Olśniewające przedstawienie o cudach życia

"Dziwny przypadek psa nocną porą" - reż. Jakub Krofta - Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Czym jest "Dziwny przypadek psa nocną porą"? To adaptacja książki Marka Haddona, jego bestseller zdobył aż siedemnaście nagród literackich. Autorem adaptacji jest Simon Stephens, jeden z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy. Sztuka zdobyła nagrodę Oliviera dla najlepszej nowej sztuki w 2013 roku oraz nagrodę Tony dla najlepszego tekstu w 2015 roku. "Dziwny przypadek psa nocną porą" miał swoją premierę trzy lata temu w National Theatre w Londynie (w reżyserii Marianne Elliott), a w dwa lata później został wystawiony na Broadwayu.

Widz musi być przygotowany na wyjątkowo ekscytujące doświadczenie teatralne! Czeski reżyser, Jakub Krofta, prezentuje serię scen o szybkim tempie, w których punkt widzenia bohatera znajduje odzwierciedlenie w interakcji z rodzicami i nauczycielem, a także z różnymi sąsiadami i autorytetami. Krofta wystawił dramat w metalowym pudełku, a muzyka i efekty dźwiękowe są wykonywane na żywo przez Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego. Muzycy tak zaangażowali się w przedstawienie, że na koniec przyłączyli się do zespołu aktorskiego i sami zaczęli uczestniczyć w akcji scenicznej. Skromna scenografia została ograna do granic możliwości, a Olaf Tryzna, odpowiedzialny za oświetlenie, starał się oddać i podkreślić wirujące myśli głównego bohatera - Christophera. Widz jest olśniony podróżą do świata Christophera - nie może przegapić końcowej niespodzianki w jego interpretacji. Krzysztof Szczepaniak, który gra głównego bohatera, dotrzymuje słowa i wykonuje obiecane widzom zadanie matematyczne, ale jest to już inny chłopiec niż ten oglądany przed chwilą. Oko puszczone przez niego do widza każe się podczas końcowych oklasków zastanowić, czy to nie pomyłka i czy to ciągle ta sama niepełnosprawna osoba.

Piętnastoletni miłośnik matematyki, Christopher Boone, mieszka z ojcem w Swinton, robotniczym miasteczku na zachód od Londynu. Fałszywie oskarżony o zabicie psa sąsiadki postanawia zbadać zbrodnię. I odkryć sprawcę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest to chłopiec autystyczny. Krzysztof Szczepaniak, niedawny absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, przygotował się do roli bardzo starannie. Od początku jest bardzo wiarygodny i narzuca pozostałym aktorom sposób i tempo gry. Zaskoczony widz przez pierwsze piętnaście minut premierowego przedstawienia zastanawiał się, o czym jest to dzieło i dopiero po tym czasie na widowni zaczęły pojawiać się pierwsze nieśmiałe jeszcze fale śmiechu. Sympatyczny chłopiec wykreowany przez Szczepaniaka opowiada nam nie o zabiciu psa, ale o nas samych. Pies to wytrych do opowiedzenia historii. Oczami autystycznego dziecka widzimy, jacy jesteśmy i jak postępujemy w życiu prywatnym. Warto to przedstawienie zobaczyć z rodziną. Młodzi ludzie chętnie identyfikują się z bohaterem, co było widać w teatrze, gdy znana pani, która przyszła z córką, biła brawo na stojąco. Piękne i pomysłowe przedstawienie przeniesione do Warszawy z West Endu może liczyć na wiernych widzów wśród nastolatków.

Cały zespół aktorski miał do wykonania niezliczoną ilość etiud, ale największe wrażenie zrobił na widzach Marcin Sztabiński, który gra ojca głównego bohatera. Niepozorny robotnik ma w sobie ogromne zasoby trudnej miłości do syna. Kiedy prosi swoje dziecko o nieodrzucanie uczuć, wywołuje na widowni ogromne wzruszenie - siedząca obok mnie pani nie potrafiła ukryć szlochu. Pozostali aktorzy bardzo prostymi środkami wcielali się w kolejne postacie. Tomasz Budyta grał perfekcyjnie. Raz był delikatnym księdzem, a kiedy indziej wulgarnym kochankiem matki. Kiedy kreował swoje role, wzorował się na postaciach od Jowialskiego Fredry do Kowalskiego Williamsa. Podobne środki gry aktorskiej zastosowała Anna Gajewska wcielająca się aż w sześć postaci. Żadna z nich nie była powieleniem poprzedniej, każda stanowiła odrębną całość. Marta Król jako matka Christophera zbudowała rolę współczesnej kobiety, która ciągle chce być młodą dziewczyną, na zasadzie zestawienia kontrastów. Raz jest czuła, a drugi raz odpychająca. Wykorzystane przez nią środki gry aktorskiej pozwoliły widzom zobaczyć czterdziestolatkę z przedmieścia, która pod powłoką sympatycznej sąsiadki ukrywa głębię uczuć rodzicielskich.

Ruch sceniczny opracowała Aneta Jankowska i piszę o tym, bo sceny z Londynu oraz pokaz jazdy pociągiem to najciekawsze momenty przedstawienia, w których akcja jest żywa od samego początku.

Letni Festiwal Teatru Dramatycznego ma swoją premierę i jest to przedstawienie świeże. Takie, na którym bawią się widzowie na całym świecie. Teatr to prawdziwie dramatyczny, bez skłonności do modnego dziś postdramatyzmu. Przedstawienia grane w tym teatrze zmuszają do myślenia nie nad strukturą, ale zawartością intelektualną dzieła. "Dziwny przypadek psa nocną porą" w Teatrze Dramatycznym to znakomita propozycja dla rodziców i ich nastoletnich pociech na spędzenie wspólnego wieczoru. Będzie naprawdę o czym porozmawiać w domu. Dramatem tym z pewnością będą także żywo zainteresowane młodzieżowe zespoły teatralne.

Wojciech Giczkowski
Teatr dla Was
28 lipca 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...