Układ wampiryczny i cheironomia czyli dzieje się na scenie Monopolis

2. Festiwal Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS - 2024

Zostały już tylko dwa spektakle do obejrzenia, a emocje festiwalowe sięgają zenitu. Jest wzruszająco, smutno, śmiesznie, nostalgicznie – aktorzy fundują publiczności całe spektrum emocji i naprawdę trudno przewidzieć, kto zdobędzie główne nagrody. Ale nie o to chodzi w TEATROPOLIS, ale o obcowanie ze Sztuką, która w tegorocznej edycji jest na naprawdę wysokim poziomie.

Czwarty dzień Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS rozpoczął spektakl w kategorii Open „W maju się nie umiera" w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej. To opowieść o opozycyjnej poetce Barbarze Sadowskiej, matce zabitego przez ZOMO w maju 1982 roku Grzegorza Przemyka. Aktorka poprowadziła postać w sposób znakomity, choć zmierzenie się z tym trudnym, tragicznym tematem nie było łatwe. Monodram mówiący o nieszablonowym macierzyństwie, cierpieniu matki po śmierci syna, wywołał u widzów wzruszenie i ogrom emocji. Spektakl powstał w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Po przedstawieniu z Agnieszką Przepiórską rozmawiał Dariusz Pawłowski.

- Zależało mi, aby głos kobiet był słyszalny, to jest moja misja i cel. Ja nie szukam bohaterek, one gdzieś się pojawiają w moim życiu, w jakiejś książce, opowieści, jaka potem nie daje mi spokoju. Kto kojarzy poezję Barbary Sadowskiej? Była znana przede wszystkim jako matka zamordowanego Grzegorza Przemyka. Ja staram się wydobyć dla świata te kobiety, moje bohaterki – mówiła aktorka.

Czterdzieści lat minęło, a nawet i więcej

Przed drugim przedstawieniem w Centrum Festiwalowym widzowie mogli wziąć udział w rozmowie z jurorką, znakomitą aktorką Anną Seniuk. Bohaterka spotkania z niezwykłym poczuciem humoru opowiadała o swoim aktorstwie, zwłaszcza w zaawansowanym wieku.

- Kiedy się kończy 70, 80 lat, wszystko wypada, można tańczyć na stole, można mówić prawdę, dlatego zgodziłam się spróbować swoich sił w monodramie, bo pomyślałam, co się stanie jak się nie uda? No nic się stanie – mówiła Anna Seniuk.

Poza aktorstwem Seniuk ma doświadczenie pedagogiczne jako wykładowca akademicki. Opowiadając o pracy ze studentami, zacytowała kolegę aktora Jana Peszka: - On mówił, że między nami a studentami to jest taki układ wampiryczny, oni wysysają z nas wiedzę a my z nich wyobraźnię i młodość.

Zapytana, czy nie ma już dosyć pytań o serial „Czterdziestolatek", Anna Seniuk powiedziała: - Oczywiście, że nie, nienawidzę obłudy niektórych kolegów po fachu, którzy nie lubią i nie chcą mówić o swoich popularnych rolach, jak to komuś nie odpowiada, to proponuję zmienić zawód.

Annę Seniuk można zobaczyć między innymi w Teatrze Polonia w monodramie „Życie pani Pomsel" na podstawie pamiętników sekretarki Goebbelsa.

Eurypides ożywiony
Poniedziałkowy wieczór na Scenie Monopolis zakończył spektakl „Elektra23". Wykonanie, reżyseria, scenografia, dramaturgia i dramaturgia muzyczna, scenografia, multimedia, światło oraz napisy to dzieło Joanny Holcgreber, łodzianki. Aktorka posługiwała się cheironomią – sztuką gestykulacji, w której gest towarzyszy wypowiadanym słowom. Ten monodram wymagał dużych umiejętności i energii. Joanna Holcgreber świetnie odnajduje się na scenie. Solowa wersja dramatu Eurypidesa, oparta o fragmenty tragedii to niespotykana propozycja sceniczna. Po spektaklu z aktorką rozmawiał redaktor Dariusz Pawłowski.

- To ciekawa praca, ilustrowanie słów gestami, ja czuję, że to świetne narzędzie, ludzie lubią gestykulować, w pracy dydaktycznej też można to wykorzystać, co robię prowadząc warsztaty – mówiła wykonawczyni.
Aktorka podkreśliła, że monodram to najtrudniejsza forma teatralna.

Czas na „Pogo" i „Leopolda"
Dzisiaj w ostatnim dniu przedstawień konkursowych zobaczymy dwa spektakle w kategorii Open. Będzie to „Pogo" na podstawie książki reporterskiej uznanej za jedną z najwybitniejszych w tym gatunku w ostatnich latach w Polsce. Na scenie zobaczymy Marcina Hycnara i Radosława Luka, spektakl wyreżyserowała Kinga Dębska. Jako drugi zobaczymy „Leopolda". To barwny portret Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana, ostatniego klezmera Galicji, okraszony muzyką. Spektakl jest hołdem dla zmarłego w 2019 roku artysty. Na deskach Sceny Monopolis pojawią się Zbigniew Zamachowski oraz Joanna Pocica.

Po spektaklach z aktorami będzie rozmawiać Kinga Burzyńska, niespodzianką dla widzów będzie rozmowa z gośćmi specjalnymi Festiwalu: Bartłomiejem Topą i Leszkiem Lichotą. Spotkanie, które jest otwarte dla publiczności przewidziano na godz. 17.30.

(-)
Materiał organizatora
27 marca 2024
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...