Nowy dramat Mrożka po dwunastu latach!

"Korowód albo pierwsza żona Adama"

Ostatnie dwa dramaty Sławomira Mrożka pt. "Wielebni" i "Piękny widok" zostały wydane w Polsce 12 lat temu. Wówczas już autor napomykał, że są to ostatnie jego teksty pisane dla teatru. Stało się jednak inaczej i pod koniec ubiegłego roku dramaturg ukończył pracę nad sztuką "Korowód albo pierwsza żona Adama".

Jej tekst zna obecnie zaledwie kilka osób związanych ze środowiskiem teatralnym. Jedną z nich jest dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie - Jarosław Gajewski, który ma w planach wyreżyserowanie dramatu Mrożka. Premiera "Korowodu..." odbędzie się w Teatrze Polskim 25 maja 2013 roku, z okazji 100-lecia warszawskiej sceny.

O tym, że Sławomir Mrożek ukończył pisanie sztuki, informowała już pod koniec ubiegłego roku w jednym z programów telewizyjnych jego żona.

- To sztuka przede wszystkim o miłości. Miłości i seksie... -mówiła Susana Osorio-Mrożek. Wtedy jednak nikt jeszcze poza nią nie czytał tego tekstu.

W "Korowodzie..." występują bohaterowie, z których każdy symbolizuje jedną z płci. Wśród postaci jest tytułowa żona Adama o imieniu Lilith. Pojawia się także reprezentant Boga w postaci Biskupa oraz... diabeł. Akcja dramatu rozgrywa się w raju, dokładnie 29 czerwca, a więc w dniu, w którym urodził się mistrz polskiej i światowej dramaturgii.

Jakie znaczenie ma data urodzin Mrożka w sztuce? Na to pytanie będzie próbował odpowiedzieć reżyser "Korowodu...". - Myślę, że poznają na nie odpowiedź widzowie, którzy obejrzą spektakl w Teatrze Polskim. Na razie jest za wcześnie na jakiekolwiek wyjaśnienia. Zdradzę jedynie, że w dramacie dzień 29 czerwca to dzień karnawału - mówi Jarosław Gajewski, dodając, że utwór powinien wywołać ogromne poruszenie wśród publiczności i stać się wydarzeniem roku w Polsce.

- Sławomir Mrożek zaczerpnął temat "Korowodu..." z pieśni zakorzenionej w meksykańskiej mitologii. Usłyszał ją po raz pierwszy podczas pobytu na Jukatanie, w Ameryce Środkowej. "Korowód..." łączy w sobie konwencję lekkiego wodewilu i misterium. Poważny ton dramatu współistnieje bowiem z charakterystycznym dla Mrożka poczuciem humoru. Będzie więc zabawnie i poważnie - zapowiada Gajewski.

Tekst "Korowodu...", zdaniem reżysera, stanowi też nie lada wyzwanie aktorskie. - Najważniejsza treść sztuki zapisana została w podtekstach rozmów między płciami, które wchodzą z sobą w rozmaite interakcje. Przyglądają się sobie uważnie, studiują siebie nawzajem, wyciągają wnioski, a także toczą z sobą wojnę - opowiada Gajewski.

Reżyser zaznacza jednak, że wojna płci tylko po części obrazuje relacje bohaterów "Korowodu...". Łączy ich też prawdziwa miłość, która w dramacie odgrywa kluczową rolę. Gajewski nie chciał jednak zdradzić, kto zagra walczących i jednocześnie namiętnie kochających się bohaterów.

Dramat powstałby już dawno, ale prace nad tekstem przerwała choroba Mrożka, który doznał rozległego wylewu. Spowodował on afazję, czyli całkowitą utratę zdolności mowy. - Po powrocie do zdrowia meksykańska pieśń nabrała dla dramatopisarza nowego, pełniejszego wymiaru i dlatego postanowił wrócić do pisania "Korowodu..." - mówi Gajewski. - Jedyne, co mój mąż potrafi robić, to pisać. Jeśliby nie pisał, to co miałby robić? Mój mąż nie ma żadnego hobby, takiego jak ogrodnictwo czy majsterkowanie... Po prostu pisze - mówiła w TVN-nie Susana Osorio-Mrożek.

Całkiem niedawno mieliśmy okazję poznać wydane przez Wydawnictwo Literackie "Dzienniki" Sławomira Mrożka oraz prywatne listy dramatopisarza do innego krakowskiego literata - Stanisława Lema. Dramat "Korowód albo pierwsza żona Adama" ma opublikować Oficyna Literacka Noir Sur Blanc oraz miesięcznik "Dialog", w czasie gdy mieć będzie miejsce teatralna premiery dzieła.

Urszula Wolak
Gazeta Krakowska
3 września 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...