Za dużo grzybów w tym ukraińskim barszczu

"Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" - reż. Remigiusz Brzyk - Teatr im. Osterwy w Lublinie

«Na trzecim od premiery spektaklu publiczność ledwo zapełniła parter, a komplet balkonów Teatru Osterwy świecił pustkami. W dodatku trochę widzów wyszło ze spektaklu po pierwszym akcie. A przecież książka Ziemowita Szczerka pod tym samym tytułem świetnie się czyta, autor ma w Polsce rzesze fanów.

Mięso

Gdzie jest pies pogrzebany? Ci, którzy wyszli po pierwszym akcie - narzekali na "mięso", które lata po scenie. W lubelskim przedstawieniu "ch.je" latają gęsto - rzuca nimi nawet ksiądz. Tylko, że każdy "ch..j" powinien mieć na scenie uzasadnienie. Dla lubelskiego spektaklu czy "ch..j" jest, czy go nie ma, nie ma żadnego znaczenia.

Dla bardziej konserwatywnej publiczności Marszałek Piłsudski, który mówi "spierdalaj" - szokuje. Ale przecież Marszałek w rzeczywistości nie przebierał w słowach. Nadmierne epatowanie językowymi brutalizmami w niczym spektaklowi nie pomaga, sam teatr może tylko stracić na publiczności.

Dramaturgia

Pierwszy akt dla mnie był zdecydowania za długi. Ale dla innych był w sam raz. Minusem był zwyczajnie - brak dramaturgii. I dynamiki scen. Ciąg monologów i dialogów to trochę za mało. Monotonnie i jednostajnie - tak było w pierwszej połowie.

Sytuacja zdecydowanie poprawiła się w akcie drugim - spektakl nabrał tempa, napięcie rosło, mało tego, pojawiły się piękne, mocne sceny.

Jeśli aktorzy podkręcą tempo - spektakl zdecydowanie zyska na jakości.

Ukraina

Bohaterem spektaklu jest po części Ukraina. Książka i spektakl pokazują, jak Ukraińcy widzą przyjeżdżających tam Polaków. Są jak larwy, wypełzające z białych autobusów. Wypełniają ulice i urządzają sobie lepkie żerowisko. I żerują. Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Czy na legendzie Brunona Schulza w Drohobyczu.

Na legendzie o Ukrainie żerują także polskie portale. W tym jeden z Krakowa. Wycisnąć z tego zadupia (Ukrainy) co się da, epatować wódką, koktajlem na potencję, szeptunką co leczy alkoholików płynem do czyszczenia kanalizacyjnych rur. Płyn wyżera przełyki, kuracja nie pomaga, Ukraińcy piją nadal - upijają się oparami alkoholu przez odbyt. Samo życie.

Książka Szczerka powstała przed Majdanem - w drugim akcie realizatorzy odnoszą się do dzisiejszej sytuacji na Ukrainie. Oraz do sytuacji Krymu. Mieszkają tam Ukraińcy, Rosjanie (większość) i potomkowie Tatarów Krymskich.

Mordor

Bohaterem spektaklu jest przede wszystkim Polska. A dokładnie Polacy, którzy sami urządzają sobie nad Wisłą Mordor. Mordor wcale nie musi przychodzić i nas zjeść. Zjemy się sami.

Dla Ukraińców to my Polacy żyjemy w bagnie. Politycy szykują nam Mordor. Dla Ukraińców Polacy, którzy zwiedzają Ukrainę - piją, ćpają, żyją snem o wielkiej legendzie, której symbolem jest na przykład Józef Piłsudski. Dają pieniądze żebrającym dzieciom. I puszą się z dumy, nadymają litością na pokaz.

Brutalne sceny picia i ćpania zderzone zostały z pieśniami patriotycznymi, w tym ulubioną pieśnią papieża Polaka. Żeby wsadzić kij w mrowisko - reżyser przebiera w zakonnice aktorów, a księdzu wkłada w usta marzenia o Maybachu i krótkie "Ni ch..ja".

Na widowni wrażenia to nie robi. Wrażenie robią sceny rodem z Wyspiańskiego czy Gombrowicza. W finale Polskę przedstawioną w spektaklu ogarnia martwota i destrukcja. Zaczynamy w to wierzyć. Wierzymy w to, co wmawiają nam politycy.

I tu zaczyna się prawdziwe przesłanie reżysera i teatru. Kontrowersyjny spektakl jest po to, żeby się obudzić. Tak jak kiedyś "Wesele".»

Waldemar Sulisz
Dziennik Wschodni online
20 marca 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...