Toast za Nową Hutę

"Fakir, czyli optymizm" - reż. Bartosz Szydłowski - Łaźnia Nowa w Krakowie

Sławomir Mrożek zamieszkał w nowohuckiej "Łaźni". Młodzi reżyserzy i dramaturdzy na bazie tekstów Mrożka przez cały rok budują teatralne opowieści o tożsamości wyklętej dzielnicy Krakowa. Czasami przybiera to formę jednorazowego projektu, happeningu, innym razem chodzi o pełnowymiarowy spektakl

Sceniczna mitologia miejsca, pokazana za pośrednictwem oryginalnie dobranej literatury nie jest wprawdzie pomysłem nowym, ale na pewno wartym uwagi. Dużo więcej wątpliwości budzi intelektualny patron teatralnych celebracji. Należę do grona wywrotowców, którzy uważają, że twórczość Sławomira Mrożka, poza koronnymi dziełami w rodzaju "Pieszo" czy "Tanga", mocno się zestarzała. Już nie intryguje. Jest letnia. Kiedy kilka miesięcy temu, na rynku wydawniczym pojawiły się nieznane wcześniej "Dzienniki" Mrożka, grupa krytyków z wypiekami na twarzy obwieściła pojawienie się arcydzieła. Z ręką na sercu, nie znam ani jednej osoby, która byłaby w stanie przeczytać to Mrożkowe nudziarstwo do końca.

W Łaźni, na spektaklu "Fakir, czyli optymizm" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, na szczęście nudno nie jest. Przedstawienie jest żwawe i przyzwoite. Zapomnianie opowiadanie stanowi jedynie pretekst. Standardowa historyjka z okresu transformacji została "przepisana" na język krytycznej analizy miejsca (Nowej Huty). Autor "Tanga" pisał o mieszkańcach prowincjonalnej dziury, którym po komunizmie został jedynie komin. Ludzie marzą jednak ciągle o fabryce. Ocalenie ma im przynieść tajemniczy Hindus. Tytułowy fakir to jednak fujara. Gra na fujarce, dokazuje z córką wójta, po czym znika. Nikt nie ma o to pretensji. Nie będzie fabryki, ale zostanie chociaż dzieciak - w międzyczasie wójtówna zaszła bowiem w ciążę.

Adaptacja poczciwej, umoralniającej opowiastki Mrożka została nieźle wymyślona przez Szydłowskiego. W rolach mieszkańców wyczekujących zbawienia, oglądamy mieszkańców Nowej Huty. Szydłowski jako fakir, mistrz ceremonii, zaprasza na scenę panią Marię, pana Włodka, Basię, Staszka, Agatę, Rysia, Dagmarę... Bohaterowie sztuki siedzą przy wielkim stole, czasami niezdarnie tańczą, albo plotą trzy po trzy. Na ekranie przez cały czas oglądamy wzmacniane dj\'skimi setami fragmenty prób, niezdarne mikroscenki, teledyskowe fotomontaże.

W pierwszej części przedstawienia, DJ Szydłowski, łącząc obraz z dźwiękiem, miksuje Nową Hutę. Plac Centralny to tytułowy "optymizm" wyjęty tym razem z "Kandyda" Woltera. Nowa Huta jawi się tu jako robotniczy raj na ziemi. Klamrą spinającą spektakl jest happening Igora Stokfiszewskiego, w którym dosyć oczywiste tezy dotyczące styku lewicowego teatru z socjologiczną diagnozą wykluczonych, nabierają siły za sprawą entuzjastycznego rapu. Manifest zostaje wykrzyczany, odtańczony i wymruczany zarówno przez samego Stokfiszewskiego, jak i występujących w T-shirtach z napisem "Orły Walcowni" zawodowych aktorów (wśród nich m.in. Barbara Kurzaj i Edward Wnuk). W tym czasie pani Basia, pani Marysia i pan Staszek częstują zdezorientowaną publiczność ciasteczkami, sokiem i winem. Ja dostałem winko. Wypiłem do dna. Zdrowie Nowej Huty!

Łukasz Maciejewski
Polska Gazeta Krakowska
16 marca 2011
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...