Miesiąc z Szekspirem

Rok Williama Szekspira

23 kwietnia minie 400 lat od śmierci Williama Szekspira. Z tej okazji TVP Kultura w każdy wtorek o godz. 20.20 przypomni spektakle będące adaptacjami dzieł autora "Hamleta". Wśród nich znajdą się klasyczne przedstawienia Teatru TV, jak i rejestracje współczesnych inscenizacji szekspirowskich.

23 kwietnia minie 400 lat od śmierci Williama Szekspira. Z tej okazji TVP Kultura w każdy wtorek o godz. 20.20 przypomni spektakle będące adaptacjami dzieł autora "Hamleta". Wśród nich znajdą się klasyczne przedstawienia Teatru TV, jak i rejestracje współczesnych inscenizacji szekspirowskich.

5 IV godz. 20.20

"Romeo i Julia". Reż. Jerzy Gruza.

W obsadzie m.in.: Bożena Adamkówna, Krzysztof Kolberger, Wojciech Pszoniak, Ryszarda Hanin, Tadeusz Borowski, Marek Walczewski, Tadeusz Białoszczyński, Gustaw Lutkiewicz, Małgorzata Lorentowicz, Joachim Lamża.

Pamiętna inscenizacja tragedii Szekspira z Bożeną Adamkówną i Krzysztofem Kolbergerem w rolach tytułowych. Ich znakomite kreacje sprawiły, że tragiczna historia kochanków, pochodzących ze zwaśnionych rodów, kolejny raz dowiodła swej uniwersalnej siły, a widzowie przed telewizorami musieli sięgać po chusteczki. Premiera spektaklu w Teatrze TV odbyła się w 1974 roku.

12 IV godz. 20.20

"Otello". Reż. Andrzej Chrzanowski.

W obsadzie m.in.: Daniel Olbrychski, Joanna Pacuła, Piotr Fronczewski, Halina Kowalska, Krzysztof Chamiec, Piotr Machalica, Gustaw Holoubek, Piotr Garlicki, Bronisław Pawlik, Wieńczysław Gliński.

W widowisku, którego premiera odbyła się w 1984 roku, wystąpili po raz pierwszy razem dwaj wybitni aktorzy, Daniel Olbrychski w roli tytułowej i Piotr Fronczewski jako Jagon. Obaj zagrali wbrew aktorskiej tradycji grania tych postaci, tworząc niezapomniane kreacje. W roli Desdemony wystąpiła Joanna Pacuła. Reżyser Andrzej Chrzanowski, podejmując się współczesnej interpretacji dzieła, posłużył się nowym przekładem, którego dokonał Jerzy S. Sito. W rezultacie Szekspirowska tragedia zabrzmiała jak sztuka współczesna - o samotności człowieka, którego dobre intencje i szlachetność serca muszą przegrać w konfrontacji z zawiścią, żądzą zdobywania i panowania, o bolesnym zderzeniu czystości i brudu moralnego, które tkwią pospołu w ludzkiej naturze i w każdym społeczeństwie, niezależnie od kostiumu i epoki.

19 IV godz. 20.20

"Poskromienie złośnicy". Reż. Krzysztof Warlikowski.

W obsadzie m.in. Danuta Stenka, Adam Ferency, Marcin Dorociński, Małgorzata Kożuchowska, Andrzej Szeremeta, Wojciech Wysocki, Paweł Tucholski, Sławomir Grzymkowski.

Jedna z najgłośniejszych inscenizacji dzieł Szekspira w polskim teatrze. Premiera spektaklu odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w 1998 roku. Przygotował ją Krzysztof Warlikowski, który ma w dorobku kilka ważnych realizacji szekspirowskich. O spektaklu pisano: "W Poskromieniu złośnicy Warlikowski dokonał głębokiej reinterpretacji tekstu sztuki. Z komedii o niesfornej sekutnicy wyparowały wszystkie treści godne kuchennych makatek, które pouczają, że 'dobra żona tym się chlubi, że gotuje, co mąż lubi' (...) W tym przedstawieniu zgodnie z regułą teatralnych opowieści Warlikowskiego, niemal wszystko może się zdarzyć. Mnogość atrakcji uzasadnia dodatkowo cyrkowa rama inscenizacyjna. Teatralna rzeczywistość nabiera własnego życia, pogrąża się w dekadenckim rozpadzie". W spektaklu świetną rolę stworzyła Danuta Stenka. Transmisja "Poskromienia złośnicy" w TVP Kultura odbyła się w 2005 roku i była pierwszą prezentacją w telewizji przedstawienia Krzysztofa Warlikowskiego.

26 IV godz. 20.20

"2007: Macbeth". Reż. Grzegorz Jarzyna.
W obsadzie m.in.: Cezary Kosiński, Aleksandra Konieczna, Tomasz Tyndyk, Danuta Stenka, Piotr Głowacki, Waldemar Kownacki, Jacek Poniedziałek, Eryk Lubis, Agnieszka Podsiadlik.

Telewizyjna wersja spektaklu, który miał swoją premierę w 2005 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Roman Pawłowski pisał w recenzji: "Poprzednicy Jarzyny przenosili akcję tragedii we współczesność, w której żołnierze wracają z pola walki psychicznie poranieni, a przemoc przelewa się z telewizorów w codzienne życie. Żaden jednak nie aktualizował Makbeta tak radykalnie jak Jarzyna. Młody reżyser nie tylko przebrał wojska Duncana w amerykańskie mundury, zaadaptował też tekst i napisał nowe sceny, które umiejscowiły akcję w realiach wojny z islamskim terroryzmem. () Jarzyna nawiązał też do obrazu wojny z Hollywood. () Sceny walki rozgrywane są naturalistycznie, z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych, po betonowej podłodze spływa krew, a nad głowami słychać łoskot helikopterów". Ta stylizacja ma przewrotny charakter - reżyser wykorzystuje hollywoodzkie schematy, by obnażyć ciemną stronę amerykańskiej mitologii wojennej.

*

TVP Kultura zaplanowała również 24 kwietnia w ramach bloku "Niedziela z..." specjalny program poświęcony twórczości Williama Szekspira. W studio gośćmi Agnieszki Szydłowskiej będą aktorzy, którzy mają w dorobku głośne role szekspirowskie m.in.: Joanna Szczepkowska, Daniel Olbrychski, Jan Englert, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Marcin Czarnik. Przypomniany zostanie film dokumentalny "5 x Hamlet" autorstwa Ludwika Perskiego z 1966 roku, w którym wybitni aktorzy: Ignacy Gogolewski, Gustaw Holoubek, Adam Hanuszkiewicz, Andrzej Łapicki przedstawiają swoje interpretacje monologu "Być albo nie być". Plastyczną oprawę kreacji aktorskich stworzył Józef Szajna.

Również w "Niedzieli z twórczością Williama Szekspira" zaprezentowana zostanie słynna adaptacja filmowa "Wiele hałasu o nic" w reż. Kennetha Branagha. Program dopełni telewizyjna rejestracja "Burzy" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego - spektaklu, który premierę miał w Teatrze Rozmaitości w Warszawie w 2003 roku z udziałem m.in. Adama Ferency, Magdaleny Cieleckiej, Stanisławy Celińskiej, Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik, Renate Jett, Andrzeja Chyry, Marka Kality, Lecha Łotockiego, Redbada Klijnstry, Jacka Poniedziałka, Zygmunta Malanowicza.

(-)
TVP Kultura
1 kwietnia 2016
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Teatry
TVP Kultura
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia