Nominacja do Róży Gali

Dorota Kolak

Z przyjemnością informujemy, że Dorota Kolak została nominowana do nagrody RÓŻA GALI w kategorii teatr za rolę tytułową w "Marii Stuart" Friedricha Schillera w reżyserii Adama Nalepy.

O nagrodzie

RÓŻE GALI to coroczne prestiżowe wydarzenie, podczas którego dwutygodnik Gala nagradza osoby i wydarzenia ze świata kultury i show biznesu, które odegrały szczególną rolę w mijającym roku. Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach: Film, Muzyka, Książki, Media, Teatr, Online. Czytelnicy mogą głosować na swoich faworytów poprzez SMS-y w terminie do 14 listopada oraz na stronie www.gala.pl. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w poniedziałek, 23 listopada w budynku Ufficio Primo w Warszawie. Ceremonia wręczenia nagród będzie retransmitowana przez TVP2 o godz. 21:50.

O Dorocie Kolak

Pochodzi z krakowskiej rodziny, w której losy teatr był wpisany od co najmniej trzech pokoleń. W roku 1980 ukończyła krakowską PWST. Karierę aktorską rozpoczęła na deskach Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu. Była tam jednak krótko. Zaraz potem - w roku 1982 została aktorką Teatru Wybrzeże, gdzie dzięki wybitnym kreacjom i uznaniu publiczności i krytyki zdobyła pozycję gwiazdy. Zagrała tu 75 ról. Gra najczęściej postacie mroczne, skomplikowane, o zabarwieniu dramatycznym. Jak sama mówi: „Te role, które są dla mnie najważniejsze, to role wariatki albo kobiety nad przepaścią, kompletnie pokręconej w środku, szalonej, a nie grzecznej czy dobrze ułożonej".

Do jej najwybitniejszych ról należą: rola tytułowa w "Antygonie" Sofoklesa w reżyserii Marka Okopińskiego (1983), Maja Ochołowska w "Opętanych" Witolda Gombrowicza w reżyserii Tadeusza Minca (1987), Felice w "Pułapce" Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Babickiego (1984), Maria Timofiejewna Lebiadkin w "Biesach" Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Krzysztofa Babickiego (1992), rola tytułowa w "Pannie Julii" Augusta Strindberga w reżyserii Krzysztofa Babickiego (1990), Katarzyna w "Poskromieniu złośnicy" Williama Shakespeare'a w reżyserii Anny Polony (1993), Marjorie w "Aż do bólu" Williama Mastrosimone'a w reżyserii Adama Orzechowskiego (1994), Maria w "Woyzecku" Georga Büchnera w reżyserii Rudolfa Zioło (1995), Solange w "Pokojówkach" Jeana Geneta w reżyserii Krzysztofa Babickiego (1997), Elwira w "Mężu i żonie" Aleksandra Fredry w reżyserii Anny Augustynowicz (2002), Janina Węgorzewska w "Matce" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (2003), Tamora w "Tytusie Andronikusie" Williama Shakespeare'a w reżyserii Moniki Pęcikiewicz (2006), Matka w "G®upie Laokoona" Tadeusza Różewicza w reżyserii Jarosława Tumidajskiego (2007), Alexandra del Lago w "Słodkim ptaku młodości" Tennessee Williamsa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (2008), Sophie von Essenbeck w "Zmierzchu bogów" Luchino Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (2009), Dulcie Barker w "Naszych najdroższych" Philipa Osmenta w reżyserii Rudolfa Zioło (2010), Myra Bolton w "Na początku był dom" Doris Lessing w reżyserii Anny Augustynowicz (2011), Barbara w "Seksie dla opornych" i "Raju dla opornych" Michele Riml w reżyserii Krystyny Jandy (2012, 2015), rola tytułowa w "Marii Stuart" Friedricha Schillera w reżyserii Adama Nalepy (2014), Marta w "Kto się boi Virginii Woolf?" Edwarda Albee'ego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (2015).

Dorota Kolak ma na swoim koncie także liczne role w Teatrze Telewizji, filmach oraz serialach. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Aktorskiej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (najlepsza drugoplanowa rola kobieca za rolę Ireny w filmie "Jestem twój"), Nagród Aktorskich na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (za rolę Janiny Węgorzewskiej w "Matce" oraz za rolę Elwiry w przedstawieniu "Mąż i żona"), Nagród Aktorskich na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (za rolę Julii Giuli w "Cieniu", za rolę Marii Liebidkiny w "Biesach", Grand Prix za rolę Alexandry del Lago w "Słodkim ptaku młodości", za rolę Myry Bolton w "Na początku był dom"), Nagród Aktorskich w Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej (za rolę Tamory w "Tytusie Andronikusie" oraz za rolę Sophie von Essenbeck w "Zmierzchu bogów"). Dorota Kolak jest także laureatką wielu trójmiejskich laurów, m.in. Nagrody Teatralnej Wojewody Gdańskiego za rolę Marii Liebiedkiny w "Biesach" oraz za rolę Janiny Węgorzewskiej w "Matce", Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury za rolę Janiny Węgorzewskiej w "Matce", nagrody trójmiejskiej Gazety Wyborczej "Sztorm roku" za rolę Janiny Węgorzewskiej w "Matce" i za rolę Alexandry del Lago w "Słodkim ptaku młodości". W 2008 roku z rąk podsekretarza stanu w MKiDN Tomasza Merty odebrała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Dorota Kolak jest również bardzo cenionym pedagogiem - prowadzi zajęcia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

O spektaklu

Dwie wielkie królowe - uwięziona Maria Stuart i panująca Elżbieta I. Jeden tron - wspaniały tron Anglii. A także dwie wspaniałe aktorki - Dorota Kolak i Katarzyna Figura. I jeden reżyser - niezwykle ceniony przez publiczność i krytykę teatralną Adam Nalepa. Słabość i siła. Romantyzm i pragmatyzm. Męskość i kobiecość. Pragnienie i spełnienie. Przepych i pustka. Wolność i niewola. Cynizm i honor. Namiętność i polityka. Władza i rewolucja. Życie i śmierć. Życie i teatr. Historia i współczesność. Wiek XVI i wiek XXI. Wielka Brytania i Polska. Kiedyś i dzisiaj. Tam i tutaj. Oni i my. MARIA STUART - w Teatrze Wybrzeże!

Jedno z najważniejszych wydarzeń 2014 roku według portalu Trójmiasto.pl, Gazety Świętojańskiej i Dziennika Bałtyckiego.

„MARIA STUART to brawurowo zagrany spektakl z dwiema wielkimi kreacjami aktorskimi. To również inne wcielenie reżyserskie samego Nalepy niż to znane z poprzednich jego przedstawień w Wybrzeżu." Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

Premiera: 26 września 2014 roku na Dużej Scenie

Czas: 2 godziny 40 minut (jedna przerwa)

(-)
Materiał Teatru
21 października 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Dorota Kolak
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia