Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 17-19 marca marca 2023

Literatura na scenie - tak można zapowiedzieć nadchodzący weekend. Pojawią się bohaterowie Mickiewicza, Fredry, Andersena oraz Ania z Zielonego Wzgórza. Każdy spektakl zrealizowany ciekawie i z pomysłem.

"Dzień świra" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Mały w Szczecinie
17 marca, godz. 19, 18, 19 marca, godz. 17.00
Adaś Miauczyński – Polak, nauczyciel, samotnik... świr? Śmieszy do łez i wzrusza, w każdym zdaniu pozwala rozpoznawać naszą codzienność – pełną absurdów, drobnych, wielkich pomyłek. W jego życie wkradają się inni – ci, których nienawidzi, którzy mu przeszkadzają i kobieta, którą chciałby pokochać. „Dzień świra" Marka Koterskiego to mistrzostwo w nazywaniu codzienności, językowy majstersztyk, „lektura obowiązkowa" każdego, świadomego Polaka.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Ania z Zielonego Wzgórza" – Marek Pasieczny - Teatr Współczesny w Szczecinie
18, 19 marca, godz. 17.00
Sceniczna adaptacja najsłynniejszej powieści XX wieku dla dzieci i młodzieży. 11-letnią Anię przygarnia bezdzietne rodzeństwo – Maryla i Mateusz. Choć początkowo chcieli chłopca wkrótce okazuje się, że to właśnie Ania Shirley miała całkowicie odmienić ich życie. Niepokorna, uparta, obdarzona niezwykłą wyobraźnią dziewczynka ściąga na siebie i Zielone Wzgórze niemało kłopotów.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Dotyk za dotyk. Dansing" – Katarzyna Sikora - Teatr Współczesny w Szczecinie
18, 19 marca, godz. 20:15
Wyobraź sobie, że jesteś na dansingu... Co przyciąga Twoją uwagę? Co Cię onieśmiela? Co zawstydza? Co motywuje i skłania do dotknięcia drugiej osoby? Czy to musi być pożądanie? Może to afekt, życzliwość lub opiekuńczość? A może brak i tęsknota? Co dzieje się, kiedy pojawia się nieodparta chęć i pragnienie dotyku, której nie można zaspokoić?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"My hrabiny nie płaczemy" - Zura Pirveli - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
15 i 19 marca, godz. 19.00
Autorski spektakl Olgi Adamskiej z akompaniamentem akordeonu w rękach Romana Rydza. Recepta na to, jak godzić się z przemijaniem, nie rezygnując z siebie i swoich pragnień oraz jak znaleźć wolność i autonomię bez wyzbywania się miłości do mężczyzn. Mówione i śpiewane, zabawne i wzruszające historie oparte są na celnej obserwacji współczesnej codzienności. Aktorka przekazuje receptę na to, jak być dzisiaj kobietą, która lubi i ceni siebie.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

„Chwila nieuwagi" - Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
16, 17, 18 marca, godz. 19, 19 marca, godz. 16
Farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy, całkowicie oddany swojej pracy i sumienny. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle. W jego mieszkaniu pojawia się tajemniczy nieznajomy, którego w żaden sposób nie może się pozbyć oraz bardzo atrakcyjna kobieta. Na to wszystko zjawia się mamusia zatroskana o losy biednego, nieporadnego syneczka. A to dopiero początek...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Madama Butterfly" - reż. Pia Partum - Opera na Zamku w Szczecinie
18 marca, 19:00, 19 marca, godz. 18:00
Najsłynniejsza kobieta w historii opery, a przy tym niebywałe wyzwanie wokalno-aktorskie, bo śpiewaczka grająca rolę Butterfly musi zmierzyć się z całym wachlarzem skrajnych emocji i nie schodząc ze sceny, śpiewać łącznie przez niemal 90 minut.
Materiały Opery na Zamku.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
18 marca, godz. 14.00, 15.00
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka". Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Nienauczalni" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
18 marca, godz. 16.00
On – obojętny i zgorzkniały nauczyciel zawiedziony życiem, oni – klasa spisanych na straty „nienauczalnych". Do czego może doprowadzić ich spotkanie? Jakie tajemnice skrywa szkoła prowadzona przez mściwą dyrektorkę, czującą się jak ryba w wodzie w skostniałym systemie? „Nienauczalni" to fantastyczna komedia pomyłek, które niejednokrotnie poprowadzą bohaterów do wielkiej katastrofy, ale zbudują ich wiarę w siebie i przyjaźń.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Zuzu i Lulu" - reż. Katarzyna Majewska, Edyta Niewińska-Van der Moeren - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
11 marca, godz. 15.00, 12 marca, godz. 10.00
Kilka prostych dźwięków może przenieść nas w zupełnie inny świat... Mała Iga uwielbia bawić się swoimi lalkami: Zuzu i Lulu. Nie wie jednak, że te dwie sympatyczne zabawki ożywają, gdy tylko spuści je z oka! Zuzu i Lulu to przyjaźnie nastawione do rzeczywistości lalki, którer chcą Was zabrać w świat swoich niezwykłych przygód.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Seed: Śnieżyca" - reż. Przemysław Żmiejko - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
17 marca, godz. 10.00
Sztuka „seed: Śnieżyca" to nie tylko fascynująca historia graczki Zu, poznającej dwie strony medalu aplikacji opartych na personalizowanych algorytmach. To również nowatorska koncepcja teatru, który do szlachetnej „świątyni sztuki" wpuszcza grę komputerową, będącą popisem najnowszych technologii.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
17, 18 marca, godz. 19.00, 19 marca, godz. 17.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Pozory mylą" - reż. Tomasz Kaczorowski - Teatr Piwnica przy Krypcie
17, 18, 19 marca (piątek, sobota, niedziela), godz. 19:30
Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Operowa gala z Josephem Calleją" - dyr. Ramon Tebar - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
17 marca, godz. 19.00
Czeka nas niesamowite muzyczne spotkanie z jednym z najlepszych na świecie tenorów – Josephem Calleją. Artysta z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej wykona między innymi najpiękniejsze arie z oper Verdiego, Pucciniego czy Dvořaka
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Mój boski rozwód" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska - Bałtycki Teatr Dramatyczny
18 marca, godz. 17.00
Monodram, czyli najtrudniejsza z form teatralnych w brawurowym wykonaniu Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej. „Mój boski rozwód" to prześmieszna komedia, która w charakterystyczny dla Brytyjczyków sposób miesza ze sobą wzruszenie, zaskoczenie i genialny, choć nieco sarkastyczny dowcip. Historia Angeli, która musi się zmierzyć z życiem, starzeniem się i potrzebą bliskości w sytuacji, w której zawalił się jej świat po odejściu męża. Sztuka utkana z dowcipnych spostrzeżeń na temat relacji damsko-męskich, przyjaźni i zazdrości, miłości i seksu zapewni Państwu wieczór pełen śmiechu i jednocześnie dostarczy refleksji na temat życia w wieku dojrzałym.
Materiały BTD.

"Kochane pieniążki" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny
18 marca, godz. 19.00
Czy od nagłego przypływu ogromnej sumy pieniędzy można zwariować? Można. Czy w związku z tym można podejmować nierozsądne decyzje? Jak najbardziej. A czy można dzięki temu popaść w narastające kłopoty. Oj, tak... O tym wszystkim przekonuje się bohater kryminalnej farsy Raya Cooneya „Kochane pieniążki" , przeciętny londyński księgowy Henry. Oto pewnego dnia niecierpiący swojej pracy Henry przynosi do domu walizkę pełną pieniędzy, która trafiła do jego rąk przez zupełny przypadek. Nasz bohater widzi w tym swoją życiową szansę
Materiały BTD.

"Królowa śniegu" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny
19 marca, godz. 12.00
Zapraszamy na jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych baśni znajdującego się w kanonie lektur szkolnych Hansa Christiana Andersena. „Królowa śniegu" jest opowieścią o miłości, przyjaźni, oddaniu i lojalności, z morałem aktualnym w każdych czasach i przeznaczonym dla widza od lat pięciu do stu pięciu.
Materiały BTD.

"Jędrek, czyli urządzimy Wam dożynki" - reż. Aneta Groszyńska - Bałtycki Teatr Dramatyczny
19 marca, godz. 19.00
Ponad trzydzieści lat temu Polska odzyskała wolność, ale zaraz zachwiała się demokracja. Polska stanęła w korkach, na ulice wylała się gnojowica. Czy Polska wyszła z tego lepsza? A może do dzisiaj płaci cenę za ułomności demokracji? Partia to władza, bezpieczeństwo, posady. Tak było 30 lat temu, gdy Polska wchodziła na drogę demokracji. Ale dlaczego tak już zostało?
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Gusła" - reż. Grzegorz Bral - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
17 marca, godz. 10.00, 19.00, 18 marca, godz. 19.00, 19 marca, godz. 18.00
Spektakl „Gusła" powstał na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów" Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. „Gusła" wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów. W pełni muzyczny spektakl z niebywałymi kostiumami Adama Łuckiego ściska za gardło.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Sztuka" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
18, 19 marca, godz. 16.00
„Sztuka" Yasminy Rezy w tłumaczeniu Barbary Grzegorzewskiej. Nazwisko francuskiej autorki Yasminy Rezy może się kojarzyć bywalcom naszego teatru chociażby z „Bogiem mordu" w reżyserii Lecha Mackiewicza, a kinomanom – z ekranizacją tego samego dramatu, zrealizowaną przez Romana Polańskiego, a zatytułowaną „Rzeź". W obu wersjach sytuacja spowodowana błahym z pozoru zdarzeniem urasta do rozmiarów sprawy o tak wielkim znaczeniu, że staje się ona podstawą zajadłej, psychologicznej rozgrywki.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Od wiosny do zimy" -. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
19 marca, godz. 12.00
Jak lubi się zmieniać podczas każdej z czterech pór roku? Razem z bohaterami opowieści – Siostrą, Bratem i pewną niezwykłą Gąsienicą spróbujemy znaleźć odpowiedź na te i inne pytania. Dowiemy się, że każda zabawa może przerodzić się w teatr dzięki wyobraźni, ale przede wszystkim, że teatr jest doskonałym miejscem, aby dobrze się bawić i przyjemnie spędzić czas. W przedstawieniu postacie sceniczne często nawiązują bezpośredni kontakt z widzami, a spektakl dzięki barwnej scenografii, zabawnym lalkom i przyjemnym dla ucha piosenkom jest propozycją dla wszystkich widzów, którzy lubią się miło bawić, w tym również dla dzieci, dla których będzie to pierwsza wizyta w teatrze.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Zemsta" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
17 marca, godz. 11.00
W całej polskiej literaturze trudno o komedię, po którą teatry i reżyserzy sięgają częściej i chętniej. Mamy tu dowcipną, kryształowo przejrzystą intrygę, a w niej galerię postaci ulepionych z odwiecznych ludzkich słabości. Każda napisana jest tak, że zaczynamy tęsknić, gdy tylko na moment zniknie ze sceny.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

"Tajemniczy turban" - reż. Beata Chorążykiewicz - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
17 marca, godz. 9.00, 19 marca, godz. 12.00
Opowieść o tym, jak sprzyjające okoliczności odkrywają i nagradzają to, co jest w nas najcenniejszego: dobroć, mądrość, uczynność. Sześćdziesiąt minut znakomitej zabawy dla najmłodszych i nie tylko. Barwne kostiumy, maski, zaczarowane dekoracje i nieustanna obecność dzieci w baśniowej krainie.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Zdjęcia:

"Dzień świra" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Mały w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
"Ania z Zielonego Wzgórza" – Marek Pasieczny - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Dotyk za dotyk. Dansing" – Katarzyna Sikora - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"My hrabiny nie płaczemy" - Zura Pirveli - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar), fot. Karolina Nowaczyk
„Chwila nieuwagi" - Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar), fot. Włodzimierz Piątek

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
18 marca 2023
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia