Lalka maturalnym hitem!

Matury 2021. Egzamin z języka polskiego. "Lalka" Bolesława Prusa

Ile razy pojawiła się na egzaminie w ciągu 16 lat? Matura z języka polskiego za nami! Znów pojawiła się "Lalka" - to po raz szósty w ciągu 16 lat, czyli od kiedy wprowadzono nową maturę! W tym roku uczniowie mogli wybierać między powieścią Bolesława Prusa a "Ziemią obiecaną" Władysława Reymonta.

"Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu »Lalki« Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów" - brzmiał jeden z tematów na tegorocznej maturze z języka polskiego.

Drugi zaś: "Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem, uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu »Ziemi obiecanej« W. Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury".

Matury 2021. Bolesław Prus i "Lalka" na maturze z języka polskiego

To już szósty raz w ciągu 16 lat, kiedy "Lalka" Prusa pojawia się na maturze. Jak widać pozytywizm to ulubiona epoka układających egzaminy.

Oto jak to wyglądało w ciągu ostatnich 16 lat, od kiedy licealiści zdają nową maturę.

- 2008 r. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym: "Sen jako sposób prezentowania postaci literackiej. Analizując i interpretując podany fragment »Lalki« Bolesława Prusa, wyjaśnij, co marzenie senne mówi o bohaterce powieści i jej stosunku do ważnych w jej życiu osób – ojca i Wokulskiego".
- 2010 r. Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym: "Porównaj konwencje literackie podanych tekstów. Zwróć uwagę na wykreowane w nich przestrzenie i bohaterów literackich"; jednym z podanych fragmentów był ten z "Lalki"
- 2012 r. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym: "Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach »Lalki« Bolesława Prusa i »Ludzi bezdomnych« Stefana Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek".
- 2015 r. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym: "Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu »Lalki«, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów".
- 2018 r. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym: "Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu »Lalki«, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów".

Żeby tego było mało - powieść Prusa pojawiła się czterokrotnie na maturach powtórkowych:

- 2011 r.: "Jak bohaterowie »Lalki« Bolesława Prusa postrzegają naturę? Odpowiedz na pytanie, analizując podany fragment powieści. Na podstawie całej powieści wyjaśnij przyczyny takiego widzenia natury".
- 2016 r.: "Czym dla człowieka może być praca? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu »Lalki«, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów".
- 2018 r.: "Co sprawia, że człowiek może pokonywać przeciwności losu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu »Lalki«, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów".
- 2020 r.: "Nadzieja – źródło duchowej siły czy słabości człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu »Lalki« Bolesława Prusa, całej powieści oraz wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów".

Matury 2021. Władysław Reymont na maturze z języka polskiego
Wydaje się, że częściej niż Prus, na maturach pojawiają się "Dziady" i "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Jak wygląda sytuacja zaś z Reymontem? To dopiero trzeci raz w ciągu 16 lat, kiedy jego książki pojawiają się na maturze, a dla "Ziemi obiecanej" to debiut.

W 2006 r. pojawił się na poziomie podstawowym temat: "Kłótnia u Borynów. Zanalizuj podany fragment »Chłopów« Władysława Reymonta i scharakteryzuj występujące w nim postacie. Na podstawie fragmentu i pierwszego tomu powieści określ przyczyny kłótni i źródła dramatyczności sceny". Trzy lata później - również na podstawowej maturze z języka polskiego - licealiści mogli wybrać temat: "Na podstawie fragmentu pierwszego tomu powieści Władysława S. Reymonta »Chłopi« scharakteryzuj Bylicę i jego relacje z córkami. Co mówi los Bylicy o losie starych ludzi w społeczności lipieckiej?".

(-)
Onet.Kultura
5 maja 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia