Weekendowe polecenia - Białystok

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok: 13-15 stycznia 2023 r.

Co słychać w białostockich teatrach w ten weekend (13-15 stycznia)? Teatr Dramatyczny zaprasza na premierę, Białostocki Teatr Lalek ma sporo propozycji dla dzieci. Nie zabraknie też ciekawego koncertu i teatralnej wystawy fotografii.

„Pani Pylińska i sekret Chopina" reż. Adam Opatowicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
14 stycznia – godz. 19.00 (premiera, Uniwersyteckie Centrum Kultury)
15 stycznia – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)

„Pani Pylińska i sekret Chopina" jest opowieścią, jak muzyka kształtuje paletę naszych emocji, stosunek do otaczającego nas świata, a przede wszystkim do drugiego człowieka, który sam przecież jest innym fascynującym światem. Podczas muzycznych spotkań nauczycielki i ucznia istotne były rozmowy o Chopinie, o jego pasji, a przede wszystkim o wrażeniach, uczuciach i emocjach, które wywoływał. W tym portrecie literackim wielki kompozytor jest nie tylko mistrzem, co przewodnikiem, nie tyle po świecie muzyki, ile po życiu w ogóle.
Istotą koncepcji jest wydobycie na pierwszy plan muzyki Fryderyka Chopina z całym jej dźwiękowym bogactwem, a także wszystkich dźwięków natury i realnej rzeczywistości, które wynikają bezpośrednio z opowiadanej historii i nałożenie na ten świat głosów aktorów, grających swoje postaci. W minimalistycznej wręcz ascetycznej i symbolicznej przestrzeni, budowanej przede wszystkim światłem spróbujemy usłyszeć całą partyturę tej książki i może w ten sposób, choć na moment, dotkniemy sekretu Chopina. (materiały TD)

„Jaś i Małgosia" reż. Jacek Malinowski – Białostocki Teatr Lalek
13 stycznia – godz. 9.00
14 stycznia – godz. 15.00
15 stycznia – godz. 14.00, 16.00

Było sobie rodzeństwo – Jaś i Małgosia. Kochali się bardzo! A jeszcze bardziej kochali się ze sobą kłócić. Kłócili się rano – i wieczorem. Kłócili się podczas śniadania – i podczas kolacji. Podczas wycieczek do Lasu – i podczas powrotu do Domu. I podczas tej jednej, najsłynniejszej wyprawy, gdy niosąc Drwalowi obiad do pracy natknęli się na pewną niezwykłą chatkę...
„Jaś i Małgosia" to zupełnie nowa wersja klasycznej baśni Braci Grimm – przewrotna, pełna humoru opowieść o sile rodziny i o tym, że nie wszystko jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje...

„Misiaczek" reż. Wiesław Czołpiński – Białostocki Teatr Lalek
13 stycznia – godz. 10.30
14 stycznia – godz. 14.00
15 stycznia – godz. 15.00

„Każdy z Niedźwiedzi - fakt to nienowy, zapada w zimie w swój sen zimowy...". Lecz co gdy jeden z nich nie może zasnąć? O tym właśnie wielkim problemie małych niedźwiadków opowiada „Misiaczek" – sztuka Marty Guśniowskiej, skierowana do naj-najmłodszej widowni.

Czy Misiaczkowi uda się w końcu zasnąć? Czy cenne lekarstwo na sen przyniesie Sroka? Wiewiórka? Krówka? Czy może Zając? Dowiecie się tego wybierając się na pluszowo-poduszkowy spektakl Białostockiego Teatru Lalek. (materiały BTL)

„Symulator" reż. Tomsa Legierski – Białostocki Teatr Lalek
13 stycznia – godz. 11.00
14 stycznia – godz. 17.00
15 stycznia – godz. 18.00

„Symulator" to opowieść o relacjach między dziećmi i rodzicami. Jak się komunikować, by zostać zrozumianym? Spektakl w Białostockim Teatrze Lalek pokazuje kilka wersji możliwych zdarzeń.

Głównym bohaterem spektaklu jest dziecko. Widzowie oglądają kolejne etapy jego życia – poczynając od niemowlęctwa do młodzieńczego okresu buntu. Nie brakuje więc płaczu, są nieudane próby karmienia, jest nauka jazdy na rowerku, usypianie, gra w piłkę z ojcem, sprzątanie mieszkania, trening przypominający tresurę, wypominanie nieobecności i złych ocen przy jednoczesnym obciążeniu zajęciami dodatkowymi.

