Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia - Szczecin: 10 - 12 lutego 2023

Karnawał sprzyja prezentowaniu lżejszego repertuaru, co nie znaczy, że teatry rezygnują z poważnych tematów. W Koszalinie widzowie mogą się wybrać na premierę monodramu "Mój boski rozwód".

"Seks dla opornych" - reż. Justyna Celeda - Teatr Współczesny w Szczecinie
10, 11, 12 lutego, godz. 19.00
Małżeństwo z 25-letnim stażem wyjeżdża na weekend do luksusowego hotelu. Zabierają ze sobą poradnik „Seks dla opornych", który ma pomóc na nowo rozpalić ich życie intymne i uratować związek. Czy terapia przyniesie oczekiwane rezultaty?

„Seks dla opornych" – to dowcipna komedia, pełna trafnych spostrzeżeń o kobiecych i męskich pragnieniach – nie tylko tych, których spełnienie odbywa się w łóżku.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Dzień świra" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Mały w Szczecinie
10 lutego, godz. 19.00, 11, 12 lutego, godz. 17.00
Adaś Miauczyński – Polak, nauczyciel, samotnik... świr? Śmieszy do łez i wzrusza, w każdym zdaniu pozwala rozpoznawać naszą codzienność – pełną absurdów, drobnych, wielkich pomyłek. W jego życie wkradają się inni – ci, których nienawidzi, którzy mu przeszkadzają i kobieta, którą chciałby pokochać. „Dzień świra" Marka Koterskiego to mistrzostwo w nazywaniu codzienności, językowy majstersztyk, „lektura obowiązkowa" każdego, świadomego Polaka.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Pod dachami Paryża" - reż. - Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
10,11 lutego, godz. 19, 12 lutego, godz. 16
Farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy, całkowicie oddany swojej pracy i sumienny. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle. W jego mieszkaniu pojawia się tajemniczy nieznajomy, którego w żaden sposób nie może się pozbyć oraz bardzo atrakcyjna kobieta. Na to wszystko zjawia się mamusia zatroskana o losy biednego, nieporadnego syneczka. A to dopiero początek...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Weekend z R." - reż. - Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
12 lutego, godz. 19
Oto Krystyna i trzech mężczyzn o imionach rozpoczynających się na literę R. Ryszard – jej mąż, Robert – jej kochanek oraz Rafael – wzięty architekt wnętrz. I jeden weekend, który Krystyna zaplanowała w najdrobniejszych szczegółach: mąż wyjeżdża, kochanek przyjeżdża, a architekt ma czas na wprowadzenie zmian w urządzeniu domu. Niestety, kobieta przez przypadek podsłuchuje fragment rozmowy telefonicznej męża i fakt ten wywołuje lawinę zdarzeń, przez które jej perfekcyjny plan rozpada się niczym domek z kart...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"My Fair Lady" - reż. Jakub Szydłowski - Opera na Zamku w Szczecinie
11 lutego, godz. 19.00, 12 lutego, godz. 18.00
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na wznowienie musicalowego hitu „My Fair Lady" Alana Jaya Lernera i Fredericka Loewe'a w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, pod kierownictwem muzycznym i batutą Jerzego Wołosiuka. Gramy i tańczymy od piątku przez pięć dni.
Materiały Opery na Zamku.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
4 lutego, godz. 15.00, 5 lutego, godz. 12.30
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka".
Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Motyla noga!" - reż. Roksana Miner - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
