Program

28. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze

Już niebawem na place i ulice Jeleniej Góry wyjdą uczestnicy 28. już Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. W tym roku zaproszono wiele znakomitych zespołów teatralno-ulicznych z Polski, Egiptu i wielu krajów Europy. Organizatorzy i artyści mają nadzieję, że jak zwykle jeleniogórska publiczność dopisze i wspólnie z turystami, którzy niejednokrotnie specjalnie przyjeżdżają na ten Festiwal
tłumnie będzie uczestniczyć w spektaklach, paradach, akcjach i happeningach.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatrów  Ulicznych, Jelenia Góra 6 – 8 sierpnia 2010 r.

6.08.  (piątek)
Pl. Ratuszowy
MARHABA GROUP, SAMIRA I KIMO  (Egipt/Polska)                                            
godz. 21,00
Wieczór orientalny                                   

Samira - Anna Mendak
Tancerka brzucha i flamenco z wykształcenia jest psychologiem. W latach 2004-2006 prowadziła stałe zajęcia tańca orientalnego i flamenco w Klubie pod Kolumnami we Wrocławiu oraz w Płockim Centrum Kultury. W roku 2008 zdobyła wyróżnienie i nagrodę specjalną w konkursie tańca orientalnego w Pradze. Jest współautorką projektu „Od orientu do flamenco”, w którym łączy sztukę flamenco z jej korzeniami - muzyką orientalną i tańcem brzucha. Projekt ten zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkowym Ethnosfera 2002. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Tańca Brzucha „Nova Orient” w Katowicach a także jedną z najbardziej znanych i cenionych tancerek oraz instruktorek flamenco i tańca orientalnego w Polsce.
Kimo  ma 27 lat,  urodził się w Egipcie w Alexandrii, tam ukończył szkołę  i tam zaczęła się jego przygoda z tańcem.  Przez siedem lat tańczył w młodzieżowym zespole – to uświadomiło mu, że taniec jest tym,  co chce w życiu robić. Swoją pasję zaczął w pełni realizować, kiedy został przyjęty do dużego, doświadczonego  zespołu o nazwie „Alhorya”.
Przez rok bardzo intensywnie pracował, poznawał techniki tańca z różnych regionów Eg iptu. Od 2008 roku Kimo mieszka w Polsce.
W zespole Marhaba Group tańczą jeszcze : Martyna Hecht i Agnieszka Simko
iptu. W tym czasie również ukończył także kurs baletu.

TEATR WOSKRESINNIA (Ukraina)                                                                
godz. 22,00
Gloria    

Teatr Woskresinnia Powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległość, w wyniku porozumienia młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którym nie wystarczał państwowy, istniejący na Ukrainie teatr akademicki, i którzy pod kierownictwem doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna, absolwenta reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITES, postanowili stworzyć nową scenę.
Teatr szybko podbił serca lwowskiej publiczności, prezentując światową dramaturgię, która dotąd nie była pokazywana na scenach dramatycznych Ukrainy. Krok po kroku  wypracowy-wano własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączącą tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną.
Artyści Teatru Woskresinnia w ciągu swojego dwudziestoletniego istnienia, prezentowali swoje spektakle nie tylko na Ukrainie , ale także w Polsce, gdzie  wzięli udział w międzynarodowych festiwalach teatralnych m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Kaliszu, Warszawie. Odwiedzili też festiwale w Edynburgu, Nowym Sadzie, Lublanie, Mariborze, Holzminden, Archangielsku, Trabzonie, Brześciu, Lenz, Kairze, Bratysławie, Moskwie, Seulu. Wszystkie spektakle mają własny charakter, są efektowne, ale nie efekciarskie i prezentują wysoki kunszt sztuki aktorskiej. Przykładem mogą być bardzo wysoko cenione realizacje spektakli : Trzy siostry Czechowa, Droga do Damaszku Strindberga, Giganci z Gór Pirandella, Hiob Karola Wojtyły, Zwiastowanie Claudela, a ostatnio Zachodnia Przystań Bernarda-Marii Koltesa i Oszalały z miłości Sama Sheparda.
Od 1996 roku Woskresinnia specjalizuje się w realizacji przedstawień plenerowych. Rozmach i widowiskowość spektakli, połączone z mistrzowską grą aktorską, przyniosły Teatrowi rozgłos i uznanie publiczności. Do najgłośniejszych przedstawień scenicznych doszły plenerowe spektakle wyreżyserowane przez autora scenariuszy Jarosława Fedoryszyna: Fiesta Baryliefa, Święte i Grzeszne , Danyło Halicki, Hiob, Marzenia , Gloria, Wiśniowy Sad Życie jest piękne.
Teatr Woskresinnia, dzięki tym realizacjom, stał sie niekwestionowanym liderem teatru ulicznego Ukrainy i jednocześnie jest zespołem bardzo często zapraszanym na międzynarodowe festiwale teatralne.                                                   

7.08.  (sobota)
Pl. Ratuszowy
godz.12,00 – 20,00
KLINIKA LALEK (Wolimierz - Polska)  
parady, akcje, happeningi

Powstała w 1988 roku na wydziale lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. W 1991 r. zespół przeniósł się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy.
Teatr grywał w całej Polsce, odwiedzał też wiele krajów Europy (Finlandia, Francja, Hiszpania, Rumunia, Niemcy, Austria). W spektaklach, granych głównie na łąkach i ulicach, udział biorą ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów. Teatr współpracuje z Kinior Sky Orkiestra - zespołem z Kielc.
FORMY PREZENTACJI :
Teatr lalki, figury, formy i metafory
Teatr machin i instalacji
Wielkie widowiska plenerowe
Spektakle sceniczne w przestrzeniach zamkniętych
Akcje plastyczne, warsztaty i spektakle dla dzieci
Koncerty muzyczne z małą formą teatralną
Efektowne parady uliczne
Podczas XXVIII MFTU w Jeleniej Górze będą pojawiać się w różnych miejscach Placu Ratuszowego i okolic i zaprezentują 15-20 minutowe parady, akcje i happeningi. Aktorzy w maskach, duże lale i instalacje wypełnią przestrzeń Placu Ratuszowego podczas przerw między prezentacjami. Muzyka do prezentacji będzie wykonywana na żywo przez trzyosobową grupę Rivendell.

TEATR PINEZKA (Gdańsk - Polska)                                                                          
godz. 18,00
Wielkoludki      
 
PINEZKA,  czyli Przemysław Grządziela - ojciec dyrektor, tancerz, mim, clown, reżyser, choreograf, kompozytor, scenograf, księgowy i kierowca. Wieloletni solista baletu m.in. w Operze Bydgoskiej, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu i Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego.
Swoją karierę artysty teatru ulicznego rozpoczynał w Jeleniej Górze, gdzie podczas Międzynarodowych Festiwali Teatrów Ulicznych, co roku  prezentując swoje, coraz bardziej rozbudowane, widowiska.

TEATR NIKOLI (Ukraina/Polska)                                                                                  
godz. 20,30
Nokturny Chopina            

Teatr Nikoli  został założony  w Kijowie w 1990 r. przez Mikołaja Wiepriewa – rosyjskiego reżysera i aktora -  od 1992 r. działa w Polsce, uczestnicząc między innymi w teatralnych  festiwalach krajowych i zagranicznych. Prowadzi także warsztaty teatralne na terenie w Polsce i zagranicą. Współpracował z krakowskimi teatrami: STU i KTO. Był pomysłodawcą i realizatorem projektu „Terapia przez Śmiech” (1992-2002): Polska, Lyon - Francja, Skopie - Macedonia, Gaza-Palestyna, Baku –Azerbejdżan, pomysłodawcą i realizatorem „Festiwalu Uśmiechu” w Krakowie (2002) oraz Festiwalu „Science Fiction” w Wieliczce (2003).
Teatr Nikoli jest laureatem  I nagrody publiczności i III nagrody jury (przewodnicząca - Joanna Szczepkowska, członkowie : Jerzy Derfel, Maciej Nowak) za spektakl „Maruczella” . Specjalne wyróżnienie  aktorskie otrzymała  także Dominika Jucha na Warszawskim Konkursie Teatrów Ogródkowych (2005).  Otrzymał także główną nagrodę na  IX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim. Jury przyznało spektaklowi „Lolita  Dolly” główną nagrodę „za wyrafinowaną podróż w świat perwersji,  niemego kina i cyrku” natomiast Dominika Jucha, odtwórczyni roli Lolity otrzymała najwyższą nagrodę aktorską.
Zespół wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Festiwalach Teatralnych, między innymi w Rosji, Francji, Niemczech, Anglii, Holandii, Austrii, Szwecji, Rosji a także w Polsce :
Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych, MFTU w Jeleniej Górze, Krakowie i Gdańsku, Malta w Poznaniu, „Sztuka Ulicy” w Warszawie, Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie, Festiwalu Teatralnym we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych "La Strada” w Kaliszu, Międzynarodowych  Gorzowskich Spotkaniach Teatrów Ulicznych, Teatralnej Wiośnie na Rakowcu w Warszawie, współpracuje z Fundacją Polsko-Francuską „EquiLibre” przy realizacji projektu Terapia przez Śmiech.                          
   
TEATR „A” (Gliwice - Polska)
godz.21,30
Genesis                                         

9.08.  (niedziela)
Pl.Ratuszowy
godz.12,00 – 20,00
KLINIKA LALEK (Stacja Wolimierz - Polska) 
parady, akcje, happeningi

DA MOTUS ! (Szwajcaria)
godz.16,00
ul. Konopnickiej, Plac Ratuszowy   
…con tatto                               
        
DA MOTUS ! Został założony w 1987 roku przez Antonio Bühler’a i Brigitte Meuwly.
Ze swoimi spektaklami Da Motus ! odwiedził ponad 150 miast w 38 krajach, biorąc udział w międzynarodowych festiwalach teatralnych i innych wielkich wydarzeniach kulturalnych.
Con Tatto…
Spektakl taneczny lub „spektakl tańca” składa się z dwóch części (35 i 20 min.). Akcja  rozwija się powoli, w pierwszej części 8 tancerzy tańczy ze sobą, prowadząc swoistą grę, następnie starają się włączyć do niej widzów lub przechodniów. Jest to czynione w sposób delikatny i nienachlany. W drugiej części każdy z tancerzy zaprasza 1 osobę spośród publiczności. W ten sposób 8 widzów staje się osią spektaklu. Widowisko jest w dużej części improwizowane.
   
LA COMPLET’ MANDINGUE (Francja)                                                                        
godz. 18,00
Szalone Mandingo                                     

Artystyczny teatr uliczny - pierwsze występy dał w 2001 r. Swoimi działaniami teatralnymi wpisuje się w codzienne życie zwykłych ludzi, zmuszając ich do podróżowania, tańca, śpiewu i uśmiechu. Z entuzjazmu, który  towarzyszył tym początkowym działaniom zespołu zrodziła się The Mobile Balfon Orchestra (Wędrująca orkiestra Balafon). Repertuar grupy to kombinacja tradycyjnych pieśni z Burkina Faso, francuskiej muzyki ludowej oraz własnych kompozycji. „Balafon” stał się obiegowym terminem, określającym afrykański ksylofon o zwielokrotnionych rezonatorach. W języku Malinke „balan” oznacza „rezonujące drewno”. Terminem „Balafon” określa się również mistrza, który posiadł tajemną umiejętność zmuszenia drewna do śpiewu. Zarówno na scenie, jak i na ulicy La Complet’Mandigue porywa widzów różnorodnością swych spektakli. La Complet’Mandigue, dzięki unikalnemu  i  często zaskakującemu brzmieniu używanych instrumentów w zestawieniu z bogatym i różnorodnym repertuarem, stał się jednym z najbardziej oryginalnych zespołów.

CIRCUS DELIRIUM (Hiszpania)
godz.19,30
Bambola           

Został założony w 2006 r. przez Sashę Agranova i Estel Segui. Jest to  mały współczesny cyrk, na  którego widowiska składają się elementy tańca, teatru oraz akrobacji, a wszystko z towarzyszeniem muzyki wykonywanej na żywo.
Bambola to spektakl inspirowany „Opowieściami Hofmanna” (bardziej filmem, niż operą): w swoim laboratorium szalony naukowiec przygotowuje eksperyment, którego źródłem jest tajemnicza, ale też zabawna muzyka.  Ostatnim wynalazkiem ma być mechaniczny tancerz, który ma przynieść jego twórcy światową sławę, jednak, jak to często bywa – nie wszystko udaje się tak, jak sobie twórca zaplanował. Ekspresyjna muzyka i taniec, podkreślają oryginalny humor i surrealizm całego przedsięwzięcia.
                          
LA COMPLET’ MANDINGUE (Francja)
godz.21,00
Szalone Mandingo             
                       
THEATER GAJES (Holandia)
Plac przy hotelu Mercure, ul.Sudecka
godz.22,00
Don Quixote                                        

Został założony w 1988 przez Norberta Busschers‘a i Roderika Sommerdijk‘a.
Działa w Deventer w Holandii. Specjalizuje się w inscenizacjach teatru ulicznego na szczudłach.
Wykonawcy chcą poruszać wszystkie zmysły widzów, nie tylko wzrok i słuch, otwierają świat marzeń dla każdego z nas, dla widzów w  każdym wieku, z różnych kręgów kulturowych, o różnych poziomach wykształcenia.
 Aktorzy Teatru Gajes, są perfekcjonistami w grze pomiędzy i z publicznością, którą  
włączają do udziału spektaklu, tak więc każdy z widzów staje się jego częścią. Poruszają się na szczudłach, co umożliwia aktorom  swobodne poruszanie  się wśród publiczności, a jednocześnie zachowanie pewnego dystansu.
Używane rekwizyty i mała „armia” ochotników zapewniają niezwykłe i zaskakujące momenty, kiedy to nieoczekiwanie,  nie wiadomo skąd wyłaniają się kolejne ogromne elementy spektaklu.  
Theater Gajes  otwiera drzwi do bogactwa fantazji ...

Festiwal  finansowany  przez Miasto Jelenia Góra
Sponsor PGNiG
Patronat medialny :  Muzyczne Radio, jelonka.com Nowiny Jeleniogórskie, Słowo Polskie-Gazeta Wrocławska

Urszula Liksztet
Materiały Festiwalu
23 lipca 2010
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...