Poznańska polecajka kulturalna - 13-15.08.21

13 – 15 sierpnia 2021 r.

Lato w mieście. Półmetek wakacji za nami, ale w Poznaniu i okolicach nadal można korzystać kulturalnych atrakcji w słoneczne dni i sierpniowe wieczory.

Enter Enea Festival - Currara Edyta Hul

13.08.2021 / Piątek 18:00

Edyta Hul ur. 1986 r. Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym, ilustracją, grafiką, tkaniną artystyczną. Mieszka i pracuje w Warszawie. O swoich pracach artystka pisze: „Moje obrazy odnoszą się do tradycyjnego malarstwa pejzażowego. Stanowią metaforę, kompromis między abstrakcją, moją własną wyobraźnią a mapowaniem rzeczywistości, są próbą zapisywania procesu patrzenia. Niejednoznaczne, pozbawione dosłowności otwierają szerokie pole interpretacji."

Do tytułu wystawy posłużyła mi nazwa kultowych perfum z okresu PRL. Perfumy Currara były biedniejszą, komunistyczną wersją Poison Diora. Kurara to oryginalnie nazwa neurotoksyny pozyskiwanej z roślin, a używanej w grotach trujących strzał i dmuchawek. Kurara powoduje natychmiastowe zwiotczenie mięśni.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 13 sierpnia o g. 18.00 w ABC Gallery (ul. Koszalińska 15). Wystawa czynna do 30.09.

13.08.2021 / Piątek 19:30

Mariusz Patyra / Mikhail Radunski / Kirył Kieduk

Mariusz Patyra to prawdziwy wirtuoz skrzypiec, który jako pierwszy Polak wygrał Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Niccolò Paganiniego w Genui. W ramach edycji w 2001 roku Patyra otrzymał również nagrodę specjalną za najlepszą interpretację Kaprysów Paganiniego oraz Il Cannone – kopię skrzypiec wielkiego mistrza. Jego dorobek płytowy obejmuje albumy z największymi dziełami literatury skrzypcowej Vivaldiego, Paganinego, Saint-Saënsa i Wieniawskiego. Koncertował na całym świecie, w wielu krajach Europy, Japonii, Stanów Zjednoczone Ameryki i w Ameryce Południowej. Mariusz Partyra gra na kopii Guarneri del Gesu autorstwa Wojciecha Topy z roku 2020.

Mikhail Radunski to białoruski wiolonczelista, nauczyciel i laureat międzynarodowych konkursów. Podbił świat muzyki klasycznej swoim emocjonalnym podejściem do prezentacji i subtelności dźwięku. Zadebiutował w 2016 roku w Centrum Sztuk Pięknych w Brukseli pod przewodnictwem dyrygenta Belgijskiej Orkiestry Narodowej, Maxima Vengerova.

Kirył Keduk to białoruski pianista polskiego pochodzenia. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat, studia kontynuował we Włoszech u Borisa Petrushansky'ego oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, gdzie zdobył dyplom w klasie prof. Piotra Palecznego. Muzyk był wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach pianistycznych, jest laureatem wielu prestiżowych stypendiów i nagród. W kwietniu 2013 roku pianista wydał swoją debiutancką płytę My Polish Diary.

Na scenie Enter Enea Festival w wykonaniu trio usłyszymy muzykę Brahmsa, Rachmaninova i Arensky'ego.

Marta Wajdzik Quartet

Marta Wajdzik – urodzona w 2001 roku saksofonistka altowa i sopranowa, flecistka, kompozytorka, producentka muzyczna. Jest laureatką konkursów muzyki klasycznej, od 2012 r. skupiona na rozwoju w kierunku muzyki jazzowej. W grudniu 2019 r. wraz z Pawłem Tomaszewskim, Robertem Kubiszynem oraz Pawłem Dobrowolskim nagrała swoją debiutancką płytę elektro-akustyczną My Planet, której premierowy koncert otwierał Lotos Jazz Festiwal 22 Bielską Zadymkę Jazzową. Miała przyjemność występować m. in. z Urszulą Dudziak, która komentowała ją jako „niezwykły talent, który z pewnością wkrótce podbije międzynarodowe sceny", a także Henrykiem Miśkiewiczem, który ogłosił ją „najwybitniejszą artystką młodej generacji".

Urbsymphony Michał Urbaniak / Leszek Możdżer / Marcin Pospieszalski / Michael Patches Stewart / Frank Parker / Orkiestra Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak

Michał Urbaniak to jedna z największych gwiazd jazzowych – skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, a także łowca młodych talentów. Michał Urbaniak jest prężnie działającym artystą: nagrał ponad 60 albumów i stworzył wiele projektów, jak Jazz Legends, Fusion, Urbanator czy UrbSymphony. Jest pierwszym muzykiem w historii, który wprowadził rap i hip-hop do filharmonii. W 1992 roku magazyn jazzowy Down Beat umieścił jego nazwisko w 5 kategoriach wśród największych muzyków jazzowych. Otrzymał też zaproszenie od samego Milesa Davisa, z którym nagrał płytę TUTU. Na Enter Enea Festival zaprezentuje projekt muzyczny UrbSymphony, który wykona wraz z orkiestrą Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak oraz z zaproszonymi gośćmi: basistą Marcinem Pospieszalskim, trębaczem Michaelem „Patches" Stewartem, perkusistą Frankiem Parkerem i pianistą Leszkiem Możdżerem.

Marcin Pospieszalski basista, multiinstrumentalista, grywa także na skrzypcach, altówce, cymbałach rzeszowskich i klawiszach. Jest autorem muzyki do wielu filmów m.in. Demony Wojny według Goi, Prawo ojca. Artysta jest producentem muzycznym płyt Anny Marii Jopek, Mietka Szcześniaka, Antoniny Krzysztoń czy zespołu Raz, Dwa, Trzy. Jego aktywność na tym polu wielokrotnie doceniało także środowisko muzyczne przyznając mu Fryderyki w kategorii „Producent Muzyczny Roku". Współpracował z wieloma zespołami, m.in. Tie Break, Grupą Michała Urbaniaka 2 Tm 2,3, z formacjami Soyka Yanina & Kompania, Arka Noego, Deus Meus, New life'm czy Zakopower.
Michael „Patches" Stewart, amerykański trębacz jazzowy, kompozytor, lider. Urodził się w Nowym Orleanie, karierę muzyczną rozpoczął jako nastolatek. Był wieloletnim muzycznym partnerem Marcusa Millera, współpracował z m.in. Quincym Jonesem, Alem Jarreau, Davidem Sanbornem, George'em Duke'em, Whitney Houston i grupą Earth, Wind and Fire. W 2013 nagrał album On Fire z udziałem gwiazd amerykańskiego jazzu i muzyków polskich: Marka Napiórkowskiego, Doroty Miśkiewicz, Roberta Kubiszyna, Henryka Miśkiewicza. Jest wybitnym wirtuozem trąbki, wypowiada się w wielu stylach (post-bop, fusion, funk, smooth jazz), w jego grze słychać echa muzyki nowoorleańskiej i brzmienie Milesa Davisa.

Frank Parker – amerykański perkusista, obecnie współpracuje m.in. z Michałem Urbaniakiem i Marcinem Pospieszalskim. Swoją przygodę z muzyką zaczął w wieku pięciu lat. Został wybrany najlepszym perkusistą jazzowym w ramach Programu Jazzowego Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki Illinois, otrzymał również stypendium do Western Illinois University, które ukończył z dyplomem muzyka. W 1997 roku rozpoczął współpracę z Williamem Russo w ramach Chicago Jazz Ensemble, a także otrzymał zaproszenie do pracy z legendą muzyki R&B - Jerry "Iceman" Butler'em. Następnie dołączył do Orbert Davis Quartet i Patricia Barber Group. W 1999 roku Frank dołączył do Kurt Elling Quartet, z którym występował na arenie międzynarodowej przez pięć lat, zyskując nominację do nagrody Grammy za płytę Man In the Air (Człowiek w chmurach).

Orkiestra Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu to jeden z wiodących zespołów w Polsce, który współpracował z uznanymi dyrygentami, jak m.in. Walerian Bierdiajew, Jacek Kasprzyk, Tadeusz Kozłowski, Grzegorz Nowak, Andrzej Borejko czy Gabriel Chmura. Obok repertuaru operowego zespół wykonuje kompozycje współczesne, zamawiane specjalnie dla poznańskiej opery, jak i dzieła symfoniczne. Zespół odbył wiele tournée w kraju i za granicą, m.in. w 2019 roku wykonał w Filharmonii Berlińskiej koncertową wersję Halki Stanisława Moniuszki. Występ zorganizowany z okazji Roku Moniuszki został entuzjastycznie przyjęty przez zagraniczne media i publiczność.

Katarzyna Tomala-Jedynak ukończyła klasę dyrygentury symfoniczno-operowej M. Gawrońskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (2013). Swoje umiejętności dyrygenckie doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez T. Strugałę, dwukrotnie znajdując się w gronie wyróżnionych uczestników. W 2015 rozpoczęła stałą współpracę z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie przygotowała m.in. premierę Anny Kareniny R. Szczedrina i Napoju miłosnego G. Donizettiego. W 2017 roku znalazła się w gronie sześciu stypendystów z całego świata programu Dartington International Summer School. W 2018 roku otrzymała nominację do XII Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy Dyrygent".

14.08.2021/ Sobota 19:30

Adam Palma & Tomas Celis Sanchez feat. Leszek Możdżer

Adam Palma jest polskim wirtuozem gitary, który koncertował z najwybitniejszymi gitarzystami akustycznymi na świecie takimi jak: Al Di Meola, Tommy Emmanuel czy Bireli Lagrene. Na rodzimej scenie muzycznej współpracował m.in. z Ewą Bem, Edytą Górniak, Krzesimirem Dębski, Leszkiem Możdżerem. Mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie wykłada w klasie gitary na Uniwersytecie w Manchesterze. Adam jest autorem czterech solowych płyt, ostatnia – Adam Palma Meets Chopin to pierwsze na świecie nagranie muzyki Fryderyka Chopina na gitarze akustycznej, które przyniosło Adamowi uznanie krytyków i recenzentów oraz przydomek „Gitarzysty Chopina". Chicago Tribune umiejscowiło ją wśród 10 najlepszych płyt jazzowych pierwszej połowy 2020 roku. W zeszłym roku Adam Palma został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Polskiej – Gloria Artis". Podczas Enter Enea Festival artyście towarzyszyć będzie niezwykle ceniony sideman, Tomas Celis Sanchez, który zagra na instrumentach perkusyjnych. To czarodziej szelestów i subtelnych brzmień wydobywanych z mało popularnych instrumentów: udu, djembe, rain stick czy kongo. W finale koncertu do wykonawców dołączy Leszek Możdżer.

Andrei Kondakov Trio feat. Leszek Możdżer

Andrei Kondakov jest jednym z najwybitniejszych, najlepszych i najbardziej utytułowanych rosyjskich kompozytorów jazzowych i pianistów. Muzyk, którego cechami charakterystycznymi są bezbłędna technika wykonawcza i prawdziwa otwartość na wszelkie kierunki i eksperymenty muzyczne, jest stałym gościem festiwali jazzowych i najlepszych klubów jazzowych na całym świecie. Jako inicjator wielu rosyjskich i międzynarodowych projektów jazzowych i dyrektor artystyczny najsłynniejszego petersburskiego klubu jazzowego – JFC Jazz Club, Kondakov zyskał sławę jako ikona petersburskiego jazzu. Kondakov doskonale miesza i łączy elementy muzyki neoklasycznej, rockowej i jazzowej z klasyczną harmonią oraz swobodą współczesnych struktur rytmicznych. Na scenie Enter Enea Festivalu zaprezentuje się w trio ze swoimi przyjaciółmi, wybitnym kontrabasistą Vladimirem Volkovem i perkusistą Garym Bagdasarianem.


Omri Mor Trio

Omri Mor jest pianistą, kompozytorem i aranżerem urodzonym w Izraelu. Jest pół Irakijczykiem, pół Argentyńczykiem. Omri Mor ukształtowały trzy wpływy muzyczne, którym pozostał wierny: muzyka klasyczna, jazz i muzyka arabsko-andaluzyjska. Muzyka andaluzyjska ma wspaniałą tradycję w Izraelu i Omri Mor pragnie ją kultywować. Często koncertuje z trio basisty Avishaia Cohena – trio to pierwszy autorski projekt muzyka. Na wydanym trzy lata temu debiutanckim albumie Omri Mor It's about time (tłum. polskie Najwyższy czas!) jego wyjątkowy język muzyczny jest na szczycie. Uduchowione kompozycje artysty są symbolem jego różnorodnych wpływów muzycznych i pokazują jego wirtuozowskie umiejętności pianistyczne. Album jest symbolem fascynacji młodego pianisty muzyką różnych światów, które łączy ze sobą z mistrzowskim kunsztem i głębokim szacunkiem.

15.08.2021 / Niedziela 19:30

Marcin Pater Trio feat. Leszek Możdżer

Marcin Pater Trio to formacja jazzowa z Katowic, której liderem, kompozytorem i wibrafonistą jest Marcin Pater. Do projektu muzyk zaprosił swoich przyjaciół z tego samego podwórka – z wydziału jazzu i muzyki estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach – kontrabasistę, Mateusza Szewczyka i perkusistę, Adama Wajdzika. W 2019 roku ukazał się ich album studyjny Nothing But Trouble, który udało się zrealizować dzięki wygranej w konkursie międzynarodowym, Jazz Juniors w 2018 roku. Do współpracy nad płytą zaprosił gościnnie Jakuba Mizerackiego, jednego z najznakomitszych gitarzystów młodego pokolenia. Muzyka zespołu to połączenie jazzowo-rockowych brzmień i wibrafonu, który jest wyróżnikiem w autorskich kompozycjach lidera.

Kapela ze Wsi Warszawa feat. Leszek Możdżer

Kapela ze Wsi Warszawa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, wykorzystywaniu tradycyjnego instrumentarium (skrzypce, cymbały, barabany), wykonania dawnych utworów brzmią bardzo nowocześnie. Zespół ma na swoim koncie nagrody międzynarodowe za najlepsze wydawnictwa folk/ethno/worldmusic. Brytyjska BBC nakręciła 60-minutowy film o zespole, który transmitowany był w wielu krajach na świecie. Te wyróżnienia pociągnęły za sobą zamówienia na kompozycje do gier, ścieżek dźwiękowych do filmów, produkcji teatralnych oraz liczne koncerty na świecie, których zespół zagrał już ponad tysiąc, głównie poza Polską. Muzycy odwiedzili już ponad 30 krajów na czterech kontynentach. W listopadzie 2020 roku ukazał się ich nowy album muzyczny Uwodzenie, w którym można znaleźć inspiracje ukochanym Mazowszem i nurtami Wisły.

Marilyn Mazur Quartet feat. Norma Winstone

Marilyn Mazur jest jedną z nielicznych kobiet w panteonie sław światowego jazzu. Duńska kompozytorka, perkusistka i liderka wielu zespołów jest ozdobą festiwali na świecie. Znana z nagrań i koncertów w zespołach takich sław, jak Miles Davis, Gil Evans, Wayne Shorter, Andreas Vollenweider czy Jan Garbarek. Największa sławę i uznanie przyniosła jej współpraca z tuzami jazzu, przede wszystkim z samym Milesem Davisem. Była perkusistką w jego grupie w latach 1985, 1988 i 1989. W 1986 r. została perkusistką słynnej orkiestry Gila Evansa. Rok później wyruszyła w światową trasę koncertową z Wayne Shorter Quintet. W 1989 r. rozpoczęła realizowanie swojego wymarzonego projektu „Future Song", o którym fantazjowała podczas tras z Davisem. W 1991 roku rozpoczęła trwającą do dziś współpracą z Janem Garbarkiem. Jej twórczość jest naprawdę bogata i inspirująca. W 2019 roku wydała album „Shamania", na którym zaprezentowała orkiestrę złożoną z 10 silnych, skandynawskich, kobiecych osobistości muzycznych. Marilyn Mazur na Enter Enea Festival będzie towarzyszyć kwartet oraz wokal Normy Winstone.

http://enterfestival.pl/#home-program
/materiały: Enter Enea Festival/

Lato z Estradą

13.08.2021 / Piątek 17.00
Piątkowskie Piątki z Kulturą, boisko sportowe na os. Jana III Sobieskiego, Poznań
spektakl „Grajmy w zielone" – Przemek Mazurek i MOZAIKA

Wykonawcami spektaklu są znani i lubiani muzycy i animatorzy. Interaktywny program, w konwencji teatru lalek, urozmaicony piosenkami opowiadającymi o naturze i nawiązującymi do konieczności jej ochrony oraz wdrażania ekologicznego stylu życia. Spektakl jest opowieścią o przygodach bohaterów, którzy zapraszają dzieci do wspólnej podróży, pełnej przygód i interakcji, z wieloma elementami wspólnego śpiewu. Autorem piosenek jest Przemek Mazurek, którego twórczość spotyka się od lat z ciepłym odbiorem całych rodzin.

13.08.2021 / Piątek 18.00
Kierskie Lato, Boisko treningowe Arki Kiekrz, ul. ks. Nawrota, Poznań Kiekrz
spektakl „Sasza i Bałwan" – Teatr FUZJA

Teatr FUZJA jest poznańskim teatrem alternatywnym (działającym od 2006)r., którego liderami i założycielami są reżyserzy i aktorzy – Anna Rozmianiec i Tomasz Rozmianiec. Fuzja ruchu, dźwięku, obrazu, rytmu i słowa, to język teatru, w którym zespół realizuje się najpełniej. Teatr Fuzja jest jednym z założycieli Spółdzielni Teatralnej, wspólnie organizując Festiwal Teatrów Zależnych, produkując i prezentując spektakle na festiwalach w Polsce i za granicą. Liderzy teatru prowadzą Pracownię Młodych – projekt edukacyjno-artystyczny dla młodzieży realizowany we współpracy z instytucjami kultury. „Sasza i Bałwan" to spektakl nawiązujący, w atrakcyjny dla młodego widza sposób, do tematu zmian klimatycznych, ekologii i odpowiedzialności wszystkich mieszkańców Ziemi za stan planety. Wartkiej akcji
i zabawie formą teatralną towarzyszy doskonała muzyka Jakuba Woźniaka i pomysłowa scenografia.

14.08.2021/ Sobota 17:00
Lato z AZK, polana za Browarną Przystanią, Poznań Antoninek
koncert „Muzycznie, klimatycznie..."

Program koncertu obejmuje zarówno muzykę klasyczną, jak i największe przeboje muzyki rozrywkowej, utwory z repertuaru operetki i musicalu. Wysoki poziom wykonania gwarantują zaproszeni artyści:
– Ksenia Shaushyshvili – sopran liryczny
– Sławomir Olgierd Kramm – baryton
– Karolina Sydorowicz – skrzypce LinViolin
– Andrij Melnyk – akordeon
– Jarosław Wiśniewski – saksofon

https://www.estrada.poznan.pl/estrada/lato-z-estrada/
/materiały: Estrada Poznańska/

Rzeka żywa 2021
14.08.2021/ Sobota 11:00
Spektakl muzyczny O Muzyce między drzewami

Zapraszamy dzieci do wspólnej podróży po lesie, który okaże się wiernym słuchaczem naszego bohatera, Jantoszka. Tak, słuchaczem, gdyż Jantoszek lubił grywać w lesie i dla lasu, a pewnego dnia las postanowił mu się odwdzięczyć i oddźwięczyć... Jak ta przyjaźń się rozwinęła? i jak to się stało, że Jantoszek opuścił las z instrumentami tak licznymi, że mógł założyć kapelę? Wspólnie damy się porwać muzyce i narracji, które będą prowadzić nas zielonymi leśnymi ścieżkami. Celem spektaklu jest między innymi zapoznanie dzieci z polską muzyką tradycyjną, jej brzmieniem i charakterem, a tradycje lubimy przekazywać z werwą, pasją i błyskiem w oku. Dlatego też do tej realizacji zaprosiliśmy kapelę Przodki, która od lat porywa do tańca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Tym razem porwie nie tylko do tańca, ale przede wszystkim do niezwykłej opowieści. Wydarzenie, pełne elementów interakcyjnych, zwieńczone będzie rodzinną potańcówką.
Miejsce: Amfiteatr Bramy Poznania
Czas trwania: 50 minut (spektakl + rodzinna potańcówka)
Wiek: 3+

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują darmowe wejściówki do pobrania w dniu wydarzenia od godziny 10.00.

14.08.2021/ Sobota 17:00
Poczuć i zobaczyć to, co (nie)słyszalne. Warsztaty tłumaczone na polski język migowy

Warsztaty ukazują, czym jest fala dźwiękowa i jak można ją zobaczyć lub odczuć cieleśnie. Wydarzenie rozpocznie się nad Cybiną, gdzie uczestnicy będą mogli obserwować falę dźwiękową na wodzie. W dalszej części przejdziemy do sali warsztatowej, w której sprawdzimy, jak można ciałem poczuć wibracje i rytmy.

Prowadzący: Hubert Wińczyk – artysta intermedialny, twórca dźwiękowy, performer, improwizator, multi-nie-instrumentalista. Absolwent intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (dyplom magisterski w Pracowni Wideo prof. Marka Wasilewskiego, dyplom licencjacki w Pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego).
Start: Amfiteatr Bramy Poznania
Wiek: bez ograniczeń
Liczba uczestniczek/uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe: wydarzenia@pcd.poznan.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

15.08.2021 / Niedziela 18:00
Hałas w krajobrazie nadrzecznym Poznania

Zapraszamy na wspólną inwentaryzację Ostrowa Tumskiego, Warty i Cybiny pod kątem hałasu. Poruszymy zagadnienia związane z hałasem oraz jego wpływem na rozwój miast. Podczas spaceru wykonamy pomiar natężenia hałasu i będziemy wskazywać jego źródła. Zwrócimy uwagę na nasze relacje z otoczeniem oraz na problem hałasu w mieście. Spacer pomoże nam dostrzec zjawisko zanieczyszczenia krajobrazu dźwiękowego.
Miejsce: Amfiteatr Bramy Poznania
Czas trwania: 60 minut
Wiek: bez ograniczeń. Osoby niepełnoletnie muszą przebywać pod opieką dorosłych.
Liczba uczestniczek/uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe: wydarzenia@pcd.poznan.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

15.08.2021 / Niedziela 20:45
Ślady dźwięku – plenerowy pokaz filmów krótkometrażowych
„Pejzaż dźwiękowy składa się ze zbioru dowolnych dźwięków, tak samo jak obraz stanowi wizualną kompozycję"*. Jeśli pozwolimy sobie na dokładne przysłuchiwanie się otaczającym nas dźwiękom, zdamy sobie sprawę, jak bardzo mogą zadziwiać, irytować, wzruszać, wzbogacać czy budować obrazy, które przywołują konkretne emocje i wspomnienia.

Program pięciu filmów krótkometrażowych zaprasza do audiowizualnego doświadczenia, w którym dźwięk staje się najistotniejszym elementem, usytuowanym w ciekawych kontekstach. Pokaz rozpoczyna się użyciem dźwięku jako wyrazu frustracji, potem przechodzi do obrazu miejskiej audiosfery wypełnionej intymnymi rozmowami i analizy przestrzeni z punktu widzenia dźwiękowca poszukującego idealnych brzmień, a kończy na dźwiękach poukrywanych w ciemnościach nocy, które stają się niejako rzecznikami doświadczeń. Badając dźwięki w różnych przestrzeniach, filmowcy poszukują współzależności, próbują wartościować sferę audialną i zrozumieć jej wpływ na nas samych. Poprzez wizualność obrazu filmowego spróbujmy wspólnie z bohaterami wsłuchać się w dźwięki i nadać im własne znaczenia lub czerpać przyjemność z ich różnorodności.

Program filmowy:
1. My Head On the World, reż. Anna Vasof, Austria 2019, eksperyment, 13' Uderzanie głową w ścianę jest znanym gestem. Może stać się także metaforą głębokiej frustracji. Jednak jeśli spojrzymy na głowę jak na instrument, bezsensowna aktywność zmieni się w absurdalną repetycję. Uderzając głową w różnych, często sprzecznych miejscach, autorka buduje audiowizualny krajobraz świata.
2. Mauerrufe, reż. Katharina Bintz, Niemcy 2018, dokument, 8' Park latem. Każdego dnia kobieta przychodzi ze swoimi dziećmi, by przywołać swojego męża. W parku czuje się dobrze przez jedną, dwie godziny. Nie jest w stanie zobaczyć ukochanego, ale może go usłyszeć. Dzieli ich tylko ściana.
3. Poder Fantasma, reż. Afonso Mota, Portugalia 2019, fabuła, 23' Młody dźwiękowiec ma zadanie. Rafael musi nagrać istotne dźwięki do filmu. Ze swoimi słuchawkami na uszach skanuje Lizbonę, szukając i przysłuchując się nieuchwytnej dźwiękowej ekscentryczności.
4. Dune, reż. Gabor Ulrich, Węgry 2020, animacja, 4' Dźwięki jako świadkowie. Rozmazują się we wspomnienia, półsny, niezdecydowane o swojej realności. Płynność pomiędzy wyobraźnią a rzeczywistością.
5. Erpe Mere, reż. Noemi Osselaer, Belgia 2020, dokument, 20' W spokojnym wiejskim krajobrazie w Belgii dziewczyna zasypia mocnym snem i wciąga nas w swój strumień świadomości. To, co zaczyna się jako niespieszne przywoływanie codziennych rolniczych praktyk, powoli zamienia się w następstwo hipnotycznej nocnej scenerii, która rozmywa granicę pomiędzy dokumentem a dziwacznością.

Miejsce: Zygzak przed Bramą Poznania
Czas trwania: 80 minut
Wiek: dorośli
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują darmowe wejściówki do pobrania w dniu wydarzenia od godziny 10.00.
https://bramapoznania.pl/events_cycle/23/Rzeka_Zywa_2021
/materiały: Brama Poznania/

14.08.2021/ Sobota 12:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Magdalena Abakanowicz. Jesteśmy strukturami włóknistymi.
Kuratorka: Anna Borowiec

Wystawa zorganizowana we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu W styczniu 2021 roku Magdalena Abakanowicz została patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który od tej pory nosi imię artystki. Z okazji tego wydarzenia Muzeum Narodowe w Poznaniu prezentuje wystawę „Magdalena Abakanowicz. Jesteśmy strukturami włóknistymi", koncentrującą się na pojęciu włókna, które łączy twórczość artystyczną Abakanowicz z jej działalnością pedagogiczną.

https://mnp.art.pl/wydarzenia_i_wystawy/oprowadzanie-kuratorskie-po-wystawie-magdalena-abakanowicz-jestesmy-strukturami-wloknistymi/
/materiały: Muzeum Narodowe w Poznaniu/

Natasza Thiem
Dziennik Teatralny Poznań
13 sierpnia 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia