Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 24-26 maja 2024

Piaf w Szczecinie, Piaf w Gorzowie, kobiety fatalne, matki - zdecydowanie ten weekend na scenach teatralnych należy do kobiet.

"Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" - reż. Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie

24 maja, godz. 19.00
Nie bójmy się słowa recital, nie bójmy się słowa artystka. Wyśpiewa piosenki, przy których nasze mamy popłakiwały cicho w kuchni, waląc tłuczkiem w schabowego. Nawet w najbardziej niewygodnych butach, wystąpi tak, jakby się w nich urodziła. Jeszcze nie oswojona, a już zagrożona. Kobieta. Człowiek.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Kobieta, która zajęła się ogniem" - reż. Ewa Rucińska, Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie
26 maja, godz. 17.00
Opowieść o artystce, która podejmuje się misji naprawy świata, choć ten ciężar ewidentnie ją przygniata. Maria chce wziąć na siebie wszystkie opisane przez kobiety problemy. Te z którymi mierzą się po cichu, w domu i w pracy, zmuszając się do odgrywania roli świetnie radzącej sobie ze wszystkim heroski.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Farm Fatale" - reż. Philippe Quesne - Teatr Współczesny w Szczecinie
26 maja, godz. 19.00
Pięcioro strachów na wróble, poetów i muzyków, żyje w świecie, z którego zniknęli już ludzie. To, co zostało, zdaje się przypominać gospodarstwo wiejskie. Strachy prowadzą stację radiową, oddają się filozoficznym rozważaniom i z rozbrajającym humorem ożywiają miniony świat hasłami, wspomnieniami i archiwalnymi nagraniami.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Piaf" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Polski w Szczecin
24, 25, 26 maja, godz. 19.00
Edith Piaf – francuska pieśniarka. Drobna, o kruchej posturze, a głosie tak mocnym i przepełnionym emocjami, że trafiał do serc ludzi na całym świecie. Sztuka Pam Gems to portret tej wybitnej artystki ukazujący ją nie tylko w świetle reflektorów, ale i za kulisami, w życiu prywatnym. Oba te światy przenikały jednak te same uczucia: nienasycenie życiem, szaleńcza tęsknota za miłością, za byciem kochaną.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Pornograf" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecin
24, 25 maja, godz. 22.00
Program składający się z piosenek znanego francuskiego artysty Georgesa Brassensa. Pisane przez niego teksty dotyczyły różnych tematów. Można wśród nich znaleźć zarówno nostalgiczne, z nutką zadumy, jak i skoczne, soczystym, często frywolnym językiem opisujące sprawy życia codziennego, od ulicy do alkowy. Teksty te łączy odwaga w mówieniu prawdy i nazywanie rzeczy po imieniu, przez co często odbierane są one jako prowokujące.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Gość – INNOŚĆ" - reż. Bartłomiej Wyszomirski - Teatr Polski w Szczecin
25, 26 maja, godz. 16.00
Samir, ścigany przez policję imigracyjną Syryjczyk, jakimś trafem ląduje w salonie Heńka i Baśki. Zrządzeniem losu para emerytów ma w mieszkaniu pokój gościnny - od lat stoi pusty, bo Baśka łudzi się, że jej zaginiony syn kiedyś jeszcze wróci. Pojawienie się Samira wprowadza ruch do skostniałego związku i ostatecznie, dzięki młodemu chłopakowi, odradza się uczucie i zainteresowanie między dwojgiem starych ludzi.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Orfeusz w piekle" - reż. Jerzy Jan Połoński - Opera na Zamku w Szczecinie
25 maja, godz. 19, 26 maja, godz. 18.00
W inscenizacji Opery na Zamku świat antyczny zastąpi świat mediów – produkcji telewizyjnych, filmowych, internetowych, a akcja rozegra się wśród aktorów, celebrytów i gwiazd popkultury. Olimp stanie się wielkim show telewizyjnym, ziemia serialem paradokumentalnym, piekło – niskobudżetowym horrorem z przerysowanymi postaciami ze znanych filmów. Scena zamieni się w studio filmowe, a publiczność będzie obserwatorem wyświetlanej na dużym ekranie „wizji na żywo"...
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Motyla noga!" - reż. Roksana Miner - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
24 maja, godz. 10.00
Zuza najbardziej na świecie pragnie dorosnąć. Stać się piękna, kolorowa i oglądać świat z góry. Tylko jak tego dokonać, skoro wszystkie desperackie próby przemiany w motyla spaliły na panewce? Mówią, że to kwestia czasu, ale czekanie wcale nie jest łatwe, szczególnie jeśli jest się małą, pokraczną gąsienicą. Ale czy przypadkiem czas nie płynie szybciej, kiedy ma się przy boku przyjaciela? W dodatku tak osobliwego jak Ziuta, żuk gnojowy, który nie rozstaje się ze swoją kulką kupy?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"A kuku" - reż. Maria Jamińska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
25 maja, godz. 15.00, 26 maja, godz. 10.00, 11.00, 12.00
Kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłodszych widzów: prosty, urzekający spektakl oparty na dźwiękach, kolorach i kształtach. Wybierz się wraz z dzieckiem na poszukiwanie mamy krokodylka i odkryj najważniejsze słowo na świecie! Wprowadzisz swoją pociechę nie tylko w świat teatru, lecz również w przestrzeń pozytywnych emocji rodzinnych.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Tata" - reż. Tomasz Maśląkowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
25 maja, godz. 16.00
Tytułowy bohater spektaklu „Tata" to widziany oczyma dziecka „ojciec idealny". Gigantyczny, wszechwiedzący, niezłomny, i – przede wszystkim – niekonwencjonalny. Taki, który zna rozwiązanie każdego problemu, a jednocześnie nie wstydzi się okazywania emocji. Taki, który potrafi przeciwstawić się lekarzom, trenerowi pływania, ale też rozzłościć się czy nawet rozpłakać. To jednocześnie zapis tęsknoty za Tatą, który kurczy się, łamie, a czasem nawet... znika.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Hipnoza" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
25 maja, godz. 17:00
Do gabinetu psychologa-terapeuty przychodzi aktorka z problemami psychosomatycznymi, w tym – utratą głosu, co dla aktorki jest
największym nieszczęściem jakie może spotkać człowieka wykonującego ten zawód. Załamanie kariery, głęboka frustracja, histeria, którym stawia czoła wytrawny, uznany specjalista. Dotrzeć do wnętrza człowieka, do jego psychiki, duchowości nie jest rzeczą prostą, tym bardziej, że mamy do czynienia z aktorką...
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Bikings & Friends" - Naparstki - Teatr Kana w Szczecinie
24 maja, godz. 19:00
Bibianna Chimiak i Konrad Cwajda, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, przedstawią utwory charakteryzujące się minimalistycznymi brzmieniami i głębokimi, symbolicznie napisanymi tekstami, które poruszają tematy codziennych trudności, samotności i refleksji nad życiem.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Projekt: MATKA" - reż. Mateusz Przyłęcki - Teatr Kana w Szczecinie
26 maja, godz. 18:00
Przedstawienie, nagrodzone na 24. Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych – KLAMRA'2016 w Toruniu, w przewrotny i pełen humoru sposób porusza tematy związane z macierzyństwem bez upiększeń, samotnością oraz codziennymi zmaganiami rodziców.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Pozory mylą" - reż. Tomasz Kaczorowski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
25 i 26 maja, godz. 17:00
Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych. Karol (niegdyś słynny artysta cyrkowy) i Robert (marzący o powrocie na scenę aktor) to bracia, których łączy miłość do jednej kobiety i wspólny temat – sztuka. Choć obaj nienawidzą tego rytuału, to jednak w każdy wtorek spotykają się u Karola, a w każdy czwartek u Roberta, by wypominać sobie swoje dawne, prawdziwe i wyimaginowane winy.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
25 i 26 maja, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.

"American Jazz Hits From the Movies" - dyr. Marek Moś - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
24 maja, godz. 19.00
To będzie niesamowity wieczór przepełniony magią kina i jazzu. Nie zabraknie zatem muzyki z filmów o jazzie, jak i jazzem wypełnionych. Podczas koncertu muzycy wezmą na tapet takie tytuły jak Mo' Better Blues (1990) Spike'a Lee, New Orleans (1947) Arthura Lubina czy The Glenn Miller Story (1954) Anthony'ego Manna. Wszystko to w nowych aranżacjach, napisanych specjalnie na potrzeby tego wieczoru oraz w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie i gości specjalnych.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Kochane pieniążki" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
25 maja, godz. 19.00
Czy od nagłego przypływu ogromnej sumy pieniędzy można zwariować? Można. Czy w związku z tym można podejmować nierozsądne decyzje? Jak najbardziej. A czy można dzięki temu popaść w narastające kłopoty. Oj, tak... O tym wszystkim przekonuje się bohater kryminalnej farsy Raya Cooneya „Kochane pieniążki", przeciętny londyński księgowy Henry. Oto pewnego dnia niecierpiący swojej pracy Henry przynosi do domu walizkę pełną pieniędzy, która trafiła do jego rąk przez zupełny przypadek. Nasz bohater widzi w tym swoją życiową szansę. Planuje natychmiastowe rzucenie pracy i wieczorny lot do Barcelony... I wtedy zaczynają się kłopoty.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Cafe sax" - reż. Cezary Domagała - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
26 maja, godz. 19.00
Spektakl muzyczny, podczas którego można usłyszeć, w nowej aranżacji, największe, najbardziej lubiane i znane każdemu piosenki Agnieszki Osieckiej. Akcja spektaklu rozgrywa się w kawiarni Cafe Sax, której pierwowzorem jest lokal mieszczący się na warszawskiej Saskiej Kępie. To tam autorka spędzała długie godziny na obserwacji ludzi, to tam rodziły się pomysły nowych tekstów. Przenosząc się na dwie godziny w tamtą rzeczywistość, staniemy się świadkami opowieści o ludzkich uczuciach i namiętnościach...
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Zielona Góra

"Przedstawię ci tatę" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
24, 25 maja, godz. 19.00, 26 maja, godz. 18.00
Spektakl "Przedstawię ci tatę" to inteligentna, dynamiczna komedia omyłek - doskonała, by spędzić miły wieczór w teatrze. W zabawny sposób pokazuje tematykę związaną z relacjami międzyludzkimi. Stawia pytanie o naturę kłamstwa, o to, czy próbując oszukać innych, nie oszukujemy tak naprawdę samych siebie? W przedstawieniu poznajemy bohaterów, którzy mogliby być naszymi sąsiadami, a ich perypetie w równej mierze bawią, co skłaniają do refleksji. Życie przeniesione na teatralną scenę zyskuje nie tylko głębi, ale też humoru. Przerysowanie i dystans są doskonałym narzędziem do zastanowienia się nad tematem ważnym, choć trudnym.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Dziewczynka z zapałkami" - reż. Przemysław Jaszczak - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
25 maja, godz. 16.00, 26 maja, godz. 12.00
Jedna z najbardziej znanych i poruszających baśni w zupełnie nowej odsłonie. Współczesna bohaterka historii, Róża, zabierze Was w niezwykłą podróż. Będzie to wyprawa do świata fantazji, marzeń. To również opowieść o bezradności i braku poczucia bezpieczeństwa, ciepła kojarzonego zazwyczaj z domem. Czas akcji? Sylwestrowa noc – jedna taka w roku.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Trzy razy Piaf" - reż. Artur Barciś - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
25, 26 maja, godz. 18.00
Każda z wykonawczyń inaczej interpretuje piosenki Piaf i traktuje tę swoją inność jako środek wyrazu. Aktorki różnią się od siebie siłą wokalną wykonania. Można powiedzieć, że jest to rzecz o Piaf wyśpiewana jej piosenkami w trzech „aktach". Widz ma wrażenie, że obserwuje życie Piaf siedząc w paryskiej kawiarni, przy stolikach z nastrojowymi lampkami.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Zdjęcia:

"Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" - reż. Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Kobieta, która zajęła się ogniem" - reż. Ewa Rucińska, Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie, fot. Emila Łapko
"Farm Fatale" - reż. Philippe Quesne - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Martin Argyroglo
"Piaf" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek
"Pornograf" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
25 maja 2024
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia