Stracona szansa czyli pięknie wyedytowana biograficzna wydmuszka

"Kogo szukał, czego chciał" - aut. Robert Jarocki - Wydawnictwo Muza SA

Miała być (w zamyśle) biografia Jerzego Jarockiego: reżysera tyleż wielkiego, wyjątkowego, co kontrowersyjnego. Przez autorstwo brata spodziewano się tekstu dokładniejszego, bardziej wiarygodnego, wnikliwszego... Na ile wartościową dla widza i miłośnika teatru jest „Kogo szukał, czego chciał. Rzecz o Jerzym Jarockim." Roberta Jarockiego?

Najpierw będzie o plusach tego tomu, bowiem dzięki jednemu z nich trafił w moje ręce. Naprawdę piękna, wysmakowana i dopracowana szata edytorska, która kusi już od pierwszego spojrzenia na okładkę. Lubię książki dopracowane w każdym calu, stanowiące małe dzieła sztuki; lektura winna być także swoistym kontaktem ze sztuką, dzisiaj już coraz rzadszym. Turkus wabi oko, czerń i grafitowa szarość stanowią świetne tło dla portretu zamyślonego Jerzego Jarockiego. Strój, mowa ciała i skupiony wzrok sugerują „przebywanie w Galaktyce Melpomeny i Tespisa"; uwaga, powoli i w bólach rodzi się tu materia sceniczna! Dzięki tej okładce właśnie w grudniowe niedzielne południe przestałam słuchać swojego rozmówcy, skupiając cała uwagę na tym cudeńku.

Uff, mieć na własność: cóż, głód mola książkowego jest nieopanowany i trudny do obłaskawienia! Życzeniu memu więc stało się zadość i zaczęła się podróż przez kartki. Jasny przejrzysty układ strony, większa czytelna czcionka (niejeden maniak książkowy i teatralny to doceni!). Obfitość zdjęć wszelakich, na całe szczęście dokładnie opisanych; chwali się to redaktorkom Icie Turowicz, Małgorzacie Burakiewicz oraz Sylwii Rogowskiej -Kusz, oraz oczywiście autorowi Robertowi Jarockiemu. Język opowieści dość żywy, obrazowy, najlepiej ten tekst „smakował mi" podczas trzech podróży w ciągu jednego miesiąca (czyżbym nieświadomie została właścicielką książki podróżniczki?!). Iście reporterski; no właśnie, reporterski oddam na moment głos autorowi i bratu w jednej osobie, Robertowi Jarockiemu:
„(...) Zamysł opowieści reportażowej o Jerzym Jarockim wiąże się z próbą zrozumienia jego skomplikowanego życia, które zamknęło się klamrą 10 października 2012 roku. Jednak to ryzykowne, gdy brat pisze o swoim starszym bracie, nawet przy założeniu, że ten młodszy zawodowo zajmuje się reportażem biograficznym, więc zna reguły obowiązujące w tym pisarstwie. Nie chodzi tu o konieczny dystans, ale o oddzielenie własnej psychiki od duchowego życia bohatera opowieści. A to nie jest łatwe. (...)"*

Niestety, zamysł autora pozostał tylko w dużej mierze tylko zamysłem... Sięgałam po tą książkę, chcąc poszerzyć swoją wiedzę o teatrze Jerzego Jarockiego, drodze reżyserskiej, pomysłach na spektakle, lekturach go tworzących i kształtujących... Nic z tego! Język tej literackiej podróży traci, gdy jego istotą stają się zbyt szczegółowe opisy wszelakie (czytelnik ma na to wyobraźnię, by taż pracowała w czasie lektury, tworząc obrazy na podstawie tekstu trzymanego przed oczyma!), zalew anegdot, osobistych ploteczek... Ujmę to tak, parafrazując słynny tekst Stanisława Tyma: „Fakty, misiu, fakty!"! Brak indeksu osobowego, który wiele by ułatwił osobom nie znającym wcześniej twórczości i dorobku Jerzego Jarockiego, postaci naprawdę znaczącej dla powojennego teatru polskiego. Wedle Pań Redaktorek kalendarium – choćby to teatralne – zawadzało by czy przeszkadzało? Nie sądzę; prawie na pewno podniosło by wagę tej publikacji. To, że Robert Jarocki jako autor nie dopełnił tego, nie oznacza, że szacowna warszawska MUZA nie mogła i nie była w stanie dopracować części bibliograficzno – chronologicznej tego tomu. Nie mam na myśli plotkarskiej publikacji tyczącej celebryty; świadomość tego faktu zdaje się poszła w niepamięć przy sygnowaniu medialnym „Kogo szukał, czego chciał" przez siedem polskich najpoważniejszych serwisów teatralnych! Mieć taką cudną biograficzną szansę i tak koncertowo ją zmarnować, uch..!

 

Anna Rzepa-Wertmann
Dziennik Teatralny Lublin
3 lutego 2016
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...