W klimacie Marcina Jarnuszkiewicza

Maskarada – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy

Jak co roku w maju Maska zaprasza na Maskaradę – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy. W tym roku mamy dla miłośników teatru aż sześć festiwalowych dni. Od 14 do 19 maja zaprezentujemy aż 18 przedstawień – jedenaście z nich to spektakle konkursowe, siedem – w tym otwierający festiwal premierowy „Tylko jeden dzień" prezentować będziemy poza konkursem.

W tym roku szczególne miejsce w programie Maskarady zajmą spektakle w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza. Pokażemy trzy przedstawienia tego zmarłego we wrześniu 2016 roku wybitnego reżysera i scenografa: zrealizowany w 2013 roku w warszawskim Teatrze Baj spektakl „Gęś, śmierć i tulipan", „Wielkie pytanie" z Teatru Pinokio oraz „Całe królestwo króla" Teatru Animacji. Pozostałe propozycje festiwalowe także wpisują się w klimat teatru tego wybitnego artysty – jego spokojnej narracji, dającej czas na przyjrzenie się kreowanemu na scenie światu. Idąc za jego myśleniem o sztuce, proponujemy teatr bez wielosłowia, stawiający pytania dotyczące kondycji człowieka i jego miejsca w świecie. Odpowiadający na ważne pytania i podejmujący ważne tematy. Próbujący ukazać to, co nieuchwytne, co pozostaje poza słowami. Używając zróżnicowanych środków wyrazu, twórcy przedstawień, które znalazły się w programie tegorocznej Maskarady, nie mizdrzą się do młodej widowni, ale tratują ją jak mądrego partnera w ważnej, choć czasem trudnej rozmowie.  A przy tym ani przez chwilę nie nudzą – bawiąc i wzruszając, opowiadając zaskakujące historie.

Taka będzie także otwierająca tegoroczny festiwal premiera „Maski" – spektakl „Tylko jeden dzień" w reż. Jacka Popławskiego. Do realizacji zaproszono międzynarodową ekipę złożoną ze znanych i cenionych w środowisku realizatorów. Scenografię zaprojektuje Julia Skuratova, litewska artystka o niebanalnej wyobraźni, której prace zbierają nagrody na wielu festiwalach. Kompozytorem muzyki będzie Pavel Helebrand, znany polskiej i rzeszowskiej widowni z pięknych i wzruszających opraw muzycznych. Przedstawienie zrealizowane na podstawie sztuki Martina Baltscheita, której niezaprzeczalnymi walorami są świetne tempo, znakomite dialogi, zabawne sytuacje i nieoczekiwane zwroty akcji, jest afirmacją życia, pomimo ulotności wszystkiego, co nas otacza. Lekka i dowcipna forma, w jakiej ujęto trudny zarówno dla dzieci jak i dorosłych temat przemijania, pomaga „oswoić" problem odejścia, żalu i godzenia się ze stratą kogoś bliskiego.

Podczas wieczornego nurtu przedstawień dla młodzieży będzie rozmaicie pod względem formy, nastroju i podejmowanych tematów, ale nieodmiennie interesująco. Zaprezentujemy między innymi „Pomnik" Wrocławskiego Teatru Lalek - opowieść o pewnym sposobie postrzegania świata, który wraz z końcem komunizmu wcale się nie zdezaktualizował. Spektakl przedstawiający historię budowy największego pomnika Stalina, przepełniony iście czeską ironią i dystansem, jest jednocześnie bolesną diagnozą współczesności. Pokażemy także niekonwencjonalną inscenizację „Króla Maciusia Pierwszego" w reżyserii Konrada Dworakowskiego, będącą budowaną za pomocą obrazów opowieścią o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły, odbiegającą od tradycyjnego, opartego na fabule sposobu narracji. Ciekawą propozycją będzie także spektakl – serial w odcinkach, czyli zrealizowane w konwencji fotoplastykonu przedstawienie „Sekrety Szekspira" w wykonaniu Teatr Sztuk.

W tegorocznej „Maskaradzie" wezmą udział teatry ze Słowacji, Rosji i Polski. Swój spektakl zaprezentuje także Nori Sawa – pochodzący z Japonii artysta, który od lat mieszka w Czechach. Twórca ten – posługujący się bardzo ciekawą techniką, przygotuje z zespołem Maski pierwszą premierę następnego sezonu teatralnego. Wśród festiwalowych gości znalazły się grupy dobrze znane widzom Maskarady – takie jak choćby zawsze gorąco przyjmowana Grupa Coincidentia, Teatr Banialuka czy Teatr Baj, ale także artyści, którzy gościć będą w Rzeszowie po raz pierwszy. Wśród nich warto wymienić teatr Karlsson Haus z Sankt Petersburga, Divadlo Piki czy przywołanego już Noriego Sawę.

W tym roku postanowiliśmy mocniej zaznaczyć obecność spektakli plenerowych. Podczas Maskarady zobaczymy między innymi dawno niewidziany w Rzeszowie Teatr Biuro Podróży z jednym z ich najnowszych plenerowych widowisk – spektaklem „Silence/Cisza w Troi", będącym kontynuacją pokazywanego na jednej z pierwszych Maskarad „Carmen Funebre". W plenerze odbędą się także przedstawienia Divadla Piki i Teatru Sztuk, w sumie zaprezentujemy cztery widowiska plenerowe.

Układając program „Maskarady", zadbaliśmy o jego atrakcyjność i różnorodność. Na obu scenach teatru, a także w plenerze prezentowane będą przedstawienia dla dzieci (w tym także dla tych najmłodszych - już od pierwszego roku życia) i młodzieży. Rzeszowianie będą mieli okazję zobaczyć najlepsze przedstawienia teatru formy, zdobywające liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach, spektakle doceniane przez krytyków i publiczność, o których mówiło się podczas ostatnich sezonów, ale także takie, które premierę miały w tym sezonie teatralnym i dopiero zaczynają swoją festiwalową przygodę

Konkursowe spektakle oceniać będzie jury profesjonalne i dziecięce, zostanie także przyznana nagroda tajnego jurora.

Równie ciekawym i silnym punktem programu będą w tym roku imprezy towarzyszące festiwalowi. Z wielką radością zaprosimy Państwa na spektakle plenerowe, spotkania z twórcami, warsztaty, wystawy, czytania dramatu i panel poświęcony twórczości Marcina Jarnuszkiewicza, prowadzony przez dr. hab. Tadeusza Kornasia z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Znaczenie „Maskarady" dla kulturalnego krajobrazu Podkarpacia docenił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznając na jej organizację dofinansowanie w ramach programu Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Bilety w cenie 15-20 zł można nabyć w kasie teatru i online
Na część spektakli i wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.

(-)
Materiał organizatora
8 maja 2017
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia