Tydzień z Teatrem Polonia

Teatry Polskie w GTS

W dniach 28 września do 1 października Gdański Teatr Szekspirowski w ramach cyklu Teatry Polskie będzie gościł Teatr Polonia z Warszawy, który zaprezentuje cztery znakomite spektakle w gwiazdorskiej obsadzie.

Tydzień z Teatrem Polonia zainauguruje spektakl „32 omdlenia" wg Czechowa, w reżyserii Andrzeja Domalika. Trzy jednoaktówki Czechowa, określane przez niego samego żartami scenicznymi: „Niedźwiedź", „Oświadczyny" i „Historia zakulisowa", w niebywałej obsadzie - z Ignacym Gogolewskim, Krystyną Jandą i Jerzym Stuhrem – są klasyczną pozycją obowiązkową. Kolejną gratką, nie tylko dla teatromanów, będzie z pewnością „Zbrodnia z premedytacją" Witolda Gombrowicza, w adaptacji i reżyserii Izabelli Cywińskiej. To pełna inteligentnego dowcipu tragikomedia, która dobrze rymuje się z naszym czasem, a widzowie mają okazję podążać krętymi ścieżkami, które prowadzą do zupełnie nieoczywistych miejsc. W spektaklu występują m. in. Magdalena Warzecha (aktorka Teatru Narodowego), Wojciech Malajkat i Rafał Mohr.

Teatr Polonia przywozi do Gdańska również pozycję dla miłośników wybitnego talentu aktorskiego i reżyserskiego Krystyny Jandy. Monodram „Ucho, gardło, nóż" wg Verdany Rudan w adaptacji, reżyserii i wykonaniu Jandy to prawdziwy popis mistrzostwa oraz niełatwy tekst - wybuchowy monolog Tonki Babić z bratobójczą wojną na Bałkanach w tle. Bohaterka, kobieta po pięćdziesiątce, jest wulgarna, bezczelna i przepełniona nienawiścią. Wydarzenia z jej przeszłości przeplatają się ze sobą bez względu na chronologię – tragizm miesza się z komizmem. Jest szczera do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie.
Do tego smakowitego zestawu spektakli, jako ostatnia dołączy „Kolacja kanibali" w reżyserii Borysa Lankosza, w której zobaczymy aktorów młodego pokolenia, jak: Aleksandra Domańska, Andrzej Deskur, Kamil Maćkowiak czy Rafał Mohr. Spektakl jest bardzo udanym debiutem teatralnym Lankosza, reżysera takich filmów jak „Rewers" czy „Ziarno prawdy". Akcja przedstawienia rozgrywa się w 1942 r. w okupowanej Francji, gdzie siedmioro przyjaciół spotyka się na urodzinach pani domu. Impreza toczy się bez zakłóceń, aż do momentu zastrzelenia dwóch niemieckich oficerów pod oknami kamienicy. Dramat „Kolacja kanibali" swoją premierę miał we wrześniu 2010 roku w Paryżu, a także, niemal równolegle, w Szwajcarii i Belgii. Zdobyła m.in. 3 Moliery - francuskie wyróżnienie dla najwybitniejszych dokonań teatralnych.

Opisy spektakli:

32 Omdlenia, Antoni Czechow

27 września, godz. 19:00, Gdański Teatr Szekspirowski

Przedstawienie tworzą trzy jednoaktówki Czechowa, przez niego samego określane żartami scenicznymi: „Niedźwiedź", „Oświadczyny" i „Historia zakulisowa". Autor stawia krzywe zwierciadło przed swoimi bohaterami, często korzysta z kreski karykatury, dokleja im gogolowskie „nosy". Ale przede wszystkim bawi i każe nam się głośno śmiać. Jest to typowa propozycja nie do odrzucenia!

„Każdy z aktorów gra tutaj po kilka postaci, można więc w pełni docenić umiejętności bardzo wyrafinowanych odmian komizmu i aktorstwa psychologicznie prawdziwego. [...] Andrzej Domalik skupił się przede wszystkim na aktorach, relacjach między nimi i na stworzeniu właściwego klimatu dla każdej z trzech opowieści. Siłę rażenia „32 omdleń" stanowi przede wszystkim przeogromna dawka komizmu sytuacyjnego szalenie umiejętnie i inteligentnie wydobyta z użytych tekstów, znakomicie skomponowanych z komizmem Czechowowskiego języka." - Wiesław Kowalski

Zbrodnia z premedytacją, Witold Gombrowicz

28 września, godz. 19:00, Gdański Teatr Szekspirowski

Historia śledztwa w sprawie... nieistniejącej zbrodni pokazuje, że Gombrowicz miał niezwykły dar operowania ironią, humorem, absurdem. W wydaniu scenicznym Gombrowicz urzeka - jest i śmieszny, i straszny. Widzowie mają okazję podążać krętymi ścieżkami, które prowadzą do miejsc nieoczywistych. Adaptacja słynnego opowiadania Gombrowicza, dokonana przez Izabellę Cywińską, rymuje się dziwnie z naszym czasem, miejscem, chwilą. Atmosfera podejrzliwości i bezpodstawnych oskarżeń, atmosfera paranoi, jakże jest nam bliska. W głównej roli Sędziego Śledczego doskonały Wojciech Malajkat. „Zbrodnia z premedytacją" to pełna inteligentnego dowcipu tragikomedia, którą trzeba zobaczyć.

Ucho, gardło, nóż, wg Verdany Rudan
30 września, godz. 19:00, Gdański Teatr Szekspirowski

Wybuchowy monolog Tonki Babić z bratobójczą wojną na Bałkanach w tle. Bohaterka to kobieta po pięćdziesiątce, która spędza bezsenną noc przed telewizorem. Zmienia kanały, komentując programy polityczne, seriale i filmy, ale jest w tym coś więcej niż tylko bezmyślne pstrykanie pilotem. Między jej słowami ukryta jest tęsknota za normalnością. Tonka wyobraża sobie, jakie byłoby jej życie w serialu - ona pragnie takiego głupiego świata. To jedyna ucieczka od horroru rzeczywistości. Jednak wojna, z całą jej brutalnością, przedostaje się nawet poprzez cukierkowe sceny z telewizji. Pochłaniając kolejne tabliczki czekolady, kobieta opowiada widzom swoje życie. Jest wulgarna, bezczelna i przepełniona nienawiścią. Wydarzenia z jej przeszłości przeplatają się ze sobą bez względu na chronologię – tragizm miesza się z komizmem. Tonka jest w swoim opowiadaniu szczera do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie. Musi przeżyć.

Kolacja Kanibali, Vahe Katcha

1 października, godz. 19:00, Gdański Teatr Szekspirowski

Spektakl jest bardzo udanym debiutem teatralnym Borysa Lankosza, reżysera takich filmów jak „Rewers" czy „Ziarno prawdy". Akcja przedstawienia rozgrywa się w 1942 r. w okupowanej Francji, gdzie siedmioro przyjaciół spotyka się na urodzinach pani domu. Impreza toczy się bez zakłóceń, aż do momentu zastrzelenia dwóch niemieckich oficerów pod oknami kamienicy. Nagle w mieszkaniu pojawia się oficer SS, składając gospodarzom i gościom propozycję, której żadne z nich nawet nie mogło sobie wcześniej wyobrazić... Premiera „Kolacji kanibali" odbyła się w Paryżu 14 września 2010 roku. W tym samym czasie sztuka była wystawiana równocześnie w Szwajcarii i Belgii. Od tej pory „Kolacja kanibali" zdobyła 3 Moliery - francuskie wyróżnienie dla najwybitniejszych dokonań teatralnych.

 

(-)
Materiał Teatru
7 września 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia