Zakończył się Festiwal Brunona Schulza

Drohobycz

Ponad 200 gości z 15 krajów świata uczestniczyło w zakończonym w środę festiwalu "Arka Wyobraźni Brunona Schulza" w Drohobyczu na zachodniej Ukrainie. Zwieńczeniem tej tygodniowej imprezy była prezentacja prozy Schulza w tłumaczeniu ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza

Festiwal jest wielkim wydarzeniem dedykowanym artyście, którego 120. urodziny i 70. rocznica śmierci obchodzone są w 2012 roku. Bruno Schulz, autor "Sklepów cynamonowych", żył i tworzył i zginął w Drohobyczu. W tym roku "Arka Wyobraźni" odbyła się po raz piąty.

To, że Schulz zaczyna istnieć tak wyraźnie w obiegu międzynarodowym, jest wielkim sukcesem polskiej kultury - powiedział PAP Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki.

- Jestem bardzo zadowolony, gdyż wyraźnie widać, że Schulz staje się obywatelem tego miasta. Sam fakt, że jego utwory zostały przetłumaczone przez najbardziej wybitnego pisarza ukraińskiego jest sam w sobie wydarzeniem i jest poważnym znakiem międzykulturowej łączności. Przypomnę, że ukraiński parlament ogłosił ten rok rokiem Schulza. W swej uchwale deputowani napisali, że czczą wielkiego polskiego pisarza, co - znając delikatność stosunków polsko-ukraińskich - jest fenomenalne i świadczy o tym, że poprzez wielkich artystów można budować taki rodzaj porozumienia międzynarodowego - dodał.

Program 7-dniowego festiwalu obfitował w spotkania z pisarzami, koncerty, spektakle teatralne oraz wystawy twórców, inspirujących się dziełami Schulza. Towarzyszyła mu także dwudniowa, międzynarodowa konferencja naukowa "Bruno Schulz jako filozof i teoretyk literatury". Festiwal organizuje Wiera Meniok z Centrum Polonistycznego w drohobyckim uniwersytecie.

- Chcemy przywrócić Schulza do jego miejsca, w którym żył, tworzył i tragicznie zginął. Jego ślady w Drohobyczu na dłuższy czas się zatarły i nikt tu już o nim nie wiedział. Moja misja polega na tym, żeby to zmienić" - stwierdziła w rozmowie z PAP.

- To był festiwal różnorodności, o dużym zagęszczeniu artystów, ale przede wszystkim najbardziej wybitnych polonistów, wydawców i znawców Schulza na świecie. Uważamy, że wydarzenie to odciśnie swoje piętno na Drohobyczu. Dwadzieścia lat temu Schulz był tutaj białą plamą, bo nikt nie wiedział, że ktoś tak istniał, a teraz w Drohobyczu wszyscy o nim wiedzą - powiedział dyrektor artystyczny "Arki Wyobraźni" Grzegorz Józefczuk.

Bruno Schulz urodził się w 1892 r. w Drohobyczu niedaleko Lwowa, w rodzinie zasymilowanych Żydów. Jego ojciec był właścicielem sklepu bławatnego. Bruno był dzieckiem wątłym i chorowitym, ale bardzo zdolnym uczniem tamtejszego Gimnazjum im. Cesarza Franciszka Józefa, gdzie w 1911 r. zdał maturę. Studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, ale z powodu choroby musiał przerwać naukę. Przez kilka miesięcy studiował na Politechnice w Wiedniu i na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych.

Po śmierci ojca, z powodu ciężkiej sytuacji materialnej, zmuszony do podjęcia pracy zarobkowej, we wrześniu 1924 r. objął posadę nauczyciela rysunków w Państwowym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Drohobyczu. Nauczycielem pozostał, z krótkimi przerwami, do 1941 r. Kiedy podczas wojny hitlerowcy zajęli Drohobycz, zatrudnili go przy katalogowaniu skonfiskowanych książek. 19 listopada 1942 r. Schulz został zastrzelony przez Niemca na ulicy w Drohobyczu.

Ocalała literacka spuścizna Brunona Schulza to dwa cykle opowiadań: "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod Klepsydrą", które przyniosły mu uznanie, a także kilka opowieści oraz szkice krytyczne zamieszczane w czasopismach. Niektóre opowiadania Schulza oraz materiały do powieści "Mesjasz", którą przygotowywał, zaginęły. Zachowało się natomiast wiele jego rysunków oraz listy, m.in. do Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jarosława Iwaszkiewicza, Juliana Tuwima.

(-)
Materiał Organizatorów
14 września 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Bruno Schulz
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia