Upiory minionego lata

"Po sezonie" - reż. Grażyna Kania - Teatr Współczesny w Szczecinie

„Pod pięknym widokiem" to hotel, w którym czasy świetności zgasły wraz z ostatnimi promieniami dawno niewidzianego lata. To miejsce, gdzie schronienie znalazła osobliwa grupa nieudaczników z właścicielem tego przybytku na czele. Można by licytować się o to, komu się bardziej nie powiodło ale tu i tak jest to bez znaczenia.

Świetnie zaaranżowana scenografia pozwala od razu zatopić się w klimacie zatęchłego, zapomnianego czasu PRL-u, urozmaiconego o cekinowe lata 90. Jest to o tyle trafne, że akcja dziejąca się po przełomie, w nowej rzeczywistości zdominowanej przez kapitalizm, wciąż oscyluje między tym co „przed" a tym, co „po". Każda z postaci zamieszkująca ów przybytek miała swój wcześniejszy status, który rozbił się o progi nowego świata. „Pod pięknym widokiem" znalazła schronienie Ada, baronowa von Stetten (nieco przekrzyczana rola w wykonaniu Ewy Sobiech), która dzięki pieniądzom zyskała młodość w postaci trzech kochanków: właściciela hotelu Strassera (Michał Lewandowski), niespełnionego artysty-kelnera Maxa (zabawny Maciej Litkowski), dawnego przestępcy-szofera Karla (Arkadiusz Buszko). Dołącza do nich brat bliźniak Ady, Emanuel baron von Stetten (znakomity Marian Dworakowski), który przegrał w karty własne życie.

Ich egzystencja toczy się wokół zaspokajania zachcianek baronowej i pozornym oczekiwaniu na hotelowych gości, którzy i tak się nie pojawią. Ten obrazek rutyny dopełnia nachodzący właściciela niejaki Müller (Robert Gondek), próbujący odzyskać pieniądze za dostarczone do hotelu szampany. Upijaniu się, unikaniu odpowiedzialności i stagnacji nie byłoby końca gdyby nie pewne zdarzenie. Oto pojawia się gość.

Przybycie Christine (Katarzyna Bieniek) burzy cały ustalony porządek. Jej poprzedni pobyt „Pod pięknym widokiem" i romans z właścicielem miał swoje konsekwencje, o których to postanowiła powiadomić Strassera. Opatrznie zrozumiane słowa, niedopowiedziane myśli przyczyniają się do zawiązania intrygi przeciw bezbronnej dziewczynie. Przy okazji widz ma możliwość przyjrzenia się prawdziwym obliczom bohaterów, gdzie ujawniają się ich postępki z przeszłości, gdzie dochodzą do głosu podziały klasowe i gdzie rodzi się przemoc. Choć sztuka ta jest komedią, i nie raz widz zaśmieje się z wypowiedzianych słów, echem odbija się gorycz i niesmak z zaistniałych interakcji. Plan odnosi swój skutek i Christine pragnie opuścić hotel. Za nim to jednak się stanie, kobieta ujawnia swe prawdziwe uczucia i status materialny. Wyznanie powoduje arcyzabawną sytuację: wszyscy oprawcy zmieniają front i pragną wkupić się w łaski poszkodowanej. Doprowadza to do gonitwy za ofiarą rodem z show Benn'ego Hilla, kończącą cały spektakl.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że tekst z tak prostą fabułą może znużyć. Trzeba przyznać, że Grażyna Kania podołała wyzwaniu. Pewna stagnacja może być myląca, absurd i nuda towarzyszące bohaterom wprawiają w taki sam nastrój widownię. Dowodzi to tylko jednego - znika umowna ściana między proscenium a pierwszym rzędem. Ponad to, każdy z bohaterów jest wyrazisty, czy to Müller z odpadającą peruką, czy Max szukający butów, czy upita Ada śpiewająca piosenki. Kolejnym plusem jest znakomita scenografia. Zastosowanie jednej konstrukcji w trzech odsłonach daje niesamowity efekt. Taka zabawa formą to nie nowość dla Teatru Współczesnego, co bardzo mnie cieszy. O ile przyznać trzeba, że sama historia nie porywa, to jezioro osobliwości jakie prezentuje rekompensuje całokształt. 

Patrycja Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
5 lutego 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...