Nowy sezon u Osterwy

"Płatonowa" - Teatr im. Juliusza Osterwy

Inscenizacja klasycznej już sztuki młodego Antoniego Czechowa, pierwsza lubelska premiera dramatu Hanocha Levina i autorska realizacja jednego z uznanych polskich reżyserów - oto nowe propozycje Teatru im. Juliusza Osterwy na rozpoczynający się po wakacyjnej przerwie 20 września sezon

Te trzy premiery wzbogacą repertuar sceny przy ulicy Narutowicza, gdzie obok nich będzie można oglądać znane już z poprzednich sezonów sztuki Williama Szekspira, Michała Bałuckiego, Witolda Gombrowicza, Woody\'ego Allena, Bengta Ahlforsa i Mateusza Pakuły.

Właśnie ruszają próby do pierwszej premiery sezonu - planowanej na grudzień inscenizacji "Płatonowa" Czechowa w nowym tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej i w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur - od kilku miesięcy pełniącej funkcję dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Zrealizuje ona w Lublinie niezwykły młodzieńczy dramat autora "Trzech sióstr", który od kilku lat cieszy się w polskim teatrze sporą popularnością - szczególnie wśród reżyserek - warto tu przypomnieć chociażby głośne realizacje Mai Kleczewskiej i Agnieszki Glińskiej. Lubelska inscenizacja Korytkowskiej-Mazur ma szansę wpisać się w ten swoisty cykl kobiecych prób wydobycia z historii dziewiętnastowiecznego rosyjskiego powiatowego Don Juana całkiem współczesnych pytań i wątpliwości. W tytułowej roli wystąpi Krzysztof Olchawa.

Dzięki drugiej premierze w lubelskim teatrze zagości Hanoch Levin - jeden z najważniejszych izraelskich dramaturgów minionego wieku. Jego teksty to zaprawione specyficznym humorem opowieści pełne bolesnej prawdy o naszej kondycji, w których to, co odwieczne miesza się z tym, co historyczne, a ich bohaterowie szukając miłości, sensu przemijania czy jakichś źródeł nadziei gubią się zwykle w dziwacznej grze pomiędzy życiem a śmiercią. Taka też jest sztuka Pakujemy manatki opatrzona charakterystycznym podtytułem "komedia na osiem pogrzebów". Wyreżyseruje ją Artur Tyszkiewicz - dyrektor artystyczny Teatru im. Juliusza Osterwy, który w swoim dorobku ma już dwie realizacje sztuk Levina - obsypanych nagrodami Sprzedawców gumek z Teatru IMKA oraz Shitza z warszawskiego Teatru Ateneum z Wiktorem Zborowskim w roli tytułowej.

Trzecia, planowana na czerwiec premiera jest póki co okryta tajemnicą. Wiadomo jednak, że będzie to autorski projekt Remigiusza Brzyka - reżysera urodzonego w 1971 roku, ucznia i asystenta Krystiana Lupy, wielokrotnie nagradzanego (między innymi prestiżowym Laurem Konrada na katowickim festiwalu Interpretacje), twórcę tak głośnych przedstawień jak \'Czarownice z Salem" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, "Brygada szlifierza Karhana" w Teatrze Nowym w Łodzi (spektakl ten był pokazywany w Lublinie w ramach Konfrontacji), "Wodzireja" według Feliksa Falka w warszawskiej IMCE czy ostatnio "Korzeńca" w sosnowieckim Teatrze Zagłębia.

Obok premierowych realizacji w Teatrze im. Juliusza Osterwy będzie można oglądać również i te znane z poprzednich sezonów - cieszącego się niezmienną popularnością "Boga" Woody\'ego Allena w reżyserii Grzegorze Kempinsky\'ego, "Komedię teatralną" Bengta Ahlforsa tego samego reżysera, "Niewolnice z Pipidówki" Michała Bałuckiego zrealizowane przez Krzysztofa Babickiego, "Iwonę, księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza w ujęciu Bogdana Toszy; w repertuarze nie może oczywiście zabraknąć sztuk Szekspira - grany będzie "Makbet" w reżyserii i ze scenografią Leszka Mądzika, "Wiele hałasu o nic" Tadeusza Bradeckiego, a także najświeższa, bardzo dobrze przyjęta inscenizacja "Snu nocy letniej" Artura Tyszkiewicza. Z afisza zejdzie jedynie "Biały dmuchawiec" Mateusza Pakuły, ale sam autor pozostanie w repertuarze z szalenie ciekawym, budzącym skrajne opinie spektaklem Na końcu łańcucha.

Nadchodzący sezon przyniesie również zmiany w zespole aktorskim - odchodzi z niego Laura Samojłowicz i Mariusz Budkowski, zasilą go natomiast znani już lubelskiej publiczności Marta Ledwoń (znakomita Tamora z "Na końcu łańcucha"), Daniel Dobosz (błysnął jako Joker-Kaliban w "Na końcu łańcucha" i przezabawny Piszczała-Tyzbe w "Śnie nocy letniej") oraz tegoroczna absolwentka krakowskiej PWST Lidia Olszak. Poza tym na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy będą się gościnnie pojawiać: Arkadiusz Nader (w roli Leonata w Wiele hałasu o nic), Przemysław Stippa (jego Puka w "Śnie nocy letniej" po prostu trzeba zobaczyć) oraz jeden z najbardziej charyzmatycznych polskich aktorów - znany z wielu ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych Janusz Chabior.

Obok zmian w zespole po wakacyjnej przerwie warto również przyjrzeć się wnętrzu lubelskiego teatru - zwłaszcza odrestaurowanemu trzeciemu balkonowi na widowni lubelskiej sceny. I choć dawna "jaskółka" nie będzie udostępniana widzom, to dzięki funduszom z Urzędu Marszałkowskiego udało się ostatecznie zakończyć remont dużej sceny i tym samym przywrócić jej dawny, zaprojektowany przez Karola Kozłowskiego kształt i blask. Wybudowany przez "lublinian sobie", jak pisano w 1886 roku, gmach wciąż jednak wymaga troski - przede wszystkim na renowację czekają pomieszczenia po dawnej filharmonii, by mogła tam znaleźć swoje miejsce mała scena, bez której duży dramatyczny teatr w stolicy województwa po prostu obejść się nie może.

Rozpoczynający drugi sezon swojej pracy w Teatrze im. Juliusza Osterwy Artur Tyszkiewicz zdaje sobie sprawę z tych ograniczeń, rozpoznając też specyfikę lubelskiej widowni nie zamierza przeprowadzać w Lublinie rewolucji, zamiast tego skupia się na budowie i konsolidacji zespołu aktorskiego oraz stopniowym poszerzaniu teatralnej oferty. Miniony sezon przyniósł drapieżny spektakl Pakuły i Evy Rysovej Na końcu łańcucha będący próbką zupełnie innego myślenia o teatrze niż to, które do tej pory przy ulicy Narutowicza dominowało, ale także znacznie bardziej stonowany, jednak na pozór tylko bezpieczny i tradycyjny Sen nocy letniej, mający wszak tę zaletę, że może godzić zwolenników "starego" i "nowego". Obydwie ostatnie premiery dobrze wróżą nadchodzącemu sezonowi - pierwszemu, za który Tyszkiewicz bierze już pełną odpowiedzialność. Widać bowiem wyraźnie, że dyrektor artystyczny lubelskiej sceny szanując wypracowane przez poprzednika porozumienie z widzami, potrafi jednocześnie zaryzykować, by piękne dziewiętnastowieczne wnętrze od czasu do czasu nieco przewietrzyć.

(-)
Materiał Teatru
13 września 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia