Szklana menażeria, czyli w rodzinnym piekle

"Szklana menażeria" - reż. Jacek Poniedziałek - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Jacek Poniedziałek pokazuje na scenie kawałek życia prawdziwego aż do bólu. Toksyczne relacje, autentyczne emocje i świetne aktorstwo.

"Szklana menażeria" to opowieść o rodzinie. Ojca nie ma. Pozostał jedynie na wiszącym na ścianie portrecie (nb. to młodzieńczy portret ojca reżysera). Jest samotna matka, utrzymujący rodzinę syn, nienawidzący pracy, która odbiera mu marzenia (bardzo dobry Sylwester Piechura) i zdziwaczała córka. I jest bieda. Nim jako widzowie usiądziemy w fotelach, przechodzimy przez zaułek, w którym mieszkają bohaterowie tej opowieści. Otrzemy się o nędzę, bylejakość, brud. W takim miejscu nic nie może dobrze się układać. Troska o zaspokojenie podstawowych potrzeb nie sprzyja budowaniu dobrych więzi. Wingfieldowie są dysfunkcyjni. Pod cienką warstwą codziennej krzątaniny buzują namiętności, niezaspokojone pragnienia, rozczarowania, pretensje. Wciąż także nadzieja na odmianę losu, co czyni tę mieszankę wysoce wybuchową.

Williams w niezwykły sposób umiał uchwycić psychologiczną prawdę emocji. Z wyczuciem dotykał skrajności, wiedząc, że często największy dramat graniczy ze śmiesznością, groteską. Nie ma potrzeby popychania akcji w tym kierunku. Scena nakrywania do stołu, przepychanki pod drzwiami, gdy przychodzi Jim, muzyczny numer z "Hair" stanowią pęknięcia, przez co siada napięcie. "Szklana menażeria" opiera się na emocjach i aktorach, którzy potrafią je unieść albo nie. Przed sobą mamy kwartet wyborowy (Misiorowska, Rogowska, Piechura, Malec), ale scenę zawłaszcza Grażyna Misiorowska. Rola Amandy wydaje się pisana dla niej. Jedna postać i kilka wcieleń. Matka-potwór i czuła rodzicielka. Kobieta zdruzgotana przez życie i (tandentna) uwodzicielka, wojowniczka i ofiara. Absolutnie mistrzowska - kiedy pyta Toma o "lano", kiedy rozmawia z sąsiadkami przez telefon. W każdej scenie.

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
16 września 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...