Plenerowe widowisko multimedialne

"Herbert, rekonstrukcja poety" - Marcin Liber - Nowy Teatr, BN

Przeniesienie plenerowego widowiska multimedialnego, zrealizowanego przez Nowy Teatr oraz Bibliotekę Narodową w 2008 roku w 10. rocznicę śmieci Poety, do intymnej przestrzeni sali teatralnej

Jednym z utworów Zbigniewa Herberta wprost odwołującym się do tradycji antycznej jest słuchowisko radiowe Rekonstrukcja poety. Ożywiając w nim mit Homera, Herbert zdefiniował swój program poetycki, określając tym samym rolę poety we współczesnym świecie. Nasze zainteresowanie tym rzadko przypominanym utworem dramatycznym zbiega się z potrzebą usłyszenia na nowo przesłania o powinnościach ludzi pióra, sztuki, nauki.

W Rekonstrukcji poety dokonała się analityczna rekonstrukcja postaci Homera, archetypu. Ujrzany w soczewce współczesności ma on twarz czterdziestolatka, twórcy borykającego się z własnym losem, piętnem geniuszu, cierpienia i kalectwa. Postać Profesora, ironicznie przedstawionego człowieka obciążonego bagażem cywilizacyjnym, reprezentującego zupełnie inny obszar świadomości, stanowi dla postaci Homera, pierwotnego Twórcy mocny kontrapunkt. Pomiędzy tymi dwiema kreacjami rozpięte jest alter ego samego Herberta.

W duchu Herbertowskiej empatii dla starożytnych dokonana zostanie próba konfrontacji dzieła przeznaczonego do realizacji radiowej z językiem i wrażliwością młodych twórców, operujących nowoczesnymi środkami wypowiedzi - obrazem zintegrowanym ze światłem i dźwiękiem. Chcemy na nowo odczytać zapisaną w Rekonstrukcji przemianę Homera i zaprosić wszystkich do udziału w dialogu genialnego słowa i nowoczesnych środków artystycznego wyrazu.

Marcin Liber, reżyser:
Co interesuje mnie w Herbercie? Rekonstrukcja poety to utwór napisany dla radia, dla medium, które w czasach, gdy Herbert pisał swoje słuchowisko, było najbardziej progresywne. W radiu Herbert posłużył się tym, co dziś nazywamy samplingiem. Za pomocą montażu z fragmentów tekstu, wierszy, słuchacz konstruuje sobie obraz Homera, poety - człowieka niejednoznacznego, który nie jest faryzeuszem jednej tezy, człowieka walczącego ze sobą, człowieka poszukującego, który rozszerza granice form i znaczeń. Zrekonstruowany Homer przybliża nas do Herberta.

Formuła słuchowiska multimedialnego.
Tekst napisany w latach 50. jest punktem wyjścia dla nowoczesnej adaptacji multimedialnej, budowanej równolegle z materiału wideo zarejestrowanego w studio oraz interaktywnych animacji. Przygotowane animacje reagować będą na skomponowaną muzykę i dźwięki spektaklu oraz improwizację powstającą na żywo na scenie.

W warstwie wizualnej - jak tłumaczy Marcin Liber, reżyser przedstawienia - następuje rzeczywista rekonstrukcja głównego bohatera, widzimy wąskie kadry, detale twarzy i ciała Homera, postaci: Elpenor, Kobieta, nawiązują ze sobą dialog pomiędzy ekranami, wykorzystujemy w pełni potencjał, jaki dają nam dziś technika filmowa i multimedia.

Homer: Andrzej Chyra
Profesor: Jan Peszek
Głos Kobiecy: Maja Ostaszewska
Elpenor: Rafał Fudalej

Scenariusz i reżyseria: Marcin Liber
Muzyka: Robert Piotrowicz
Fortepian: Anna Zaradny
Elektronika, perkusjonalia, gitara: Robert Piotrowicz

Animacje, grafika: Huncwot - Arkadiusz Romański, Łukasz Knasiecki
Montaż: Jeremi Czyżewski
Zdjęcie Andrzeja Chyry: Jan Kriwol
Kurator: Mikołaj Baliszewski

Program:
godz. 19:00
Rozmowa
Zbigniew Herbert / Aleksander Małachowski (1972)

godz. 19:15
spektakl multimedialny
Rekonstrukcja Poety
na podstawie dramatu Zbigniewa Herberta (1958)

Ewa Cichowicz-Vedral
Materiały Teatru
23 marca 2010
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...