Nie- Bagatelne warsztaty teatralne

Lato w Teatrze w Teatrze Bagatela w Krakowie

Edukacja poprzez sztukę, to coś więcej, niż tylko przygotowanie widza do świadomego odbioru dzieła, to też rozwijanie wrażliwości i empatii, samodefiniowanie, wyrzucanie z siebie lęków, pokonywanie barier, innymi słowy to rodzaj arteterapii. Teatr Bagatela w Krakowie od lat bawi, rozśmiesza, wzrusza, prowokuje i pobudza wyobraźnię, najwyższy zatem czas wykorzystać te atuty także w działaniach na rzecz młodych ludzi - przyszłych odbiorców sztuki. Pierwszym przedsięwzięciem z zakresu pedagogiki teatru w Bagateli będzie "Lato w teatrze". Nowy sezon przyniesie kolejne.

Teatr Bagatela w Krakowie wraz z reżyserką i nową Dyrektorką Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Agnieszką Korytkowską-Mazur przygotował projekt działań teatralnych dla podopiecznych Stowarzyszenia "Siemacha" w Krakowie i uzyskał aprobatę oraz dofinansowanie z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w ramach programu "Lato w teatrze". 

Warsztaty Teatru Bagatela będą realizowane od 16 do 29 lipca 2012 r., codziennie w godzinach od 11.00 do 17.00. Uczestnicy projektu nie tylko przyjrzą się pracy w teatrze od kuchni, ale sami stworzą tekst, oprawę muzyczna, plastyczną oraz zajmą się promocją spektaklu, by potem stanąć na scenie w świetle reflektorów i skonfrontować się z zaproszonymi na pokazy widzami. Przed nimi ogromne wyzwanie, ale równocześnie wspaniała przygoda.
Efektem zajęć będzie spektakl "Pokolenie f", prezentowany dwukrotnie na Scenie na Sarego 7, 28 i 29 lipca 2012 r. o godzinie 19.15. Wstęp wolny!

O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń. Mamy jeszcze 10 wolnych miejsc. Zainteresowanych w wielu od 13 do 18 lat prosimy, by zgłaszali się do dyrekcji ośrodków "Siemachy" w Śródmieściu i Nowej Hucie. 

Więcej na: www.bagatela.krakow.pl/lwt/

Cel warsztatów realizowanych w Bagateli

Pragniemy, jako twórcy i organizatorzy warsztatów, przekonać młodzież, iż materiał literacki, teatralny, kulturowy może być narzędziem rozpoznawania i budowania własnej tożsamości, diagnozowania wykluczenia i twórczego jego opanowywania. Nasza praca ma polegać na dostarczeniu młodym narzędzi, które nie tylko w czasie warsztatów, ale również w późniejszym okresie mogą zaowocować rozmaitymi formami ich twórczości. To ci młodzi ludzie powinni zyskać możliwość własnej wypowiedzi, zaś fachowcy spróbują tylko im pomóc w poszukiwaniu atrakcyjnych, profesjonalnych form wyrazu, kształtując poniekąd ich umiejętności, gust i warsztat. Naszym zadaniem jest nauczyć młodzież łowić, a nie podawać jej ryby na talerzu.

Teatr Bagatela zaprosił do projektu młodzież borykającą się z różnymi problemami zarówno natury socjalnej, jak i emocjonalnej. Szukaliśmy więc tematu, który jest im bliski oraz środków artystycznych, które pozwolą zbudować dystans wobec scenicznych, acz trudnych, zaczerpniętych z życia uczestników, sytuacji i nadadzą opowiadanej historii bardziej uniwersalny charakter. Warsztaty zatem będą nie tylko pracą nad spektaklem, ale pozwolą na dyskusję oraz twórcze przepracowanie problemów związanych z okresem buntu, budowaniem relacji z rówieśnikami, zajmowaniem pozycji w grupie, kształtowaniem się naszych życiowych postaw, priorytetów, a w przyszłości wyborów.

Przez dwa tygodnie będziemy przyglądać się mechanizmom agresji i sposobom radzenia sobie z nią. Miejscem akcji będzie podwórko. Spektakl będzie teatralną metaforą błędnego koła, w którym ofiara staje się katem, a ten z kolei ofiarą. Pokażemy historię grupy ludzi - od piaskownicy po dorosłość, budując na scenie dwa skonfliktowane ze sobą światy, których charakter zmienia się wraz z upływem czasu.

Uczestnikami "Lata w teatrze" w Bagateli będą podopieczni Stowarzyszenia „Siemacha", będącego organizacją pożytku publicznego, świadczącą od ponad 18 lat systemową pomoc na rzecz dzieci i młodzieży. Dewizą Siemachy jest hasło „Podwórko zamiast ulicy”. W teatralnych warsztatach udział weźmie młodzież w wieku od 13 do 18 lat z dwóch wybranych ośrodków w Krakowie – Śródmieście i Nowa Huta. Stowarzyszenie prowadzi dzienne i całodobowe placówki opiekuńczo - wychowawcze, poradnictwo oraz terapię dla ponad 2000 wychowanków w całej Polsce. Jest jednostką miejską nadzorowaną przez Miejski Ośrodek Pomoc Społecznej, a wychowankowie to osoby pochodzące z różnych środowisk - z rodzin niepełnych, z rodzin z problemami alkoholowymi, rodzin ubogich, dysfunkcyjnych pod różnymi względami, ale również młodzi ludzie, którzy nie chcą spędzać wolnego czasu na ulicy. Będzie to zatem grupa podlegająca Stowarzyszeniu, znana pedagogom tam pracującymi, którzy również będą pracować przy „Lecie w teatrze”. 

Kierując nasz projekt do młodzieży zagrożonej wykluczeniem, czy już z różnych przyczyn wykluczonej, mamy poczucie, że założenie projektu „Lato w teatrze” – którym jest nie tylko uwrażliwienie, ale też zmiana ludzi poprzez sztukę – zostanie zrealizowane w najwyższym stopniu. Dzięki wspólnej pracy z młodzieżą ze śródmieścia i z Nowej Huty (postrzeganej od lat poprzez negatywne stereotypy) zyskujemy również szansę integracji młodzieży z kompletnie innych, właściwie zantagonizowanych środowisk. Zapraszając do projektu młodzież z krakowskich liceów, pomagalibyśmy tym, którzy i bez naszej pomocy są w stanie osiągać własne cele.

Idea projektu

"Lato w teatrze" jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Tegoroczna piąta już edycja teatralnych półkolonii i warsztatów odbywa się między 30 czerwca a 31 sierpnia 2012 roku w dwudziestu sześciu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej. W tym roku obok projektów teatralnych w ramach programu realizowane są także projekty taneczne we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu "Lato w teatrze" teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział: Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Centrum Kultury w Knurowie, Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej w Pietrzykowie, Fundacja MI-RO-RO w Kolbudach, Teatr Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego w Krakowie, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi NOVA w Łośnie, Stowarzyszenie Teatralne CHOREA w Łodzi, Bydgoski Teatr Lalek "Buratino” w Małej Nieszawce, Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Fundacja im. ks. Siemaszki - Centrum Edukacyjne Radosna Nowina w Piekarach, Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno – Teatralne „Stacja Szamocin” w Szamocinie, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Stowarzyszenie Teatr Wiczy w Toruniu, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Karpackiej „Karpatka” w Zawadce Rymanowskiej, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Klub Kultury „Falenica” w Warszawie, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka, HOBO Art Foundation w Warszawie, Stowarzyszenie Działań Twórczych "Republika Warszawa" w Warszawie, Fundacja Artystyczna PERFORM w Warszawie, Stowarzyszenie „Niezależna Manufaktura Taneczna” we Wrocławiu, Towarzystwo Kultury Czynnej we Wrocławiu.

(-)
Materiały Teatru
3 lipca 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...