Kto się boi Czarnego Luda?

"Amok moja dziecinada" - reż: Iwo Vedral -Teatr Nowy, Kraków

Czarny Lud to wcielenie dziecięcych lęków. Byle nie dać się złapać, byle szybciej uciekać. Co jednak kiedy ta demoniczna postać czai się w drugim pokoju, przed telewizorem albo za szkolnym biurkiem? Przeczuwana, a w końcu brutalnie uświadomiona? I czy jedyną formą obrony musi być atak?

Scena wyłożona wytartym, parkietopodobnym gumolitem. Niska drewniana ławka. Mikrofon. Czarny syntezator. Gitara. W tle wyświetlane kolejne obrazy „mrówkowców”, jak Miron Białoszewski na swój sposób określał budynki w blokowiskach. Gdzie podział się jednak „stróż latarnik”? Z pewnością nie ma go na tej szkolnej akademii, którą odgrywa przed nami trójka ugrzecznionych uczniów. Recytują, grają, śpiewają. Pozornie wszystko - według ich własnych zbyt uśmiechniętych refrenicznych zapewnień - znajduje się w jak najlepszym porządku, czy to w szkole, czy w domu. Tylko mimochodem dziewczyna opowiada o wbijaniu sobie cyrkla w przegub, mały grubasek grający na klawiszach upycha w siebie kolejną bułkę przygotowaną przez nadopiekuńczą matkę, a chłopak z gitarą nie potrafi wypowiedzieć jednego zdania bez nerwowego zająknięcia.  

Ofiary bezdusznego edukacyjnego systemu, ofiary mechanicznej rodzicielskiej miłości chwytają za broń. Niczym w komputerowej „strzelance” z zimną krwią wypełniają wojskową misję, likwidują wrogów, uśmiercają Czarnego Luda. Konsekwentnie zabijają w sobie to, co mieli najcenniejszego – niewinność. Posunęli się już zbyt daleko, by teraz się cofnąć. Zdejmują korekcyjne okulary w ciemnych rogowych oprawach i wyruszają na wojnę.

Odwołując się do autentycznej historii strzelaniny w postenerdowskim Erfurcie, gdzie grupa gimnazjalistów zaczęła strzelać do swoich nauczycieli, twórcy spektaklu Amok moja dziecinada w dosyć naiwny sposób obrazują świat, w którym zabrakło „stróża latarnika”, który oświetliłby drogę, wskazał kierunek. A przecież Czarny Lud nie śpi, odradza się z każdym następnym błyskiem wystrzału.

Magdalena Talar
Dziennik Teatralny Kraków
21 marca 2011
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...