Premiera nowej sztuki Mayenburga

11 października w Teatrze Współczesnym premiera Męczenników" Mariusa von Mayenburga

Beniamin odmawia udziału w lekcjach pływania. Matka podejrzewa go o zażywanie narkotyków, lecz w rzeczywistości chodzi o coś innego: Beniamin uważa, że przeżył religijne objawienie.
Sztuka von Mayenburga opowiada historię zderzenia religijnej i świeckiej wizji świata oraz poddaje pod dyskusję różne twarze fanatyzmu.

Reżyser Anna Augustynowicz o "Męczennikach" Mariusa von Mayenburga:

"Męczennicy" Mariusa von Mayenburga są jednym z najciekawszych utworów we współczesnej dramaturgii europejskiej. Sztuka sięga kondycji dramatycznej człowieka, na dnie której leży pytanie o Boga. Napisana z perspektywy osoby, która żyje w zlaicyzowanym społeczeństwie, dotyka potrzeby szeroko rozumianej duchowości, jaka tkwi w każdym z nas.

Jej bohaterem jest kilkunastoletni chłopiec, który bez nauczyciela czy mistrza próbuje zgłębić istotę księgi, stanowiącej podstawę kultury chrześcijańskiej. Objawioną w Biblii prawdę przeżywa jako własne objawienie i usiłuje wprowadzić je w życie rodziny, szkoły, wreszcie - kościoła, do którego w istocie nie chce przynależeć. Czuje się lepszy od innych, wybrany, by przebyć "drogę Chrystusa". Jego zachowanie początkowo postrzegane jako prowokacja wobec laickiego systemu społecznego staje się niepokojąco ekstremistyczne, prowadzi do postawy faszyzującej. Beniamin na naszych oczach z nadwrażliwego, poszukującego chłopca przeobraża się w fanatycznego entuzjastę idei chrześcijaństwa.

Mayenburg z właściwym sobie poczuciem humoru zderza poglądy postaci zakotwiczonych w liberalizmie z poglądami młodego fanatyka. Wskazuje na absurd starcia, w którym tkwią jego "męczennicy" doprowadzeni do skrajności w walce o wcielenie wyznawanych zasad, reguł czy wartości. Przedstawia społeczność niepokojąco bliską, w której "wyznawcy" zamieniają się w "oprawców".

***

Marius von Mayenburg

Dramatopisarz, reżyser i dramaturg. Urodził się w 1972 roku w Monachium, gdzie studiował literaturę starogermańską. W 1992 przeniósł się do Berlina. Nie przerywając studiów germanistycznych, podjął naukę dramaturgii w Hochschule der Künste. Pracował jako dramaturg Die Baracke - sceny prowadzonej przez Thomasa Ostermeiera przy Deutsches Theater w Berlinie. Od kilku lat pełni funkcję autora-rezydenta w Schaubühne am Lehniner Platz.

Zaliczany do klasyków niemieckiego teatru współczesnego, jest jednym z najczęściej wystawianych w Europie autorów niemieckich. Rozgłos przyniosła mu sztuka "Ogień w głowie" (Feuergesich - 1997), która w inscenizacji Pawła Łysaka była początkiem jego scenicznej kariery w Polsce (1999). W następnym roku dramat pojawił się w repertuarze gdańskiego Teatru Wybrzeże oraz krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, a także w Teatrze Telewizji. Czterokrotnie wystawiano w Polsce "Pasożyty" - ich polska prapremiera w reżyserii Anny Augustynowicz została zrealizowana w koprodukcji Teatru Współczesnego w Szczecinie z Teatrem Polskim w Poznaniu (2001); trzy razy inscenizowano "Brzydala", raz - "Eldorado", "Kamień" oraz "Zimne dziecko".

Dramat "Męczennicy" miał swoją światową prapremierę w Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie (2012) w reżyserii autora. Inscenizacja, realizowana w koprodukcji Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i Teatru Współczesnego w Szczecinie, będzie polską prapremierą tej sztuki.

**

Prapremiera polska: 11 października 2014 Szczecin

24 października - Wałbrzych

(-)
Materiał Teatru
2 października 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia