Trzech panów na scenie, nie licząc aktora

"Kwestia techniki" - reż. Michał Buszewicz - Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Niemal na samym początku spektaklu w Starym Teatrze w Krakowie (ul. Jagiellońska 1) słychać przeprosiny. Trzech panów maszynistów przeprasza. Za to, że to oni, a nie aktorzy stoją na scenie; za to, że widzowie poświęcają im czas. A nawet za to, że "Pana to nie interesuje".

Ta scena pokazuje, z czym mamy do czynienia w spektaklu "Kwestia techniki". To projekt teatralny Michała Buszewicza - notabene pada kwestia "Dziś modne w teatrze są projekty".

Na scenie występują techniczni pracownicy - Janusz Rojek, Jarosław Majzel, Mirosław Wiśniewski. reklama Panowie na scenie ujawniają swoje osobowości. Jeden jest nieśmiały, inny to niemal showman. Do tego ma słabość do wschodnich sztuk walki. S

tają się gwiazdami sceny, wulkanami teatralnej energii. Zagadują przechodniów przez otwarte okno, nakłaniając do wejścia. Opowiadają o swej pracy, niczym aktorzy. O poświęceniu, tajnikach. Za chwilę przejdą niczym w pokazie mody, prezentując kolejne elementy garderoby. Wykonają też szalony bieg z przeszkodami, by na Scenie Kameralnej przygotować scenografię do spektaklu "Sprawa Gorgonowej". Ale to był tylko pretekst, by z kamerą zajrzeć na zaplecze teatru, przejść np. przez legendarne już tajne przejście przez windę. Za chwilę z kolei zobaczymy, jak panowie maszyniści instruują aktora, Zygmunta Józefczaka, każą mu wykonywać zadania aktorskie. Podołał średnio, właściwie mógł stracić palce...

To bardzo ciekawy przykład spektaklu, nie tylko w kontekście 250-lecia teatru w Polsce. Zamiast pompatycznych obchodów - lekkie i dowcipne przedstawienie. To zaglądanie za kulisy, do wnętrza budynku, przyglądanie się mechanizmowi jego działania. Autokrytycyzm z przymrużeniem oka.

To badanie instytucji, odzieranie jej z magii, o którą podejrzewa teatr jedna z recenzentek, mówiąc o nim jako o "alchemicznej komorze".

Dziś to wielka maszyneria, złożona z wielu trybików, działających nie tylko przed oczami widza, ale i za zasłoną kurtyny, na zapleczu. To także ekipa, scena, ci niewidzialni, którzy na moment stają się gwiazdami. Bez nich nie istniałby teatr w znanym nam dziś kształcie.

Łukasz Gazur
Dziennik Polski online
15 kwietnia 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...