Śląska polecajka

9-11 lipca 2021 r.

Mimo temperatur, teatry na śląsku nie zwalniają tempa i jeszcze bardziej podgrzewają atmosferę. W ten weekend znaczna przewaga wydarzeń muzycznych, jednak również dla amatorów tradycyjnego teatru coś się znajdzie. Natomiast młodzi widzowie z Częstochowy będą mieli okazję wybrać się do teatru w niedzielę, na trochę inną wersję znanej baśni.

Bielsko-Biała

"Cyrano de Bergerac" – reż. Paweł Aigner - Teatr Polski w Bielsku-Białej
9 lipca 19:00
10 lipca 19:00
11 lipca 19:00

„Cyrano de Bergerac", czyli komedia bohaterska w pięciu aktach Edmonda Rostanda, to jeden z najbardziej charakterystycznych tekstów francuskiej komedii, balansującej na granicy gatunków: romansu, krotochwili i dramatu bohaterskiego. Oparty na życiorysie Saviniena de Cyrano (de Bergeraca), siedemnastowiecznego poety-zabijaki z groteskowo dużym nosem, który nie pozwala mu wyznać swych uczuć pięknej kuzynce Roksanie.

Inscenizacja, którą na naszej scenie przygotował Paweł Aigner, bogata jest we wszystkie atuty komedii bohaterskiej: zapierającą dech akcję, szalone wyczyny, brawurowe pojedynki, wybuchową mieszankę elementów komicznych i ściskających serce. A wszystko w niezwykłej oprawie scenicznej autorstwa Magdy Gajewskiej, muzycznej - Piotra Klimka i zjawiskowych kostiumach Zofii de Ines-Lewczuk. (materiał Teatru Polskiego w Bielsku-Białej)

Częstochowa

„Dziewiąty dzień księżycowy" - reż. Michał Zdunik - Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

9 lipca 19:00

Współczesna ukraińska rodzina z Kijowa: rozwiedziony Ołeh, utrzymujący bliskie kontakty z byłą żoną Ołeną oraz owdowiałą matką Hanną i jej absztyfikantem Wiktorem, prowadzą dość zrównoważone życie. Nagle w progu ich domu staje Iryna, która podaje się za wnuczkę zmarłego męża Hanny z pierwszego małżeństwa. Pod pachą trzyma urnę z prochami swojej babci, czyli pierwszej żony męża Hanny. Okazuje się, że jej ostatnim życzeniem było, aby mogła spocząć obok ukochanego mężczyzny, który, mimo że ją porzucił, przez wiele lat słał jej miłosne listy. Pojawienie się Iryny wywołuje burzę w życiu kijowskiej rodziny. Mimo wielu oporów i sprzeciwów najbliższych, Hanna w porywie szlachetności zgadza się umieścić urnę w grobie męża, ale na przeszkodzie staje biurokracja. Cmentarz jest zamknięty i chować na nim można tylko członków najbliższej rodziny, do których była żona już się nie zalicza. W końcu rodzina decyduje się na nielegalne zakopanie urny. Ołeh bierze łopatę, Wiktor dłuto. Chowają urnę, wybijają stosowny napis na tablicy i sprawa załatwiona. Iryna wraca do Izmaiłu, a cała historia zmienia nastawienie rodziny do życia. Hanna przyjmuje oświadczyny Wiktora, Ołeh zaczyna godzić się z byłą żoną. I wszystko skończyłoby się pięknie, gdyby nie dociekliwość Ołeny... (mat. Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie)

„Cudowna terapia" - reż. Tomasz Man - Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

10 lipca 16:00 i 19:00

Terapeuta diagnozuje u nich tak ostry stan napięcia, że sięga po specjalną metodę: cudowną terapię. Muszą sobie wyobrazić cud, że nagle wszystko jest między nimi w porządku. Efekt jest odwrotny - fikcyjne wyobrażenie szczęścia uwypukla tylko obecną między nimi pustkę. Oboje jeszcze mocniej się zacietrzewiają. Również gra w zamianę ról nie przynosi skutku, a staje się idealną okazją, by przedstawić partnera jako potwora i go przedrzeźniać. Joanna i Valentin wydają się naprawdę beznadziejnym przypadkiem, aż terapeucie kończą się ćwiczenia i zarządza przerwę... Gdy sesja zostaje wznowiona, psycholog po odbytej rozmowie telefonicznej wydaje się zupełnie roztrzęsiony. Nie jest w stanie prowadzić dalej terapii, aż w końcu zdziwieni małżonkowie przystępują do kontrnatarcia. Teraz to oni zaczynają zadawać pytania... (materiał Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie)

„Trzy świnki"  reż. Robert Dorosławski wg Jakuba i Wilhelma Grimm - Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

11 lipca 11:00

„Trzy świnki" Roberta Dorosławskiego to swobodne przekształcenie znanej i bardzo lubianej opowieści, pochodzącej ze zbioru baśni braci Grimm. Tytułowe Świnki zachorowały na ... nudę. Nie chcą się bawić z innymi zwierzętami, nie zamierzają także budować domu, ani porządkować podwórka, choć zima tuż tuż.... Pozostałe zwierzęta wpadają na pewien pomysł. Świnki trzeba przestraszyć ! Obmyślają chytry plan. Owca przebiera się za wilka, a Krowa za smoka. Czy plan się powiedzie? Czy Świnki pokonają lenistwo i przestaną się wreszcie nudzić? Bajka posiada dodatkowy walor edukacyjny – dzieci wraz z aktorami odkrywają tajemnice kuchni teatralnej. (materiał Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie)

Chorzów

"Warzywny show"/ GraNaTy - reż. Anna Leśniak - Teatr Ryzrywki w Chorzowie
9 lipca 17:00

Historia dzieje się w teatrze. Warzywni śpiewacy - Kapusta, Groszek, Cebula i wiele innych przygotowują SHOW na cześć Jana Brzechwy.
Tego dnia na scenie mają wystąpić także wielkie gwiazdy światowego formatu - Burak Zenon i Ziemniak Andrzej. Wszyscy nie mogą doczekać się ich przybycia, ponieważ ich piosenka „Buraki, Ziemniaki to fajne chłopaki" bije rekordy popularności.

Na Show przybywa także Pan Brukselka, który jest dość ponurym urzędnikiem, a jego zadaniem jest sprawdzenie, czy spektakl odbywać się będzie w sposób kulturalny. Nikt nie podejrzewa że Bruksela zakochany jest bez pamięci w Kapuście Jolancie, najpiękniejszej aktorce i prawdziwej Divie. Bruksela jest zbyt nieśmiały, aby okazać swoje uczucia.

Jak będzie wyglądało Show? Czy porwie publiczność? Jakie historie opowiedzą nam zabawne Warzywa? I czy Show w ogóle się ZAGOTUJE? Na te pytania odpowiemy Wam w super zabawnym spektaklu - Warzywne Show! Zapraszamy! (mat. Teatru Rozrywki w Chorzowie)

"Moherowe berety" - kabaret/ GraNaTy - Teatr Rozrywki w Chorzowie
9 lipca 19:30

Kabaret Moherowe Berety - czyli jak w 120 minut umrzeć ze śmiechu.

Pomysł kabaretu zrodził się po jednym z koncertów sylwestrowych w Teatrze w Chorzowie w 2005 roku. Dziewczyny wykonały piosenkę „Ballada jarzynowa" i wtedy po raz pierwszy wystąpiły w czwórkę jako koło gospodyń z dyrygentem do złudzenia przypominającym Piotra Rubika.... Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, publiczność je pokochała. Wtedy zrodził się pomysł, żeby założyć kabaret. Przyjaciel muzyk przygotował podkłady a teksty napisały same, są to najczęściej przygody z ich własnego, średnio długiego życia. Tak powstał pierwszy program. Tę wersję programu grały przez ponad rok, nie było tego dużo bo dopiero raczkowały. Niewiele osób wiedziało jakie są słodkie... Ale fama się niosła po świecie. Na następnym koncercie w Teatrze zabłysnęły coverem utworu Karin Stanek „Autostop". Na widowni było szaleństwo. To tylko upewniło je, że nie należy się poddawać i całe serce włożyły w kabaret. W dziewczynach zakochał się Igor Sebo, Słowak z Pragi. Napisał im skecz pt. „Czeski film – nikt nic nie wie", Gosia do dzisiaj po tym skeczu jest mokra z nerwów... nigdy nie był zagrany dwa razy tak samo, ale to trzeba zobaczyć, żeby zrozumieć! Artur Andrus tak się zachwycił, że puszczał ten skecz w Trójkowej „Powtórce rozrywki". Zaprzyjaźniły się ze znanymi polskimi kabareciarzami – Asia Kołaczkowska napisała świetny tekst o tym jak prosta kobiecina ze wsi Sarocza Nóżka na Podlasiu idzie do angielskiej restauracji.... To trzeba zobaczyć!

Dla urozmaicenia czasami na koncertach towarzyszy im najbardziej umięśniony i seksowny tyłek na Śląsku, ale to niech będzie tajemnica...

Jeszcze jedna ważna rzecz, na koniec... one nie politykują, to są Mohery z Podlasia, czasami zakochane, zawsze wesołe. Hodują kury nioski, krowy holenderki, indory i angory (na berety). Zapraszamy na spotkanie z Helą, Jessicą, Anielą i Elbienią, które zapamiętacie na zawsze! (mat. Teatru Rozrywki w Chorzowie)

"Cudowna terapia" - reż. Dariusz Taraszkiewicz - Teatr Rozrywki w Chorzowie
10 lipca 19:30

spektakl gościnny - Daniel Glattauer

Państwo Dorek są doświadczonym małżeństwem, które – jak to w życiu – ma za sobą dobre i złe chwile. Spotykamy ich, kiedy są wypaleni i znudzeni, a zarazem groteskowi w swoich małżeńskich kłótniach o drobiazgi. Doszli do wniosku, że nie pozostaje im nic innego, jak się rozstać. Przed ostateczną decyzją wybrali się jednak do wybitnego psychoterapeuty, by dać sobie ostatnią szansę na uratowanie małżeństwa. Czy za pomocą różnych ćwiczeń terapeutycznych uda się pojednać parę, która potrafi urządzać sobie niezłe piekło?

Czy specjalista znajdzie sposób, by małżonkowie zrozumieli, jak wiele ich łączy, by zaczęli ze sobą współpracować i słyszeć się wzajemnie? I czy przypadkiem terapeuta po spotkaniu z taką parą sam nie będzie potrzebował pomocy? Odpowiedzi znajdą Państwo w najnowszej inscenizacji komedii austriackiego dramatopisarza Daniela Glattauera „Cudowna terapia". Czekają Was błyskotliwe dialogi, zabawne życiowe sytuacje i trzy wspaniałe kreacje aktorskie. (mat. Teatru Rozrywki w Chorzowie)

Letni koncert jazzowy - Big Band Śląski z repertuarem Pata Methenego - Teatr Rozrywki w Chorzowie
11 lipca 19:00

Nowy zespół Teatru Rozrywki pod kierownictwem Grzegorza Nagórskiego, przygotował Letni koncert jazzowy, podczas którego zaprezentuje m.in. utwory z repertuaru Pata Methenego. Big Bandowi towarzyszyć będzie jeden z najbardziej obiecujących polskich wokalistów jazzowych. Laureat wielu nagród, w tym Shure Montreux Jazz Voice Competition 2013 - Wojciech Myrczek.

Grzegorz Nagórski zgromadził w Big Bandzie Śląskim niezwykle utalentowanych i doświadczonych muzyków, w większości absolwentów legendarnego już „V Wydziału" (obecnie Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach). Nagradzani na międzynarodowych konkursach, uczestniczący w prestiżowych festiwalach jazzowych, nagrywający liczące się w środowisku jazzowym płyty – oto członkowie tej orkiestry. (mat. Teatru Rozrywki w Chorzowie)

Koncert w Filharmonii Śląskiej

9 lipca 2021 r. 19:00 Olszyńska | Tomasiewicz | Śląska Orkiestra Kameralna - Filharmonia Śląska

Koncert 9 lipca będzie prawdziwym świętem. Dedykowany jest on dwóm profesorom, postaciom niezwykle ważnym dla Filharmonii Śląskiej oraz dla śląskiej i polskiej szkoły kompozytorskiej – Eugeniuszowi Knapikowi i Janowi Wincentemu Hawelowi, świętującym w lipcu swoje urodziny. Tego dnia Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza oraz sopranistka Sylwia Olszyńska zaproszą na wieczór pełen muzyki prawdziwie emocjonalnej i ujmującej. Zabrzmią oczywiście dzieła Jubilatów, ale także urzekające pieśni Mieczysława Karłowicza oraz Serenada C-dur Piotra Czajkowskiego.

Rozpoczniemy dziełem Eugeniusza Knapika, który właśnie tego dnia obchodzić będzie 70-tą rocznicę urodzin. Pieśń Gdy... swoje prawykonanie miała w Filharmonii Śląskiej podczas 8. Międzynarodowych Dni H.M. Góreckiego HoloGramy. Podobnie jak wtedy, również na lipcowym koncercie partię solową wykona Sylwia Olszyńska. Utwór ten jest hołdem dla Henryka Mikołaja Góreckiego i wykorzystuje ten sam tekst literacki, który był inspiracją Patrona Filharmonii Śląskiej przy tworzeniu III Kwartetu smyczkowego ... pieśni śpiewają –  czterowiersz Wielimira Chlebnikowa:

Gdy umierają rumaki – dyszą,
Gdy umierają zioła – schną,
Gdy umierają słońca – nagle gasną,
Gdy umierają ludzie – śpiewają pieśni.

Drugim punktem programu będą Momenty muzyczne Jana Wincentego Hawela. W opusie 131 mieszczą się trzy tytułowe „momenty". Dzieło to jest jedną z ulubionych kompozycji tego twórcy, będzie zatem idealnym prezentem w przeddzień 85-tych urodzin Honorowego Szefa Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Momenty łączą w sobie notację tradycyjną i aleatoryzm, więc publiczność zgromadzona w sali koncertowej będzie doświadczać jedynej i niepowtarzalnej wersji tego utworu.

Pieśni Mieczysława Karłowicza powstały w młodzieńczym okresie twórczości tego kompozytora. Zebrane w opusach 1, 3 i 4, a także bez numeracji, powstały praktycznie w jednym roku. Z 29 napisanych, do dziś zachowały się 22 pieśni. Wszystkie stylistycznie łączą w sobie późny romantyzm z początkami modernizmu. Tego dnia, w wykonaniu Sylwii Olszyńskiej i Śląskiej Orkiestry Kameralnej, usłyszymy pieśni: Zaczarowana królewna do słów Adama Asnyka, Zasmuconej do słów Kazimierza Glińskiego, Z nową wiosną do słów Czesława Jankowskiego, oraz Rdzawe liście strząsa z drzew, Pamiętam ciche, jasne, złote dnie i Mów do mnie jeszcze do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Wieczór zakończymy Serenadą C-dur Piotra Czajkowskiego, pełną przepięknych melodii. Składa się ona z czterech części. Pierwsza jest hołdem dla Mozarta w tempie Allegro moderato, druga – zachwyca pełnym życia, porywającym rytmem walca, trzecia, Elegia,  przynosi słuchaczom moment zadumy, natomiast finał zdradza inspiracje tradycyjną muzyką rosyjską. (mat. Filharmonii Śląskiej)

Bilety dostępne na: bilety https://bilety.filharmonia-slaska.eu/msi/OrderTickets.aspx?event_id=2759

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
10 lipca 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia