Weekendowe polecenia - Szczecin

29-31 października 2021

W ten weekend nie zabraknie znanych tytułów na scenach teatralnych. W klimat dnia Wszystkich Świętych wprowadzi nas Teatr Kana, który w ramach projektu Wokół Tradycji zaprezentuje Pieśni o rzeczach ostatecznych w wykonaniu Adama Struga oraz Bractwa Śpiewaczego z Tanowa.

"Beckomberga" - reż. Anna Augustynowicz - Teatr Współczesny w Szczecinie
29 i 30 października, godz.19.00
Bohaterem dramatu jest tytułowa Beckomberga – opustoszały szpital psychiatryczny nieopodal Sztokholmu, do którego pacjenci powracają po latach. Przyciągani niezwykłą siłą tego miejsca wędrują w przeszłość – jak pisze autorka – „przez świetlne korytarze, które prowadzą do dawnych sal szpitalnych, resztek marzeń, skrawków wspomnień z życia w szpitalu. [...] Czas płynie wstecz, szpital znów wypełniony jest ludźmi i ich głosami. [...] To czas snu, czas wieczności, gdzie wszystko, co było, co zostało, to oczekiwanie, koła, fragmenty ludzkich losów i wspomnień". Dokąd zaprowadzi nas ta wędrówka? Za czym tęsknimy w izolacji i co czeka na nas na zewnątrz...?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Kobieta zagrożona..." - reż. Maria Dąbrowska - Teatr Współczesny w Szczecinie
28 i 29 października, godz. 19.00, 30 października, godz. 17.00
Nie bójmy się słowa „recital", nie bójmy się słowa "artystka". Wyśpiewa piosenki, przy których nasze mamy popłakiwały cicho w kuchni, waląc tłuczkiem w schabowego. Nawet w najbardziej niewygodnych butach wystąpi tak, jakby się w nich urodziła. Jeszcze nie-oswojona, a już zagrożona. Kobieta. Człowiek. Razem z jedynym perkusistą podłączonym do rytmu wszechświata stworzą złocisty duet. Na ich niebie dwa słońca mogą płonąć jednocześnie.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Chwila nieuwagi" - reż. Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecinie
29, 30, 31 października, godz. 19.00
"Chwila nieuwagi" to farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy. Całkowicie oddany swojej pracy, sumienny, uporządkowany i bez życia towarzyskiego. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle. W jego mieszkaniu pojawia się tajemniczy nieznajomy, którego w żaden sposób nie może się pozbyć, a który - dodatkowo - systematycznie opróżnia mu barek. Policja nie reaguje. Do tego, w skromnej dotychczas sekretarce budzi się dzika lwica, która próbuje go uwieść.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Kogut w rosole" - reż. Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie
30 i 31 października, godz. 15.00
Sztuka Samuela Jokica jest komedią, która w lekki, niewymuszony sposób, bez grożącego palca mówi o egzystencjalnych problemach, z którymi konfrontowane są wszystkie współczesne społeczeństwa przemysłowe w Europie i na całym świecie. Chciałbym, aby sprawiła Państwu dużo radości, a równocześnie była okazją do refleksji. Nie lubię teatru, który poucza, nudzi i udaje, że zna recepty na poprawienie świata...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Kiedy zakwitnie margerytka" - reż. Dariusz Kamiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
29 października, godz. 10.00
W piękny letni dzień dwa małe kaczątka wybierają się wraz z mamą na polanę, by zobaczyć, jak rozkwita margerytka. Po drodze spotykają zaspanego niedźwiadka, tchórzliwego zająca i marzącego o sławie osiołka. Świeżo zawiązanej przyjaźni i wspólnej wyprawie na polanę zagraża podstępny lis, który pragnie schwytać kaczątka...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Bajka o szczęściu" - reż. Zbigniew Niecikowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
30 października, godz. 16.00, 31 października, godz. 11.00
"Bajka o szczęściu" to mądra i pełna ciepła opowieść o tym, jak bardzo człowiek staje się samotny, gdy zamiast przyjaźni wybiera przedmioty. W pięknej konwencji teatru marionetek wykorzystującej świetne tradycje teatru lalek, snuta jest opowieść o świecie nieprzemijających wartości. Jak większość bajek i ta kończy się szczęśliwie.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Wokół Tradycji" - reż. Adam Strug - Teatr Kana w Szczecinie
31 października, godz. 16.00
Pieśni o rzeczach ostatecznych to szczególny repertuar, obecny w kulturze gminnej, szlacheckiej i mieszczańskiej. Jak uczy tradycja „Rzeczy ostateczne są: śmierć, sąd, piekło, niebo.". Utwory o tej tematyce sięgające czasów baroku, a nawet wcześniejszych, przetrwały w przekazie ustnym zachowując nierzadko niezmienioną formę poetyckich mintraktatów eschatologicznych. Wspólny śpiew poprowadzi Adam Strug – znakomity śpiewak, badacz i popularyzator muzyki wykonywanej w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur-moll, a towarzyszyć mu będzie Rafał Foremski oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa, które od ponad dwóch lat prowadzi własne poszukiwania śpiewacze.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Skarb" - reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz - Teatr Nie Ma
29 października, godz. 20.00
"Może tych skarbów wcale nie zakopali Niemcy, ale one rosną w ziemi. Ludzie mówią, że kamienie rosną w ziemi, to może i te skarby rosną. Najpierw są malutkie, wielkości nasion, potem piją soki z ziemi i rosną, rosną jak ziemniaki, jak cebule. I na jesień się je wykopuje. Może można nawet kupić takie specjalne nasiona i siać te skarby koło domu. Ale by było, tato, co?" Spektakl powstał na podstawie tekstu Olgi Tokarczuk, jako wyraz uznania i podziękowanie za całą twórczość naszej noblistki.
Materiały Teatru Nie Ma.

"Mozart Requiem" - dyr. Maria Sydor - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
29 października, godz. 19.00
Legendarna Mozartowska Msza za zmarłych zalicza się do najsłynniejszych dzieł muzyki klasycznej w historii. Związała się nierozerwalnie z najbardziej doniosłymi wydarzeniami w dziejach, noszącymi piętno żałoby, ale i jednoczącymi ludzi w umiłowaniu prawdy, dobra i piękna. I chociaż każdy z nas zna ponury Introitus, pełne dramaturgii Confutatis czy Rex tremendis, przepiękną Lacrimosę, to Requiem Mozarta pozostaje jednym z tych utworów, które słuchamy – albo raczej przeżywamy – wielokrotnie, a zarazem zawsze jakby po raz pierwszy. A to tylko jeden z wielu aspektów, dzięki którym ta msza żałobna pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych dzieł w historii muzyki.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Beethoven" - dyr. Rune Begmann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
31 października, godz. 19.00
Do naszej Filharmonii powraca Latvija Choir – jeden z najlepszych zespołów śpiewaczych w Europie, który był wykonawcą koncertu inauguracyjnego naszej nowej siedziby w 2014 roku. Zabrzmiała wtedy IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. Niewątpliwie jego muzyka nierozerwalnie związana jest ze zmianami w naszej rzeczywistości.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Kora. Falowanie i spadanie" - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
30 października, godz. 18.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu "Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić.
Materiały BTD.

"Lokomotywa. Nie dla dzieci" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
29 października, godz. 19.00
Spektakl jest opowieścią o jednym z najwybitniejszych polskich poetów Julianie Tuwimie. Przede wszystkim muzyczną. Wśród kilkunastu utworów, do których Poeta napisał słowa, a które usłyszymy podczas spektaklu, każdy z nas zna na pewno: „Miłość Ci wszystko wybaczy", czy „Czy na pierwszy znak". Te przedwojenne szlagiery, i inne – nie mniej znane – piosenki to jednak nie wszystko. „Lokomotywa" zabierze nas także do prywatnego świata poety, prezentując widzom Juliana Tuwima jako fascynującego w swojej złożoności, niezwykle wrażliwego Człowieka. W spektaklu pojawią się zarówno fragmenty wierszy i prozy, jak i kabaretowe teksty satyryczne Poety. „Lokomotywa" to również wspólna zabawa z publicznością. O tym jednak sza! Chcemy sprawić naszym widzom niespodziankę.
Materiały BTD.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
30 października, godz. 20.30, 31 października, godz. 19.00
Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty" i „Przyszedł mężczyzna do kobiety" czas na trzecią propozycję znakomitego duetu aktorskiego BTD: Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego. Tym razem to „Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały BTD.

"Kazuko" - reż. - Laura Sonik - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
31 października, godz. 12.00
„Kazuko" to opowieść o małej rybce, która bardzo chciała stać się człowiekiem. To historia przyjaźni ponad podziałami, ponad ograniczeniami, także gatunkowymi. I o tym, że spełnianie marzeń, to też podejmowanie decyzji. I ponoszenie konsekwencji z tym związanych. Przede wszystkim jednak, to opowieść o dorastaniu. Baśń opiera się na licznych podaniach i legendach o morskich istotach, które zafascynowane światem ludzi, stawały się jego częścią. W kulturze dalekiego wschodu ludzie boją się mocy oceanu i wierzą, że natura i egzystencja człowieka są ze sobą silne sprzężone.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Marzenie Nataszy" - Magdalena Drab - Lubuski Teatr w Zielone Górze
29, 30 października, godz. 19.00, 31 października, godz. 18.00
Monodram Alicji Stasiewicz odbywa się w dziwnym, onirycznym świecie. Jest przepełniony wizjami i snami, natrętnymi powracającymi zdaniami, ale też wzruszeniami i humorem. To muzyczno-słowny, przepełniony surrealnymi obrazami seans.
Spektakl pośrednio mierzy się również z problematyką wzrastającej agresji wśród młodych dziewcząt. Podejmuje próbę odnalezienia jej źródeł i zbadania tego aktualnego problemu.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Tymoteusz wśród ptaków" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielone Górze
31 października, godz. 12.00
Barwny, zabawny spektakl dla najmłodszej widowni, z zacięciem musicalowym, rozfruwanymi lalkami ptaków i pięknymi kostiumami. Przedstawienie, na którym widz albo będzie pękał ze śmiechu, albo ukradkiem ocierał łzę z oka, a z którego wyjdzie z piosenką na ustach. Zapraszamy widza do świata misia Tymoteusza. A świat to pełen wiosennej, rozkwitającej przyrody, rozśpiewanych ptaków, budzącego się życia... I właśnie w tej wspaniałej aurze na drodze małego Niedźwiedzia pojawia się ogromny kłopot.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Świecie nasz" - reż. Artur Barciś - Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.
29, 30 października, godz. 19.00
Ten spektakl był moim marzeniem od lat. Wychowałem się na piosenkach Marka Grechuty, to one ukształtowały moją wrażliwość.
Wiedziałem, że kiedyś go zrobię. W tym spektaklu nie ma jakiejś wyraźnej fabuły, ale jest rodzaj impresji. Piosenki Grechuty to przede wszystkim piękna poezja. Grechuta śpiewał Gałczyńskiego, Mickiewicza, sam też był świetnym poetą. A ponieważ dobra poezja jest uniwersalna i dotyczy kondycji człowieka - kondycji moralnej, kondycji świata - to w tym czasie te piosenki okazały się szczególnie aktualne. Wiele fragmentów wydaje się napisanych na ten czas, który teraz mamy.
Materiały Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
29 października 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...