"Ożenek" na dobry początek

"Ożenek" - reż: Adam Orzechowski - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

W Gdańsku rozpoczęła się II edycja Festiwalu Wybrzeże Sztuki. Z tej okazji Teatr Wybrzeże będący organizatorem Festiwalu zaprosił swoich gości na premierowy pokaz sztuki "Ożenek" w reżyserii Adama Orzechowskiego.

Tegoroczna edycja Festiwalu nie bez przyczyny odbywa się pod hasłem „Forever Young”. Niektórzy z aktorów Teatru Wybrzeże obchodzą właśnie swoje jubileusze. Z tej okazji mogliśmy podziwiać poświęconą ich artystycznemu dorobkowi wystawę „Nasi Forever Young”, a chwilę później wszystkich „Wiecznie Młodych” zobaczyć można było na deskach teatru w sztuce Mikołaja Gogola „Ożenek”.

Wszystkim bardzo dobrze znana dziewiętnastowieczna sztuka rosyjskiego dramatopisarza przeniesiona została na grunt współczesny. Nie straciła ona jednak nic ze swojej świeżości - może dlatego, że temat, który porusza nadal pozostaje bardzo aktualny. Swaty córki kupca Agafii Tichanowny (Joanna Bogacka) i walka o jej rękę pięciu nieco podstarzałych mężczyzn (Stanisław Michalski, Zbigniew Olszewski, Krzysztof Gordon, Jerzy Gorzko, Florian Staniewski), to idealny temat do pokazania zakłamania, chciwości, nieszczerości uczuć i działań. 

A wszystko to jak na dobra tragikomedię przystało ubrane zostało w odrobinę szyderstwa, kpiny i wyśmiewania ludzkich przywar. Bo co, jeśli nie gogolowskie charaktery najlepiej pokazuje niedoskonałość człowieka i jego słabości. Koczkariow (rewelacyjny Mirosław Krawczyk) najlepiej charakteryzuje świetnego mistyfikatora gotowego za wszelką cenę dopiąć swojego celu. Podkolesin (Krzysztof Gordon) ukazuje postać niezdecydowaną, manipulowaną przez swojego przyjaciela, co finalnie może prowadzić do katastrofy. Natomiast Agafia Tichonowna prezentuje wielkie rozdarcie oraz podobnie jak Iwan Kuźmicz podatność na wpływy innych, ale również wielką próżność i przedmiotowe traktowanie człowieka.

Ukazanie komediowych charakterów z lekką nutką groteskowości świetnie dookreślały bijące paletą barw stroje bohaterów. Każdej z męskich postaci został przyporządkowany lekko kiczowaty, każdy w innym kolorze garnitur, co bardzo dobrze wpisało się w klimat uwspółcześnionej komedii. Na pochwałę zasługuje również Bernard Szyc odpowiedzialny za ruch sceniczny. Bardzo często występujące synchroniczne ruchy nadawały rytm całemu spektaklowi, a przy tym, jak na obcowanie ze sztuką tego gatunku, wywoływały mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Nie sposób nie wspomnieć również o znakomitym aktorstwie. W sztuce mogliśmy podziwiać prawdziwą plejadę gwiazd. Ze sceny biło wypracowaną przez lata wiarygodnością, co zaraz po zakończeniu sztuki zostało nagrodzone nie tylko gromkimi brawami, ale również lawiną nagród. Nagrody i odznaczenia Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymali: Krystyna Łubińska za 58 lat obcowania z teatralną sceną, w tym 50 lat w Teatrze Wybrzeże, Stanisław Michalski za 55 lat w Teatrze Wybrzeże, Florian Staniewski za 40 lat w Teatrze Wybrzeże oraz Joanna Bogacka za 40 lat w Teatrze Wybrzeże. Nagrody przyznał również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaki Honorowe Zasłużonych dla Kultury Polskiej otrzymali: Maria Mielnikow za 30 lat na scenie, w tym 25 lat w Teatrze Wybrzeże, Mirosław Krawczyk za 30 lat na scenie, w tym 25 lat w Teatrze Wybrzeże oraz Jerzy Gorzko za 30 lat w Teatrze Wybrzeże. Nie zabrakło również honorowych odznaczeń medalem Gloria Artis, które powędrowały do Zbigniewa Olszewskiego za 35 lat na scenie, w tym 30 lat w Teatrze Wybrzeże, Krzysztof Gordon za 40 lat w Teatrze Wybrzeże oraz Wandy Neumann za 40 lat na scenie, w tym 35 w Teatrze Wybrzeże.  

Wieczór rozpoczynający II edycję Festiwalu Wybrzeże Sztuki pokazał, że nie tylko aktorzy, ale również dramat Gogola okazał się „Forever Young”. Przenoszenie sztuki nieco już zakurzonej we współczesne realia zawsze wiąże się z ryzykiem. Nietrudno bowiem, zwłaszcza w sztukach komediowych, o skrajną śmieszność, żenujące dowcipy, czy epatowanie niesmaczną wulgarnością. Na szczęście w spektaklu Adama Orzechowskiego wszystko zostało bardzo dobrze wyważone, co zaowocowało sztuką świeżą, z lekkim polotem klasycznej tradycji.

Kamila Golik
Dziennik Teatralny
6 lipca 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...