Moja odpowiedź brzmi... kaszel

„Quiz" – reż. Tomasz Dutkiewicz – Teatr Komedia w Warszawie

W telewizji, na każdej stacji, o każdej porze możemy oglądać teleturnieje. One często nas pochłaniają. W domu, na kanapie wszystkie odpowiedzi są znajome, ale na żywo nie jest to takie proste.

Drugim mankamentem gier o pieniądze jest fakt, że im więcej wygrywamy tym więcej pragniemy, potem więcej i więcej, dlatego ryzykujemy. Gdy wygramy pokaźną sumę, chociażby milion złotych, franków, euro czy funtów to wśród znajomych, przyjaciół i obcych dla nas ludzi zaczyna się plotkowanie – jak to zrobiliśmy?; i spekulowanie – czy zrobiliśmy to uczciwie? Ten cały proces możemy oglądać podczas spektaklu „Quiz", w reżyserii Tomasza Dutkiewicza.

\Teatr Komedia słynie, jak sama nazwa wskazuje z komedii. „Quiz" jest troszkę inny niż pozostałe przedstawienia. Aktorzy wychodzą do ludzi. Widzowie mają wpływ na przebieg wydarzeń, są proszeni o wysłanie SMSa czy o powstanie, a niektórzy szczęśliwcy nawet przez chwilę mogą stać na scenie wraz z aktorami, oczywiście obie strony wtedy są w maseczkach, aby ograniczać kontakt. Spektakle, gdzie granica między sceną, a tym co pod nią się zaciera mają największy urok i chętnie wraca się na takie wydarzenia, ponieważ dla widza miłe jest poczuć się jak partner dla aktora.

Aktorzy nie wychodzili za kulisy, dlatego wszystko odbywało się na oczach świadków. Pisząc wszystko mam na myśli zmiany scenografii, wykonanej przez Wojciecha Stefaniaka oraz zmiany kostiumów, przygotowanych przez Anetę Suskiewicz. Sprawność i szybkość z jaką to robili było niezwykle naturalne. To pokazało, że tworzyli zgrany zespół oraz dodawało uroku i oryginalności do przedstawienia. Fabuła dzieje się w telewizji, dlatego nie mogło zabraknąć kamer, ich operatorów oraz obrazu wyświetlanego na ekranach. Oprócz tworzenia klimatu telebimy na pewno pomagały widzieć lepiej tym siedzącym z tyłu.

Tomasz Dutkiewicz jest reżyserem i aktorem „Quizu". Cudownie, że reżyser też gra, bo rzadko z tym się spotykamy, a szkoda. Reżyserzy zazwyczaj kontrolują sytuację spoza sceny, a w tym przypadku ze sceny. Dutkiewicz pokazał wszystkim, że jest utalentowanym aktorem, gdyż świetnie zagrał, a przy okazji się dobrze bawił.

Równie świetne kreacje aktorskie zaprezentowali: Olga Flora Nowicka, Aldona Ochman, Wojciech Majchrzak, Jacek Kopczyński oraz Łukasz Nowicki. Oprócz Nowickiego każdy miał do odegrania kilka wcieleń i wszystkie wyszły wspaniale. Dobrze dobrany ton głosu, wszechobecny komizm i radość na scenie były niesamowite. Sądowe potyczki Nowickiej i Kopczyńskiego reprezentowały komizm słowny, komizm postacią wprowadzała Ochman, jako niby „zwykła asystentka dyrektora". Najbardziej zmienny, jak kameleon, był Majchrzak. Od zwykłego kowalskiego, przez prezentera telewizyjnego do żołnierza. Ciekawy, różnorodny wachlarz kreacji miał właśnie Majchrzak i spośród innych aktorów wysunęło go to na pierwszy plan, a z widowni można było usłyszeć stwierdzenie „ten aktor jest świetny".

Nie mogę nie wspomnieć o cudownym, urokliwym, przystojnym i praktycznie cały czas uśmiechniętym Macieju Radelu. Kreował on wiele postaci; od redaktora do pomysłodawcy teleturnieju, poprzez członka tajemniczej organizacji. Zawsze był pod ręką, zmieniał scenografię, chodził to tu, to tam. Gdzie nie spojrzałam tam był Radel. Oczywiście mi to w ogóle nie przeszkadzało. Cieszę się, że mamy takich aktorów, którzy nie muszą odgrywać skomplikowanych ról, aby być widocznymi. To się nazywa talent lub urok osobisty, a może jedno i drugie...

Historia pokazana w „Quizie" zdarzyła się naprawdę. W Wielkiej Brytanii milionerem został człowiek – zwany później Majorem Kaszlem. Wygrał, bo podpowiadano mu kaszlnięciem. Na tej podstawie James Graham stworzył sztukę, którą w Polsce przetłumaczyła Elżbieta Woźniak, a wyreżyserował wspomniany już Dutkiewicz. Spektakl wodzi widza za nos między fałszem, a prawdą. Trudno mi powiedzieć, który rzeczownik przeważa w tej opowieści.

Prawdziwie wiem i tutaj mogę kaszlnąć, że warto obejrzeć ten spektakl, bo jest zabawny, ma inną formę i wykonanie niż tradycyjna komedia, a także niesie pewną refleksję i ostrzeżenie.

Zuzanna Styczeń
Dziennik Teatralny Warszawa
3 marca 2022
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...