11 lutego, godz. 16.00, 12 lutego, godz. 11.00
Sztuka „Motyla noga!" to ciepły, rozśpiewany spektakl dla najmłodszych, przemycający w prostej, humorystycznej historii wstęp do wiedzy o przyrodzie. To opowieść o wytrwałości w spełnianiu marzeń, o przyjaźni i o tym, że warto doceniać małe rzeczy, które dzieją się tu i teraz.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Bajki dla dorosłych" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
11 lutego, godz. 19.00
Niepowtarzalny improwizowany spektakl, w który aktorzy włożą całe serca i garść absurdalnych pomysłów pochodzących z najdalszych zakamarków wyobraźni. Korzystając z inspiracji publiczności, wpadną w światy, które chcecie odwiedzić i sytuacje, których wolelibyście uniknąć. Zatańczą, jak im zagracie, wszystkie chwyty dozwolone! Reguła jest jedna: to co wydarzy się w Pleciudze, zostaje w Pleciudze.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
11 lutego, godz. 19.00, 12 lutego, godz. 18.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Niecierpki" - reż. Bibianna Chimiak - Teatr Kana w Szczecinie
11 lutego, godz. 19:00, 12 lutego, godz. 17:00
Spektakl opowiada o kondycji psychicznej człowieka i granicach wytrzymałości ludzkiej natury, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Podejmowane w przedstawieniu obszary tematyczne to poczucie samotności, zjawisko tak zwanej „złośliwości rzeczy martwych", podłość i głupota w zachowaniach i kontaktach międzyludzkich, wszelakie frustracje i stany, w tym różnego rodzaju zaburzenia, o podłożu psychologicznym.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Villegas gra RODRIGO" - dyr. José Maria Moreno - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
10 lutego, godz. 19.00
Co – a raczej: kto – łączy gorącą Hiszpanię z baletem? Odpowiedź może być tylko jedna: Manuel de Falla (1876-1946) i jego niezwykła suita baletowa Trójgraniasty kapelusz, która tego wieczoru zabrzmi jako pierwsza. Utwór powstał dla słynnych Baletów Rosyjskich Diagilewa. Scenografię do spektaklu przygotował sam Pablo Picasso, a choreografię opracował Leonid Massine. Premiera dzieła odbyła się w Londynie w 1919 roku i był to jeden z największych baletowych triumfów w XX stuleciu. De Falla to bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych kompozytorów hiszpańskich w historii, często określany jest mianem „muzycznego malarza", który niezwykle umiejętnie potrafił łączyć tradycję romantyczną z modernistycznymi wpływami Strawińskiego i Debussy'ego.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Stosunki na szczycie" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
10, 11, 12 lutego, godz. 19.00
„Stosunki na szczycie" Edwarda Taylora zaczynają się niewinnie, od planowanego spotkania wysokich urzędników Unii Europejskiej w luksusowym apartamencie w Paryżu. Gra idzie o nie byle jaką stawkę: sir Clive Partridge, wysoki urzędnik Brytyjskiej Komisji Wspólnego Rynku czeka na Jaquesa Berri , komisarza ds. Handlu, który ma zdecydować o ewentualnym poparciu kandydatury Partridge'a na stanowisko Przewodniczącego Komisji... Ale jak to w życiu, a szczególnie w farsie bywa wszystko zaczyna iść nie tak... Nieszczęścia sir Clive'a Partridge'a zaczynają się od zagubionej walizki i niespodziewanej wizyty kochanki, a dalej... Dalej jest tylko gorzej, czyli... śmieszniej.
Materiały BTD.

"Mój boski rozwód" - reż. Żanetta Gruszczyńska – Ogonowska - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
10, 11, 12 lutego, godz. 17.00
Monodram, czyli najtrudniejsza z form teatralnych w brawurowym wykonaniu Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej. „Mój boski rozwód" to prześmieszna komedia, która w charakterystyczny dla Brytyjczyków sposób miesza ze sobą wzruszenie, zaskoczenie i genialny, choć nieco sarkastyczny dowcip. Historia Angeli, która musi się zmierzyć z życiem, starzeniem się i potrzebą bliskości w sytuacji, w której zawalił się jej świat po odejściu męża. Sztuka utkana z dowcipnych spostrzeżeń na temat relacji damsko-męskich, przyjaźni i zazdrości, miłości i seksu zapewni Państwu wieczór pełen śmiechu i jednocześnie dostarczy refleksji na temat życia w wieku dojrzałym.
Materiały BTD.

"Królowa śniegu" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
12 lutego, godz. 12.00
W spektaklu w reżyserii Zdzisława Derebeckiego rozliczne przygody małej Gerdy, która wyrusza na poszukiwanie przyjaciela Kaja, zaczarowanego i porwanego przez złą Królową Śniegu zostały wzbogacone o piękne piosenki z mądrymi tekstami i niezwykłe multimedialne wizualizacje, które przeniosą widza w każdym wieku w baśniowy świat H. Ch. Andersena...
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Szczęściarze" - reż. Tadeusz Kuta - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
10, 11 lutego, godz. 19.00, 12 lutego, godz. 18.00
Szczęściarze to perfekcyjna terapia śmiechem. Terapia, której przedmiotem jest dobrze znany widzowi „kult mamony", obnażający w ludziach (niezależnie od warstwy społecznej, wykształcenia czy filozofii życiowej) wiele ukrytych cech (tych śmiesznych i tych o naprawdę mrocznym zabarwieniu ludzkiej natury) co w komediowej konstrukcji przekazu jest dodatkowym atutem tej sztuki. Poszczególne sceny składające się na doskonale domkniętą całość są wartkie i pełne zwrotów, jak w życiu. Bo Szczęściarze są sztuką z życia wziętą, bliską każdemu z nas, pozwalającą przeglądać się sobie krytycznie ze zdziwieniem niczym
w krzywym zwierciadle.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Drakula" - reż. Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
10 lutego, godz. 10.00
Drakuli nie trzeba nikomu przedstawiać, bo przecież tego wampira zna każdy człowiek na świecie. Jesteśmy jednak pewni, że tej miłosnej historii w jego długim, nieśmiertlnym życiu nikt Wam wcześniej nie opowiedział. Pozwólcie, że zrobimy to my...
Wyobraźcie sobie, że Drakula marzył o byciu kochanym - chciał mieć żonę. Stracił głowę dla śmiertelniczki, ale jego wybranka nie potrafiła zaakceptować wampirzej diety. Zakochany wampir postanowił się zmienić...
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Bóg mordu" - reż. Lech Mackiewicz - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
11 lutego, godz. 16.00
Yasmina Reza, autorka tekstu, ukazuje komunikacyjną śmierć świata. Czwórka dorosłych ludzi, zamiast rozwiązać problem swoich dzieci, zaczyna toczyć niekontrolowaną rozgrywkę. Tytułowy mord dokonuje się na poziomie języka. A stąd do nienawiści tylko jeden krok. Szeroka widownia zna tekst Rezy dzięki filmowej „Rzezi" Romana Polańskiego. To jednak przestrzeń sceniczna umożliwia najwłaściwszy ogląd przedstawionych przez dramatopisarkę znaczeń i napięć.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Od wiosny do zimy" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
12 lutego, godz. 12.00
Jak lubi się zmieniać podczas każdej z czterech pór roku? Razem z bohaterami opowieści – Siostrą, Bratem i pewną niezwykłą Gąsienicą spróbujemy znaleźć odpowiedź na te i inne pytania. Dowiemy się, że każda zabawa może przerodzić się w teatr dzięki wyobraźni, ale przede wszystkim, że teatr jest doskonałym miejscem, aby dobrze się bawić i przyjemnie spędzić czas. W przedstawieniu postacie sceniczne często nawiązują bezpośredni kontakt z widzami, a spektakl dzięki barwnej scenografii, zabawnym lalkom i przyjemnym dla ucha piosenkom jest propozycją dla wszystkich widzów, którzy lubią się miło bawić, w tym również dla dzieci, dla których będzie to pierwsza wizyta w teatrze.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Świecie nasz" - reż. Artur Barciś - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
11, 12 lutego, godz. 18.00
"Wiedziałem, że kiedyś go zrobię. W tym spektaklu nie ma jakiejś wyraźnej fabuły, ale jest rodzaj impresji. Piosenki Grechuty to przede wszystkim piękna poezja. Grechuta śpiewał Gałczyńskiego, Mickiewicza, sam też był świetnym poetą. A ponieważ dobra poezja jest uniwersalna i dotyczy kondycji człowieka - kondycji moralnej, kondycji świata - to w tym czasie te piosenki okazały się szczególnie aktualne. Wiele fragmentów wydaje się napisanych na ten czas, który teraz mamy".
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
11 lutego 2023
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...