W grę o tytule „Dzieciak" grają dwie pary (Łucja Grzeszczyk-Krzysztof Bitdorf i Agata Stasiulewicz-Maciej Zalewski) oraz jeden singiel (Michał Jarmoszuk). Ciekawym rozwiązaniem jest przedstawienie różnych typów rodziców. Jedni są opresyjni, apodyktyczni. Nie słuchają dziecka, przerywają mu, narzucają swoje racje. Nie próbują wysłuchać ani zrozumieć. Mają wygórowane oczekiwania – może dziecko ma spełnić ich niezrealizowane marzenia? Nie akceptują wyborów, zainteresowań, kolegów. Podnoszą głos, stosują agresywne zachowania. Nie prowadzi to do niczego dobrego. Drugi typ rodziców to ten wyrozumiały. Przede wszystkim próbują z dzieckiem rozmawiać, komunikować się. Szanują jego odrębność, indywidualność. Dzięki takiej koncepcji scenicznej widzowie oglądają różne wersje jednej sytuacji. Mogą spojrzeć na problem z kilku stron.

Wystawa „Mechanizm Ożywiony" Kamila Śleszyńskiego – Białostocki Teatr Lalek
14 stycznia – godz. 16.50 (wernisaż)

Czy lalka żyje? Czy dopiero w rękach aktora lalkarza nabiera życia? Białostocki fotograf Kamil Śleszyński otworzy swoją wystawę „Mechanizm Ożywiony" poświęconą teatrowi i osobom, które go tworzą, m.in. konstruktorom lalek.

„O ile łatwiej byłoby być lalką. Bez uczuć, bez zawodów, również tych miłosnych. Bez uczucia głodu i sytości. Bez poczucia odpowiedzialności, ale też bez poczucia sprawczości. Bez duszy. No właśnie. Kiedy lalka zaczyna być lalką? Kiedy mechanizm ożywiony zamienia się w żyjący mechanizm? I czy to jedynie mechanizm? A może jakiś byt potężniejszy niż demiurg, aktor, człowiek? Czy lalka może współodczuwać?" – pisze w tekście zapowiadającym ekspozycję Urszula Śleszyńska.

Lalka może być materiałem, mechanizmem, ale można jej też przypisywać swoistą świadomość. Dla artystów staje się kompanem i sposobem na życie. Białostocki fotograf na swoich pracach pokazuje, jak zwykły mechanizm zaczyna żyć i tworzyć byt wymykający się definicjom.

Kamil Śleszyński to fotograf dokumentalny i twórca książek fotograficznych: „Prolog", „Wolka", „Balistyka Końcowa". Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku. Dwukrotnie wyróżniony w konkursie Talent Roku Pix.house w Poznaniu, dwukrotny laureat TIFF Festival we Wrocławiu. Autor wystaw indywidualnych w Galerii im Sleńdzińskich w Białymstoku i w Galerii Tętno we Wrocławiu. Uczestnik licznych wystaw grupowych w kraju i za granicą: „Animalités", Arcoop Wall Project w Genewie, „Ludzki odruch, pieskie życie" w Galerii Miejsce przy Miejscu 14 we Wrocławiu, „Spłonęły ogrody. Teraz pada deszcz" w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu, „Nothing Left to be Saved" w Instytucie Fotografii Fort w Warszawie, objazdowej wystawy „FotoFilmic16" w Monash Gallery of Art w Melbourne, w Burrard Arts Foundation w Vancouver i w dnj Gallery w Los Angeles. W swojej pracy skupia się głównie na złożonych tematach związanych z izolacją społeczną i tożsamością.

Projekt „Mechanizm Ożywiony" został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych.

„The Best of James Bond" – koncert Sashy Strunin – Nie Teatr
13 stycznia – godz. 19.00

The Best of James Bond" w wykonaniu Sashy Strunin to zbiór największych przebojów z filmów o Jamesie Bondzie. Podczas koncertu usłyszymy takie hity jak m.in.: „Goldeneye", „Licence to kill", „Skyfall" czy „No time to die". Klasyczny wokal Sashy oraz ponadczasowe i znane wszystkim miłośnikom tej serii filmowej kompozycje, składają się na piękne muzyczne widowisko, które na scenie Nie Teatru zabrzmi unikalnie. Artystka zabiera słuchaczy w muzyczną podróż przepełnioną zachwytem, sentymentem i nostalgią. Jazzowa przyjemność i popkulturowy sznyt tego repertuaru sprawi radość słuchaczom, to także świetny pomysł na prezent dla bliskich.

Sasha Strunin to charyzmatyczna artystka o wielkim talencie i prawdziwie słowiańskiej duszy, która pomimo młodego wieku dysponuje ogromnym międzynarodowym doświadczeniem koncertowym. Występowała również na wielu rodzimych scenach, m.in. w Sopocie i w Opolu.

