W styczniu cztery spektakle Teatru Nowego z Poznania

w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku

Planowany na styczeń przegląd spektakli Teatru Nowego w Poznaniu w ramach cyklu "Teatry Polskie" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zapowiada się bardzo ciekawie.

Spektakl jednego z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia, tekst Doroty Masłowskiej, sztuka słynnego austriackiego dramatopisarza i adaptacja książki poświęconej przemocy seksualnej. Planowany na styczeń przegląd spektakli Teatru Nowego w Poznaniu w ramach cyklu "Teatry Polskie" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zapowiada się bardzo ciekawie.

- Z Piotrem Kruszczyńskim, dyrektorem Teatru Nowego w Poznaniu, o dłuższego czasu umawialiśmy się na wizytę jego zespołu w naszym teatrze. Długo szukaliśmy terminu dogodnego dla nas i dla Teatru Nowego. To bardzo ciekawa scena, w Trójmieście nieco mniej znana, dlatego tym bardziej zależy nam na tym, by pokazać w Gdańsku jej spektakle - mówi Magdalena Hajdysz z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Tydzień z Teatrem Nowym w Poznaniu zainauguruje spektakl Radosława Rychcika "Dwunastu gniewnych ludzi" [na zdjęciu]. Rychcik to reżyser jest kojarzone z najzdolniejszymi reżyserami młodego pokolenia, takimi jak Krzysztof Garbaczewski czy Ewelina Marciniak. Trójmiejska publiczność w ubiegłym miała okazję poznać jego docenione w całym kraju "Dziady" (przygotowanych właśnie w Teatrze Nowym w Poznaniu) podczas Wybrzeża Sztuki. "Dwunastu gniewnych ludzi" to z kolei znany tytuł filmu Sidneya Lumeta z 1957 roku. Dwunastu przypadkowych mężczyzn spotyka się w sądzie w roli przysięgli, by wspólnie zadecydować o losie oskarżonego o morderstwo nastolatka. Twórcy spektaklu uwagę skupiają nie tyle na przypadku oskarżonego, co na samych przysięgłych i pokazaniu ich prywatnych traum, ambicji, kompleksów i pragnień. Spektakl obejrzeć będzie można 17 stycznia.

Z kolei "Kochanie, zabiłam nasze koty" na podstawie prozy Doroty Masłowskiej w Teatrze Nowym wystawił Cezi Studniak (chodzi oczywiście o Cezarego Studniaka, znanego aktora musicalowego i reżysera, który swoje pierwsze artystyczne kroki stawiał w Teatrze Muzycznym w Gdyni). Spektakl nazwany został operetką, choć równie dobrze nazwać go można po prostu spektaklem muzycznym z choreografią doskonale w Trójmieście znanego Jerzego Stańka. Widzów czeka gęsty, nasycony język prozy Masłowskiej, połączony z energetyczną muzyką pełną evergreenów. "Aura erotycznego łakomstwa i dozgonność empatio-symetrii są totalnie rakotwórcze. I to totalne, wszechogarniające człowieka uczucie niemożliwości niczego, NICZEGO." - czytamy w zapowiedzi spektaklu, który w Gdańsku pokazany zostanie 20 stycznia.

Już 22 stycznia na deskach Teatru Szekspirowskiego zobaczymy "Prezydentki" Wernera Schwaba, jednego z najlepszych dramatopisarzy niemieckojęzycznych, w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego. Trzy przyjaciółki - frywolna Renata, nabożna Irena i pracowita Maryjka - które najlepsze lata mają już dawno za sobą, spotykają się, by wspólnie obejrzeć transmisję z pielgrzymki Ojca Świętego. Przy herbacie i chlebie z wątrobianką mogą wspólnie powspominać barwną przeszłość, poużalać się do woli nad nędzną teraźniejszością i niewdzięcznymi dziećmi, a także - pomarzyć o przyszłości, która przecież wciąż może jeszcze sprawić im miłą niespodziankę.

Wreszcie na koniec Tygodnia z Teatrem Nowym w Poznaniu czeka widzów spotkanie z teatralną adaptacją "Mokradełka" na postawie nominowanej do Nagrody Nike książki Katarzyny Surmiak-Domańskiej o tym samym tytule. Dobrze znany reżyser, Mikołaj Grabowski, podejmuje próbę zbudowania panopticum globalnego społeczeństwa zniewolonego socjotechniką, przygotowując spektakl o trudnym i ważnym zjawisku społecznym. Reżyser konstruuje oś dramaturgiczną na kanwie literackiej wiwisekcji, skupionej wokół historii molestowanej seksualnie Halszki. Buduje świat, w którym przez "ogłupienie" i "lęk przed prawdą" bohaterowie dzieła Surmiak-Domańskiej stają się figurami ludzkiej paniki, tchórzliwości, nieumiejętności zrozumienia, braku wiedzy oraz osamotnienia. Jak to wygląda na scenie, przekonamy się 23 stycznia.

Bilety na spektakle kosztują od 15 zł (na galerie boczne) do 75 zł (miejsca w fotelach na parterze) i można je już nabywać w kasach GTS i w sprzedaży on-line.

Łukasz Rudzińsk
www.trojmiasto.pl
26 listopada 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...