Program

4. Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY

4. Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOStrefa tożsamości. Czechy. Słowacja.LUDY, Olsztyn, 5-9 października 2010. Strefa tożsamości. Czechy. Słowacja

Tegoroczna, czwarta już edycja, odbędzie się w dniach 5-9 października. Organizatorem Festiwalu jest Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Jak co roku w Olsztynie wystąpią prawdziwe gwiazdy teatru byłego bloku wschodniego. Wśród zaproszonych gości znalazły się teatry z Czech i Słowacji. Wszystkie spektakle będą tłumaczone na język polski.     Przedstawieniom teatralnym towarzyszyć będą: spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem, quiz, czytania performatywne dramatów oraz koncerty.

5 października (wtorek)
18:00 –  Koncerty zespołów:

- Kuzmich Orchestra (Czechy) - band oscyluje między intymną niestabilnością wokalu Doroty Barovej, a elektroakustycznym neofolkiem. Ich muzyka łączy w sobie gitarowe riffy, bas i bębny z minimalistycznym brzmieniem

- Longital (Słowacja) - mieszanka ambientu, psychodelii i brzmień wschodnich, opartych na muzyce elektronicznej, kapela z powodzeniem występuje nie tylko w swoim kraju, ale m.in. w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii

- The Lollipops (Polska) - olsztyńska kapela eksportowa, o której coraz głośniej się mówi nie tylko w Olsztynie, utworem „Good Girl” zadebiutowali na Liście Przebojów Programu III, docierając na 20. miejsce, trochę noise’u, lat 50. i 60. oraz zachrypnięty wokal

oraz

Być jak Helena Vondráčková – quiz z nagrodami na temat Czech i Słowacji.
Podchwytliwe pytania na temat kultowych bajek i filmów, kim był Żwirek i czy Janosik mógł wylądować w „Szpitalu na peryferiach”. Pytania o geografię, środkowosłowiański mental i co łączy Słowaka z Czechem, a Czecha z Polakiem.
prowadzenie: Małgorzata Sadowska, Filip Onichimowski
Pub Sowa, ul. Zamkowa 2 - czas: ok. 120 min., wstęp wolny.

6 października (środa)
17:00 - „ZAGINIONA CZECHOSŁOWACJA” (Polska)
czytanie performatywne, reż. Maria Spiss
CEiIK, ul. Parkowa 1 - czas: 50 min., wstęp wolny

18:00 - „EUROPEJCZYCY”,  reż. Jiří Adámek
Boca Loca Lab (Czechy)
autor sztuki: Jiří Adámek
CEiIK, ul. Parkowa 1 - czas: 60 min., bilet: 40 zł

Multimedialne w formie przedstawienie Jiříego Adámka jest poszukiwaniem różnic i podobieństw mieszkańców Starego Kontynentu – Wschodniej i Zachodniej Europy, która z dnia na dzień stała się jedną wspólnotą, jednym duchowym kontynentem. „Europejczycy” rejestrują uczucie zdezorientowania, zagubienia i towarzyszący mu brak wiary ludzi we własne siły, ale są również wymowną ilustracją rozpadu wspólnej – kulturowo i ideologicznie – przestrzeni. Libretto sztuki wykorzystuje nagłówki prasowe, medialne slogany, komunały współczesnej nowomowy. Odsłania w ten sposób wszędobylską, inwazyjną obecność mediów i próby upolitycznienia życia – nawet w jego najbardziej osobistych, intymnych przejawach. Dzięki temu zabiegowi widz ma poczucie ogromu indoktrynacji, jakiej jest poddawany. Struktura „Europejczyków” przypomina poniekąd kompozycję muzyczną, zamkniętą w ramy teatralnego spektaklu. Punktem wyjścia nie jest tradycyjnie rozumiany scenariusz, lecz właśnie libretto lub muzyka z partiami wokalnymi. Aktorzy na scenie wykorzystują całe instrumentarium technologii i elektronicznych gadżetów, odwołujących się do naszego uwikłania w świat wirtualnych i cyfrowych wynalazków. W takim świecie – globalizującym się w oszalałym tempie, migotliwym, zmiennym, emanującym znakami nowych form komunikacji, coraz trudniej o autentyczność i budowanie trwałych podstaw swojej tożsamości. Czy Europejczyk naprawdę istnieje? Czy takie pytanie jest w ogóle zasadne, czy jest też zgraną już kartą przebrzmiałych narracji? Spektakl Adamka wkłada kij w europejskie „mrowisko”.

KONCEPCJA : Jiří Adámek, Martina Musilová i Jakub Kopecký
LIBRETTO, MUZYKA, REŻYSERIA: Jiří Adámek
DRAMATURGIA : Martina Musilová
SCENOGRAFIA, KOSTIUMY, MASKI, PROJEKCJE, ŚWIATŁO: Jakub Kopecký
WSPÓŁPRACA MUZYCZNA: Jan Krejčík
PRODUKCJA: Maria Cavina, Kristýna Kalivodová, Iva Machačová
OBSADA: Pavol Smolárik, Anna Synková, Veduna Štíchová, Petr Vančura
KOOPRODUKCJA: Jedefrau.org, Experimentální prostor Roxy/NoD

20:00 - „CUD W CZARNYM DOMU”, reż. Juraj Nvota
Divadlo Na zábradlí (Czechy)
autor sztuki: Milan Uhde
Scena Kameralna, ul. Pstrowskiego 23 - czas: 140 min., bilet: 35 zł

„Cud w czarnym domu” opowiada historię dwóch braci, którzy powracają po latach do rodzinnego domu. – do starej matki, schorowanego ojca i nerwowo rozchwianej siostry. Ojciec z trudem stara się zapanować nad niszczejącym domem, by zachować dziedzictwo przodków. Wiele lat temu drogi braci rozeszły się – dzieli ich inna przeszłość polityczna, inne wybory życiowe i stosunek do świata. Spotkanie w rodzinnym gronie staje się raptownie zarzewiem skrywanych dotychczas konfliktów i animozji. Krok po kroku ujawniają się różnice na temat czasu przemian, obecnej rzeczywistości. Każdy z członków rodziny widzi inaczej najnowszą historię Czech.
Pomimo, że „Cud w czarnym domu” osadzony jest w porewolucyjnych latach 90. jego bohaterowie ciągle wracają do czasów komuny i wojny. Przez historię niewielkiej rodziny tragikomedia Milana Uhude dostarcza refleksji na temat „Wielkiej Narracji”, która trwała ponad pół wieku i wciąż potrafi dzielić ponoć najbliższych sobie ludzi. Ostatnie miesiące wydarzeń w polskim życiu społecznym, stwarzają sztuce Uhude idealny kontekst, który udowadnia, że „wspólnota” staje się coraz bardziej utopią.

DRAMATURGIA - Ivana Slámová
SCENOGRAFIA - Tomáš Rusín
KOSTIUMY - Zuzana Štefunková
MUZYKA  - Michal Novinski
OBSADA: Jiří Ornest, Marie Spurná, Magdaléna Sidonová, Igor Chmela, Alena Štréblová, Leoš Noha, Natália Drabiščáková, Miloslav Mejzlík

7 października (czwartek)

15:00 - „LEMONIADOWY JOE”, reż. Małgorzata Głuchowska
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie - premiera polska
autor sztuki: Jiři Brdečka
Scena Margines, ul. Pstrowskiego 23 - czas: 70 min., bilet: 26 zł

„Lemoniadowy Joe” w interpretacji Małgorzaty Głuchowskiej, odwołując się do kultowego dzieła czeskiej kinematografii, ignoruje pomnikowy, falliczny obraz męskiego westernu. Reżyserka śmieje się bezczelnie w twarz największym kowbojom. Stwarza Dziki Zachód widziany oczyma kobiety. Nie tytułowy Joe jest tutaj głównym bohaterem, lecz Tornado Lou, urządzająca Dziki Zachód z wysokości własnego buduaru. Kobieta pozwala sobie na nieposkromione fantazje, na grę erotycznymi schematami, w którym to mężczyzna okazuje się zabawką, obiektem, instrumentem. „Lemoniadowy Joe” to western o dużych dziewczynkach dla dużych dziewczynek. To także pełna satyry i groteski zabawa dla kobiet i mężczyzn, pozwalająca wyzbyć się swoich „etatowych” ról, by podążyć drogą de Sade’a, Lawrence’a i Geneta, Eriki Jong i Alice Walker. Wolny, oczyszczający śmiech powinien zawsze przerastać naszą płeć i tak się dzieje w olsztyńskim przedstawieniu.

PRZEKŁAD: Krystyna Krauze
OPRACOWANIE TEKSTU: Małgorzata Głuchowska, Justyna Konieczna
REŻYSERIA: Małgorzata Głuchowska
DRAMATURGIA: Justyna Konieczna
SCENOGRAFIA: Ewa Machnio
MUZYKA: Maria Rumińśka, Marcin Rumiński
MUZYKA DO TEKSTÓW PIOSENEK: Vlastimil Halá, Jan Rychlik
OBSADA: Milena Gauer, Agnieszka Pawlak, Grzegorz Jurkiewicz, Maciej Mydlak, Marcin Tyrlik

17:00 – Pavel Kohout „KLAUN” (Czechy)
czytanie performatywne, reż: Piotr Sieklucki
sala prób, ul. Pstrowskiego 23 - czas: 50 min., wstęp wolny

18:00 - „I BĘDZIEMY SZEPTAĆ...”, reż. Kamil Žiška
Slovenské komorné divadlo (Słowacja)
autorzy sztuki: Kamil Žiška, Zuzana Palenčíková
Scena Kameralna, ul. Pstrowskiego 23 - czas: 60 min., bilet: 35 zł

„Ośrodki kulturalne na Słowacji nigdy nie były umiejscowione w budynkach czy instytucjach. Zawsze istniały w ludziach: mężczyznach i kobietach.” – piszą autorzy w programie spektaklu. I podobnie Teatr Kameralny z Martin, w swoich inscenizacjach, skupia sie na odkrywaniu interesujących osobowości kultury i historii, na wychwytaniu nieoczywistych sytuacji i zdarzeń, wymykających się jednoznacznym interpretacjom, dalekim od klasycznych diagnoz. „I będziemy szeptać…” to interesująca forma wypowiedzi scenicznej z punktu widzenia dramaturgii. Jest połączeniem faktografii z niejasnymi, często konfabulowanym aspektami przeszłości, rzucającym tym samym zupełnie inne światło na coś, co zwykliśmy nazywać tożsamością.
Kamil Žiška and Zuzana Palenčíková zajęli się pisarkami przełomu XIX i XX wieku. Wśród nich są m.in.: Terézia Vansová, Elena Maróthy-Šoltésová, Hana Gregorová i Ľudmila Podjavorinská.
Dramaturdzy stworzyli wizerunkowy kolaż silnych, charyzmatycznych kobiet, złożony z tekstów autobiograficznych i biograficznych. Bohaterki łączy jedna podstawowa cecha: obrana własnej indywidualności, niepodległego głosy w świecie konserwatywnego społeczeństwa. „I będziemy szeptać” sięga więc do początków emancypacji, w których zwykła kobieca powściągliwość, samoświadomość swej roli mogły uchodzić za bunt, godny społecznej infamii. Sztuka może pozostawiać niedosyt. To świadomy wybór twórców, będący zachętą do samodzielnego, już poza sceną, poszukiwania świata „kobiecych znaków i szeptów”.

AUTORZY KONCEPCJI: Zuzana Palenčíková, Kamil Žiška
DRAMATURGIA : Zuzana Palenčíková
SCENOGRAFIA : Tom Ciller
KOSTIUMY: Marija Havran
MUZYKA : Jozef Vlk
OBSADA:
Nadežda Jelušová
Ľubomíra Krkošková
Jana Oľhová
Eva Gašparová

20:00 - „DUNGEONS & DRAGONS. LOCHY I SMOKI”, reż. Karel František Tománek
Dejvické divadlo (Czechy)
autor sztuki: Viliam Klimáček
CEiIK, ul. Parkowa 1 - czas: 120 min., bilet: 50 zł

„Dungeons & Dragons” zostały napisane na zamówienie Dejvickégo divadla przez słowackiego dramaturga, reżysera i aktora Viliama Klimáčka z myślą o dwóch konkretnych aktorach: Ivanie Trojanie i Davidzie Novotným, znanych europejskiej publiczności z filmów Petra Zelenki.
Protagoniści sztuki spotykają się w lesie, dokładnie w miejscu, w którym dwadzieścia lat wcześniej wspólnie doświadczyli traumatycznego wydarzenia. Wywarło ono wielki wpływ na całe ich późniejsze życie. Jednak, co tak naprawdę się wydarzyło? – to na długo pozostaje ukryte przed widzami. Odkrywanie traumy bohaterów ma kilka poziomów, jest powolnym, acz konsekwentnym i coraz bardziej hipnotycznym zagłębianiem się w skórę, Davida i Ivana, jest wnikaniem w ich osobowość i sposoby czytania minionego czasu.
Widzowie nie są pasywnymi statystami przypominanego wydarzenia. Losy bohaterów wciągają ich w akcję, która miesza sceny realistyczne z dziwacznymi i halucynogennymi wizjami, humor z goryczą, filozoficzną mądrość z wątkiem kryminalnym. To sztuka nie tylko o przyjaźni i zbrodni, ale także o jawie i śnie, o granicach między fantomem, przywidzeniem a realnością. Może przede wszystkim to spektakl o grze zmyśleń, powidoków, przeinaczeń, z której wyłania się rzeczywistość, którą jesteśmy zmuszeni uznać za jedynie istniejącą i prawdziwą.

PRZEKŁAD i REŻYSERIA : Karel František Tománek
DRAMATURG: Miroslav Krobot
SCENOGRAFIA: Martin Chocholoušek
KOSTIUMY : Martin Chocholoušek i Vladimíra Fomínová
WSPÓŁPRACA MUZYCZNA: DVA
OBSADA: Ivan Trojan, David David Novotný, Martin Myšička, Klára Melíšková, Klára Issová

8 października (piątek)

12:00 – PŘESNÍDÁVKA
spotkanie poświęcone kulturom Czech i Słowacji
Restauracja Malta Cafe, ul. Lelewela 6A - czas: 60 min., wstęp wolny

17:00 - Vladislava Fekete „KRÓTKIE SPIĘCIA” (Słowacja)
czytanie performatywne, reż. Piotr Ratajczak
CEiIK, ul. Parkowa 1 - czas: 50 min., wstęp wolny

18:00 - „SARKOFAGI I BANKOMATY”, reż. Marián Pecko
Bábkové divadlo na Rázcestí (Słowacja)
CEiIK, ul. Parkowa 1 – czas: 140 min., bilet: 35 zł

„Sarkofagi i bankomaty” to oryginalny projekt Słowackiego Instytutu Teatralnego w Bratysławie. Pierwotnym celem było stworzenie sztuki o współczesnej Słowacji w kontekście ostatnich dwudziestu lat po upadku Żelaznej Kurtyny, a napisanej przez kilku wybranych autorów. Poszczególne teksty miały być połączone słowem „klucz” jako leitmotivem fabuły, traktowanym zarówno dosłownie, jak i w sposób metaforyczny.
Cezura wiekowa wybranych autorów pozwalała im z autopsji sięgnąć do czasów normalizacji oraz ustrojowych przemian, obejmowała okres od 1968 do 1989 roku. „Sarkofagi” są więc sceniczną antologią przynajmniej dwóch pokoleń – generacji zwanej „Pokoleniem 1968” i „dzieci Husaka”. 18 autorów napisało 16 krótkich sztuk, które zaowocowały zaskakującym obrazem minionych kilku dekad. Obrazem z „kluczem”, stworzonym poprzez szczegóły codzienności, dylematy z lat 80 i tragikomiczną wizję „kapitalistycznej” i „demokratycznej” operacji na ciele społeczeństw. Spektakl jest błyskotliwą powtórką z pamięci, która czasem przeradza się w nostalgię, a czasem w gorzki zapis pustych i daremnych tęsknot za lepszym światem. A ten przyjął dziś kształt osobliwego, bezdusznego bożka – bankomatu. Taka jest w pewnym sensie historia najnowszych dziejów – pielgrzymujemy z zatęchłych sarkofagów skompromitowanych idei ku świątynnym blaskom bankomatów.

AUTORZY i AUTORKI: Martin Ciel, Vanda Feriancová, Anna Grusková, Karol D. Horváth, Iveta Horváthová, Viki Janoušková, Jana Juráňová, Laco Kerata, Viliam Klimáček, Silvester Lavrík, Ľuba Lesná Roman Polák, Dušan Vicen
SCENOGRAFIA: Pavol Andraško a. h.
KOSTIUMY I LALKI: Eva Farkašová a. h.
MUZYKA: Róbert Mankovecký a. h., výber
OBSADA : Mária Danadová, Ján Haruštiak a.h., Marianna Mackurová, Juraj Smutný, Alena Sušilová, Jozef Šamaj, Mária Šamajová

21:00 - „LEMONIADOWY JOE”, reż. Małgorzata Głuchowska
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
autor sztuki: Jiři Brdečka
Scena Margines, ul. Pstrowskiego 23 - czas: 60 min., bilet: 26 zł

9 października (sobota)

15:00 - „LEMONIADOWY JOE”, reż. Małgorzata Głuchowska
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
autor sztuki: Jiři Brdečka
Scena Margines, ul. Pstrowskiego 23 - czas: 60 min., bilet: 26 zł

17:00 - ZRÓB SOBIE RAJ
Spotkanie z Mariuszem Szczygłem poświęcone jego najnowszej książce o Czechach
sala prób, ul. Pstrowskiego 23 - czas: 60 min., wstęp wolny

20:00 - „MARTWE DUSZE”, scenariusz i reżyseria: Dušan Vicen
Divadlo SkRAT (Słowacja)
autor sztuki: Dušan Vicen
Scena Kameralna, ul. Pstrowskiego 23 - czas: 65 min., bilet: 30 zł

To autorski projekt Dušana Vicena, który z powieścią Gogola – oczywiście, oprócz tytułu – łączy jeszcze jedna cecha: zjadliwa satyra na społeczeństwo. W tym przypadku: słowackie społeczeństwo. Zaglądamy do bloku na typowym bratysławskim osiedlu Petržalka, choć równie dobrze mogłoby to być każde inne osiedle we wschodniej Europie. Zaglądamy, a raczej podglądany zwyczajnych, cichych ludzi, poruszając się za ruchem scenicznych świateł, ukazujących kolejne „klatki” mieszkań. Oto i bohaterowie współczesności: w bieliźnie, w pidżamach, szlafrokach, rozmemłani, śmieszni i godni współczucia. Czasem – niespodziewanie, dla uatrakcyjnienia nudy i blokowej wegetacji – w groteskowych kostiumach sado-maso. Zewsząd jednak przebija samotność. I nie zagłuszy jej ani konsumpcja, kolejna plazma, kolejna mikrofalówka, ani wmawiana ludziom żądza sukcesu, będąca jawnym i powszechnym obowiązkiem. To obraz świata, który męczy się sam ze sobą i sam ze sobą nie potrafi skończyć. Dziwnie znajome, nieprawdaż?

KONCEPCJA I REŻYSERIA: Dušan Vicen
WSPÓŁAUTORZY, OBSADA: Vít Bednárik, Ľubo Burgr, Lucia Fričová, Dana Gudabová, Inge Hrubaničová, Milan Chalmovský, Vlado Zboroň
ŚWIATŁO I MIKSY MUZYCZNE: Ladislav Mirvald, Šimon Pán

Wszystkie spektakle będą tłumaczone na język polski. www.demoludy.art.pl

Joanna Bieguńska
Materiały Festiwalu
6 października 2010
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...