Różne punkty widzenia w atmosferze dialogu i wielogłosu

15. Festiwal Nowe Epifanie - Warszawa: 14.02 - 24.03.2024

„Czemu jesteście zmieszani?" to hasło 15. edycji Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Festiwal rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 24 marca w Warszawie. W programie pokazy teatralne, koncerty muzyki dawnej oraz filmy. Bilety można nabyć przez stronę noweepifanie.pl, sprzedaż obsługuje system kicket.com oraz kasy teatrów.

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów" Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do duchowej refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką. W 2024 roku organizatorzy wracają do prezentacji w programie najlepszych spektakli z ubiegłego sezonu teatralnego, podejmujących tematy duchowe, etyczne i religijne. „Czemu jesteście zmieszani?" to hasło 15. edycji Festiwalu Nowe Epifanie.

Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II: Tegoroczna tematyka ogniskuje się wokół choroby, bólu, cierpienia, śmierci, w końcu żałoby – sytuacji trudnych, które wytrącają nas z kolein codzienności, wprawiają nas w stan konsternacji, zmieszania. To tematy bliskie każdemu człowiekowi, a jednocześnie postrzegane i przeżywane bardzo intymnie, co znajdujące swoje odzwierciedlenie w subiektywnych wizjach i projektach artystów zaproszonych do tegorocznej edycji festiwalu. Cieszymy się szczególnie, że część wydarzeń towarzyszących festiwalowi odbędzie się pod dachem Centrum Myśli Jana Pawła II. Są to wieczory filmowe – nowość tego roku – i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, które pozwalają wybrzmieć różnym punktom widzenia, w bliskiej nam atmosferze dialogu i wielogłosu.

TEATR

Katarzyna Lemańska, zastępczyni dyrektora Festiwalu Nowe Epifanie: W Ewangelii św. Łukasza pytanie „Czemu jesteście zmieszani?" Jezus stawia swoim uczniom zaraz po swojej męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Apostołowie pogrążeni w żałobie, ale i nadziei pokładanej w świadectwach tych, którzy spotkali już Zmartwychwstałego, są pełni sprzecznych emocji. To mieszanka zwątpienia, zawiedzionych oczekiwań i pokładanych w Jezusie nadziei, bólu utraty, osamotnienia, złości, smutku. Ale też zaprzeczenia – zanegowania faktu samej śmierci i wszelkich innych mechanizmów, które przecież sami dobrze znamy z przeżywania żałoby czy to po bliskich nam osobach, czy też utraconych planach i nadziejach. W zaproponowanych w tegorocznej edycji festiwalu wydarzeniach chcemy przeglądać się tym emocjom. Chcemy kontemplować je w tym zmieszaniu, w którym nic nie jest jasne, jednoznaczne i zdecydowane. W którym sprzeczność wydaje się być zasadą organizującą dramaturgię ludzkiego doświadczenia.

Program teatralny Nowych Epifanii Festiwal rozpocznie prezentacja dwóch, inspirowanych osobistymi przeżyciami prac dyplomowych absolwentek Akademii Teatralnej. Podczas jednego wieczoru, zatytułowanego „Młoda Reżyseria", zapraszamy na film krótkometrażowy „Babcia Wandzia" w reż. Karoliny Kowalczyk, będący fabularyzowaną fantazją o duchowości jej babci, i spektakl-instalację „Ból" Kingi Chudobińskiej-Zdunik, w którym reżyserka podzieliła się własnym bólem spowodowanym życiem ze stwardnieniem rozsianym. W ciągu kolejnych sześciu tygodni przyjrzymy się językowi osób konsekrowanych, którym mówią o różnych formach miłości w „Ptakach ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego i w dramaturgii Huberta Sulimy oraz wspólnocie w żałobie (rodzinie, ale także narodowi) w „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" w reż. Mateusza Pakuły oraz w „Gusłach" na motywach „Dziadów" Mickiewicza w reż. Grzegorza Brala.

16 lutego, godz. 19.00, „Młoda reżyseria" – „Babcia Wandzia", reż. Karolina Kowalczyk + „Ból", reż. Kinga Chudobińska-Zdunik. Spotkanie z twórczyniami, Karoliną Kowalczyk i Kingą Chudobińską-Zdunik, oraz dziennikarką i reporterką Anną Kiedrzynek odbędzie się po spektaklu-instalacji. Poprowadzi je Jan Karow, wykładowca Akademii Teatralnej. Teatr Collegium Nobilium.

29 lutego + 1 marca, godz. 19.00, „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele", reż. Jędrzej Piaskowski. 29 lutego po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem Jędrzejem Piaskowskim i reportażystką Martą Abramowicz, które poprowadzi Paweł Dobrowolski. Będzie to okazja do rozmowy na temat pracy nad spektaklem, artystycznej wizji i podjętej problematyki. Teatr Powszechny.

7 marca, godz. 19.00, „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję", reż. Mateusz Pakuła. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem Mateuszem Pakułą i Anją Franczak, które poprowadzi Jacek Cieślak. Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy".

13 marca, godz. 19.00, „Gusła", reż. Grzegorz Bral. Teatr Polski.

MUZYKA

W programie muzycznym pojawią się artyści, których znamy z poprzednich edycji, Adam Strug i zespół Dziczka, oraz debiutujący na festiwalu zespół Jerycho z albumem „Golgotha".

21 lutego, godz. 19.00, „Piosenki zmieszane", Adam Strug, Kościół Ewangelicko-Reformowany.

9 marca, godz. 19.00, „Golgotha", zespół Jerycho, Kościół Ewangelicko-Reformowany.

22 marca, godz. 19.00, „Jak przedziwne Twe Imię", zespół Dziczka, Kościół Ewangelicko-Reformowany.

FILM

Kuratorem programu filmowego w tym roku został Mateusz Toma. Przygotował komplementarny do tematyki spektakli program filmowy wraz z dyskusjami z zaproszonymi gośćmi. Pokazy filmowe odbywać się będą w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11. Po każdym pokazie filmu dyskusja z zaproszonymi gośćmi, na pokazy filmowe wstęp wolny.

22 lutego, godz. 18.00, „Adamant" (2022), dokument, reż. Nicolas Philibert. Po seansie odbędzie się spotkanie z Anną Kiedrzynek, które poprowadzi Mateusz Toma.

6 marca, godz. 18.00, „Lęk" (2023), dramat, reż. Sławomir Fabicki. Po seansie odbędzie się spotkanie z Agatą Malendą, które poprowadzi Mateusz Toma.

14 marca, godz. 18.00, „Godland" (2022), dramat, reż. Hlynur Pálmason. Po seansie odbędzie się spotkanie z ks. Andrzejem Dragułą, które poprowadzi Mateusz Toma.

BILETY

Bilety na spektakle i koncerty można nabyć przez stronę noweepifanie.pl, sprzedaż obsługuje system kicket.com oraz wybrane kasy teatrów w cenach 40-120 zł. Stacjonarnie bilety można również nabyć w kancelarii Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11, 3 piętro) od poniedziałku do piątku w godz. 12:00–15:00. Szczegółowe informacje i regulamin sprzedaży biletów na stronie: noweepifanie.pl/bilety.

www.noweepifanie.pl www.facebook.com/noweepifanie www.instagram.com/noweepifanie.
__

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.

Partnerzy – Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Teatr Collegium Nobilium, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr IMKA, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy", Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr Żeromskiego w Kielcach, Teatr Polski w Warszawie, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, kicket.com.

Matronat – Instytut Dobrej Śmierci

Patroni medialni – TVP Kultura, TVP Warszawa, miesięcznik „Teatr", Teatrologia.info, Teatralny.pl, E-teatr.

Dofinansowano ze środków m.st. Warszawy.

(-)
Materiał organizatora
14 lutego 2024
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...