Premierowo w Przestrzeni Twórczej Stacja Ligota

„Jeśli pragniesz kobiety, to ją porwij” - Teatr Żelazny

Teatr Żelazny przygotowuje w Przestrzeni Twórczej Stacja Ligota kolejny spektakl. Farsowa opowieść Anny Burzyńskiej o ekscentrycznym porywaczu, który swoje ofiary raczy wystawnymi kolacjami przy świecach, a po trzech godzinach puszcza wolno zostanie premierowo pokazana 18 lipca w teatrze działającym na terenie dworca PKP Katowice-Ligota.

Porwanie to przestępstwo polegające na bezprawnym pozbawieniu człowieka wolności i uprowadzeniu go. A motyw uprowadzenia kobiety siłą - raptus puellae - był rozpowszechniony już w kulturze antycznej, zaś u Sienkiewicza pojawia się w prawie każdej powieści. Taki los spotkał na przykład Nel w "Pustyni i w puszczy", Danusię w "Krzyżakach", Helenę z "Ogniem i mieczem", czy Oleńkę z "Potopu". Starożytni lubowali się z kolei w opowieściach o uprowadzeniu Europy (córki króla fenickiego Agenora) przez Zeusa, Persefony przez boga podziemi, Hadesa i historii o tym, jak Helena Trojańska została porwana swemu mężowi Menelaosowi po uwiedzeniu przez Parysa.

Najczęściej niestety bywa tak, że porwane panie przeżywają koszmar. Strach, tortury, ciemna cela, woda i suchy chleb. Marzenie o końcu gehenny i niepewność jutra. Ale nie dotyczy to kobiet uprowadzonych przez Adama. One nie mogą uskarżać się na brak szacunku. Elegancka kolacja, świece, muzyka, a potem deser, kawa i herbata (przynosi obie, na wszelki wypadek, bo z zakneblowanych ust komunikaty dochodzą dość niejasne). Po trzech godzinach ekscentryczny porywacz zwraca wolność swoim ofiarom. Większość z nich, zaskoczona takim obrotem sprawy, w te pędy wraca do domu. Adam kolekcjonuje wspomnienia kolejnych porwań jak znaczki w klaserze, aż do dnia, w którym jedna z kobiet postanawia zostać u swego porywacza na stałe. Zostać, wprowadzić się, może założyć rodzinę? A potem do drzwi puka kolejna, która wpadła na ten sam pomysł. I okazuje się, że uroczy porywacz w obliczu braku kontroli nad swoimi ofiarami, ma szalenie trudny orzech do zgryzienia... A właściwie dwa. A mąż jednej z pań wcale nie przybędzie mu z pomocą, do mieszkania Adama doprowadzą go zgoła inne zamiary.

Przezabawna komedia autorstwa Anny Burzyńskiej to kolejna premiera Teatru Żelaznego. W rolę podrywacza i porywacza w jednej osobie wcieli się Piotr Wiśniewski, założyciel Przestrzeni Twórczej Stacja Ligota, w której spektakl będzie grany.

Po poruszającym, ale mimo wszystko jednak przygnębiającym spektaklu „Ballada o bezpańskiej suce i gołębiu", który zainaugurował działanie Przestrzeni Twórczej, postanowiliśmy sięgnąć po zabawniejszy repertuar z nadzieją, że tym razem zamiast łez wzruszenia wywoła u widzów salwy śmiechu – mówi Piotr Wiśniewski.

Na scenie partnerują mu Alicja Szymkiewicz i Szymon Strużek - aktorzy na co dzień związani z teatrem Gry i Ludzie oraz Joanna Wawrzyńska, współtwórczyni Przestrzeni Twórczej, która pojawia się także na deskach Teatru Śląskiego. Reżyseruje Alina Moś-Kerger, autorka spektaklu "Karin Stanek", granego w teatrze Korez w Katowicach.

8 lipca na ulicy Stawowej w Katowicach odbył się happening promujący spektakl „Jeśli pragniesz kobiety, to ją porwij". Ucharakteryzowany na odtwarzaną przez siebie postać – księgowego Adama – Piotr Wiśniewski w centrum miasta „uprowadził" aktorki Alicję Szymkiewicz i Joannę Wawrzyńską oraz reżyserkę spektaklu, Alinę Moś-Kerger. Na oczach zaciekawionych i zaniepokojonych przechodniów „porwane" zostały również dwie przypadkowe młode kobiety. Spieszymy jednak donieść, że podczas akcji nikt nie ucierpiał, a wręcz przeciwnie – niezrzeszone w

Teatrze Żelaznym „ofiary" zapowiedziały chętne przybycie na premierę spektaklu.

Więcej informacji:

tel. 531 742 183, e-mail: stacja.ligota@gmail.com, www.facebook.com/StacjaLigota

(-)
Materiał Organizatora
9 lipca 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...