Weekendowe polecenia - Szczecin

19-21 listopada 2021

Musicalowo zrobi się w ten weekend w teatrach. "My Fair Lady", "Tu rządzą lalki" czy "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" to spektakle, w których muzyka i śpiew stanowią element dominujący.

"Czarownice z Salem" - reż. Adam Orzechowski - Teatr Współczesny w Szczecinie
19, 20, 21 listopada, godz. 19.00
Wszystko zaczyna się od decyzji grupki dziewcząt, które postanawiają tańczyć nocą w lesie. Ich gest zmieni wkrótce oblicze miasteczka i pociągnie za sobą nieoczekiwane konsekwencje. Sztuka Arthura Millera to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku oparty na prawdziwych wydarzeniach – procesach i egzekucjach rzekomych czarownic, które odbyły się w 1692 roku w miasteczku Salem w USA. "Czarownice z Salem" są pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie: świecie rozpiętym pomiędzy religią a polityką. To także opowieść o tym, jak pozornie błahe wydarzenie uruchamia spiralę zdarzeń, w której wszystkie ciosy są dozwolone.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" - reż. Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie
19, 20, 21 listopada, godz. 20.00
Autoironiczny stand up / kabaret / recital, w którym to, co rzeczywiste miesza się z tym, co wyobrażone i połyskliwe. Maria Dąbrowska w roli uskrzydlonej diwy (i jednocześnie samej siebie) porywa swą charyzmą publiczność, która przyjmuje rolę wiernych fanów. Spektakl staje się rodzajem afirmacyjnego show, w którym poprzez oczyszczający śmiech potrafimy wspólnie skonfrontować się z wiecznie niezaspokojonym pragnieniem uznania i miłości. W tle między innymi "Szare miraże", "Voyage, voyage" czy "Samba przed rozstaniem" w nietuzinkowych aranżacjach Piotra Klimka, wyśpiewane przy akompaniamencie Kuby Fiszera i jego zestawu perkusyjnego.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Chwila nieuwagi" - reż. Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecinie
20, 21 listopada, godz. 16.00, 19.00
"Chwila nieuwagi" to farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy. Całkowicie oddany swojej pracy, sumienny, uporządkowany i bez życia towarzyskiego. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"My Fair Lady" - reż. Jakub Szydłowski - Opera na Zamku w Szczecinie
19, 20 listopada, godz. 19.00, 21 listopada, godz. 18.00
Historia bezpardonowego i egocentrycznego profesora Henry'ego Higginsa, opowiedziana tu z punktu widzenia trzech kobiet: Jego matki, gospodyni – pani Pearce i uczennicy Elizy Doolittle, zmuszonych dzielić z nim losy, daje możliwość nowego odczytania tej znanej nam wszystkim historii. A wszystko to niepozbawione rozśpiewanego i roztańczonego musicalowego uroku, cynicznego angielskiego humoru, wspaniałych aktorskich kreacji, oraz wielu okazji do przeżycia prawdziwych emocji i wzruszeń.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Tu rządzą lalki" - reż. Artur Romański - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
19 listopada, godz. 9.30
Spektakl „Tu rządzą lalki" to pełen absurdalnego humoru projekt, w którym znalazło się kilkanaście piosenek napisanych przez najlepszych polskich tekściarzy i dramaturgów. Muzyka na żywo, zaskakująca oprawa wizualna i bogata choreografia tworzą opowieść o potrzebie bycia zauważonym i ważnym. Ale też o bezgranicznej przyjaźni, która czasami w kryzysie i starciu potrafi wybrzmieć najpiękniej.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"My i krasnoludki" - reż. Magdalena Miklasz - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
19 listopada, godz. 9.30, 12.30
Czytanie performatywne sztuki „My i krasnoludki", autorstwa Jana Wilkowskiego. Tekst miał do tej pory tylko jedną premierę – w 1967 r. w warszawskim Teatrze Lalka. Pomimo upływu lat niesie uniwersalne treści, a realia w nim opisane otwierają szerokie pole do rozmowy o minionych czasach.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"A kuku" - reż. Maria Jamińska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
20 listopada, godz. 14.00, 21 listopada, godz. 12.30
Kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłodszych widzów: prosty, urzekający spektakl oparty na dźwiękach, kolorach i kształtach. Wybierz się wraz z dzieckiem na poszukiwanie mamy krokodylka i odkryj najważniejsze słowo na świecie! Wprowadzisz swoją pociechę nie tylko w świat teatru, lecz również w przestrzeń pozytywnych emocji rodzinnych.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Karmelek" - reż. Anna Rozmianiec - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
20 listopada, godz. 14.30, 16.00
W pewnej spokojnej, wiejskiej zagrodzie żyją zwierzęta. Ich rytm dnia wyznaczany jest codziennymi obowiązkami: krowa daje mleko, kura znosi jajka a kogut, jak na prawdziwego koguta przystało, budzi co rano wszystkich domowników i zwierzęta. Tylko co ma robić piesek Karmelek? Sam chciałby się dowiedzieć, jak mógłby się stać potrzebny...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Czerwony Kapturek" - reż. Waldemar Wolański - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
21 listopada, godz. 11.00
Historię małej dziewczynki, która dzielnie przemierza ciemny las, by dostarczyć chorej babci koszyk pełen pyszności, a potem zamiast babci natyka się na strasznego wilka, zna chyba każdy.
Waldemar Wolański ten klasyczny tekst wzbogacił o 26 piosenek – żywiołowe tango, liryczny walc, skoczna polka a nawet energetyczny rock and roll sprawią, że klasyczna bajka zaskoczy niejednego widza.
Atrakcyjne lalki żyworękie, prowadzone przez aktorów na oczach widzów, nadają przedstawieniu dowcipny charakter i podkreślają dystans wobec baśniowej fantastyki.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Arcydzieła miniatur polskiego teatru, czyli od Bodo do Osieckiej" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
20, 21 listopada, godz. 17:00
Przedstawienie ma na celu ocalić od zapomnienia klasykę literatury muzycznej wybitnych twórców i ich popularyzację wśród kolejnych pokoleń publiczności. Autorzy tekstów w trafny i oryginalny sposób dają nam powody do refleksji. Muzyka tamtych lat wpisała sobie w DNA również odnowę inspiracji i kreatywność.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Testament" - reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz - Teatr Nie Ma
19 listopada, godz. 20.00
Rodzeństwo Jeanne i Simon w czasie odczytywania przez notariusza ostatniej woli ich matki otrzymuje dwie koperty, jedną dla ich ojca, którego uważali za zmarłego, a drugą dla brata, o istnieniu którego nie mieli pojęcia. Wkrótce poznają rozdzierającą serce historię matki - "od narodzin do śmierci, od miłości do nienawiści, od nitki do kłębka, aż do początku świata"
Materiały Teatru Nie Ma.

"Sibelius Penderecki Dvorak" - dyr. Przemysław Neumann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
19 listopada, godz. 19.00
Krzysztofa Pendereckiego między nami już nie ma, ale pozostała muzyka, która pozwala wciąż cieszyć się jego geniuszem i która niesie ciepłe i serdeczne wspomnienie. Choć piszę na jakiś określony instrument, to jednak równocześnie „ponad nim" – mawiał kompozytor. Może dlatego koncert altówkowy doczekał się tak wielu wersji na różne instrumenty solowe. Interpretację na gitarę przedstawi Łukasz Kuropaczewski.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Sibelius Penderecki Dvorak" - dyr. Przemysław Neumann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
19 listopada, godz. 19.00
Krzysztofa Pendereckiego między nami już nie ma, ale pozostała muzyka, która pozwala wciąż cieszyć się jego geniuszem i która niesie ciepłe i serdeczne wspomnienie. Choć piszę na jakiś określony instrument, to jednak równocześnie „ponad nim" – mawiał kompozytor. Może dlatego koncert altówkowy doczekał się tak wielu wersji na różne instrumenty solowe. Interpretację na gitarę przedstawi Łukasz Kuropaczewski.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Catz 'n Dogz | Rosalie & Baasch" - zespół - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
20 listopada, godz. 20.00
W filharmonicznym laboratorium muzyki elektronicznej tym razem premierowy set Catz 'n Dogz . Hol naszego gmachu zamieni się w prawdziwą klubową scenę – taką, o jakiej nikomu nie śniło się w Szczecinie dwadzieścia lat temu. No właśnie tutaj i wtedy swoją karierę zaczynała dwójka DJ'ów tworzących Catz 'n Dogz – Grzegorz Demiańczuk (Greg) i Wojciech Tarańczuk (Vojtek).
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Chopin wg Leszka Kułakowskiego" - dyr. Adam Klocek - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
21 listopada, godz. 19.00
Leszek Kułakowski to uznany i nagradzany kompozytor, pianista, teoretyk muzyki i pedagog. „Wizjoner jazzu" i guru tzw. trzeciego nurtu, łączącego muzykę współczesną z jazzem, sięga po utwory wielkiego romantyka, aby kompozycjom Chopina nadać fakturę jazzową. Kułakowskiemu bliski jest ten liryzm, jednak kształtuje on własny język wyrazu, który jest atrakcyjny zarówno dla jazzfanów, jak i publiczności filharmonicznej.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Bajka" - reż. Paweł Pawlik - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
19 listopada, godz. 19.00, 21 listopada, godz. 17.00
Stajemy się świadkami bardzo intymnej i głębokiej rozmowy, w której wizytujący celę Ksiądz stara się dotrzeć do zakamarków duszy Skazańca. Rozpoczyna się między nimi gra, czasem pełna ironii i sarkazmu czasem niezręczna i sztywniejąca w gestach dziecięcej naiwności, okrutna i poruszająca zarazem. Banalny i mierny scenariusz ludzkiego życia napisany przez gmatwające się koleje losu, dopełniające się lub bezsilnie dążące do spełnienia. Zapoznana dziś, choć niegdyś bardzo popularna, twórczość Ireneusza Iredyńskiego łączy przeciwieństwa i paradoksy ludzkiego żywota w znakomitą dramaturgię .
Bo przecież w bajce wszystko jest możliwe.
Materiały BTD.

"Żeby umarło przede mną" - reż. Daria Wiktoria Kopiec - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
21 listopada, godz. 19.00
Reportaż Jacka Hołuba pod tytułem „Żeby umarło przede mną" jest punktem wyjścia do pracy podczas rozpoczynających się prób do nowego spektaklu. Historie matek niepełnosprawnych dzieci, włożone są w szerszy kontekst stawania się rodzicem. Początkowa gra statystyk w budowaniu realizacji mężczyzn i kobiet, płynnie przechodzi w prawdopodobieństwo narodzin dziecka, którego zachowanie i wygląd odbiega od wszystkich przyjętych norm. Zaczyna się huśtawka emocji a co za tym idzie form języka teatralnego. Eksperymentalne metody inscenizacji zorientowane są na próbie wcielenia się, a co za tym idzie zrozumienia bohaterek reportażu, których każdy dzień jest próbą godnego życia. Powstaje tylko pytanie czy w kapitalistycznej rzeczywistości, kulcie idealnego ciała jesteśmy w stanie zrozumieć ich sytuację? Czy znajdziemy w sobie na tyle empatii, aby nie odwracać od nich wzroku?
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Kwartet" - Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielone Górze
19, 20, 21 listopada, godz. 19.00
Wzruszająca i inteligentna komedia z wyższych sfer artystycznych. Jej bohaterami jest czworo słynnych gwiazd operowych, które los po wielu latach połączył na nowo, tym razem w domu spokojnej starości dla emerytowanych muzyków. Kwartet to sztuka łącząca pokolenia, kontynuująca cykl komedii z morałem, zabawnej, ale i pozostawiające miejsce na zadumę i refleksję.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Noso-Rożek" - reż. Cezary Żołyński - Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.
19 listopada, godz. 9.00, 21 listopada, godz. 16.00
Co za temat! Gorzów terroryzowany przez bestię wprost z przeszłości. Tajemniczy Coś-Ktoś okrada nas z wody, niszczy zieleń, bezcześci dobre imię poczciwych mieszkańców i przede wszystkim... jest inny! A może inna? Kto to, a raczej co to właściwie jest? Dlaczego to właśnie my padamy ofiarą tych zuchwałych aktów? Czy to możliwe by nasz oprawca miał 125 tysięcy lat?
Materiały Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.

"Nadbagaż" - reż. Jakub Przebindowski - Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.
20 listopada, godz. 19.00
Każdy z nas dźwiga codziennie jakiś „nadbagaż"... – doświadczeń, przeżyć, wspomnień i planów. Co kryje w sobie walizka bohaterki monodramu, która po trzydziestu latach emigracji wraca do Polski? Okazuje się, że jest tak pojemna, jak serce, przechowujące najpiękniejsze skarby beztroskiego dzieciństwa. Bohaterka wyciąga z walizki różne rekwizyty, z których zbudowana jest jej przeszłość, i krok po kroku odkrywa przed widzami swoją historię, złożoną z tęsknoty za bliskimi i niezgody na porzucenie starego, bezpiecznego świata.
Materiały Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
19 listopada 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...