Ten godzinny koncert to atrakcja nie tylko dla sympatyków Jamesa Bonda ale także dla wszystkich fanów dobrej muzyki na żywo. A Sashy towarzyszyć będą znakomici muzycy: Stanisław Pańta (piano), Paweł Pańta (kontrabas) i Cezary Konrad (perkusja).

Stanisław Pańta to młody, niezwykle utalentowany pianista, które swoje zainteresowanie muzyką jazzową rozwija pod okiem taty - Pawła Pańty, wybitnego kontrabasisty, który nagrywając razem z Włodek Pawlik Trio płytę "Night in Calisia" został laureatem nagrody Grammy. Cezary Konrad, podobnie jak Paweł Pańta, grywa z najwybitniejszymi solistami w tym kraju. Można go także było niejednokrotnie usłyszeć w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji, a także Sinfonia Varsovia.

„Nie piję, nie palę, chętnie zrobię z pani mamę" reż. Anna Gryszkówna – Nie Teatr
14 stycznia – godz. 19.00

Musical o współczesnych Polakach, który powstał na podstawie reportaży Konrada Oprzędka „Polak sprzeda zmysły" to kolaż opowieści o ludziach zgrabnie połączony świetnie zaaranżowanymi piosenkami. W spektaklu czworo aktorów zagra kilkanaście postaci, spotkamy tu pracownika korporacji i szefa, rozchwytywaną kobietę i samotnego chłopaka, parę zakochanych i parę w terapii małżeńskiej oraz wiele innych postaci. Ich historie poznajemy przez słowo i muzykę, bliską sercu kilku pokoleń. Od Kabaretu Starszych Panów, przez Zbigniewa Wodeckiego, po Comę, Micromusic czy Anię Dąbrowską. To spektakl o miłości, nadziei oraz strachu i niepewności. można się w nim przejrzeć jak w lustrze. Można się zaśmiać i zapłakać nad sobą.

Artyści zapraszają do świata, w którym tkwią, i na który z jakiegoś powodu się godzimy. Ale też zapraszają do świata naszych marzeń i tęsknot. Spróbujmy razem rozprawić się z cholerną samotnością, która dręczy większość z nas i poszukać konstruktywnej odpowiedzi jak żyć...

„Nie piję, nie palę, chętnie zrobię z pani mamę" to przekrój pokolenia ludzi, którzy powinni wejść w dojrzałe życie z wiarą, radością i energią, bo wydawałoby się, że żyją w świecie, w którym mają wszystko podane na tacy. Jednak kontakt ze światem, etat, mieszkanie z widokiem na centrum i wysokim czynszem... Wydawałoby się dostępne na wyciągnięcie ręki, nie dają satysfakcji, a nawet są kulą u nogi. Pokolenie, które ma świat za blisko. Pokolenie niepotrafiące sięgnąć po szczęście. Pokolenie bez ideałów, nie mające o co walczyć, stagnacyjne, głęboko nieszczęśliwe. Jednak w serduchu mnóstwo nadziei i pragnień, po które nie do końca wiadomo jak sięgnąć, o czym świadczą wtrącane co chwila piosenki rozdzierające młode gardła i serca. Bo w nich jest cała prawda o pokoleniu prekariuszy. Ludzi pełnych marzeń, tęsknot i wołania o pomoc, tylko zbyt cicho, żeby świat zauważył.

Diva's Musical Songs – Edyta Krzemień & Katarzyna Łaska – Nie Teatr
15 stycznia – godz. 18.00

Wspaniałe wokalistki, niezwykle doświadczone artystki, profesjonalistki, kobiety obdarzone wspaniałymi głosami. Edyta Krzemień, choć najczęściej kojarzoną z rolą Christine w musicalu "Upiór w operze" to wokalistka wszechstronna i w nieustającym procesie rozwoju. Kolekcjonuje swoje sceniczne wcielenia, a jej głos razem z nią dojrzewa do kolejnych wyzwań. Katarzyna Łaska swoją karierę rozpoczęła już jako kilkulatka. Lista jej ról dubbingowych jest imponująca! Ale to ona zaśpiewała po polsku „Mam tę moc" i nikt tego nie zmieni. Obie także edukują kolejne pokolenia młodych artystów dzieląc się tym, co mają najcenniejszego.

W koncercie usłyszeć można będzie piosenki m.in. z takich musicali jak: „Wicked", „Miss Saigon", „Les Miserables", „Frozen", „Jekyll and Hyde", „Upiór w operze", „Cats", „Dear Evan Hansen". Przy fortepianie zasiądzie Jacek Szwaj. (materiały Nie Teatru)

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
14 stycznia 2023
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia