Moderato cantabile

"Makbet" - reż. Leszek Mądzik - Teatr Osterwy w Lublinie

Moderato cantabile to ulubione powiedzenie Leszka Mądzika, scenografa i reżysera "Makbeta", którego artysta przygotował w Teatrze Osterwy. Oznacza - umiarkowanie i śpiewnie. Oznacza też, że do największych dramatów należy podchodzić z umiarkowaniem

Życiową maksymę Mistrza, uznawanego za kontynuatora teatru Tadeusza Kantora i Józefa Szajny – widać w spektaklu, który Mądzik zrobił z Zofią de Ines. Jej kostiumy od lat towarzyszą największym polskim przedstawieniom.

Jaki jest Makbet "Mądzika”? Bardzo ascetyczny i oszczędny. Mądzik radykalnie przyciął tekst Szekspira. I namówił aktorów, żeby mówili go uważnie. Mało tego. Zredukował ruch sceniczny do minimum. Oba zabiegi zaowocowały uważnością po stronie widowni – o co w teatrze coraz trudniej.

Oszczędność poszła jeszcze dalej. Leszek Mądzik zredukował do minimum scenografię. I światło. Jeśli dodać do tego kostiumy w tonacji czerni – to oglądamy Makbeta jak na biało - czarnej fotografii. Tylko karmin sukni Lady Makbet na równi z jej szminką rozświetla ten monochromatyczny pejzaż.

Jak w tym pejzażu z morderstwem w tle wypadli aktorzy? Choć jeszcze uczyli się wchodzić w światło, to oszczędność zadana im przez Mądzika – zaowocowała ogołoceniem z repertuarowej rutyny, w którą wcześniej czy później każdy wpaść musi.

Wysmakowane aktorstwo Henryka Sobiecharta (Dunkan, król Szkocji), skupiona, wtopiona w kostium i scenografię rola Jolanty Rychłowskiej (Lady Makbet), Jerzy Rogalski (Lekarz) niczym ze spektakli Szajny – to silne atuty spektaklu. A co z Makbetem? Na premierze Krzysztof dopiero wchodził w teatr Leszka Mądzika i w duecie z Rychłowską szukał dla siebie miejsca. W tym szukaniu było dużo pokory – i może to największy skarb tej roli.

Mądzik Makbeta jest oszczędny, umiarkowany, w tym umiarkowaniu śpiewny. Śpiewny, bo śpiewnie przepływają przed nami obrazy, słowa płyną przez rozum i drżeniem trafiają do serca.

Waldemar Sulisz
Dziennik Wschodni
17 czerwca 2010
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...