W piątek otwarcie nowego teatru

Tydzień Brytyjski na otwarcie pierwszego sezonu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Już w piątek 19 września 2014 roku otwarty zostanie nowy teatr w Polsce: Gdański Teatr Szekspirowski. To niezwykły, nowoczesny obiekt, który będzie pełnił funkcję centrum sztuk i wydarzeń o międzynarodowym zasięgu. Mija dokładnie 5 lat od wmurowania kamienia węgielnego pod budowę teatru. Jego powstanie z całą pewnością uznać można za jedno z największych wydarzeń w zakresie kultury mijających 25 lat wolności w Polsce. 20 września Tygodniem Brytyjskim zainaugurowany zostanie Pierwszy sezon artystyczny GTS, w ramach którego m.in. słynny Szekspirowski Teatr Globe z Londynu pokaże swojego „Hamleta" w reż. Dominica Dromgoole'a.

Spektakle: 

Pierwszy sezon artystyczny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego otworzy "Hamlet" The Shakespeare's Globe w reżyserii dyrektora artystycznego Globe Dominica Dromgoole'a oraz Billa Buckhursta. Ten wyjątkowy spektakl da początek Tygodniowi Brytyjskiemu, który odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w dniach 20 – 26 września 2014. Wypełnią go spektakle, filmy kina brytyjskiego, wystawa oraz koncert. Tydzień Brytyjski organizowany jest we współpracy z British Council.

„Hamlet" jest nie tylko najdłuższą, ale też najczęściej wystawianą i omawianą sztuką Williama Szekspira. Zaledwie pięć lat po powstaniu był grany na łodzi o nazwie „Red Dragon" (Czerwony Smok) na wybrzeżu Jemenu. Dziesięć lat później wędrowni aktorzy podróżowali z nią po niemal całej północnej Europie. Nawiązując do niezwykle ważnego dla dzieł Szekspira ducha podróżowania oraz poszukiwania coraz to nowych odbiorców dla opowiadanych historii, Dominic Dromgoole stworzył swego „Hamleta" z myślą o pokazaniu go w ciągu dwóch lat w blisko 60 krajach. Premiera spektaklu odbyła się 23 kwietnia 2014 roku, z okazji 450 Urodzin Szekspira, w Londynie, gdzie 23 kwietnia 2016 roku z okazji 500-lecia śmierci Mistrza ze Stratfordu, zakończy on swą podróż. "Przystanek" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim jest jednym z najważniejszych w ich trasie. Zespół The Shakespeare's Globe zostanie w Gdańsku aż cztery dni. Aktorzy wezmą udział w uroczystym otwarciu GTS.

Ponownie, jak w gdańskiej Szkole Fechtunku w XVII i XVIII wieku, garstka podróżujących aktorów angielskich przedstawi naszej publiczności surową, nieco ludyczną, porywającą interpretację tej nieśmiertelnej sztuki. „Hamlet" w reżyserii Dominica Dromgoole'a i Billa Buckhursta to spektakl precyzyjnie zbudowany, a jednocześnie łatwy w odbiorze. 

Gdański Teatr Szekspirowski jest wspólną instytucją kultury, założony został w 2008 roku przez Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk i Fundację Theatrum Gedanense. Jest więc wyjątkowym przykładem współpracy samorządów z organizacją pozarządową.

W ramach Tygodnia Brytyjskiego zobaczymy również znakomity spektakl "Missing" Teatru Gecko. Utrzymany w nurcie teatru ruchu, operujący bogatymi efektami wizualnymi w dużym stopniu stawia widza w roli współautora zawartych w nim sensów. W samym centrum „Missing" znajduje się postać Lily, której dusza znajduje się w stanie zaniku. Zastraszana i szarpana przez zdarzenia ze swojej przeszłości, Lily zmuszona jest zmierzyć się z samą sobą. Niezwykle istotna jest w tym spektaklu scenografia, która stanowi emocjonalny i fizyczny punkt odniesienia dla widzów.

Zaskakujący, dynamiczny, pełen inteligentnego dowcipu monodram zaprezentuje także Tim Crouch, aktor, performer, dramaturg i producent działający w Brighton. Od 2003 roku prowadzi własny teatr Tim Crouch Theatre, który nie ma stałej struktury - skład zespołu tworzy się w zależności od realizowanych projektów. „I, Malvolio" to jedna z ostatnich produkcji Croucha, który występuje tu w roli zarówno autora tekstu i reżysera, jak i aktora. Premiera spektaklu odbyła się w maju 2010 roku podczas Brighton Festival. Autorem scenografii i kostiumów jest Graeme Gilmour, zdobywca prestiżowej nagrody Oliwiera. Współproducentami spektaklu są Brighton Festival i Singapore Arts Festiwal, przy wsparciu BAC.

Po ogromnym sukcesie „I, Kaliban", „I, Peaseblossom" i „ I, Banko", „I, Malvolio" ponownie przedstawia „Wieczór Trzech Króli" z punktu widzenia purytańskiego, stłumionego zarządcę Szekspira. „I, Malvolio" to zabawna, a często niepokojąca tyrada człowieka „notorycznie pokrzywdzonego". Opowieść o utraconej godności, pruderii, żartach i zastraszaniu – monodram Tima Croucha mocno wciąga w głąb szaleństwa, zawartego w klasycznej komedii Szekspira.

25 i 26 września w ramach Tygodnia Brytyjskiego swój najnowszy spektakl zaprezentuje również gdański Teatr Wybrzeże. „Maria Stuart" Friedricha Schillera w reżyserii Adama Nalepy i z dramaturgią Jakuba Roszkowskiego zainauguruje jednocześnie sezon artystyczny 2014/2015 teatru.

Dwie wielkie królowe - uwięziona Maria Stuart i panująca Elżbieta I. Jeden tron - wspaniały tron Anglii. A także dwie wspaniałe aktorki - Dorota Kolak i Katarzyna Figura. I jeden reżyser - niezwykle ceniony przez publiczność i krytykę teatralną Adam Nalepa. Słabość i siła. Romantyzm i pragmatyzm. Męskość i kobiecość. Pragnienie i spełnienie. Przepych i pustka. Wolność i niewola. Cynizm i honor. Namiętność i polityka. Władza i rewolucja. Życie i śmierć. Życie i teatr. Historia i współczesność. Wiek XVI i wiek XXI. Wielka Brytania i Polska. Kiedyś i dzisiaj. Tam i tutaj. Oni i my.

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz, Katarzyna Figura, Dorota Kolak, Marzena Nieczuja-Urbańska, Mirosław Baka, Krzysztof Matuszewski, Robert Ninkiewicz, Zbigniew Olszewski, Cezary Rybiński, Jarosław Tyrański, Piotr Witkowski. Premiera: 26 września 2014 roku na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w ramach Tygodnia Brytyjskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. 25 września odbędzie się pokaz przedpremierowy.

Inne atrakcje: 

EDU - AKCJE
 

Wykłady: wstęp wolny!
miejsce: Instytut Kultury Miejskiej,
ul. Długi Targ 39/40 Gdańsk

19.09, 12:00 Prof. Jay L. Halio (University of Delaware) The Mysteries of Hamlet
19.09, 14:00 Prof. Tom Clayton (University of Minnesota) Words, Words, Words
and the Meeting of Minds in Hamlet/Hamlet

Spotkania z twórcami

20.09, 21:15 Tim Crouch (w: Malarnia, Teatr Wybrzeże, Gdańsk)
21.09, 19:30 The Shakespeare's Globe (w: Gdański Teatr Szekspirowski)
24.09, 21:30 The Gecko Theatre (w: Gdański Teatr Szekspirowski)

"ART BLEND"
Emika – koncert
Live Act feat Chock Pock – Video Live Performance (Monsieur Zupika , Kee Zoo , Yacine Sebti)

Czeska wokalistka, żyjąca od urodzenia w Anglii. Nagrywa dla kultowej wytwórni Ninja Tune, tworzy zjawiskowe połączenie dubstepu z wpływami niemieckiej sceny elektro i popową wrażliwością. Jej pierwsze nagranie okazało się jednym z największych przebojów ubiegłego roku, trafiając przede wszystkim do tych, dla których konserwatywna odmiana dubstepu jest zbyt ciężka i mroczna. Wokalistka współpracuje z takimi gwiazdami jak Thom Yorke z Radiohead, Akufen, Scuba czy Pinch. Niedawno wydała swój drugi album „DVA", który jest równie świetny jak debiutancka płyta artystki. Na wydarzeniu w ramach Tygodnia Brytyjskiego będzie można usłyszeć nieznane do tej pory utwory.

Maciej Szupica aka Monsieur Zupika - pochodzi z Białegostoku, ale od lat związany jest z Trójmiastem. Absolwent Wydziału Grafiki i Rzeźby gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskał w 2004 roku u prof. Krechowicza. Twórca wideoklipów i wizualizacji, fotograf i scenograf, artysta plastyk, grafik komputerowy, plakacista, specjalista od projektów łączących w sobie różne formy przekazu, np. muzykę i obraz. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych
i zbiorowych w Polsce i za granicą (m.in. w Oslo, Brukseli, Bukareszcie).

Przegląd filmów kina brytyjskiego i Pokaz filmów krótkometrażowych

Pokaz filmów krótkometrażowych podczas Tygodnia Brytyjskiego obejmuje osiem filmów, nominowanych do nagrody BAFTA. Pięć z nich to filmy z udziałem aktorów („Orbit Ever After", „Island Queen", „Sea view", Keeping Up with the Joneses", „Room 8"), pozostałe są filmami animowanymi („Sleeping with the Fishes", „Everything I Can See From Here", „I Am Tom Moody"). Wszystkie filmy będą wyświetlane w języku angielskim.

Wystawa „Gdańsk i Londyn za czasów Szekspira"

RELACJE KULTURALNO-ARTYSTYCZNE GDAŃSKA Z WIELKĄ BRYTANIĄ W CZASACH SZEKSPIRA I ICH KONTYNUACJA W WIEKACH PÓŹNIEJSZYCH

Celem wystawy jest ukazanie różnorodnych związków, łączących Gdańsk z Królestwem Wielkiej Brytanii w czasach Szekspira oraz ich kontynuacji w wiekach późniejszych. Chronologicznie wystawa obejmuje zatem zakres wzajemnych kontaktów i recepcji od XVI do XX wieku. Z uwagi na nadzwyczajną okazję, jaką jest inauguracja działalności i otwarcie siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, na pierwszym planie ukazane są relacje kulturalno-artystyczne. Temu wątkowi towarzyszą jednak i pozostałe aspekty życia, wynikające z wzajemnych kontaktów:

• działalność kupiecka i ekonomia, związane z nimi przywileje, statuty i prowadzone negocjacje, wzory monet i siła nabywcza pieniądza, kopie listów zastawnych, weksli, itp.

• kultura polityczna znajdująca wyraz w korespondencji Rady Miasta Gdańska i jego burmistrzów do królów Anglii, odpowiedzi na supliki aktorów oraz unikalne lista króla Rzeczypospolitej do Króla Anglii, w których Zygmunt III Waza nazywa Jakuba I swoim bratem,

• sfera społeczno-obyczajowa i różnorodność kulturowa podkreślana przez przykłady typowych strojów oraz mody panującej w Anglii i Gdańsku na przełomie XVI i XVII wieku,

• ikonografia miasta Gdańska i Londynu, mapy i plany angielskich terytoriów i ważniejszych miast, a nawet grafika ukazująca rosnącą od końca XVI wieku w siłę floty brytyjskiej, zwyciężającej Hiszpanów i Holendrów.

Wymienione wyżej elementy wystawy podkreślają specyfikę i stałość wzajemnych kontaktów, ale ich nie wyczerpują. Wystawa jest w zamierzeniu zapowiedzią i zachętą dla widza do dalszego pogłębienia wiedzy, ale ma też swoje „hity" i cymelia. Szczególne miejsce zajmuje bowiem w ekspozycji przestrzeń pierwotnego teatru, zwanego „Szkołą Fechtunku". Siedemnastowieczna rycina Petera Willera to pierwsze znane przedstawienie gdańskiego miejsca urządzania widowisk publicznych, zestawiona jest z panoramami i planami miasta Gdańska z tego samego czasu. Równolegle pokazane są plany i widoki Londynu z zaznaczeniem teatrów, w których wystawiane były utwory Szekspira. Teatr to zatem także sama przestrzeń teatru, miejsce, w którym grywano sztuki, budynek-budowla pełniąca szczególne funkcje publiczne.

W dalszej kolejności pokazana jest na wystawie także recepcja twórczości mistrza znad Avonu w mieście nad Motławą. Dramaty Szekspira czytano i wystawiano Gdańsku również w wieku XVIII i XIX. Świadczą o tym afisze teatralne, tłumaczenia na niemiecki, instrukcje sceniczne i didaskalia, umieszczane na marginesach edycji książkowych również w wiekach późniejszych.

Last but not least należy podkreślić, że prezentowane na wystawie Ilustracje grafik, frontispisów książek, fragmenty rękopisów i map pochodzą głównie ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN oraz Archiwum Państwowego w Gdańsku, to znaczy z kolekcji odziedziczonych po dawnych Gdańszczanach. To ich relacje i wizja Anglii jest udziałem dzisiejszego widza, który zechce na wystawie się im bliżej przyjrzeć. - dr Jacek Bielak, kurator wystawy. 

Wystawę będzie można zwiedzać od 22 września do 10 października 2014 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. WSTĘP WOLNY

Tydzień Brytyjski organizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał Teatru
16 września 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia