Poświęcone naturze i sztuce

"Mistero di Antonia - Mary Jagi II" - reż. Andrzej Miękus - Polish Opera Now

Artystka i kreatorka fryzur Jaga Hupało, mezzosopranistka Elwira Janasik oraz reżyser Andrzej Miękus zapraszają na premierę wspólnego projektu filmowego pod tytułem: Mistero di Antonia - Mary Jagi II. Tematyka dzieła poświęcona jest naturze i sztuce - opowiada o pięknie, sile twórczej oraz ekologii. Premiera filmu odbędzie się dnia 28 stycznia 2021 roku o godz. 19:00 na nowej platformie nonprofit poświęconej sztuce operowej i filmowej POLISH OPERA NOW na stronie www.polishoperanow.com.

Ponad 400 lat temu Claudio Monteverdi zainspirowany greckim mitem nieodwzajemnionej miłości Ariadny do Tezeusza stworzył operę pod tytułem Ariadna (po włosku L'Arianna). Przekonany o sile własnego dzieła, kompozytor stwierdził w liście z 1621 roku, że zawarty w nim Lament Ariadny to „(...) szczyt sztuki operowej". I to właśnie tylko ten fragment zachował się do naszych czasów.

400 lat później powstał projekt filmowy Mary Jagi autorstwa Jagi Hupało i Andrzeja Miękusa. Przy okazji prezentacji tego wideo doszło do spotkania artystów ze śpiewaczką operową Elwirą Janasik. Rozmowy zaowocowały stworzeniem drugiej odsłony serii Mary Jagi: „Mistero di Antonia jest kontynuacją projektu, który stanowi nieodłączną część mojego życia zawodowego" - tłumaczy Jaga Hupało. „Cała idea narodziła się w magicznym miejscu, które ofiarował mi los – Leśnej Ostoi Sztuki, miejscu związanym z moim dzieciństwem, które znajduje się u podnóża gór Bardzkich, na Dolnym Śląsku. To właśnie ta przestrzeń i wspólnie spędzony czas z ekipą dały nam natchnienie i wolę stworzenia ujmującej opowieści, poruszającej dylematy rodzącego się świata. Film jest wyrazem naszych poszukiwań twórczych, pasji oraz naszych własnych lęków i nadziei. Do projektu zaprosiłam wielu artystów, których urzekła idea filmu pozbawionego komercji, wykreowanego w celach artystycznych, w trosce o piękno natury z zachowaniem odpowiedzialnej twórczości. Towarzyszyło nam hasło UBUNTU – Ja jestem, bo Ty jesteś. Tytuł jest pomysłem Elwiry Janasik, a tytułowa Antonia to moja córka symbolizująca młode pokolenie, które przejmuje odpowiedzialność za ziemię i naturę".

Punktem wyjścia drugiej odsłony projektu Mary Jagi stał się wspomniany Lament Ariadny Monteverdiego. Dla Elwiry Janasik Lament Ariadny był inspiracją: "Poświęciłam mu wiele czasu i uwagi, wiele pracy i serca włożyłam w jego poprawne odczytanie".
Do współpracy przy filmie Misterium Antonii twórcy zaprosili również kompozytorkę i producentkę muzyczną Miss God. „Spełniły się moje marzenia połączenia śpiewu barokowego z muzyką ambientu Miss God" - wyznaje śpiewaczka.

„Koncepcja powstała szybko podczas kilku naszych wspólnych spotkań. Realizacja zajęła kilkanaście tygodni, w tym 4 dni zdjęciowe" - wspomina Andrzej Miękus. Inspiracją do stworzenia video był również artysta „(...) Tomek Sikora i jego projekt fotograficzny Harmonia. Jego fotografie stanowią nieodzowną część fabuły osadzonej w lesie oraz na zamku Sarny. Historia przedstawia dwie równorzędne bohaterki: z jednej strony jest nią tytułowa Ariadna symbolizująca naturę, która w swej naiwności zaufała człowiekowi, a teraz rozpacza nad odtraconą miłością. W roli Tezeusza wystąpił Olgierd Łukasiewicz. Z drugiej strony główną postacią filmu jest odgrywana przez Jagę Hupało Szamanka. Usiłuje ona połączyć świat Człowieka ze światem Natury".

POLISH OPERA NOW to niekomercyjna platforma współpracy artystycznej, która powstała z potrzeby zapełnienia artystycznej pustki, jaką wywołała pandemia koronawirusa. Została uruchomiona w maju 2020 roku przez Agatę Ubysz, menadżerkę kultury i właścicielkę managementu artystycznego STUDIO KULTURA.

POLISH OPERA NOW jest wirtualną przestrzenią otwartą dla wszystkich artystów z dziedziny muzyki klasycznej jak i wszelkiego rodzaju realizatorów: reżyserów filmowych, operatorów, artystów z dziedziny sztuk wizualnych. Platforma ma na celu sprowokować twórców do
rozwijania swojej kreatywności za pomocą medium filmu w tworzeniu krótkich filmów przy jednoczesnym wykorzystywaniu nowych technologii i nieoczekiwanych rozwiązań. Pragnieniem założycielki portalu jest, by, poprzez spotkanie dwóch (lub kilku) osobowości artystycznych, spowodować tym samym redefinicję sposobu, w jaki ludzie postrzegają myzykę klasyczną i świat opery.

Obecnie na platformie znajdują się nagrania zarówno największych polskich śpiewaków operowych: Andrzeja Dobbera, Małgorzaty Walewskiej, jak i przedstawicieli młodszego pokolenia: Wandy Franek, Sylwii Olszyńskiej, Eweliny Osowskiej oraz Michała Sławeckiego. Wykreowali oni we współpracy z rodzimymi oraz międzynarodowymi twórcami różnorodne formy video - pod utwory operowe lub współczesne, specjalnie skomponowane dla nich. Wszystkie prace są dostępne dla widzów za darmo.

Najnowszy krótki metraż, który zagości na platformie, powstał dzięki współpracy kreatorki Jagi Hupało, mezzosopranistki Elwiry Janasik oraz reżysera Andrzeja Miękusa.
Punktem wyjścia filmu pod tytułem Mistero di Antonia - Mary Jagi II stał się Lament Ariadny Claudio Monteverdiego. Premiera filmu odbędzie się dnia 28 stycznia 2021 roku o godz. 19:00 na stronie www.polishoperanow.com.

Twórcy filmu "Mistero di Antonia - Mary Jagi II"

Jaga Hupało:
Urodzona w 1966 roku w Nowej Rudzie kreatorka fryzur, artystka wizualna i producentka. Założycielka pracowni Jaga Hupało Born To Create (2007) – przestrzeni kreacji rzemiosła, mody i sztuki, a także japońskiego Instytutu Piękna wyspecjalizowanego w dziedzinach nowoczesnej kosmetologii i pielęgnacji włosów. Inicjatorka Leśnej Ostoi Sztuki. W jej projektach artystycznych biorą udział osoby z różnych dziedzin świata artystycznego oraz środowiska społecznie zaangażowanego. Współpracowała m.in. z Operą Narodową, Teatrem Muzycznym Roma, Teatrem Polskim, Zachętą Narodową Galerią Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Autorskie pokazy: Nowy Jork, Paryż, Londyn na zaproszenie Noise.
Swoje filmy modowe prezentowała w London Barbican, Kinie Muranów, a także podczas Berlin Fashion Film Festival i Festiwalu Góry Literatury. Jej prace publikowane są w największych magazynach m.in. Harper's Bazaar, Elle, Twój Styl, Viva!Moda, Gala, Vogue Italia, L'Officiel Italia, Esimbi Magazine. Gościła na specjalne zaproszenia projektantów podczas zagranicznych Tygodni Mody w Londynie, Berlinie i Lizbonie oraz prezentacji prac dyplomowych Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Stylizacje włosów Jagi Hupało uświetniły również pokazy największych polskich twórców mody, teledyski, filmy. Autorka książki „Pokochaj swoje włosy" i felietonów. Założycielka Roots of Born To Create – nurtu fryzjerstwa zrównoważonego miejsca edukacyjnego łączącego kontemplację sztuki, natury i rzemiosła. Uzyskała wiele międzynarodowych wyróżnień i tytułów, takich jak: Designer of the Year i Personality of the Year. Uhonorowana medalem Akademii Sztuk Pięknych. Mentor stylistów Born To Create. Prywatnie mama dwóch córek, Anii i Antonii, babcia małego Tadzia.

Elwira Janasik:
Mezzosopranistka. Absolwentka UMFC w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Ryszarda Cieśli. Laureatka II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu w 2019 roku, finalistka Międzynarodowego Konkursu im. A. Didura w Bytomiu, gdzie otrzymała nagrodę specjalną Wiesława Ochmana oraz finalistka Ogólnopolskiego Konkursu im. B. Paprockiego w Bydgoszczy w 2020 roku. Wielokrotna stypendystka MKiDN oraz Stypendium Fundacji Pro Polonia Society. Laureatka pierwszych miejsc na festiwalach i konkursach o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym: III nagroda na IV Konkursie Wokalnym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, III nagroda na XIV Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym W Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej.

W 2013 roku otrzymała nagrodę dla najlepszego mezzosopranu na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde. Występowała kreując główne partie w teatrach operowych w całej Polsce jak również zagranicą. Do jej repertuaru należą m.in. rola Jadwigi w Strasznym dworze, Mary w Holenderze tułaczu, Magdaleny w Rigoleccie, Feneny w Nabucco, Suzuki w Madamie Butterfly, Mercedes w Carmen, Czipry w Baronie Cygańskim. Zagrała główną rolę w oratorium San Giovanni Battista A. Stradelli.
Wystąpiła także w Teatro Lope de Vega w Hiszpanii oraz na festiwalu Dramma per musica w operze Leonardo Vinci: Semiramide riconosciuta.

Andrzej Miękus:
Twórca, scenarzysta i reżyser niezależnych filmów dokumentalnych oraz producent kreatywny i twórca filmów artystycznych, reklamowych, teledysków i programów TV. Szef butiku kreatywnego Film Boom Productions.

Wśród produkcji dokumentalnych znajdują się:
The Quest - historia amerykańskiego naukowca, Howarda Urnovitza, który ponad 45 lat temu przysiągł swojej umierającej na raka matce, że poświęci swoje życie na wynalezienie „lekarstwa" na raka. Słowa dotrzymał.
Nieznana misja Harleya – czyli w jaki sposób porzucone przez Armię Czerwoną po II Wojnie Światowej kultowe motocykle Harley Davidson utorowały drogę do wolności młodym ludziom żyjącym za Żelazną Kurtyną. W developmencie.
Anioły z Sindżar – film w reżyserii Hanny Polak, którego Andrzej jest pomysłodawcą i współtwórcą opowiada historię Jazydek, ofiar ISIS i ich drogi powrotnej do życia. Premiera przewidziana w 2021.

Andrzej Miękus jest także twórcą teledysków dla Kasi Cerekwickiej (W pogoni za szczęściem) oraz Marka Napiórkowskiego (Hipokamp) oraz wielu filmów i reklam komercyjnych. Współtworzył - jako wydawca i/lub redaktor naczelny - m.in. następujące projekty wydawnicze: Malemen, Champion, Businessman Magazine, Przegląd Reader's Digest oraz Moda na zdrowie.

Łucja Waśko
Materiał organizatora
22 stycznia 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia