Program

24. Letni Ogród Teatralny od 2 lipca do 28 sierpnia 2022 w Katowicach

W kolejne wakacyjne soboty w Katowicach będzie można zobaczyć m.in. "Mayday odNowa" w reżyserii Artura Barcisia, zrealizowany w krakowskim Teatrze Bagatela, "A mi to rybka!" warszawskiego Teatru Capitol, "Nasz mały PRL" Nowego Teatru im. Witkacego ze Słupska oraz "NaXuj. Rzecz o prezydencie Zelenskim" Ziemowita Szczerka z Teatru Nowego Proxima z Krakowa. O pozostałych informujemy poniżej.

Spektakle

02 lipca (sobota), godz. 21:00
WĄSIK
Impresariat Teatralny Odeon, Warszawa

Wąsik, ach, ten wąsik... Potrafi sporo namieszać! Nie tylko wywoła dodatkowy stres w oczekiwaniu na przyszłego teścia, ale też sprowokuje wiele komicznych sytuacji. A co najważniejsze - pomoże głównemu bohaterowi stać się mężczyzną!
Młody, wyjątkowo nieasertywny, bezrobotny mężczyzna przygotowuje się na pierwszą wizytę przyszłego teścia. Narzeczona i bezrobotny kumpel - lokator oraz nadto gadatliwy sprzątacz nie pomagają w tym trudnym dniu. Napięcie rośnie z każdą chwilą!
Co gorsza - w krytycznym momencie zawodzi maszynka do golenia, pozostawiając na twarzy bohatera wąsik. Nowy zarost nieoczekiwanie prowokuje przezabawne sytuacje. Ale to nie wszystko! Okazuje się, że wąs pozwala chłopakowi wreszcie zmienić się w mężczyznę, choć nie jest to łatwa droga...
Dobrego zakończenia można się spodziewać, a o co chodzi z tym wąsikiem - dowiecie się, oglądając przezabawny spektakl.

autorzy: Sacha Judaszko i Fabrice Donnio
reżyseria: Jan Jankowski
występują: Milena Stasiuk, Jarosław Boberek, Michał Koterski, Maurycy Popiel, Radosław Pazura
czas trwania: 90 minut

cena biletu: 25 złotych
(z Katowicką Kartą Mieszkańca: 20 złotych)
Przedsprzedaż internetowa od 27 czerwca (godz. 12:00)

03 lipca, godz. 15:00
PAN TOM BUDUJE DOM
Teatr Ateneum, Katowice
Spektakl adresowany do widzów młodszych przygotowany został w oparciu o urocze dziełko mistrza XX-wiecznej awangardy, Stefana Themersona pt. Pan Tom buduje dom.
Na wydanej po raz pierwszy w 1938 roku książeczce wychowały się całe pokolenia czytelników; po 80 latach wciąż inspiruje i zachwyca swoją formą. Jest w Panu Tomie... groteska i szczypta filozofii, ciekawość i zdziwienie dziecka, ale przede wszystkim radość z odkrywania tajemnic otaczającej nas rzeczywistości.
To dowcipna, mądra historyjka o tajnikach powstawania domu; od pomysłu po dach z kominem, od koncepcji architekta przez pracę takich fachowców i rzemieślników jak hydraulik, stolarz, elektryk czy zegarmistrz, od próby „kupienia" w sklepie światła po opowieść jak dostarczyć do domu wodę, aż w końcu zakup budzika.
Z tekstu Themersona reżyser wybrał tylko kilka wątków, a słowo jest tu raczej uzupełnieniem scenicznych działań lub pretekstem do zabawy formą czy dźwiękiem, w której dzieci aktywnie uczestniczą.
autor: Stefan Themerson
opracowanie i reżyseria: Daniel Arbaczewski
występują: Katarzyna Prudło, Aleksandra Zawalska, Piotr Janiszewski
czas trwania: 45 minut

wstęp wolny

09 lipca (sobota), godz. 21:00
Mayday odNowa
Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Kraków

Brawurowa i jedna z najsłynniejszych fars - teraz w absolutnie zaskakującej odsłonie - została przygotowana przez wybitnego aktora, a także reżysera, Artura Barcisia. Teatr Bagatela jako pierwsza na świecie scena sięga po najnowszą wersję arcyfarsy Raya Cooneya, oferując widzom rewolucyjne, rewelacyjne i w pełni relaksujące przedstawienie.
Z rozmowy z reżyserem:
– Mayday odNowa jest klasyczną farsą?
– Niby tak, ale ja go w ten sposób nie traktuję. Farsa zawiera w sobie elementy nieprawdopodobne. Dla mnie Mayday jest komedią. Doskonałą. Przecież to wszystko naprawdę mogło się zdarzyć...
autor: Ray Cooney
przekład: Elżbieta Woźniak
reżyseria: Artur Barciś
występują: Małgorzata Piskorz, Anna Rokita, Ewelina Starejki, Marek Bogucki, Jakub Bohosiewicz, Piotr Urbaniak, Marcel Wiercichowski
czas trwania: 135 minut (z jedną przerwą)

cena biletu: 25 złotych
(z Katowicką Kartą Mieszkańca: 20 złotych)
Przedsprzedaż internetowa od 27 czerwca (godz. 12:00)

10 lipca (niedziela), godz. 15:00
O CZERWONYM KAPTURKU, CZYLI DO PRAWDY PO SZNURKU
Teatr Moich Marzeń, Chorzów

Barwna opowieść o perypetiach dziewczynki wędrującej przez las do chorej babci. Spektakl rozpoczyna melodyjna piosenka, której refren staje się tematem przewodnim i jest śpiewany wraz z dziećmi podczas wędrówki Czerwonego Kapturka.
Dzięki fantazji twórczej autora scenariusza udało się stworzyć niepowtarzalny splot wydarzeń i występujących w nim postaci. Dynamika, z jaką jest wyreżyserowana ta sztuka, udziela się widzom w każdym wieku, czego dowodem są liczne wybuchy euforii i śmiechu.

autor: Rafał Gołąbowski
reżyseria: Ewelina Tabaka
występują: Anna Dzierża, Karolina Kijak, Maciej Małysa, Artur Szczepański
czas trwania: 60 minut

wstęp wolny

16 lipca (sobota), godz. 21:00
BEBOK W KAPUCY, CZYLI CAŁA PRAWDA O TEATRZE
Teatr dla Dorosłych, Bieruń

Najnowsze przedstawienie Teatru dla Dorosłych, w którym dowiadujemy się o niebezpiecznym stworze, czyli beboku, grasującym w siedzibie teatru i sabotującym prace aktorów. Na scenie pojawia się też reporterka z Warszawy, która przyjechała na Śląsk, by nakręcić reportaż o Ślązakach i procesie tworzenia spektaklu. Jesteśmy więc świadkami powstawania spektaklu, czyli teatru w teatrze. Wszyscy grają tu mniej lub bardziej siebie, oczywiście z przymrużeniem oka, aktorzy śmieją się z siebie i swoich ambicji.
Tym razem warstwa językowa to mieszanka godki śląskiej i polskiego, wszak pojawiają się goście z Warszawy. Widzowie dowiedzą się w żartobliwy sposób sporo o Śląsku, aktorach Teatru dla Dorosłych i postrzeganiu Ślązaków przez Warszawiaków. Zabawa, jak zwykle podczas przedstawień bieruńskiej grupy teatralnej, gwarantowana.
scenariusz: Marcin Melon
reżyseria: Joanna Lorenc
występują: Monika Bulanda, Magdalena Górkiewicz, Dagmara Kupczyk, Joanna Lorenc, Bożena Tomala, Anna Witkowska, Mateusz Duraj, Bartłomiej Jarosz, Sławomir Rosowski, Marian Synowiec
czas trwania: 80 minut

cena biletu: 25 złotych
(z Katowicką Kartą Mieszkańca: 20 złotych)
Przedsprzedaż internetowa od 27 czerwca (godz. 12:00)

17 lipca (niedziela), godz. 15:00
BAJKA O KSIĘCIU I ZŁYM SMOGU
Teatr Gry i Ludzie, Katowice

W zimnym królestwie księcia Apsika nastała jesień, a z nią wstrętna choroba - katar. Z pomocą mądrej Doktorki, Apsik odkrywa, że odpowiedzialny za to jest pewien wstrętny potwór. Na ratunek księciu przybywają kolejne dzielne rycerki, co powoduje szereg zabawnych i pouczających zdarzeń...
Czy Apsikowi uda się przegonić Smoga? Czy książę znajdzie miłość? Czy uda mu się spojrzeć dalej niż na czubek własnego nosa? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź, przychodząc na Bajkę o księciu i złym smogu - współczesną baśń pisaną wierszem.

scenariusz i reżyseria: Michał Piotrowski
występują: Anna Kandziora, Alicja Szymkiewicz, Justyna Świętojańska, Beata Zawiślak, Grzegorz Lamik
czas trwania: ok. 50 minut

wstęp wolny

17 lipca (niedziela), godz. 20:00
LETNIE CHIMERY - koncert Józefa Skrzeka

Józef Skrzek w solowym recitalu zaprosi nas w podróż po krainie wyobraźni .
Wirtuoz instrumentów klawiszowych, kompozytor jednoznacznie utożsamiany z naszym regionem, spotka się z katowicką publicznością prezentując transcedentalną podróż muzyczną w rejony, które - mamy nadzieję - z przyjemnością oraz upodobaniem zostaną przez Państwa eksplorowane.

czas trwania: 90 minut

cena biletu: 25 złotych
(z Katowicką Kartą Mieszkańca: 20 złotych)
Przedsprzedaż internetowa od 27 czerwca (godz. 12:00)

23 lipca (sobota), godz. 21:00
A MI TO RYBKA!
Teatr Capitol, Warszawa

Małżeństwo z wieloletnim stażem, w którym rutyna wypełnia codzienne życie, postanawia zakupić sobie przyjaciela. Życzeniem żony Christine był co prawda rasowy york, jednak małżonek Jaques wybiera w sklepie zoologicznym mniej absorbujące zwierzę, a mianowicie... rybkę.
Od tego momentu ich mieszkanie codziennie powiększa się o kolejnego lokatora.
I tak pod ich dach trafia długoletni znajomy, od lat podkochujący się w Christine oraz bezdomna kobieta, szukająca pomocy. A wraz z każdym kolejnym gościem pojawiają się nowe tajemnice, których powiernikiem staje się pływająca w akwarium rybka.
Co mąż będzie chciał ukryć przed żoną? I co ona sama zrobiła nieprzyzwoitego?
Czy wszystkie skrywane sekrety w końcu wyjdą na jaw czy rybka zachowa je dla siebie...?
reżyseria: Marcin Sławiński
przekład: Barbara Grzegorzewska
występują: Michalina Sosna, Daria Widawska, Paweł Koślik, Łukasz Nowicki, Cezary Pazura
czas trwania: ok. 120 minut (z jedną przerwą)

cena biletu: 25 złotych
(z Katowicką Kartą Mieszkańca: 20 złotych)
Przedsprzedaż internetowa od 27 czerwca (godz. 12:00)

24 lipca (niedziela), godz. 15:00
BABIČKA Z VAJÍČKA
Divadlo PIKI, Pezinok (Słowacja)

Po co ojciec na tronie lub mama-królowa, jeśli nie mają czasu dla swojego dziecka? W dodatku czasami potrafią tak zdenerwować, że człowiek wyskoczyłby ze skóry!
Najwyższa pora na cud!
Złota rybka? Lampa Alladyna? Czarodziejskie lusterko?
Nie. Jajeczko. Zwyczajne małe jajeczko.

autorka: Iva Procházková
adaptacja: Katka Aulitisová
reżyseria: Katka Aulitisová i Ľubo Piktor
występują: Katka Aulitisová i Ľubo Piktor
czas trwania: 50 minut

wstęp wolny

24 lipca (niedziela), godz. 20:00
ABSOLUTNIE, CZYLI BOŃCZYK ŚPIEWA MŁYNARSKIEGO - recital Jacka Bończyka

Jacek Bończyk - aktor, autor tekstów i reżyser spektakli muzycznych, wielokrotnie nagradzany i doceniany za swoje niezwykłe wykonania dzieł wybitnych twórców piosenki, ma zaszczyt i przyjemność zaprezentować program, na który składają się mistrzowskie utwory geniusza polskiej piosenki - Wojciecha Młynarskiego.
Sam Mistrz tak pisał o Jacku:
„Jacek Bończyk posiada wyjątkowe predyspozycje do zajmowania się piosenką aktorską. Po pierwsze jest utalentowany. Po drugie ma gruntowne przygotowanie zawodowe, jest dobrym aktorem dramatycznym. Po trzecie jest muzykalny i po czwarte wreszcie - posiadł w znacznej mierze umiejętność najtrudniejszą połączenia tego wszystkiego w sceniczny skrót. Bo piosenka aktorska bazuje na owym skrócie, jest tym rodzajem teatru, gdzie wszystko dzieje się szybko, na zagranie całej roli przypada nie więcej niż trzy minuty."
W programie wieczoru - piosenki Mistrza, znane i lubiane przez kilka pokoleń Polaków m.in. Absolutnie, Bynajmniej, Ogrzej mnie, Jeszcze w zielone gramy czy Jesteśmy na wczasach.
występują: Jacek Bończyk, Wojciech „Gumiś" Gumiński - kontrabas, Konrad Wantrych - piano
czas trwania: ok. 60 minut
cena biletu: 25 złotych
(z Katowicką Kartą Mieszkańca: 20 złotych)
Przedsprzedaż internetowa od 27 czerwca (godz. 12:00)

30 lipca (sobota), godz. 21:00
NASZ MAŁY PRL
Nowy Teatr im. Witkacego, Słupsk

A gdyby tak stworzyć sobie dzisiaj swój mały PRL-u na własny użytek?
Tego wyzwania podejmują się Iza i Witek, którzy postanawiają przez pół roku udawać, że dalej mamy orła bez korony i zapis o przyjaźni ze Związkiem Radzieckim w konstytucji, a Ludwik Waryński wciąż patrzy na nas ze stuzłotowego banknotu. Zamieszkują więc w wielkiej płycie, zamieniają laptopy na maszynę do pisania, GPS-a na starą mapę, a komórkę na telefon z tarczą. Przestawiają się z Ikei na meble z Zakładów Produkcji Mebli w Wyszkowie, z opla astry na Fiata 126P, z oliwy z oliwek na smalec ze świni, a z sushi – na bitki wołowe. Próbują zrealizować kartkę na wołowe z kością, wymienić dziesięć kilo gazet na papier toaletowy i regularnie wyłączają sobie wodę i prąd. Słowem – przenoszą się do PRL-u. Chcą przyjrzeć się współczesnej Polsce przez pryzmat PRL-u i zastanowić się, ile z dawnego systemu zostało w nas do dziś.
Czy im się to uda? Czy możliwe jest odtworzenie atmosfery tamtych lat? W końcu zawsze mogą ze swojego PRL-u wyjść, a Ci którzy żyli w tamtych czasach, takie możliwości nie mieli...
autorzy: Izabela Meyza, Witold Szabłowski
adaptacja i reżyseria: Monika Janik-Hussakowska
występują: Bożena Borek, Monika Bubniak (gościnnie), Katarzyna Pałka (gościnnie), Igor Chmielnik, Krzysztof Kluzik, Wojciech Marcinkowski
czas trwania: 130 minut (z jedną przerwą)
cena biletu: 25 złotych
(z Katowicką Kartą Mieszkańca: 20 złotych)
Przedsprzedaż internetowa od 27 czerwca (godz. 12:00)

31 lipca (niedziela), godz. 15:00
LEGENDY POLSKIE
Teatr CoNieco, Białystok

Spektakl zrealizowany w bardzo ciekawej i rzadkiej technice teatru przedmiotu. Znakomity teatr wyobraźni.

Siostra z bratem bawią się opowiadaniem starych polskich legend. Dobry humor sprawia, że tak jak w zabawach dziecięcych, wszystko co jest w izbie staje się użyteczne do przedstawiania opowiadanej fabuły. W ich rękach przedmioty codziennego użytku, drewniane kubki, łyżki, widelce, grabie, czy też kolorowe deski ożywają i stają się bohaterami opowieści.

I tak oczom widzów ukazują się stare polskie legendy:
O Wawelskim Smoku - krótka zabawna pantomima.
O Piaście i Popielu - tekst stylizowany (na wzór szopki polskiej) - autor Marian Ołdziejewski.
O Kwiecie Paproci - na podstawie tekstu I. Kraszewskiego.

Dialogi między poszczególnymi legendami, napisaliśmy używając staropolskich przysłów i powiedzonek.

tekst i reżyseria: Marian Ołdziejewski
występują: Ewa i Marian Ołdziejewscy
czas trwania: 40 minut

wstęp wolny

06 sierpnia (sobota), godz. 21:00
NaXuj. RZECZ O PREZYDENCIE ZELENSKIM
Teatr Nowy Proxima, Kraków

NaXuj, czyli miejsce dyslokacji rosyjskiego okrętu wojennego.
Dawniej komik, aktor. Teraz bohater w oczach całego świata. Jego odwaga urzekła i stała się symbolem Wolnej Ukrainy, a on sam symbolem niezłomności.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest nie tylko bohaterem Ukrainy, ale każdego wolnego, demokratycznego kraju. W ostatnich miesiącach, jako niezbyt popularny i lubiany Prezydent, wśród swoich rodaków stał się Superbohaterem i ich narodowym przywódcą.
Autorem scenariusza jest Ziemowit Szczerek, autor m.in. głośnych książek Siódemka, czy Przyjdzie Mordor i nas zje, laureat kilkunastu prestiżowych nagród dziennikarskich i literackich. W teatrze był autorem głośnego spektaklu Wiedźmin. Turbolechita o historii polskiego superbohatera, mierzącego się z polskimi demonami i polską historią.
W czarno-groteskowym spektaklu Prezydent ZE mierzy się ze swoją tożsamością, aktorską karierą, która przypadkiem zaprowadziła go na fotel prezydencki, a także ze swoimi korzeniami jako rosyjskojęzyczny Żyd. Bohaterami, oprócz Prezydenta Ukrainy są jeszcze: Upiór Kijowa, Sobowtór Putina, polski artysta Hołodzimierz „co przywozi pomoc i bardzo chce żeby go za to chwalono" a także upiory Rasputina i Bohuna, którzy stoczą ze sobą walkę o kozackie lub rosyjskie przywództwo. W spektaklu usłyszymy ukraińskie pieśni a na scenie zobaczymy ukraińskich tancerzy.
autor: Ziemowit Szczerek
reżyseria: Piotr Sieklucki
występują: Katarzyna Krzanowska, Michał Felek Felczak, Stanisław Iwanicki, Kostya Mayorov, Volodymyr Ryga, Piotr Sieklucki, Jacek Stefanik, Sławomir Sulej, Karol Śmiałek
czas trwania: 105 minut

cena biletu: 25 złotych
(z Katowicką Kartą Mieszkańca: 20 złotych)
Przedsprzedaż internetowa od 25 lipca (godz. 12:00)

07 sierpnia (niedziela), godz. 15:00
TAJEMNICZY OGRÓD
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych

To spektakl muzyczny o perypetiach osieroconej w Indiach angielskiej dziewczynki – Mary Lennox, która trafia pod opiekę wuja - lorda Archibalda Cravena, mieszkającego w pałacu Misselthwaite Manor. Miejsce to, położone pośród angielskich wrzosowisk, skrywa wiele gorzkich tajemnic, począwszy od zamkniętego na klucz tytułowego ogrodu po samotność jego mieszkańców.
Lord Craven ciągle gdzieś wyjeżdża, jakby przed czymś uciekał. Pogrążony w rozpaczy po stracie ukochanej żony, nie potrafi nawet nawiązać relacji ze swoim synem Colinem. Dopiero obecność Mary Lennox, jej ciekawość świata i upór w dążeniu do celu przywrócą do życia nie tylko zapomniany ogród, ale przede wszystkim zranione serca domowników. Odradzająca się przyroda wpłynie bowiem na przemianę duchową głównych bohaterów.
Przedstawienie ukazuje młodym widzom świat cennych wartości, jakimi są bliskie relacje rodzinne czy przyjaźń, ale porusza też problem oswajania osobistych traum dzieci i dorosłych. Zbliżmy się zatem do mistycznej przyrody i spróbujmy ją okiełznać.
na podstawie książki Frances Hodgson Burnett
adaptacja i reżyseria: Arkadiusz Klucznik
występują: Karolina Bartkowiak, Joanna Jakacka-Majka, Anna Jezierska, Bożena Oleszkiewicz, Amelia Sikora (gościnnie), Kamil Król, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Filip Niżyński, Paweł Pawlik
czas trwania: 80 minut

wstęp wolny

13 sierpnia (sobota), godz. 21:00
WSTYD
Teatr Ludowy, Kraków

Choć wiele mogłoby na to wskazywać - i sytuacja, i bohaterowie - to nie jest komedia rodzajowa, ani tragifarsa. To wnikliwa i gorzka diagnoza naszego społeczeństwa. Na nic się zdał rozwój kulturowy, społeczny i cywilizacyjny. Nie wyrośliśmy z „dulszczyzny". Wciąż nasze życie za fasadą uprzejmych uśmiechów zażenowania toczy wstyd. Jak uczy tradycja, najlepiej widać to na weselu, nawet takim, które się nie odbyło. Bo w takim tyglu mogą skonfrontować się różne światy, poglądy i wyobrażenia. Ot, Polska w pigułce... Cały festiwal ludzkich przywar, małości, śmieszności, chociaż tylko czworo bohaterów.
Jak bronić się przed upokorzeniem, kiedy z wystawnego wesela nic nie zostaje, bo pan młody ucieka sprzed ołtarza, panna młoda zamyka się w domu, a rodzice młodych zostają sami z niespełnionym wyobrażeniem szczęścia swoich dzieci i swojego w nim udziału? Kiedy tracimy kontrolę nad biegiem wypadków próbujemy jeszcze wbrew osaczającym nas kompleksom ocalić swoje wyobrażenie o sobie, o swojej pozycji, wpływach, pieniądzach albo aspiracjach do wyższej klasy, która to wszystko zapewni... przynajmniej w naszym niskim mniemaniu. Zostajemy sami z pytaniami o siebie i swoje życie.
autor: Marek Modzelewski
reżyseria: Małgorzata Bogajewska
występują: Małgorzata Kochan, Katarzyna Tlałka, Tadeusz Łomnicki, Piotr Pilitowski
czas trwania: 80 minut

cena biletu: 25 złotych
(z Katowicką Kartą Mieszkańca: 20 złotych)
Przedsprzedaż internetowa od 25 lipca (godz. 12:00)

14 sierpnia (niedziela), godz. 15:00
SKOK NA KSIĘŻYC
TeatRyle, Poznań

Bohater Skoku na księżyc jest szybszy od ślimaka ale wolniejszy od ryby, odważniejszy od szczura lądowego ale bardzo boi się samotności. Jest dobrym pływakiem ale najlepiej wychodzi mu skakanie. Jest też bardzo ambitny, chciałby skoczyć najdalej, najwyżej i dokonać czegoś naprawdę wielkiego. Czy mu się to uda? Co zdobędzie? Czego dowie się o świecie i o sobie samym?
Kto jest naszym bohaterem? Zapraszamy na widownię ! Wyruszcie razem z nami w teatralną podróż. Może razem z nami dowiecie się czegoś nowego o sobie.

tekst: Kuba Kapral
reżyseria: Mariola i Marcin Ryl-Krystianowscy
występują: Mariola i Marcin Ryl-Krystianowscy
czas trwania: 40 minut
wstęp wolny

20 sierpnia (sobota), godz. 21:00
CAŁE ŻYCIE
Teatr Miejski, Gliwice

Pod koniec lata, w luksusowej willi w Toskanii, para o skomplikowanych relacjach spotyka się z przypadkowymi turystami, którzy podróżują w formule coachsurfingu. Podczas przedłużającego się wieczoru, po kolacji i sporej ilości wina dochodzi do gwałtownych dyskusji i prawdziwej wiwisekcji. Padają mity i wyobrażenia. Wychodzą na jaw frustracje, urazy i sekrety, jakie można zdradzić tylko kompletnie obcym ludziom, których nigdy się już nie zobaczy. Rozpoczyna się gra, której nie można już przerwać. Nikt nie wyjdzie stąd jako zwycięzca, ale i nikt nie pozwoli się pokonać.
Obie bohaterki dramatu formułują swoje życiowe manifesty i zaraz poddają je w wątpliwość, prezentując równocześnie gamę zróżnicowanych emocji, postaw i poglądów, wobec których współczesna kobieta - kobieta, która chce całego życia i zarazem odpowiada za całe życie - musi się określić, a często po prostu sprawdzić na własnej skórze.
tekst i reżyseria: Joanna Oparek
występują: Antonina Federowicz, Aleksandra Maj, Tomasz Borkowski, Maciej Piasny
czas trwania: ok. 120 minut (z jedną przerwą)

cena biletu: 25 złotych
(z Katowicką Kartą Mieszkańca: 20 złotych)
Przedsprzedaż internetowa od 25 lipca (godz. 12:00)

21 sierpnia (niedziela), godz. 15:00
BRZYDKIE KACZĄTKO
Teatr Banialuka, Bielsko-Biała

Klasyczna baśń dla najmłodszych widzów zrealizowana środkami teatru lalek. Kameralne, ciepłe i pełne humoru przedstawienie w przystępny sposób opowiada historię Kaczątka, które, aby odkryć prawdę o sobie, musi najpierw pokonać sporo trudności. Tytułowy bohater zmaga się z odrzuceniem i brakiem akceptacji, jednak dzielnie radzi sobie z przeciwnościami i nigdy się nie poddaje. Oryginalne nawiązanie do teatru parawanowego łączy się z grą w żywym planie, co ułatwia małym widzom śledzenie emocji bohaterów odbijających się w gestach i mimice aktorów. Prosta, wielofunkcyjna scenografia odwołuje się do dziecięcych zabaw i wyobraźni najmłodszych, a duże, miękkie lalki nawiązują do estetyki pluszowych ulubieńców maluchów.

adaptacja i reżyseria: Włodzimierz Pohl
występują: Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Władysław Aniszewski, Włodzimierz Pohl
czas trwania: 60 minut

wstęp wolny

27 sierpnia (sobota), godz. 21:00
WELTMAJSTRY
Teatr Korez, Katowice

I wreszcie są: piłkarskie mistrzostwa świata 2050, te pierwsze w dziejach, na których występuje reprezentacja Śląska. Na gliwickiej Ostropie w barze „Wunderbar Barbara" spotyka się czwórka kibiców. Szpile razem oglądają barmanka Basia i trójka boroczków – kibolek Gieksy Młody, kibolek Górnika Łysy i kibolek Ruchu Gruby. Czy talizman Grubego, kłaczek Gorgonia, przyniesie im szczęście? Czy Ślązacy pod wodzą Poldiego zrobią mistrza świata, czy zostaną weltmajstrami?

autor: Zbigniew Rokita
reżyseria: Robert Talarczyk
występują: Barbara Lubos, Dariusz Chojnacki, Mirosław Neinert, Robert Talarczyk
czas trwania: ok. 90 minut

cena biletu: 25 złotych
(z Katowicką Kartą Mieszkańca: 20 złotych)
Przedsprzedaż internetowa od 25 lipca (godz. 12:00)

28 sierpnia (niedziela), godz. 15:00
DZIECI Z BULLERBYN
Teatr Miejski, Gliwice

Spektakl jest ukłonem w stronę wyobraźni i hołdem dla dziecięcej, niczym nieskrępowanej wiary w siłę przyjaźni i uśmiechu. Bogaty świat zabaw, radości, smutków, pierwszych obowiązków i rodzinnych rytuałów jest idealnym punktem wyjścia do gry teatralną formą. Dzięki temu my - dorośli (tak, my nudni dorośli - jak mawiała Astrid Lindgren) przypomnimy sobie czasy, gdy kijek mógł być motorem, wiadro - armatą, kołdra - bazą, a błoto - złotem. Dla dzieci spektakl jest inspiracją do uruchomienia pomysłowości i kreatywności na przekór wszechogarniającej dosłowności.

autorka: Astrid Lindgren
przekład: Irena Szuch-Wyszomirska
reżyseria: Jerzy Jan Połoński
występują: Klaudia Cygoń, Antonina Federowicz, Aleksandra Gałczyńska, Cezary Jabłoński, Paweł Majchrowski, Kornel Sadowski
czas trwania: 60 minut

wstęp wolny

28 sierpnia (niedziela), godz. 20:00
NIEKTÓRE SYTUACJE - recital Katarzyny Groniec

Katarzyna Groniec, laureatka głównej nagrody Bardiniego, jesienią powróciła z nowym programem po prawie dwóch latach przerwy.
W grudniu 2019 roku po 60 koncertach promujących ostatnią płytę Ach! artystka zaplanowała przerwę w działalności, która z powodu pandemii trwała dłużej, niż to zostało przewidziane.

Niektóre sytuacje, to koncert składający się z piosenek śpiewanych od lat, ale też tych, które Artystka zawsze chciała zaśpiewać, w nowych aranżacjach, z nowym zespołem muzycznym. Trio w składzie na klawisze, bas i wokal. Od Kurta Weilla, przez Nicka Cave'a, Brella do Bacha. Wszystko połączone klasycznym i przetworzonym na potrzeby tego projektu fortepianem, przez krótkie cytaty z przebojów z lat 80-tych (Annie Lenox, Genesis, David Bowie, A-HA).

występują: Katarzyna Groniec - wokal, Adam Skrzypek - kontrabas, moog, bas, elektronika i Grzegorz Rdzak - pianino, syntezator, elektronika

cena biletu: 25 złotych
(z Katowicką Kartą Mieszkańca: 20 złotych)
Przedsprzedaż internetowa od 25 lipca (godz. 12:00)

WYSTAWY

15 czerwca–30 sierpnia
PIĘKNO ŚWIATA
Galeria Przeciąg
Katowice, ul. Sienkiewicza 3
(Wystawa w witrynie galerii - dostępna całodobowo)

We współpracy ze Stowarzyszeniem Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji „Arteria" w Katowicach.
Wystawa jest efektem pracy grupy edukatorów sztuki i arteterapeutów z rejonu Katowic. Wszystkie prace powstały w Pokoju Sztuki Dziecka. Ogółem w okresie od 1 marca do 30 kwietnia 2022 r. odbyło się 48 warsztatów twórczych przekładających się na ponad 100 godzin działań prowadzonych przez 8 twórców z udziałem 3 tłumaczy. Prowadzący wspierali dzieci i młodych ludzi z Ukrainy w formie otwartych działań artystycznych nawiązujących do książki ALFABET SZTUKI DZIECKA. Prace plastyczne uczestników pokazują kwiaty, motyle, niesamowite zwierzęta i uśmiechniętych ludzi. Motywem przewodnim okazało się poszukiwanie szczęścia poprzez ekspresję i kolor. Wystawa będzie widoczna w witrynie okien galerii dla dzieci i dorosłych.
Zrealizowano w ramach projektu Future Artist ― Pamiętniki Nomadów
Kurator: Ewa Kokot
Wstęp wolny

02 lipca–28 sierpnia
KISS, KISS MY MYSTERY LIVE...
Galeria Teatru Korez
Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2
(Wystawa dostępna po każdym wydarzeniu LOT)
Wernisaż: 02 lipca około godziny 22:30 (po zakończeniu spektaklu WĄSIK)

Kiedy Mirosław Neinert proponuje wystawę z góry wiadomo, że musi to być - a w każdym razie powinno być - wydarzenie. Tym bardziej, gdy towarzyszy takiej imprezie, jaką jest od lat Letni Ogród Teatralny. Dlatego zaczęło się od propozycji personalnych: cztery różne osobowości artystyczne, cztery światy zamknięte w obrazach malarskich i graficznych. Potem tytuł wystawy, czyli anons, hasło, zapowiedź tego, co będzie meritum, czym chcemy podzielić się, zaintrygować, o czym opowiadamy - Kiss, kiss my mystery live. Nasze tajemne życie to przecież między innymi te obrazy, nasza z nimi bliskość, nasze obcowanie od początku do końca, od szkicu, od myśli, impulsu; od idei po finał. Czasami mozolne do tego finału docieranie, czasami zniechęcenie, a czasami pewność tajemniczego rozbłysku niczym raimbaudowskie olśnienie. Kiss, kiss my mystery live; bądźmy razem, spróbujmy podzielić się tajemnicą i wieloznacznością odkrywanych światów.
uczestnicy: Joanna Piech-Kalarus, Kinga Waluszewska-Maciuszkiewicz, Marek Kamieński, Roman Maciuszkiewicz

Wstęp wolny

IMPREZA TOWARZYSZĄCA

27 lipca (środa), godz. 18:00
INTO TECH FUTURE: NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT WEB3

Przyszłość, która nadeszła czyli otwarta dyskusja z ekspertami na temat nowej rewolucji technologicznej, zmieniającej twoje życie.

Ogień, elektryczność, internet i blockchain. Czy jesteś gotowy na nową rzeczywistość? Przyjdź i zadaj pytania ekspertom w dziedzinie: krypto, NFT i technologii blockchain.

Into Tech Future: ciekawe prelekcje, zażarte dyskusje i networkingowe afterparty dla pasjonatów nowych technologii.

Zapisz się! Nie przegap kolejnej rewolucji przemysłowej.

Wstęp bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie www.intotechfuture.pl

 

(-)
Materiał organizatora
9 lipca 2022
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...