera zwiastuje na ogół coś miłego – w przypadku młodego małżeństwa Hunterów jest początkiem nieprawdopodobnej historii. Frances, żona Petera Huntera – młodego bankiera, składając zamówienie na skandynawskie szkło, nie spodziewa się, że w paczce, która zostanie dostarczona do ich mieszkania mieszczącego się nad bankiem, w którym pracuje Peter, znajdzie materiały pornograficzne. Para, obawiając się wywołania obyczajowego skandalu, do spółki z Brianem – ich przyjacielem, próbuje za wszelką cenę pozbyć się tej nieprzyzwoitej przesyłki. Sprawę komplikuje dodatkowo pojawienie się Eleanor – matki Petera, Pana Bromheada – jego szefa, inspektora bankowego – Pana Needhama, Paula – nadinspektora policji, a także... dwóch dam lekkich obyczajów.

„Bez seksu proszę" to brytyjska farsa napisana przez Alistaira Foota i Anthony'ego Marriott'a, mistrzów tego gatunku. Od premiery, która odbyła się w Londynie w 1971 roku, do 1987 roku, kiedy to tytuł został zdjęty z afisza, zagrano go prawie 7 tysięcy razy! W 1973 roku sztuka została przeniesiona na duży ekran. Zarówno na West Endzie, jak i w filmie, wystąpiły największe gwiazdy Londynu.
(Materiał teatru)

„Czartoryska. Artefakty" – reż. Mira Mańka – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
piątek, 17 września 2021, godz. 19:30, Nowa Scena
sobota, 18 września 2021, godz. 19:30, Nowa Scena

Izabela Czartoryska (Beata Malczewska) desperacko zbiera każdy materialny skrawek polskości. Jej, zakrawająca na obsesję, kolekcja ma uratować ojczyznę, zrujnowaną przez narodowy egoizm. Krążące wokół niej postaci jej dzieci – Adama Jerzego Czartoryskiego (Błażej Peszek) czy Marii Wirtemberskiej (Magda Grąziowska) są siłą wciągnięte w szaleństwo walki o podtrzymanie narodowego ducha. Czy niepodległość jest w ogóle możliwa, kiedy narodowymi bohaterami okazują się mali, bezbronni ludzie działający po omacku, bez woli walki? Czy ze strzępków przedmiotów, zbieranych chaotycznie ze strachu przed zapomnieniem, da się ocalić Niepodległą?

„Opowieść o rozpadzie naszego kraju z perspektywy historycznej to już dziś za mało. Tak jak niewystarczającym wydaje się przyjęcie martyrologicznej postawy podległości w czasach wolności – pisze Mira Mańka, w programie spektaklu. – Świadomie nie używam tutaj słowa niepodległość. Niezależność, samodzielność, osobność to słowa, które są dla mnie znacznie ważniejsze".
(Materiał teatru)

„Powarkiwania Drogi Mlecznej" – reż. Wojtek Klemm – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
piątek, 17 września 2021, godz. 19:00, Scena MOS
sobota, 18 września 2021, godz. 19:00, Scena MOS
niedziela, 19 września 2021, godz. 18:00, Scena MOS

Powarkiwania Drogi Mlecznej Bonn Parka to idealny dramat, by postawić wszystko na głowie. Na scenie. Poza nią przecież już od dawna wszystko na głowie stoi. Nie bardzo wiadomo, jak oceniać rzeczywistość, jakie wyciągać wnioski, w co wierzyć, a w co nie. My, twórcy czujemy się jak w wielkiej maszynie deprawacyjnej. Czyż moglibyśmy teraz dawać rady, pocieszać, budzić sumienia, zabawiać? Nie ma mowy! Teraz jest czas na kosmiczną podróż z mini mini alienem albo na nienasycony żołądek Heidi Klum, na kilka chwil szczerości z Otrzeźwiałym Donaldem Trumpem, albo na giętki język palącej nałogowo żyrafy. A z resztą... jak pewnie sami czujecie – teraz jest czas na wszystko poza myśleniem o najbliższych pięciu minutach. Dobranoc!
(Materiał teatru)

XXV OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KOMEDII TALIA – TEATR IM. LUDWIKA SOLSKIEGO W TARNOWIE
„Circus Kafka" – reż. Michał Walczak – Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie
piątek, 17 września 2021, godz. 20:00, Poza siedzibą

Circus Kafka to oparty na motywach książki Remigiusza Grzeli „Bagaże Franza K. Podróż której nigdy nie było" cyrkopunkowy musical o bezsenności i niebezpieczeństwach płynących z czytania. Franz Kafka i jego przyjaciel – aktor Icchak Levi – są w spektaklu nie tylko przewodnikami po stanach izolacji, klaustrofobii i wyobcowania ale także medium przenoszącym widza do Niewarszawy – miasta kabaretów, teatrzyków i cyrków, którego nie ma. W spirytystycznym variete pojawią się postaci literackie, aktorki i aktorzy objazdowych, odrzucanych przez elity teatrzyków, którymi zachwycał się autor „Procesu". Jarmarczne, pełne surrealnej wyobraźni, czarnego humoru i elementów cyrkowych przedstawienia zainspirowały powieści Kafki. Wraz ze spektaklami warszawskiej trupy teatralnej, jakie pisarz zobaczył w praskim Cafe Savoy, jego życie wzbogaciła barwna menażeria postaci – obok Leviego, pochodząca z Częstochowy Madame Czyżyk, parodystka panów Flora Klug czy „niejaki Pipes". Zaś sam Levi, któremu Isaac Bashevis Singer poświęcił opowiadanie „Przyjaciel Kafki", stał się dla Franza K. przewodnikiem po świecie judaizmu i kultury żydowskiej. W „Circus Kafka" pojawią się również Michał Waszyński, Caligari, Houdini, a nawet Sophia Loren.
(Materiał teatru)

„Gwałtu, co się dzieje" – reż. Jacek Głomb – Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
sobota, 18 września 2021, godz. 16:00, Duża Scena
sobota, 18 września 2021, godz. 20:00, Duża Scena

Drodzy Widzowie, wyobraźcie sobie, że naszym miastem rządzą od dziś wyłącznie kobiety, natomiast mężczyźni, odziani w stroje kobiece muszą spełniać dotychczasowe ich obowiązki: niańczyć dzieci, prząść, robić na drutach pończochy i chodzić na targ.
Tak właśnie się dzieje we sławetnym Osieku, gdzie na skutek niedołęstwa mężczyzn oraz ich wad kobiety przejęły władzę. Wzięły rządy w swoje ręce, wprowadzając nowy ład i porządek, stosując męski styl życia. Czy świat postawiony na głowie w sztuce Fredry ma sens? Czy kobiety sprawdzą się w nowej roli? Jedno jest pewne. Będziemy się świetnie bawić, oglądając tę damsko-męską zamianę ról.
(Materiał teatru)

„Mayday " – reż. Tadeusz Łomnicki – Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie
niedziela, 19 września 2021, godz. 17:00, Poza siedzibą
niedziela, 19 września 2021, godz. 20:00, Poza siedzibą

Mayday jest klasyką gatunku i klasą samą dla siebie. Tutaj nawet didaskalia są opisane bardzo precyzyjnie. Maydaya można by porównać do paczki ze znanej sieci meblarskiej, w której można kupić gotowy produkt z instrukcją montażu i prawie każdy jest w stanie go poskładać z gwarancją, że zawsze wyjdzie podobnie, czyli dobrze. Można jednak, odnosząc się do tej metafory, pozostawić funkcjonalność i ogólny wygląd mebli, ale użyć innych (lepszych) materiałów i ciekawszych (ładniejszych) dodatków.
(Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
17 września 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...