Weekendowe polecenia - Szczecin

10-12 września 2021

W Szczecinie trwa święto teatru - Kontrapunkt. W niedzielę zobaczymy ostatnie przedstawienia i poznamy wyniki konkursów. Pozostałe teatry grają pełen repertuar, a ci, którzy jeszcze nie zaczęli grać, właśnie inaugurują nowy sezon.

55. Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT
3-12 września

Rozpoczęty tydzień temu festiwal teatralny dobiega końca. Przed nami ostatnie weekendwoe spektakle i ogłoszenie wyników. Siłą Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT jest wypadkowa ponad półwiecznej tradycji oraz odwaga i świeżość spojrzenia współczesnych twórców – organizatorów festiwalu oraz Jego uczestników. Materiały festiwalu.

"Kongres futurologiczny" - reż. Agnieszka Jakimiak - Teatr Współczesny w Szczecinie
10, 11 września, godz. 19.00

"Kongres futurologiczny" to teatr, który staje się kongresem, który zamienia się w teatr. Naukowe fikcje sztuki traktuje się jako rozrywkę i formę ucieczki od rzeczywistości, ale to także lekarstwo — kapsułka, dzięki której nasze strachy stają się mniej straszne, kapsułka, w której mieszają się nasze marzenia i nadzieje. Interesująca jest tu terapeutyczna wartość sztuki. Żywa iluzja teatru może mieć uzdrawiającą moc.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"kalifornia nieśmiertelni" - reż. Szymon Kaczmarek - Teatr Współczesny w Szczecinie
11, 12 września, godz. 17.00

Spektakl "kalifornia nieśmiertelni" to niezwykła, oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60. Bohaterowie: Polański, Komeda, Hłasko i inni. Historie prawie niemożliwe – od wódki w SPATiFie do Hollywood, od marzeń o karierze muzycznej do okrutnej zbrodni, od Indian Hopi do dzieci- kwiatów. Udokumentowaną baśń opowie jeden aktor. Stay tuned.Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Noc kolorowych chmur" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
10, 11, 12 września, godz. 19.00

Jeśli chcesz przypomnieć sobie dawne lata i spory kawałek historii polskiej muzyki rozrywkowej, zapraszamy na "Noc kolorowych chmur" - spektakl muzyczny skomponowany z przebojów takich gwiazdorskich wykonawców, jak: Karin Stanek, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Filipinki, Skaldowie, Czerwone Gitary, Trubadurzy i inni.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Kogut w rosole" - reż. Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie
11, 12 września, godz. 15.00

"Sztuka Samuela Jokica jest komedią, która w lekki, niewymuszony sposób, bez grożącego palca mówi o egzystencjalnych problemach, z którymi konfrontowane są wszystkie współczesne społeczeństwa przemysłowe w Europie i na całym świecie. Chciałbym, aby sprawiła Państwu dużo radości, a równocześnie była okazją do refleksji. Nie lubię teatru, który poucza, nudzi i udaje, że zna recepty na poprawienie świata..." - Marek Gierszał.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
11 września, godz. 15, 12 września godz. 12.00

"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka". Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Calineczka" - reż. Valdis Pavlovskis - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
11 września, godz. 16.00, 12 września, godz. 12.00

Inscenizacja jednej z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena. Wyobraźcie sobie dziewczynkę urodzoną z ziarenka zasianego w ogródku. Dziewczynkę wielkości kciuka. Dziewczynkę porwaną przez paskudną ropuchę i nieczułego chrabąszcza. Wyobraźcie sobie Calineczkę: najmniejszą dziewczynkę na świecie. Zapraszamy na prostą i wzruszającą opowieść o jej dziejach.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
11 września godz. 19.00, 12 września godz. 17.00

"Do trzech razy sztuka" – na podstawie sztuki pod tytułem "Przyjaciel" autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego to kolejna propozycja z bogatego repertuaru polskiej literatury dramatycznej. Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych. Dla publiczności zaś są okazją obserwacji bogatych rysów psychologicznych postaci i w niebanalny sposób nakreślają postawy życiowe bohaterów.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Ślimak" - reż. Laura Słabińska - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
11, 12 września, godz. 10.00

W niedzielę Teatr Piwnica przy Krypcie na Zamku zaprasza na doskonale znanego "Ślimaka". Spektakl powstał na podstawie znakomitego materiału literackiego Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce. W przestawieniu, wystąpią Paulina Majtas, Rafał Hajdukiewicz i Paweł Niczewski.
Materiały Zamku Książąt Pomorskich.

Inauguracja sezonu - dyr. Rune Bergman - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
12 września, godz. 19.00

Inaugurację sezonu uświetni Bomsori Kim - Bomsori - zwyciężczyni 62. Międzynarodowego Konkursu ARD oraz laureatka konkursów skrzypcowych: im. Czajkowskiego w Moskwie, Królowej Elżbiety w Brukseli, Sibeliusa w Helsinkach oraz Wieniawskiego w Poznaniu. Obecnie okrzyknięta jedną z najlepszych skrzypaczek na świecie, w samym tylko sezonie 2020/2021 zagrała wszystkie pięć koncertów skrzypcowych Mozarta z Cameratą Salzburg oraz po raz pierwszy stanęła na scenie obok orkiestr filharmonicznych w Essen, Baden-Baden i Kolonii.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Audiencja IV" - reż. Piotr Krótki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
10, 12 września, godz. 19.00

Benefis z okazji 35 lecia pracy artystycznej Piotra Krótkiego. Po dłuższej nieobecności na scenę BTD powraca Bogusław Schaeffer z prawie nieznaną „Audiencją IV". Cykl pisany przez zmarłego niedawno kompozytora, dramaturga i muzykologa jako partytury wymagające od aktorów wspięcia się na wyżyny ich możliwości. Wykład dotyczący muzyki współczesnej, połączony z transformacjami aktorskimi to koncert na kilka instrumentów i kilku wykonawców w wykonaniu jednego aktora...
Materiały BTD w Koszalinie.

