Spektakle konkursowe

Maskarada – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy

Maskaradowe spektakle przez pięć festiwalowych dni będą wypełniać obie sceny Maski oraz inne przestrzenie miejskie, które nie są kojarzone na co dzień z teatrem . Najlepsze przedstawienia teatru formy, przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży, spotkacie na rzeszowskich ulicach i placach (oraz oczywiście na scenie) od 13 do 17 czerwca 2018 r.

Dla dzieci

Co dla mniejszych w programie 28. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej? Tematy zupełnie niebajkowe, właściwie nieróżniące się od tych, o których mają myśleć dojrzalsi widzowie – zagrożenie katastrofą ekologiczną, śmierć, odchodzenie, niechęć do innych, brak bliskości. Ale obecne są i bajki, opowieści o dowiecznych ludzkich marzeniach, o tym, czego chce serce. Często dzieją się w świecie nie ludzkim, a zwierzęcym, który jest figurą ludzkiego.

Mała draka o zwierzakach
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki
„Mała draka o zwierzakach" to spektakl oparty na wierszach Maliny Prześlugi (porównuje się je czasem z wierszami Brzechwy), autorki piszącej przede wszystkim dla dzieci i piszącej znakomicie. Bohaterami „Draki..." są zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt – pancernik, szczeżuja, pijawka, żółw grecki, batalion - ale poważny, ekologiczno-edukacyjny temat nie odbiera przedstawieniu lekkości. Mali widzowie aktywnie uczestniczą w akcji. Oprawa plastyczna przedstawienia jest dziełem chętnie współpracującej z Banialuką Julii Skuratovej, litewskiej scenografki, której wystawa pt. „Żywa książka" towarzyszyła poprzedniemu, 27. Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej.
spektakl dla dzieci (4+) zostanie pokazany w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz 22 maja o godz. 9.00 i 11.00.
Reżyseria: Ewa Piotrowska
Scenografia: Julia Skuratova
Obsada: Dorota Nowak, Mariola Ordak-Świątkiewicz

Opowieści małej Lupitiny González
Loutky bez hranic  (Praga, Czechy)
Pierwszy z adresowanych do dzieci spektakli tego festiwalu to miniatura lalkarska, której tematem jest odchodzenie, śmierć – ale śmierć oswojona, pokazana w pogodny sposób dzięki odwołaniu do kultury meksykańskiej. Bo w Meksyku święto zmarłych jest pełne kolorów i radości, pełne życia. Trudny temat odchodzenia podejmuje przy pomocy całego zespołu niedużych lalek szefująca praskiemu teatrowi Dora Bouzková.
spektakl dla dzieci (6+), Mała Scena Teatru Polskiego, 23 maja, godz. 10.00 i 12.00.
Reżyseria, muzyka: Dora Bouzková
Scenografia: Magdalena Prousková-Koděrová
Tłumaczenie: Michał Sieczkowski
Obsada: Dora Bouzková

Księżyc w pełni
Khayal Association for Arts and Education  (Bejrut, Liban)
Pogodna opowieść o bardzo nietypowej przyjaźni, zrealizowana bogatymi środkami, plastyczna i nastrojowa. W złą, ciemną noc wilk wpadł w pułapkę zastawioną przez złych ludzi o sercach z kamienia. Ale nie wszyscy ludzie są źli. Pewien chłopiec i jego ojciec mają dobre serca.
Spektakl dla dzieci (7+) zobaczymy 23 maja o godz. 17.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego. Przedstawienie będzie tłumaczone na język polski (napisy).
Reżyseria: Karim Dakroub
Muzyka: Ahmad Qaabour
Scenografia: Walid Dakroub
Współpraca: Amal Naser
Reżyseria światła: Fouad Yammine
Animacje wideo: Nehme Nehme
Pejzaże: Elissa Raad
Narracja: Boutros Rouhana, Rashad Zaiter
Aranżacje muzyczne: Mazen Siblini
Obsada: Katherine Dakroub, Adon Khoury, Siba Kourani

Historia latania
MárkusZínház Puppet Theatre  (Pecz, Węgry)
Węgierski spektakl bez słów, za to z graną na żywo muzyką, o pragnieniu latania, którego ludzie doświadczają od zawsze. Bohaterów tej historii znamy z antycznych mitów, ale też ze współczesnych dziejów latania. Ale w lataniu są dwie podstawowe trudności – trzeba oderwać się od ziemi i trzeba wylądować. Z tym zmagamy się od wieków...
Spektakl dla dzieci (5+) zostanie pokazany na Małej Scenie Teatru Polskiego 24 maja o godz.10.00 i 12.00
Reżyseria: Mihály Buzás, Zsuzsanna Vajda
Scenografia: Gábor Pilári
Kompozytor: Zoltán Samu Csernák
Obsada: Pilári Gábor, Pilári Lili Eszter, Zsuzsanna Vajda
Muzyka na żywo: Áron Pilári, Kornél Dénes Szabó, Zoltán Samu Csernák

Genji i sklep z nakryciami głowy
Saruhachi-za  (Sado, Japonia)
„Genji i sklep z nakryciami głowy" to kolejne na bielskim festiwalu spotkanie z tradycyjnym teatrem narodowym. Przedstawienie jest fragmentem (całość liczy 6 aktów) przeznaczonej dla teatru lalkowego obyczajowej sztuki, której autorem jest Chikamatsu Monzaemon, zwany japońskim Szekspirem i o stulecie od niego młodszy. Punktem wyjścia jest rywalizacja dwóch rodów o hegemonię w kraju. W przedstawieniu wystąpią animowane przez jedną osobę lalki bun'ya.
Spektakl dla dzieci (6+) z wprowadzeniem znawczyni teatru japońskiego prof. Estery Żeromskiej będzie można zobaczyć w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz 24 maja o godz. 10.00 i 17.00
Reżyseria i scenografia: Takeshi Nishihashi
Muzyka: Masahiko Watanabe
Obsada: Megumi Hori, Takako Nagano, Chloe Viatte, Takeshi Nishihashi, Akihiko Yamaguchi, Masahiko Watanabe

Odlot
Teatr Animacji (Poznań)
Autorką „Odlotu" jest znowu Malina Prześluga, wyreżyserowała spektakl artystka z RPA Janni Younge. Przedstawienie o wspólnej, ryzykownej podróży dwóch ptasich podrostków – białego i czarnego bociana - z Południowej Afryki do Polski pokazuje, jak trudno jest akceptować cudzą odmienność i przełamywać uprzedzenia rasowe. I jak bardzo trzeba to robić.
Wrażenie robi animacja - duże, ciężkie lalki muszą być animowane przez dwie, a czasem trzy osoby.
Spektakl dla dzieci (9+) na Dużej Scenie Banialuki 25 maja o godz. 9.00.
Reżyseria, koncepcja, lalki: Janni Younge
Muzyka: Michał Łaszewicz
Reżyseria światła: Arek Czapla
Obsada: Marta Berthold, Julianna Dorosz, Sylwia Koronczewska-Cyris, Marcin Chomicki, Igor Fijałkowski, Artur Romański, Marcin Ryl-Krystianowski

Cudowna podróż Edwarda Tulana
Klaipeda Puppet Theatre (Kłajpeda, Litwa)
Historia bez słów o nauce miłości, empatii i umiejętności współżycia w rodzinie, rozgrywająca się tym razem w świecie zabawek, na podstawie książki amerykańskiej pisarki Kate DiCamillo. Główny bohater – próżny i zapatrzony w koniec własnego nosa królik Edward Tulane - gubi się w oceanie i otrzymuje cenną lekcję. Malutka cudowna podróż.
spektakl dla dzieci (5+) na Małej Scenie Teatru Polskiego 25 maja o godz. 9.00 i 12.15.
Scenariusz, reżyseria i scenografia: Gintarė Radvilavičiūtė
Muzyka: Donatas Bielkauskas (Donis)
Reżyseria światła: design Paulius Vendelis
Obsada: Renata Kutaitė, Vytautas Kairys

Wrocławski Teatr Lalek
Piekło-Niebo
Wielki przebój teatralny. Oparte na tekście dramatycznym Mari Wojtyszko niezwykłe, baśniowe widowisko, rozgrywające się między ziemią, niebem i piekłem. O mamie, która zamierza wrócić z zaświatów do zostawionego na ziemi synka. Czyli znowu o odchodzeniu i stracie, ale nie na smutno. Dużo tu rzetelnego humoru, ale i psychologicznego wyczucia, za to wcale nie ma lalek.
Spektakl dla dzieci (7+) na Dużej Scenie Teatru Polskiego 25 maja o godz.10.30.
Reżyseria: Jakub Krofta
Scenografia: Matylda Kotlińska
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Obsada: Jolanta Góralczyk, Anna Makowska-Kowalczyk, Agata Kucińska, Marta Kwiek, Patrycja Łacina-Miarka, Edyta Skarżyńska, Grzegorz Borowski, Krzysztof Grębski, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Konrad Kujawski, Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

Gęś, Śmierć i Tulipan
Lutkovno gledališče Ljubljana (Ljubljana Puppet Theatre Lublana, Słowenia)
O umieraniu, ale bez upiększania i patosu, za to z subtelnym humorem i wielką prostotą, mówi też kolejny spektakl dla młodszych widzów - na podstawie obrazkowej książeczki „Gęś, Śmierć i Tulipan" niemieckiego pisarza i ilustratora Wolfa Elbrucha. Grają w nim, prócz aktorów i lalek, także lalki cieniowe, rodem z ilustracji autora.
Spektakl dla dzieci (8+) zostanie pokazany na Scenie na Piętrze Banialuki 26 maja o godz. 11.30 i 17.00.
Reżyseria, scenografia i reżyseria światła: Fabrizio Montecchi
Lalki cieniowe: Federica Ferrari na podstawie ilustracji Wolfa Erlbrucha
Muzyka: Mitja Vrhovnik Smrekar
Piosenki: Jera Ivanc
Obsada: Polonca Kores, Asja Kahrimanović/Martina Maurič Lazar

Spektakle dla widzów (nieco) starszych
Popioły
Plexus Polaire (Auxerre, Francja/Norwegia)
„Popioły" bazują na opartej na faktach mrocznej historii o pożarach gnębiących przed laty norweskie miasteczko, opisanej przez Gaute Heivolla w powieści „Zanim spłonę". Pożary były dziełem jednego podpalacza. Dla międzynarodowego zespołu Plexus Polaire ta historia stała się inspiracją do stworzenia spektaklu złożonego z sugestywnych, przyciągających uwagę obrazów budowanych mistrzowską animacją i wypełnionych przedziwną muzyką. Spektakl obywa się bez słów.
Przedstawienie dla widzów 15+ będzie można zobaczyć na Scenie na Piętrze Banialuki 22 maja o godz. 12.30 i 17.00.
Reżyseria: Yngvild Aspeli
Współpraca artystyczna: Paola Rizza
Scenografia: Charlotte Maurel, Gunhild Mathea Olaussen
Kostiumy: Sylvia Denais
Światła: Xavier Lescat (David Farine)
Wideo: David Lejard-Ruffet
Obsada: Viktor Lukawski, Aïtor Sanz Juanes, Andreu Martinez Costa

Szept dźwięków
Onírica Mecánica  (Kartagena, Murcja, Hiszpania)
Ten spektakl tworzą dźwięki – ale nie słowa, bo te już nie pozwalają na prawdziwą komunikację. Zachowane w ludzkiej pamięci dźwięki - szepty, szmery i hałasy - pozwalają przywołać związane z nimi uczucia i wspomnienia. Hiszpański artysta Jesús Nieto zbudował poetycko-mechaniczny, wyobrażony świat, w którym można je zobaczyć, obserwować, jak przeistaczają się w przedmioty i budowle.
Spektakl dla widzów 12+ na Małej Scenie Teatru Polskiego 22 maja o godz. 16.00 i 19.00.
Pomysł: Jesús Nieto, Pedro Guirao
Dramaturgia i wykonanie przedmiotów: Jesús Nieto
Dźwięk: Pedro Guirao
Animacja przedmiotów: Jesús Nieto, Pedro Guirao, Enrique de la Cañina

Dzień osiemdziesiąty piąty
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Spektakl Agi Błaszczak inspirowany opowiadaniem Ernesta Hemingwaya „Stary człowiek i morze" ma być dla młodych ludzi poruszającą lekcją na temat przemijania i odchodzenia, którym w naszych wirtualnych czasach bardzo często towarzyszy samotność. Hemingwayowski bohater leży w szpitalu i rozmawia o swoim dawnym życiu z młodym pielęgniarzem.
Spektakl dla widzów 15+ zostanie pokazany na piętrze Banialuki 23 maja o godz. 9.00 i 11.30.
Reżyseria: Aga Błaszczak
Scenografia i lalki: Joanna Kubik
Muzyka: Paweł Rychert
Reżyseria świateł: design Filip Niżyński
Projekcje Wojciech Broszczak
Obsada: Paweł Kuźma, Jakub Grzybek

Sznury
Cie Alexis Rouvre  (Bruksela, Belgia (Walonia-Bruksela))
w koprodukcji z Espace Catastrophe, Centre International de Création des Arts du Cirque (BE); Halles de Schaerbeek, Accélérateur culturel européen (BE); La Cascade, Maison des Arts du Clown & du Cirque (FR)
Alexis Rouvre
Niemy spektakl-performens z elementami żonglerki, animacji, akrobacji i tańca o mężczyźnie i... sznurze, którego obecność nadaje życiu mężczyzny sens. Dodając kolejne sznury bohater wypełnia pustą przestrzeń i tworzy w efekcie dziwny świat, w którym może wyrazić swoje emocje i szaleństwo. Ale ten świat nie jest bezpieczny.
Spektakl dla widzów 15+ na Dużej Scenie Banialuki 23 maja o godz. 18.30.
Reżyseria: Alexis Rouvre
Asystent artystyczny: Paola Rizza, Nicanor De Elia
Muzyka: Loïc Bescond
Reżyseria światła i kierownictwo techniczne: Charlotte Plissart
Obsada: Alexis Rouvre

Kitsune
Teatro de Marionetas do Porto (Porto, Portugalia)
Nasze przedstawienie jest pochwałą życia; powrotu do prostoty; zabawy; miłości; przyjemności odnajdowanych w małych, codziennych obowiązkach; wspominania bez żalu; spokoju. Ale także zgody na pożegnanie – piszą o swoim przedstawieniu twórcy „Kitsune". To kolejny festiwalowy spektakl, który próbuje nas wyleczyć z niepamiętania ot tym, że jesteśmy śmiertelni. I zachwyca przy tym animacyjną maestrią.
Spektakl dla widzów 12+ na Scenie na Piętrze Banialuki 24 maja o godz. 12.00 i 17.00.
Reżyseria i scenografia: Júlio Vanzeler, Rui Queiroz de Matos
Lalki i wizualizacje: Júlio Vanzeler
Kostiumy: Patrícia Valente
Muzyka: Pedro Cardoso
Światło: Filipe Azevedo
Obsada: Micaela Soares, Rui Queiroz de Matos, Vitor Gomes

O podcinaniu skrzydeł
Bratislava Puppet Theatre (Bratysława, Słowacja)
Odwołująca się do czasów komunizmu historia o dziewczynce, która żyje dwóch w równoległych rzeczywistościach: jedną tworzy propaganda idealnego ustroju i pracy dla kraju, druga to świat obciążonej niesłusznym pochodzeniem rodziny bohaterki. W przedstawieniu „grają" raczej formy plastyczne niż tradycyjne lalki.
Spektakl dla widzów w wieku 15+zostanie pokazany na Dużej Scenie Banialuki 24 maja o godz. 18.30.
Dramaturgia i reżyseria: Katarína Aulitisová
Scenografia i kostiumy: Markéta Plachá
Muzyka: Lucia Chuťková
Obsada: Anna Čonková, Jazmína Piktorová, Janka Sovičová, Jaroslava Hupková, Lukáš Tandara, Peter Pavlík, Miroslava Dudková, Simon Fico, Miriam Kalinková, Róbert Laurinec

Huljet huljet
Teatr Figur (Kraków)
Instalacja z pogranicza teatru i wystawy, tworząca poetycki obraz życia w krakowskim getcie, dla której inspiracją stały się zdjęcia i pamiętniki jego mieszkańców, m.in. kilka fotografii ze stałej wystawy w Muzeum Fabryka Emalii im. Oskara Schindlera. Sceną tego teatru cieni są stare walizki, pudełeczka po lekarstwach, dziecięce łóżeczko, stół.
Kameralny spektakl dla widzów 15+ zostanie pokazany na Scenie na Piętrze TL Banialuka 25 maja trzykrotnie: o godz. 11.00, 13.30 i 16.00.
Reżyseria: Dagmara Żabska, Alla Maslovskaya
Koncepcja, scenariusz: Teatr Figur
Scenografia: Agnieszka Polańska, Beata Klimkowska, Edyta Stajniak
Muzyka: Andrzej Bonarek
Obsada: Agnieszka Polańska, Piotr Idziak, Mateusz Wróbel, Marta Hankus, Dagmara Żabska

Niewidzialne kraje
Livsmedlet (Turku, Finlandia)
Mocny głos na temat imigracji. Uchodźcy z ogarniętego wojną, bliżej nieokreślonego kraju – miniaturowe figurki porozumiewające się niezrozumiałym językiem - wędrują do Finlandii, pokonując olbrzymie przestrzenie świata, którym jest ludzkie ciało. Konkretnie – ciała dwojga aktorów.
Geografia i polityka przyjmują fizyczny wymiar na organicznej przestrzeni gry naszych ciał – uczymy się, czym jest dotyk, obecność, wytrzymałość.
Spektakl dla widzów 15+ zostanie zaprezentowany na Małej Scenie Teatru Polskiego 26 maja o godz. 13.00 i 17.00.
Pomysł, reżyseria, scenografia: Ishmael Falke, Sandrina Lindgren
Reżyseria dźwięku: Niklas Nybom
Reżyseria światła: Jarkko Forsman
Obsada: Ishmael Falke, Sandrina Lindgren

POZA KONKURSEM:
Zawsze tylko noc
Pokaz w wyk. aktora Banialuki Mateusza Barty oparty na prozie Mariana Pankowskiego 23 maja o godz. 16.00 na małej scenie Teatru Polskiego

pektakle Teatru Lalek Banialuka:
Zielona Gęś
Konstanty Ildefons Gałczyński
spektakl dla młodzieży (15+)
Teatr Banialuka, Duża Scena
22 maja o godz. 9.00 i 18.30 (inauguracja festiwalu)

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała)
we współpracy z Clastic Théâtre
Oresteja?
na motywach Ajschylosa
spektakl dla młodzieży (15+)
Teatr Banialuka, Duża Scena
25 maja o godz. 19.00

Król Maciuś Pierwszy
na motywach powieści Janusza Korczaka
spektakl dla starszych dzieci (10+)
Teatr Lalek Banialuka, Duża Scena
26 maja o godz. 10.00

przedstawienia plenerowe:
Michal Svironi fantasy theater (Tel Awiw, Izrael)
Michal Svironi
Ewolucja miłości
plac przed Teatrem Banialuka
22 maja, godz. 21.15, wstęp wolny

Teatr Akt (Warszawa, Polska)
Poza czasem
plac Bolesława Chrobrego
25 maja, godz. 21.00, wstęp wolny

 

Klaudia Mazur
Materiał organizatora
24 maja 2018
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia