Trzy godziny piekła

Ekranizacja powieści Kosińskiego wzbudza kontrowersje

Od swojego festiwalowego debiutu "Malowany ptak" wywołuje bardzo silne reakcje wśród widzów. Podczas pierwszych pokazów podobno aż połowa sali wychodziła w trakcie seansu, nie mogąc znieść przemocy pokazanej na ekranie. Teraz film trafia do szerszej dystrybucji - podaje serwis independent.co.uk.

Od swojego festiwalowego debiutu "Malowany ptak" wywołuje bardzo silne reakcje wśród widzów. Podczas pierwszych pokazów podobno aż połowa sali wychodziła w trakcie seansu, nie mogąc znieść przemocy pokazanej na ekranie. Teraz film trafia do szerszej dystrybucji - podaje serwis independent.co.uk.

"Malowanego ptaka" (2019) już obwołano jednym z najbardziej brutalnych filmów opowiadających o II wojnie światowej. Czeski czarno-biały dramat w reżyserii Václava Marhoula to ekranizacja głośnej powieści Jerzego Kosińskiego, opowiadającej o koszmarze wojny widzianej oczyma dziecka.

Ci, którzy czytali książki, nie powinni być zaskoczeni - Kosiński opisuje brutalne akty przemocy, tortury, gwałty, różne formy zdeprawowania. W recenzjach, które pojawiały się po festiwalowych projekcjach w 2019 r., ekranizacja jest chwalona za odważne podejście do tematu, ale i krytykowana za bezpardonowe pokazywanie bestialstwa na ekranie. "Trzy godziny piekła" (Xan Brooks), "groteskowy cyrk bez powodu czy kierunku" ("The Independent") - tak krytycy filmowy opisują ekranizację w reżyserii Marhoula.

Film miał trafić do szerszej dystrybucji w marcu 2020 r., ale przez pandemię koronawirusa premierę przesunięto na wrzesień. Teraz, we wrześniu, "Malowanego ptaka" ma szansę obejrzeć widz brytyjski.

"Malowany ptak" opowiada historię żydowskiego chłopca, który usiłuje przetrwać gehennę II wojny światowej gdzieś w Europie Środkowej. Wielokrotnie jest świadkiem wynaturzenia, bestialskiej przemocy, zupełnego zaniku ludzkich odruchów. W filmie Marhoula występują m.in. Stellan Skarsgård, Harvey Keitel czy Udo Kier. Na razie nie podano, kiedy film trafi do polskich kin.

"Malowany ptak". Historia powieści
Kontrowersje towarzyszyły także wydaniu powieści "Malowany ptak". Jerzego Kosińskiego oskarżano o fałszerstwo; pojawiły się też głosy, że to nie on jest autorem głośnej książki.

"Kosiński był wielkim mistyfikatorem. Znakomicie wyczuł czas, gdy image zaczął się stawać ważniejszy od rzeczywistości. W tym sensie był prawdziwym bohaterem XX wieku" - mówił o Kosińskim Janusz Głowacki, jego przyjaciel i autor powieści o nim "Good night, Dżerzi". "Był mistyfikatorem, ale demony, które czaiły się za jego plecami były prawdziwe. Przeszedł piekło. Inne niż opisał w »Malowanym ptaku«, ale zupełnie wystarczające" - mówił.

Wyczuwając zbliżającą się katastrofę w momencie wejścia hitlerowców do Polski, ojciec Kosińskiego (urodzonego jako Józef Lewinkopf) umieścił rodzinę w małej wiosce Dąbrowa Rzeczycka pod Sandomierzem. Swoje bezpieczeństwo musieli drogo opłacać, ale przeżyli wojnę we względnym komforcie. Być może wtedy właśnie zaczęła powstawać fabuła najsłynniejszej książki Kosińskiego "Malowanego ptaka" - historii żydowskiego chłopca ukrywającego się wśród okrutnych, antysemickich polskich wieśniaków.

Dramatyczne wydarzenia w niej opisane niewiele jednak miały wspólnego z rzeczywistością, w jakiej autor spędził okupację. Sam Kosiński przyznał się kiedyś, że wykorzystał polski tekst, który ukazał się po wojnie, zatytułowany "Polskie dzieci oskarżają". A jednak zdecydował się przedstawić "Malowanego ptaka" jako powieść autobiograficzną, opartą na faktach. Książka została przetłumaczona na 20 języków i pomogła autorowi stworzyć własną legendę. Hollywood okrzyknął ją kwintesencją literatury czasu Zagłady.

Źródło: independent.co.uk

(-)
Onet.Kultura
15 września 2020
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Václav Marhoul
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Wątki
FILM

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...