"Lokomotywa. Nie dla dzieci" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
11 września, godz. 18.00

Spektakl jest słowno-muzyczną opowieścią o jednym z najwybitniejszych polskich poetów Julianie Tuwimie. Przede wszystkim muzyczną. Wśród kilkunastu utworów, do których Poeta napisał słowa, a które usłyszymy podczas spektaklu, każdy z nas zna na pewno: "Miłość Ci wszystko wybaczy", czy "Czy na pierwszy znak". Te przedwojenne szlagiery, i inne – nie mniej znane – piosenki to jednak nie wszystko. "Lokomotywa" zabierze nas także do prywatnego świata poety, prezentując widzom Juliana Tuwima jako fascynującego w swojej złożoności, niezwykle wrażliwego Człowieka.
Materiały BTD w Koszalinie.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
11 września, godz. 20.00

Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty" i „Przyszedł mężczyzna do kobiety" czas na trzecią propozycję znakomitego duetu aktorskiego BTD: Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego. Tym razem to „Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały BTD w Koszalinie.

"Kazuko" - reż. Laura Sonik - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
12 września, godz. 12.00

"Kazuko" to opowieść o małej rybce, która bardzo chciała stać się człowiekiem. To historia przyjaźni ponad podziałami, ponad ograniczeniami, także gatunkowymi. I o tym, że spełnianie marzeń, to też podejmowanie decyzji. I ponoszenie konsekwencji z tym związanych. Przede wszystkim jednak, to opowieść o dorastaniu. Baśń opiera się na licznych podaniach i legendach o morskich istotach, które zafascynowane światem ludzi, stawały się jego częścią. W kulturze dalekiego wschodu ludzie boją się mocy oceanu i wierzą, że natura i egzystencja człowieka są ze sobą silne sprzężone.
Materiały BTD w Koszalinie.

Zielona Góra

"Akt równoległy" - reż. Olaf Lubaszenko - Lubuski Teatr w Zielonej Górze (spektakl gościnny)
10 września, godz. 17.00, 20.00

Perfekcyjny pomysł na spędzenie pikantnego weekendu bez małżeńskiej rutyny. Mały hotelik na peryferiach, do którego nie trafi z pewnością nikt znajomy. Przytulny pokoik, zmrożony szampan, rozpaleni namiętnością młodzi kochankowie... A jednak cały misterny plan niespodziewanie zaczyna się sypać mimo rozpaczliwych wysiłków ekscentrycznego recepcjonisty.
Materiały Teatru Capitol z Warszawy.

"Szczęściarze" - reż. Tadeusz Kuta - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
11 września, godz. 19.00

"Szczęściarze" to perfekcyjna terapia śmiechem. Terapia, której przedmiotem jest dobrze znany widzowi „kult mamony", obnażający w ludziach (niezależnie od warstwy społecznej, wykształcenia czy filozofii życiowej) wiele ukrytych cech (tych śmiesznych i tych o naprawdę mrocznym zabarwieniu ludzkiej natury) co w komediowej konstrukcji przekazu jest dodatkowym atutem tej sztuki.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Krasnoludki i Śnieżka" - reż. Katarzyna Kawalec i Areta Puchalska - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
12 września, godz. 12.00 Wydarzenie wpisuje się w nurt teatru naj-najowego, czyli dla dzieci najmłodszych. W przyjaznej atmosferze, aktorzy wciągają małych widzów w tworzenie baśni „O Królewnie Śnieżce i Siedmiu Krasnoludkach". A nie jest to zwyczajna opowieść, bo zagrana przy pomocy... ukrytych w tajemniczych skrzyniach... przedmiotów.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Przyjazne dusze" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
12 września, godz. 18.00

Wszystko dzieje się tu jak w piosence zespołu L.Stadt: „Na ich drewnianych podłogach usłyszysz ich kroki / o ich radościach i trwogach zawiasy trzeszczeć będą ci". Przebojowa komedia Lubuskiego Teatru. Dom pełen duchów, które nie zamierzają stać i patrzeć na wszystko z boku.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Noso-Rożek" - reż. Cezary Żołyński - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
10 września, godz. 10.00, 12 września, godz. 16.00

Gorzów terroryzowany przez bestię wprost z przeszłości. Tajemniczy Coś-Ktoś okrada nas z wody, niszczy zieleń, bezcześci dobre imię poczciwych mieszkańców i przede wszystkim... jest inny! A może inna?
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

"Kolacja dla głupca" - reż. Cezary Żak - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. (spektakl gościnny)
11 września, godz. 17.00, 20.00

Tytułowa "Kolacja dla głupca" ma być jedną z wielu, które we wtorkowe wieczory Pierre Brochant, majętny wydawca i człowiek sukcesu, urządza ze swoimi przyjaciółmi należącymi do elity. Na każdą zapraszają wielkich nieudaczników, będących nieświadomymi niczego obiektami kpin i uczestnikami konkursu na największego frajera. Jak to często w komediach bywa, nieoczekiwany splot wydarzeń powoduje, niespodziewany zwrot akcji, w wyniku którego nie dochodzi do planowanej kolacji a spotkanie głównych bohaterów Pierra Brochanta i Francoisa Pignona.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

 

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
10 września 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia