Wydmuszka, nie "Ślub"

"Ślub" - reż. Eimuntas Nekrošius - Teatr Narodowy w Warszawie

To mogło być wydarzenie kończącego się sezonu teatralnego. Teatr Narodowy w Warszawie wystawił "Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii litewskiego twórcy Eimuntasa Nekrošiusa. Tymczasem artysta poszedł w stronę mętnego absurdu, słabej ironii i pełnej ignorancji. Jednocześnie nie dając w zamian nic ważnego i nic wartościowego. Taki "Ślub" to wydmuszka.

Nekrošius znany jest polskim widzom choćby za sprawą "Dziadów" w Teatrze Narodowym z Grzegorzem Małeckim w roli Konrada-Gustawa. Wtedy pokazał się jako wizjoner, reżyser odważnie sięgający po nasze arcydzieło, tworząc je jakby na nowo i nie bojąc się nadać mu inny wymiar. Tymczasem jego autorskie piętno na gombrowiczowskim "Ślubie" ograniczyło się do tragikomicznej, ascetycznej formy, która z pełną premedytacją zdusiła potężną dramaturgię, którą Gombrowicz stworzył. Danuta Stenka grająca jednocześnie Matkę i służącą sprowadzona była do roli marionetki. Mateusz Rusin w roli Henryka stał się jedynie cieniem swojej postaci. Jedyną znaczącą postacią wydawał się Pijak w kreacji Małeckiego. Nic nie chwyciło za serce, nic nie przykuło uwagi, nic nie przejęło i nic po tym spektaklu nie zostało.

Dramat jest opowieścią o dwóch mężczyznach, którzy trafiają do gospody prowadzonej przez rodziców jednego z nich. Witold Gombrowicz prowadzi nas w konflikt światów - ojcowizny z synczyzną. Relacje pokoleń to wojna psychologiczna, która pokazuje marionetkowość, hipokryzję i sztuczność postaci oraz ich relacji. Przeraża łatwość w zmienianiu masek i miałkość bohaterów oraz ich dylematów. Tekst jest anatomią ludzkiej duszy, stawia pytania egzystencjalne. Słowem -jesteśmy aktorami w teatrze życia. Tymczasem Nekrošius zachował się tak, jakby nie odrobił lekcji. Jakby zadowalało go cokolwiek. Jego spektakl o ludzkiej błazenadzie stał się po prostu błazenadą.

Sylwia Krasnodębska
Gazeta Polska Codziennie
26 czerwca 2018
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia