Szlaban na seriale?

nowelizacja ustawy o działalności kulturalnej

"Na dobre i na złe" bez Jungowskiej, Ścibakówny i Żmijewskiego? "M jak miłość" bez Ostałowskiej i Kożuchowskiej? "Ranczo" bez Barcisia i Lipińskiej? Wydaje się niemożliwe, wkrótce może stać się rzeczywistością

Ministerstwo Kultury chce ograniczyć występy aktorów teatralnych w telewizji i filmie. Odpowiedni zapis ma się znaleźć w znowelizowanej ustawie o działalności kulturalnej. Chodzi o aktorów zatrudnionych na etatach w teatrach prowadzonych przez samorządy lub ministerstwo.

Większość z nich podejmuje pracę poza macierzystą sceną, w filmach, serialach, reklamach, dubbingu, radiu czy w teatrach prywatnych. Na ogół dyrektorzy nie robią przeszkód, o ile nie koliduje to ze spektaklami i z próbami. Coraz częściej jednak to teatr musi dostosowywać swój repertuar do kalendarza zajęć aktora w telewizji czy w filmie. I czasem przegrywa, jak w przypadku "Szewców" Witkacego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Kilka lat temu reżyser Jerzy Jarocki musiał przerwać próby, bo odtwórcy głównych ról byli zajęci na planie filmowym. Premiera została odwołana.

Szczególnym problemem są występy aktorów teatralnych w tasiemcowych serialach, które nie tylko pochłaniają ich czas i energię, ale także psują wizerunek. Grzegorz Jarzyna, szef TR Warszawa: - Teatry inwestują w rozwój artystyczny aktora, a telewizja przejada ten potencjał. Aktor telewizyjny nie kojarzy się widzom z Hamletem, ale z reklamą banku albo postacią z serialu.

Ministerstwo chce to zmienić - aktorzy z zespołów musieliby otrzymać zgodę dyrektora na występy poza macierzystą instytucją. Teatr mógłby zażądać rekompensaty od producenta za udział aktora w filmie czy serialu i uzależnić od tego zgodę na współpracę. Praca u konkurencji bez zgody dyrektora byłaby powodem do zwolnienia. Wykonawcy musieliby więc wybierać, czy chcą pracować w teatrze, ryzykując utratę intratnych propozycji, czy rezygnować ze stałych umów. Mogłoby to prowadzić do specjalizacji i podziału aktorów na teatralnych i telewizyjnych. Taki podział funkcjonuje w Niemczech, gdzie aktorzy zatrudnieni w teatrach na kontrakcie z zasady nie występują gdzie indziej, dopóki kontrakt się nie skończy. W zamian dostają wysokie gaże.

Przeciwnicy tego rozwiązania przekonują, że zakaz pracy u konkurencji pozostanie martwy, ponieważ zarobki w polskich teatrach są zbyt niskie. - Gdybym całkowicie zakazał aktorom pracy poza teatrem, odeszłaby połowa zespołu, w tym najlepsi wykonawcy. Nie mam sumienia zabraniać aktorom pracy w filmie czy telewizji, bo bez tego się nie utrzymają - mówi Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego z Wrocławia.

Różnice w stawkach są duże: aktor Teatru Polskiego grający główną rolę może otrzymać za spektakl maksymalnie 500 zł, a za dzień zdjęciowy w filmie czy serialu dostanie 2-3 tys. zł. - Tak długo, jak teatr nie będzie konkurencyjny wobec telewizji czy filmu, aktorzy będą pracować poza teatrem - uważa Mieszkowski.

Już teraz popularni aktorzy serialowi odchodzą z teatrów. Kiedy w 2006 r. serial "Ranczo" wchodził na ekrany, Cezary Żak odszedł z warszawskiego Teatru Powszechnego. Sceny jednak nie porzucił - występuje gościnnie w trzech przedstawieniach w prywatnym Teatrze Polonia Krystyny Jandy w Warszawie.

Czy jego śladem pójdą inni? Czy zamiast seriali, to teatry: Narodowy, Powszechny, Ateneum, Studio stracą swoje gwiazdy?

Roman Pawłowski
Gazeta Wyborcza
26 października 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...