Teatr Nowy w projekcie "Czytanie Ameryki"

Aktorzy Teatru Nowego czytają fragmenty powieści amerykańskich

W lipcu i sierpniu, w Międzynarodowym Centrum Kultury, aktorzy Teatru Nowego czytają fragmenty najbardziej znanych powieści amerykańskich XX wieku

Cykl został przygotowany przez aktorów Teatru Nowego jako wydarzenia towarzyszące wystawie Andreasa Feininger\'a.

Czytanie Ameryki
12 sierpnia 2010 "Obyczajowość. Aktor - arystokrata z NY"
Czyta Edward Linde-Lubaszenko (rocznik 30. absolwent PWST Kraków wydziału aktorstkiego oraz rezyserii. Jeden z najznakomitszych i najpopularnijeszych aktorów filmowych i teatralnych w Polsce)

"Greek Cafe on Mulberry Street, NY, 1940"
"Wiek niewinności" Whartona.
"Śniadanie u Tiffanyego" Capote
WSTĘP WOLNY

Źródłem inspiracji do literackiego obrazowania bodajże największego i najpiękniejszego miasta na całym świecie, stają się fotografie Andreasa Feiningera. Jednego z najznakomitszych fotografików XXwieku, który ogromną ilość swoich prac poświęcił Ameryce, a przede wszystkim Nowemu Jorkowi. A dziwne to i nieobliczalne miasto!

Przebywając w ubiegłym roku przez kilka tygodni w Nowym Jorku odniosłem niebagatelne wrażenie, że miasto to znacznie żywiej i znacznie kolorowiej wygląda w literaturze czy filmie. To wrażenie, wyniesione nie tylko z fimów Woody`ego Allena czy literatury Ellise`a, pobudza myśl o kreatywności artystów obrazujących Nowy Jork. Zwiedzić tyle miejsc, ile nakazują przewodniki, nie sposób. Ale te najważniejsze i najpiękniejsze ulice, zakamarki, puby, kawiernie i teatry momentami do złudzenia przypominają nasze rodzime europejskie przestrzenie życiowe.

Posiłkując się literaturą Salingera, Capote, czy Whartona wyłania nam się obraz Ameryki. Obraz piękny i okrutny. Wieloznaczność malowanych pejzaży czasem przeraża. Na usta ciśnie się myśl, co złego może mnie tam spotkać? Ale Nowy Jork nie może okazać się trudniejszym miastem od Moskwy. Bo przecież w imię przyjaźni i poprawy wzajemnych międzynarodowych relacji nie upiją i nie okradną. Nowy Jork obyczajowo jak Europa! Moskwa jak Azja! Tyle, że w literaturze choćby Ellisa, czy Capote`a Nowy Jork wyrasta na miasto nie mniej dzikie niż Moskwa w literaturze Stralingera, czy Jerofiejewa. Różnica w tym, że nie trudno w stolicy Rosji o "pięćdziesiątkę" pod oko, zaś w Nowym Jorku można je otrzymać podróżując jedynie na własne życzenie w rejony czarnych imigrantów z Queensbridge.

"At Coctail party" fotografia hamburska Feiningera to jakby czytanie Ellisa i Salingera o nowojorskiej obyczajowości po północy. Puby tonące w papierosowym smrodzie, woń przetrawionego alkoholu, erotyczny finał biesiadowania, finał o którym po latach dowiadujesz, że "sfinalizował się" twoim AIDS. Dzikie wędrówki samotnego chłopca, przypadkowe zabójstwa, krwawe grabieże A był to tylko niewinny coctail party, po którym obudziłeś się i niewiele pamiętasz. (moja inspiracja do czytania Adama Szarka)

"Barbershop" chicagowska fotografia drzemiącego pucybuta. Feininger. Rok 1941 dla mieszkańców ulic Ameryki spokojniejszy od mieszkańców ulic Europy. Bez obawy o własne życie ze względu na żydowskie pochodzenie można spokojnie drzemać; z myślą spokojną, że nie hitlerowskie buty przyjdzie nam czyścić. Czy ten uśpiony meżczyzna mógł przez ulicę widywać Gretę Garbo, która w tym samym roku wystąpiła w ostatnim filmie swojego życia po komercyjnej porażce "Dwulicowej kobiety"? Czy pucybut rodem z literatury Capota mógł widywać, jak nasz bohater "Psów szczekających", samotną, wiodącą pustelnicze życie w Nowym Yorku Gretę Garbo? A może pucybut ten był imigrantem, znienawidzonym żydem uciekąjacym przed nazistowskimi butami Europy? Może i w późniejszych fragmentach jego życia znajdziemy fragmenty "Ragtime" Doctorowa? (moja inspiracja do czytania Pawła Sanakiewicza)

I wreszcie Nowy York bardziej europejski Grecki! "Greek Cafe on Mulberry Street, NY, 1940" Feiningera. Panowie w cylindrach, kaszkietach. Panowie grubo po sześćdziesiątce. Panowie o mądrym wyrazie twarzy. Panowie o lasce, palący beztrosko cygara. Palący i dumający. Dumający niczym bohaterowie Whartona o obyczajowości arystokratycznej części ludności Nowego Yorku. Piękna, bezpieczna, ułożona Ameryka! To Amerykański sen o wolności i demokracji! Demokracji okupionej krwią rdzennej ludności kontynentu. (czytanie Edwarda Linde-Lubaszenki).

Zadziwjajaco przerażająca i piękna jest Ameryka podpatrzona obiektywem Andreasa Feiningera! Jego fotografie urzekają w równym stopniu, co amerykańska literatura spod znaku najwybitniejszych pisarzy XX wieku.

Materiał nadesłany
11 sierpnia 2010
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...