Poznańskie polecenia weekendowe

27 – 29 sierpnia 2021 r.

Ostatni weekend sierpnia pełen jest kulturalnych doznań w Poznaniu i okolicach,
a jednocześnie są zapowiedzią zbliżającego się wielkimi krokami sezonu teatralnego.

Wyimaginowana architektura dla wyśnionych społeczności – wystawa – Galeria Centrala, Plac Cyryla Ratajskiego 6a w Poznaniu
26 sierpnia – 25 września 2021

Zaproszeni do udziału w wystawie twórcy, prezentują obiekty architektoniczne i związane z nimi społeczności – jako konstrukty społeczne, zarówno te rzeczywiste jak i te wyobrażone, w bardzo różnych lokalizacjach: od wschodu do zachodu kraju, od miasta stołecznego po małe wioski poddawane zmianom od lat 90-tych po dziś dzień. W swojej twórczości autorzy i autorki dotykają różnych aspektów współistnienia architektury totalitarnej i ludzkiego sprzeciwu, wzajemnej ewolucji opartej na relacjach między miłością a nienawiścią, pomiędzy ludźmi, a ich otoczeniem. W przeszłości to właśnie sama architektura miała kształtować i tworzyć podwaliny danej społeczności. Radzieckie projektowanie architektoniczne jest jednym z czołowych przykładów takiego konstruowania wspólnot.

Tego reżimu nie ma od lat, jednak jego dziedzictwo jest wszechobecne. Właśnie teraz — po 30 latach niepodległości Ukrainy — nadszedł dobry moment, aby spojrzeć wstecz na społeczności, które miały być kształtowane przez modelową architekturę i zwrócić uwagę na samą przestrzeń i budynki, oswajane przez lata i dopasowywane do potrzeb lokalnych wspólnot.

Artyści biorący udział w wystawie: Olena Bulygina / Andrii Dostliev / Lia Dostlieva / Max Gorbatskyi / Yevgen Nikiforov / Viacheslav Poliakov. Kurator wystawy - Andii Dostliev. Wernisaż wystawy odbędzie się 26 sierpnia o godzinie 19, wystawa potrwa do 25 września 2021. /Materiały Galerii Centralnej/

V Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej w Pawilonie
27,28,29 sierpnia

Tegoroczna edycja podzielona jest na sekcje tematyczne. W Pawilonie w dniach 27-29 sierpnia zobaczymy filmy eksperymentalne. Pierwszego dnia przeglądu odbędzie się retrospektywa Micol Roubini. To włoska artystka ur. w 1982 roku w Mediolanie. Ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych i technologię dźwięki w Scuola Civica w Mediolanie. Od 2006 roku pracuje jako artystka, tworząc głównie prace wideo, oraz instalacje audio i multimedialne. Od 2010 roku współpracuje w duecie z Lorenzo Casalim, z którym realizuje artystyczne projekty multimedialne.

O godz. 18.00 zobaczymy cztery ich wspólne filmy. „Green Gold" (L'oro Verde) to film zrealizowany podczas dziesięciotygodniowego pobytu artystów w Finlandii w rejonie Nykarleby. W tym czasie pracowali nad projektem multimedialnym składającym się z dwóch serii fotografii, książki i pracy wideo. Tytuł „Zielone złoto" odnosi się do fińskiego wyrażenia, akcentującego znaczenie lasów w systemie ekonomicznym kraju. Zorganizowana eksploatacja lasów, z których większość posiada prywatnych właścicieli, trwa w tym kraju od 1886 roku. Jest regularnie kontrolowana celem osiągnięcia możliwie jak największej produktywności. Wiąże się z tym równocześnie pragmatyczna praca nad regeneracją lasów – w taki sposób, aby jak najlepiej służyły człowiekowi. Długotrwałe działania tego typu w Finlandii sprawiły, że biosfera kraju została skrajnie wyjałowiona.

„Woodland Atlas" został nakręcony jesienią 2012 roku w Vallecamonica, okolicach małej lombardzkiej wioski w Alpach włoskich. Twórcy nawiązali bliski kontakt z okolicznymi mieszkańcami, wędrując po górach poszukiwali specyficznych obrazów krajobrazu, starali się zbudować intymną relację z tym terenem. Przez większość czasu kamera wędruje wraz ze strumieniem Palobbia. Film rozgrywa się w ciągu jednego dnia. Początek przypada na wschód słońca u źródeł Palobbia, a koniec na zachód w dolinie, w której strumień wpada do rzeki Oglio, lewego dopływu Padu.

„Outer dark # 430.670 Mhz" został zrealizowany na przedmieściach Mediolanu – w kalekim, zaniedbanym krajobrazie naznaczonym śladami, szczątkami i „resztkami" pozostałymi po wielkim przedsięwzięciu: EXPO 2015. Film był kręcony nocą, gdy te tereny były patrolowane przez nielicznych strażników. Dźwięki w filmie pochodzą z „offu" - to podchwycone na miejscu rozmowy, prowadzone przez radio przez strażników, mieszające się z pejzażem audialnym pełnym niekreślonych i zagadkowych dźwięków.

W „Watna" trafiamy na pokład barki, pokonującej szlaki transportowe rzek Maas, Wala, Ren i Men. „Cześć Lorenzo, cześć Micol. Trzepotanie, walenie, szeleszczenie, mamrotanie, grzmoty, rozhukanie, wrzeszczenie, płacz, zawodzenie, gwizdanie, brzęczenie. Muzyka, którą może wydawać wiatr, jest tak zróżnicowana jak instrumenty, na których gra" - opowiada jeden z braci van Laak – dwójki sześćdziesięcioparoletnich Holendrów, którzy są kapitanami Watny. Barka jest ich jedynym domem, płynącym stałą prędkością 12 kilometrów na godzinę. W tym tempie bracia obserwują płynnie zmieniający się nadrzeczny krajobraz, czasami dość mocno już udręczeni nieubłaganym tempem załadunków i rozładunków – odbywających się dzień i nocą, nie uwzględniających czasu na wypoczynek.

O godz. 19.25 odbędzie się pokaz pełnometrażowego debiutu dokumentalnego Micol Roubini „Droga w góry" (2019). Artystka przez siedem lat pracowała nad filmem o zagadce z przeszłości jej dziadka Samuela Tagera. Urodził się on w 1923 roku w Jamnem (obecnie Ukraina). W Moskwie poznał swoją przyszłą żonę, i tam w 1950 roku przyszła na świat matka reżyserki. W trójkę wyjechali w 1957 roku do Polski, a stamtąd wyemigrowali do Włoch do jego wuja i zamieszkali pod Bergamo. Potem przeprowadzili się do Mediolanu. Samuel Tager resztę życia spędził we Włoszech. Dopiero po jego śmierci córka i wnuczka odkryły, jakie były prawdziwe okoliczności, w których stracił całą swoją rodzinę. Micol Roubini zdecydowała się zrealizować na ten temat film.

W sekcji dźwięki muzyki spojrzymy z dwóch skrajnie różnych perspektyw na temat Żydów i muzyki. Tytuł „Żydostwo w muzyce" nosiła obrzydliwa, antyżydowska broszura Richarda Wagnera – muzycznego giganta i zagorzałego antysemity. Do bycia zainspirowanym przez jego toksyczne teksty przyznawali się zarówno niemieccy liderzy antysemityzmu rasowego, jak i Adolf Hitler. Ten opowiadał, że gdy po raz pierwszy odwiedził grób kompozytora miał uświadomić sobie, jaka jest jego misja i powołanie. Hilan Warshaw w dokumencie „Żydzi Wagnera", który będzie można zobaczyć 28 sierpnia o godz. 18.00, bada osobliwy przypadek relacji słynnego kompozytora z Żydami. Wagner był wyjątkowo ceniony przez żydowską publiczność i posiadał wielu żydowskich przyjaciół z kręgów muzyki – takich, jak kompozytor operowy Giacomo Meyerbeer, genialni pianiści Carl Tausig i Joseph Rubinstein, czy królewski dyrygent Hermann Levi. Jak ci ludzie i publiczność mogli się jednak godzić na kontakty z człowiekiem, którego jedna ze słynnych wypowiedź brzmi: „Żyd jest zmiennokształtnym demonem kryjącym się za upadkiem ludzkości"?

W filmie pojawiają się m.in. historyk Paul Lawrence Rose, muzykolog i dyrygent Leon Botstein, biograf Wagnera Robert Gutman, wagnerolog John DiGaetani, biogram Brahmsa Jan Swafford, izraelski kompozytor Asher Fisch, dyrygent Zubin Mehta, czy Milton Brener, autor niezwykle ważnej książki „Richard Wagner i Żydzi". Warshaw specjalnie na potrzeby realizacji dokumentu odnalazł również wiele, od dawna już bądź niezmiernie rzadko wykonywanych kompozycji żydowskich przyjaciół Wagnera, zebrał wykonawców i zarejestrował współczesne wykonania tych utworów. Stąd „Żydzi Wagnera" to nie tylko dokument o antysemityzmie tego kompozytora i jego relacjach z żydowskimi muzykami i admiratorami muzyki, ale i prezentacja ich twórczości.

Natomiast o godz. 19:20 odbędzie się specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Kichka. Życie to komiks" (2019) w reż. Delfiny Jalowik i Adam Uryniaka. Jego bohaterami są Henri Kichka i jego syn Michel. To opowieść o trudnej relacji z ojcem – ofiarą i świadkiem Zagłady. Film został wyprodukowany przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen. MOCAK jest zarówno wydawcą książki Henriego Kichki „Byłem więźniem dziesięciu obozów. 1940–1945", jak i powieści graficznych jego syna Michela – słynnego „Drugiego pokolenia" i „Falafela na ostro". W filmie możemy skonfrontować ze sobą te dwie narracje i perspektywy – świadka Zagłady i reprezentanta drugiego pokolenia.

29 sierpnia o godz. 18.00 w sekcji filmu eksperymentalnego odbędzie się retrospektywa krótkich metraży Andrása Szirtesa.

Ten węgierski artysta urodził się w 1951 roku w Budapeszcie. Swoje pierwsze prace zrealizował pod dużym wpływem kina awangardowego, w tym Węgra Jánosa Tótha. Spośród nich zobaczymy „Ptaki" (1973-76). To filmowe studium, w którym z pomocą symboliki lotu Szirtes bada ograniczenia człowieka. Sceny w filmie związane są z trzema motywami: marzeniem ludzi o lataniu realizowanym za pomocą ptaków żelaznych, śmiercią ptaków ponoszoną przez nie w wyniku eksperymentów, oraz śmiercią człowieka, zawieszonego na niebie.

1981 Szirtes napisał scenariusz do projektu filmu fabularnego „Grawitacja". Gdy nie udało mu się zebrać dość funduszy, aby zrealizować to przedsięwzięcia – to zamiast niego stworzył montażową „Grawitację", złożoną w większości ze starych zdjęć archiwalnych. To cyniczny i anarchistyczny anty-film, złożony w równej mierze ze strzępów kina atrakcji, jak i tego, co ludzkość chciałaby wyprzeć. Film został nagrodzony w 1982 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Oberhausen. UWAGA: ze względu na drastyczne sceny w warszawskim getcie, film jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych.

Do zrealizowania filmu „Pamięć K.Z. (Fototerapia nr 1.)" (2006) Andrása Szirtesa skłoniła lektura książki lekarza żydowskiego Miklósa Nyiszliego „Pracownia doktora Mengele" (1946). Wspomnienia z Auschwitz stały się punktem wyjścia do stworzenia fikcyjnej opowieści o tzw. fototerapii. „Nigdy nie nakręciłem prawdziwych dokumentów. Moje filmy są znacznie głębsze i bardziej osobiste. Gdy jestem zapraszany na festiwale filmowe i pojawia się moment, gdy mają scharakteryzować moje prace, zawsze towarzyszy temu pewne wahanie. Czasem są to eksperymenty, innym razem osobiste świadectwa; bywa, że jedne to obrazy fikcyjne, a drugim bliżej już jest z kolei do dokumentu" – przyznaje Szirtes.

O godz. 19:25 zobaczymy kabalistyczne animacje Piotra Bosackiego: „Szechinę", „Umiłowanie życia" i „Rzeczy oczywiste". W „Szechinie" - jednym z filmów mówionych artysty, który można potraktować jako ilustrację snu – narrator opowiada: „(...) zobaczyłem we śnie jakby postać kobiety. Kobieta była obrócona tyłem do mnie plecami, a ciało kobiety jakby świeciło w ciemnej izbie. Myślę sobie – uuu, kochany – będzie sen religijny. To wiedziałem na pewno, bo w tamtych dniach czytałem wiele książek o Żydach i wyczytałem, że wielu świętych rabinów widziało jasność obrazu kobiety stojącej tyłem, i że to jest podręcznikowy sen religijny".

Dodatkowo będzie można również obejrzeć studencki film Bosackiego „Jak Greisera wieszali". Widz zostaje w nim skonfrontowany z tym, w jaki sposób tzw. wielka historia bywa opisywana przez zwykłych ludzi, którzy przekształcają ją, wzbogacając o różne zasłyszane plotki, a przy tym mieszając ją z fikcją i mitem. A wszystko to opowiedziane piękną, przedwojenną poznańską gwarą. /Materiały Pawilonu/

REMAKE/REMADE |wystawa prac Igora Mikody|
19 sierpnia – 30 września

Igor Mikoda to poznański artysta, którego obrazy można podziwiać m.in. w Gabinecie Milbrandt. W 2020 roku uzyskał tytuł dr habilitowanego, jest profesorem na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Igor Mikoda zajmuje się rzeźbą, grafiką, rysunkiem
i projektowaniem graficznym. Człowiek jest w centrum jego twórczej ekspresji - jest i staje się przedmiotem i podmiotem kreacji. Tworzy formy figuratywne, realistyczne, jak i abstrakcyjne struktury przestrzenne. Grafiki to tajemnicze, mroczne i intrygujące wizje nadrealnych istot, animalistycznych stworzeń i surrealistycznych pejzaży. Jego prace to hybrydy - przenikanie się brył, struktur i gestu rysunkowego. Stara się pokazać twórczą wolność i plastyczność materii wyrwanej z kanonu, prezentuje nieskończone możliwości autonomicznej kreacji. Artysta odnosi sukcesy zawodowe w kraju oraz za granicą. /Materiały: https://www.facebook.com/events/142363204674777 /

I Festiwal Teatrów Podwórkowych
27, 28, 29 sierpnia
*27 sierpnia, g.20.30, podwórze Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Ratajczaka 38/40 Teatr im. H. Modrzejewskiej (Legnica)
"Maraton/Tren"
*28 sierpnia, g.20.30, podwórze Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Ratajczaka 38/40 Teatr im. H. Modrzejewskiej (Legnica)
"Skarb wdowy Schadenfreude"
*29 sierpnia, g.20.30, Dziedziniec Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, ul. Gołębia 8 Teatr Circus Ferus (Poznań)
"Rodzina"
*29 sierpnia, około 21.30, Dziedziniec Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, ul. Gołębia 8 Dom Tańca (Poznań)

"Potańcówka" - impreza towarzysząca na finał festiwalu, która zakończy się w Klubie Festiwalowym POD MINOGĄ, ul. Nowowiejskiego 8
GRA Z TEATREM - Festiwal Teatrów Podwórkowych, odbędzie się między 21 a 29 sierpnia 2021 roku w Poznaniu i organizowany jest przez Fundację Orbis Tertius – Trzeci Teatr Lecha Raczaka.

Założeniem jest prezentacja spektakli w miejscach nietypowych, plenerowych, absolutnie nie kojarzących się z teatrem, a jednocześnie będących w bezpośrednim zasięgu widza. Taka forma prezentacji wynika z wieloletniego doświadczenia Lecha Raczaka, założyciela Fundacji Orbis Tertius – Trzeci Teatr oraz Teatru Ósmego dnia i Grupy Sekta, który między innymi od 1993 r. do 2012 r. był dyrektorem artystycznym Festiwalu Malta i Malta OFF. Przesłaniem bezpośrednim do tej realizacji jest niezwykle pozytywny efekt prezentacji realizowanych przez Fundację w 2020 roku w Poznaniu.

Prezentacje te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony widowni jak i innych teatrów w całej Polsce. Dlatego, w tym roku chcemy rozwinąć tę formę działania rozszerzając ją do rangi Festiwalu i rozbudowując o współpracę z innymi grupami teatralnymi z całej Polski. W ramach festiwalu chcemy zaprezentować zarówno spektakle w reżyserii Lecha Raczaka, jak i spektakle innych teatrów. Do prezentacji spektakli w ramach Festiwalu zaprosiliśmy w tym roku takie teatry jak : Teatr im. H. Modrzejewskiej ,Teatr Migro, Stowarzyszenie Teatralne Antrakt, Teatr Biuro Podróży, Teatr Circus Ferus. Prezentacje odbywać się będą między innymi na podwórzach i dziedzińcach Biblioteki Uniwersyteckiej, Muzeum Archeologicznego, Zespół Szkół nr 5, CK Zamek, Muzeum Entnograficznego.
/Materiały festiwalu/

Spacery po Poznaniu
27,28,29 sierpnia
Zielone centrum
Termin: 27 sierpnia 2021 (piątek), godz. 18, początek przy wejściu do Parku Chopina od strony ul. Wrocławskiej
Przewodnik: Janusz

Opis: Poznań często określa się mianem „zielonego miasta". I rzeczywiście stolicę Wielkopolski tworzy nie tylko cegła, beton i stal, ale również duże połacie terenów miejskiej zieleni, będące jej wyróżnikiem. Otaczające nas rośliny pozwalają nie tylko złapać oddech w „miejskiej dżungli", ale są także ważnym dopełnieniem wizerunku miasta, zapobiegając jego przekształceniu w „betonową pustynię". Uczestnicy wycieczki poznają nie tylko unikatowy układ zieleni Poznania, ale także przyrodnicze i kulturowe walory miejskich parków.
Poznań w PRL

Termin: 28 sierpnia 2021 (sobota), godz. 18, początek przed pomnikiem Kościuszki u zbiegu ul. Bukowskiej i Grunwaldzkiej
Przewodnik: Andrzej

Opis: Poznań w czasach PRL podlegał wielu przemianom. To w tym czasie odbudowywano centrum po zniszczeniach wojennych, powstawały także takie budowle jak Komitet Wojewódzki PZPR, Dom Studencki Jowita, Dom Handlowy Okrąglak, Rondo Mikołaja Kopernika, hotel Merkury czy Polonez oraz wielkie kompleksy mieszkalne na Ratajach, Winogradach i Piątkowie. W nocy rozbrzmiewała muzyka i odbywały się dansingi, a miasto było rozświetlane przez kolorowe neonowe reklamy. Poznań był wówczas mocno znany z Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie przy ogólnokrajowym niedostatku można było zobaczyć, jak żyją ludzie na Zachodzie. Dla tych, którzy mieli zachodnią walutę, istniały sklepy Pewex, gdzie za pomocą bonów i dolarów można było nabyć trudno dostępne towary. A dolary można było nabyć u tzw. cinkciarzy pod czujnym okiem Milicji Obywatelskiej...

Vademecum architektoniczne
Termin: 29 sierpnia 2021 (niedziela), godz. 18, początek na Starym Rynku przed ratuszem
Przewodnik: Janusz

Opis: W wielu przypadkach celem wyjazdów turystycznych jest chęć obcowania z wybitnymi dziełami architektury. Takich naturalnie nie brakuje również w Poznaniu. Ale przewodniki turystyczne często są naszpikowane specjalistycznym, trudno zrozumiałym słownictwem. Jak odnaleźć się wśród gzymsów, ryzalitów, portyków, wolut i gargulców? Jak odróżnić pilaster od lizeny? Jak rozpoznać boniowanie? Może warto przećwiczyć w poznańskich, bliskich sercu, fyrtlach ten fachowy język, by śmiało stawić czoła gąszczowi architektonicznych określeń podczas dalszych podróży...?

WAŻNE: Wycieczki prowadzone są w konwencji "free walking tour". Wstępne zapisy nie są wymagane, a spacery odbędą się w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę uczestników.
/Materiały: https://popoznaniu.pl/index.php?id=108 /

Wakacje z Teatrem Animacji nad jeziorem rusałka!
28,29 sierpnia
28 sierpnia g. 11.00/13.00 Zabawy podwórkowe
29 sierpnia g. 11.00/13.00 Misja Poznań – gdzie są koziołki?

IMAGINARIUM czyli scena mobilna Teatru Animacji powstała z myślą o docieraniu do miejsc i osób na co dzień wykluczonych z udziału i przeżywaniu widowisk teatralnych. Dzięki naszemu teatralnemu wozowi i przygotowanym specjalnie dla tej sceny spektaklom mamy możliwość pojawienia się w miejscach nietypowych i spotkania się z Widzami, którzy z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na wizytę w naszej siedzibie. Imaginarium daje nam również szansę na pojawienie się z naszymi spektaklami w przestrzeni miejskiej lub w lokalizacjach rekreacyjnych. Z czego z radością w te wakacje skorzystamy.
/Materiały Teatru Animacji/

Przeczekajmy tutaj noc - piosenki Republiki i Obywatela G.C. - Koncert
29.08.2021 (niedziela)

29 sierpnia o godz. 20.00 zapraszamy do Starego Portu nad Wartą na wyjątkowy koncert pt. Przeczekajmy tutaj noc. Piosenki Republiki i Obywatela G.C. Odbędzie się on dokładnie w dniu, w którym Grzegorz Ciechowski obchodziłby 64 urodziny. Na scenie wystąpią m.in.:
Natalia Kukulska, Renata Przemyk, Michał Wiraszko (Muchy), Dagmara Gregorowicz (Dagadana), Janusz Radek, Michał Kowalonek, art.8udyń Szymkiewicz (Pogodno), Kasia Rościńska, Kovalczyk, zespół HOPE, Mateusz Łopaciuk.

W wydarzeniu wezmą udział także soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu w składzie: Radosław Elis, Mateusz Feliński, Marcin Januszkiewicz, Denisa Jarczak, Patryk Kośnicki, Anna Lasota, Jarosław Patycki, Joanna Rybka, Bartosz Sołtysiak, Magdalena Szcześniewska, Jolanta Wyrzykowska, Maciej Zaruski, tancerze: Zofia Grażyńska, Paula Goerlich, Klaudia Piotrowska, Aleksandra Piwowarek, Weronika Sieczkarek, Marianna Tanaś, Mateusz Adamczyk, Kacper Czyż, Bartosz Dopytalski, Jakub Grzelak oraz orkiestra pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina. Zaprezentują oni utwory i choreografie pochodzące z najnowszej premiery – Kombinatu, spektaklu muzycznego w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, który powstał z inspiracji tekstami i muzyką Grzegorza Ciechowskiego oraz Republiki.

W programie znajdą się takie hity jak: „Mamona", „Tak... Tak... to ja...", „Telefony", „Nie pytaj o Polskę", „Biała flaga", „Kombinat" czy „Moja krew". Zaproszenie na koncert przyjęli również Leszek Biolik – członek Republiki i Jacek Bończyk, a Bartek Gasiul będzie kierownikiem muzycznym koncertu. Wydarzenie poprowadzi Piotr Stelmach.
/Materiały Teatru Muzycznego/

Natasza Thiem
Dziennik Teatralny Poznań
27 sierpnia 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia